Celý rok se snažíte jíst zdravě a držíte si štíhlou linii, ale během svátků každý rok přiberete? Víme, proč to je! Čekají na nás 4  nenápadné pasti. Poradíme vám, jak si svátky užít a přitom do nich nespadnout. Inspirujte se a pohled na váhu v lednu nebude stresující.

Vánoční cukroví a vánočka

Přípravy cukroví začínají už od začátku prosince. Máte tak příliš mnoho času ochutnávat. “Jeden kousek běžného cukroví přeci nikomu neuškodí, ne?” Ale ruku na srdce, kdo při přípravách cukroví vydrží pouze u jednoho kousku? Většinou jich do sebe “naládujeme” několik. A kombinace cukru, bílé mouky a másla není vůbec pro tělo vhodná.

Raději letos vsaďte na chutné a zdravé cukroví z celozrnné mouky, bez cukru a ze zdravých rostlinných tuků a olejů. A i tady se držte s ochutnáváním na uzdě, nebo raději cukroví připravujte, když jste najedená. A pokud musíte pro rodinu připravovat klasické cukroví a do dalšího zdravého pečení se vám už nechce, připravte si pro sebe alespoň zdravé cukroví nepečené, které máte do 5 minut hotové. A vánočka lze také upéct zdravěji…

Vánoční večírky a oslavy

Prosinec je měsícem nejrůznějších oslav a večírků nejen v práci, ale i s rodinou a kamarády. Stoly na večírcích se prohýbají nejrůznějšími nezdravými sladkými i slanými dobrotami a alkoholem. Tudíž jsou i nebezpečím pro naši figuru a zdraví. Není vhodné se stranit kolektivu a těmto akcím se vyhýbat. Raději zvolte malý trik – najezte se před večírkem doma, třeba zeleninovou polévkou, která vás nezatíží, ale příjemně zasytí. A pokud bude na večírku něco zdravějšího, budete mít ještě místo v žaludku. A co alkohol? Tam platí stanovit si dopředu pravidla (např. max 1 sklenička), která nebudete překračovat. Vyhněte se raději běžným koňakům, punčům a dalším podobným nápojům. Ty klasické (dají se udělat i zdravé) mají kalorií srovnatelně jako 8 skleniček vína! Zvolte raději čaje (ovocné, bylinkové aj.) nebo vodu.

Návštěvy známých a rodiny

Největší kámen úrazu jsou právě svátky a s nimi i návštěvy známých a rodiny. Pokud je to jen trochu možné, řekněte jim pravdu (“víš, jím teď jinak”) a je vhodné se s nimi domluvit na zdravém kompromisu – zdravější či odlehčené variantě nebo navrhněte, že si pro sebe celé nebo část vánočního menu připravíte. Někteří lidé volí kvůli nedostatku tolerance svých příbuzných variantu, kdy se vymluví na nevolnost nebo alergii a nají se dopředu doma.

A nezapomeňte s sebou k rodině či známým vzít své zdravé vánoční cukroví nebo jiné sladké či slané dobroty. Budete mít co zdravého mlsat místo jejich nezdravé klasiky, a navíc můžete rodině a známým ukázat, že i zdravé cukroví může být dobré!

Vánoční trhy

Vánoční trhy patří k našim tradicím a jsou symbolem Vánoc téměř každého města. Ale ne každý má tak silnou vůli, aby vydržel všechny ty vůně. Co dělat, když z těch vůní dostanete na něco neodolatelnou chuť? Pak volte pečené kaštany. Jsou přirozeně nasládlé, příjemně zahřejí a zasytí a navíc kaštany dodají energii a spoustu živin. Na pití je pak vhodný třeba Turbomošt nebo jiný horký mošt (bez cukru), čaje, svařáky a punče bez cukru (je třeba se zeptat obsluhy). A dejte si pořádnou procházku, než půjdete zpět domů.

Užívejte si s mírou (Eva, Jíme Jinak) 

Pokud jste zdraví, nemá cenu se na svátky trápit a všechno si odříkat. Dejte si, co si běžně v průběhu roku nedáváte, a užijte si to. Doma se zase vraťte k osvědčenému jídelníčku,” říká na téma vánočních oslav Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak. A dodává: “Naše zdraví nedělá to, co jsme včera snědli na vánočním trhu nebo u přátel na večeři. Naše zdraví stojí na tom, co jíme běžně. Z čeho jsme živi, co je základ našeho jídelníčku. Jedno vybočení z normálu nic neznamená. Však jsou svátky, tak slavme. V mnoha rodinách je to hodně právě o jídle. Potíž nastává, když se takhle začneme cpát na začátku prosince a skončíme až 2. ledna s nafouklým břichem, rozhozeným trávením a 5 kily nadváhy. Takže já doporučuji užívat si, ale s mírou. Třeba se potkáme na stánku se svařákem! Normálně nepiju, ale když jsou ty svátky…”

Dokonce i dcera jídlo snědla – to je velký úspěch!

Hanka: Odpoledne jsem se dívala na Vaše vaření, vypadalo to moc lákavě. Takže jsem...

Webové stránky JJ jsou návykové!

Annabirke-semerakova: Také já nyní, po ukončení kurzu, děkuji Evičce, Helence a Romanovi za skvělou...

Díky novým videím v kurzu mám pocit, že jsme si blíž

Tereza: Moc moc chválím za nové zpracování kurzu (videa), je to paráda, mám pocit,...

Díky kurzu již chápu souvislosti

Ilona: Jsem šťastná, že jsem si váš kurz koupila. Spousta informaci mi konečně zapadla...

Zatím každé jídlo, které jsem dle JJ vařila, bylo mňam

Kattru: Zatím každé jídlo bylo moc dobré a ani tento oběd není výjimkou. Jedním...

Vaše stránky jsou pro mě nejpřínosnější a nejčastěji navštěvované

Lena.klimova: Mockrát děkuji za vaše webové stránky, které jsou pro mě nejpřínosnější a nejčastěji...

Vše zvládám levou zadní a na tréninku mi nestíhají

Gabča: Jsem na detoxu poprvé a moc mě překvapilo, jaká je to paráda! Nejen,...

Radka: Díky za bezvadné materiály a podporu

Děkuji za všechen bezvadný materiál na webu i za podporu v online programech.

Splaskla jsem v obličeji a mám lepší náladu

Stipl2: Po týdnu mám 2,5 kg dole a vidím, že vypadám líp. Hlavně v...

Hubneme, i když nedržíme dietu

Mayf: Dobrý den,moc jsme si pochutnali. Začali jsme nedávno trochu pokukovat po vašich receptech...

JJ mi pomohlo najít směr, kterým chci jít

Petrushe: Ahoj Evi, chci touto cestou moc poděkovat za váš skvělý projekt JJ, není...

Jíme jinak je fantastický web

Sisi: Jíme jinak je fantastický web, který vás musí minimálně inspirovat. Díky Jíme jinak...

Podpora v kurzu byla úžasná

Bilkorji: Kurz VÝBORNÝ, pro potěchu těla, duše i oka 🙂 Potěšilo mne, že i...

Od doby, co jsme na JJ nás zubařka chválí

Petra: Tak u nás (zejména u mě) to byla dřív hrůza, ale co jsme...

Za 14 dní mám dole 5,3 kg a 5 cm v...

Alenaleak: Po 14 dnech mám dole 5,3 kg a 5 cm v pase, takže...

Nákupní seznamy u receptů jsou velká pomoc

Jorebka: Mám dolů 2.5 kg. Super pocit. Děkuji za recepty a celý jídelníček a...

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNávykové slané tyčinky ve 4 verzích (bez lepku, low-carb, paleo)
Další článekMořské řasy – jaké jsou jejich druhy a jak je využít v kuchyni