Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Plán zdravého vánočního pečení: kdy péct které cukroví?

Cukroví neodmyslitelně patří k českým Vánocům. To naše je bez cukru a bílém mouky. Poradíme vám, jak si zdravé pečení rozvrhnout tak, aby bylo vše hotové v klidu a včas. Víme, které je potřeba nechat odležet a které je lépe dělat až těsně před Vánoci. Mrkněte na naše tipy, aby vše perfektně klaplo.

Rozmyslete si, co chcete péct

 • Prvním krokem je vůbec rozmyslet si a domluvit se s rodinou, jaké druhy letos chtějí a které budete péct. A nejen to.
 • Zamyslete se také nad svými časovými možnostmi. Pokud máte málo času, je zbytečné se snažit o 20 druhů cukroví. Raději vsaďte na jedno těsto, ze kterého uděláte více druhů cukroví (ve video kurzu Zdravé dezerty můžete vidět video postup výroby a návod na skvělé těsto, které jde snadno vyklápět a ze kterého uděláte hned několik druhů cukroví + dalších 36 video-receptů na lahodné dezerty). Pokud máte hotová těsta, pak příprava jednoho plechu cukroví trvá zhruba 30 minut + 8-12 minut pečení.
 • Pokud máte v času a druzích jasno, najděte si recepty na dané druhy a sepište si suroviny. A hurá na nákup!

První adventní víkend

 • Přibližně první týden v prosinci je vhodné zadělat na těsta. Buď všechna naráz nebo postupně, jak budete mít v týdnu čas. Čím déle odležená těsta, tím lépe. Průměrně zadělání jednoho těsta zabere 15 minut.
 • Upéct perníčky. U těsta na perníčky platí podobné pravidlo jako u jiných těst. Vhodné je ho nechat odležet, doporučuje se i dva dny. Upečené perníčky naskládejte do krabice s přepůleným jablkem a uložte do chladna, například na balkon nebo do chladné komory, aby změkly a uležely se. Pokud chcete perníčky zdobit, nechejte si volné celé odpoledne a zaměstnejte také děti.
 • Pusťte se do “suchých” druhů cukroví. Tedy těch bez krémů a náplní jako jsou například vanilkové rohlíčky, kokoskypracny a různé sušenky. Vhodné je také začít s lineckým cukrovím, aby zvlhlo a nelámalo se při mazání marmeládou, což necháme až na později.

Tip:
Nachystejte si všechny plechy cukroví a až poté začněte péct. U cukroví jde o každou minutu. Stačí jedna minuta, kdy se místo sledování času, budete věnovat vykrajování další cukroví, a to v troubě už může být na uhel.

Druhý adventní víkend

 • Vrhněte se do druhů cukroví, které budou plněné krémem a náplněmiplněné ořechy, plněné ořechové košíčky, išelské atp.
 • Naplňte linecké cukroví marmeládou, aby se do Vánoc rozleželo. Díky tomu, že jste ho nechali odležet, se vám bude lépe mazat a nebude se lámat. Pokud pečete linecké až nyní, počítejte s větším odpadem (ulomenými kousky), který ale můžete použít třeba na vosí úly namísto piškotů nebo do různých druhů nepečených kuliček. Pokud mažete linecké s otvorem, používejte kulatý nůž. Pokud spojujete dvě sušenky bez otvoru, dejte marmeládu do cukrářského sáčku a cukroví jím naplňte a přimáčkněte druhou lineckou sušenkou. Marmeládu používejte nejlépe co nejhladší, bez kousků ovoce nebo peciček. A ideálně bez cukru, nějakou domácí.

Třetí adventní víkend

 • Vánoce jsou již brzy tady a vy máte již téměř všechno cukroví napečeno.
 • Pár dní před Vánoci je ideální čas udělat krémy a cukroví jimi naplnit. Krémy s tukem (kokosový olej, alsan, atp., ale i krémy z ořechů a kokosu) většinou vydrží až do ledna. Ty, které jsou složené z tuku a pudinku nebo obilovin (např. vařené jáhly), je třeba sníst do cca 7 dnů – ty proto dělejte těsně před Vánoci.
 • Nazdobte cukroví polevami (čokoládová) a posypkami (drcené oříšky, strouhaný kokos aj.). Máčení jednoho plechu cukroví zabere zhruba půl hodiny. Nezapomeňte, že posypat se cukroví musí hned po nalití čokolády (jinak čokoláda ztuhne a již nebude možné cukroví posypat).
 • Poslední týden před Štědrým dnem se vrhněte na nepečené cukroví. Například ezamové kuličky, marokánky, vosí úly, nepečené kuličky, raffaello aj.

Skladujte cukroví v chladu

Zdravé domácí cukroví bez éček a cukru má menší trvanlivost než kupované, proto jej rozhodně skladujte v lednici nebo na jiném chladném místě. Pokud nemáte dostatečný prostor pro uložení cukroví do chladu, raději celý proces pečení a plnění o týden posuňte, aby vám cukroví skladované v teple do Vánoc nesplesnivělo.

Vánoční video speciál – zaručené recepty

Nemáte zkušenosti a potřebujete to vidět? Naše oblíbené recepty jsme natočili jako video recepty. V online programu Zdravé dezerty najdete kromě oblíbených 36 dezertů také vánoční speciál. Čekají v něm na vás těsta, se kterými se dobře pracuje (formičky se nemusí vymazávat, cukroví se z nich krásně vyklápí) a ke zdravému cukroví samozřejmě také zdravé krémy. Přístup do tohoto programu je časově neomezený, přidejte se k nám a mlsejte s námi zdravě.

Jaký postup na pečení máte vy?

Jaké tipy a triky se vám osvědčily? Podělte se o ně s námi v komentářích.

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

100 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Danuše Hrubá
19. 11. 2022

Moc děkuji byl perfektní😁❤️🌻

Tak jste mě včera článkem tak nakopli, že jsem hned udělala dnes 3těsta. Jupí .Mám ze sebe radost. Máme linecké , rohlíčky a perníčky. Zítra upečeme .A v pondělí začneme dalším podle vašeho návodu.👍👍Hlavně jsme to měli v klidu.Dekuji holky ,jste super !

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

33
2

Jak správně skladovat vánoční cukroví, aby vydrželo až do Vánoc

Víte, jak správně uskladnit vánoční cukroví, aby se nekazilo? Jak to udělat, aby sušenky zůstaly křupavé a perníčky změkly? Jsou lepší plastové dózy, nebo ...
18

4 vánoční pasti, které kazí štíhlou linii. Jak na ně?

Celý rok se snažíte jíst zdravě a držíte si štíhlou linii, ale během svátků každý rok přiberete? Víme, proč to je! Čekají na nás 4  nenápadné pasti. Porad...

Bezlepkoví ježečci

Rychlé a jednoduché na přípravu. Přesně takové je toto cukroví, které je bez lepku, mléka i cukru. Do výroby těchto ježečků můžete zapojit i děti a nebo ji...
7
3

6 důvodů, proč přestat pít slazené nápoje

Podívejte se, kolik cukru obsahují vaše oblíbené nápoje a co vše způsobují vašemu zdraví! Fanta, Coca cola, Kofola, Red bull, Sprite a další podle vědců ro...
13
2

Jak zavařovat bez cukru – zdravé zavařování zvládne každý!

Je libo marmelády, džemy nebo povidla bez cukru a chemických želírovačů? Zdravé zavařování není žádná věda! Jde to jednoduše v 5 krocích. Ať už jste v zava...
24

Teplé nápoje pro zimní dny: jde to i bez cukru!

Kazí vám náladu, že je venku chladno a nevlídno? Zahřejte své tělo a potěšte smysly popíjením horkých nápojů bez cukru. A klidně i s dětmi! Připravte si s ...