Jdeme sbírat zásobu vlašáků na zimu!
- Sbíráme: Sbírejte ořechy samovolně spadané. Právě ty jsou správně vyzrálé.
- Sušíme: Vyloupané ořechy nechejte na sítech nebo plechu na dobře větraném místě zhruba 6 týdnů vyschnout. Pro rychlejší vysušení použijte sušičku nebo v chladnějších dnech využijte topení. Nevyloupané ořechy je také třeba vysušit rozprostřené na podlaze například na novinách nebo plechu.
- Skladujeme: Vyloupané ořechy obsahují hodně tuku a velmi rychle žluknou, proto je skladujte v pevně uzavřené nádobě nebo zip sáčku 4-6 měsíců v lednici. Můžete je také skladovat až 1 rok v mrazáku. Nezapomeňte je označit datem, kdy jste je do lednice nebo mrazáku vložili. Pokud víte, že je během pár týdnů sníte nebo použijete do pečení, lze je uchovat i v pokojové teplotě ve skleničce nebo látkovém či papírovém pytlíku. Dejte ale pozor, aby si na nich nepochutnali moli. Nevyloupané ořechy skladujte na suchém místě.
Věděli jste, že …?– “Vlašáky” jsou velmi starou potravinou. Nejspíše byly konzumovány již od neolitu – malé zkamenělé skořápky byly objeveny po odkrytí archeologických nalezišť v Périgoru ve Francii.
– Populární byly už ve starém Řecku a Římě jako pokrm bohů a symbol plodnosti a mužnosti. Ne náhodou se ve slangu ořechem nazývá varle.
– K nám do vlašský ořech dostal z jižní nebo západní Evropy díky Karlu IV.
– Barva ořechů se může lišit – od velmi světlé, až po tmavě žlutou, přes zlatavou až po hnědou. Existují i odrůdy s červeným jádrem.
– Obsahují až 70 % tuku (ve velké části zdravé nenasycené mastné kyseliny). Kvůli tomu rychle žluknou a je třeba je skladovat v lednici nebo mrazáku.
– Ořechy po sklizni je třeba usušit buď na vzduchu, nebo pomocí horkého vzduchu. Jinak dochází k snadnému napadení plísněmi.
– “Vlašáky” se rozlišují podle kvality skořápky na kameňáky, které mají tvrdou skořápku zarůstající do jádra a špatně se loupou a na papíráky a polopapíráky, které jsou často poškozovány ptáky a mají často děravou nebo nedorostlou skořápku.
Ne náhodou vlašský ořech vypadá jako mozek
Vlašské ořechy dle studií oddalují proces stárnutí mozku, snižují riziko kardiovaskulárních chorob (které zhoršují mozkové funkce), chronických neurodegenerativních chorob, snižují oxidační stres a zánět, výborný vliv mají na rozvoj dětského mozku a pozitivně ovlivňují psychiku jako celek (1, 2). U hlodavců přidání vlašských ořechů do stravy přispělo ke zlepšení koordinačních funkcí, schopností učit se a vedlo ke zlepšení paměti (3). To vše díky obsahu omega 3 mastných kyselin (např. kyselina alfa-linolenová).
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité webináře!
Rezervovat místo zdarma
Nezapomeňte proto zařadit vlašské ořechy do svého jídelníčku! Ve větším množství se doporučují zejména pro menší děti a studenty.
Zdravé mlsání, které snižuje hladinu “špatného” cholesterolu
Honí vás mlsná? Zobněte si vlašáky! Obsahují zdravé nenasycené mastné kyseliny a dle studií pouhých 5-8 jader denně stačí k tomu, aby se snížila o 16 % hladina “špatného” LDL cholesterolu v krvi. Konzumace vlašských ořechů u pokusných osob navíc nezvyšovala jejich tělesnou váhu (4, 5). Oproti nezdravému mlsání plného prázdných kalorií (například sušenky) obsahují ořechy spoustu vitamínů (E, B1, B6, B9) a minerálů (hořčík, zinek) a mají nízký glykemický index. Energie z vlašských ořechů je uvolňována postupně, a díky tomu vás zasytí delší dobu.
Vyhladí vrásky a prodlouží život
Vlašské ořechy obsahují vitamín E, který má prokazatelně vyhlazující účinky na vrásky. Hrst vlašských ořechů denně snižuje riziko srdečních onemocnění až o 1/3, chrání před cukrovkou a navíc pomáhají snižovat oxidační stres a zánětlivost (6, 7). Vláknina, kterou ořechy obsahují podpoří lepší trávení.
Vlašské ořechy jako lék na neplodnost
Studie publikovaná v odborném časopise Biology of Reproduction zjistila, že díky denní konzumaci vlašských ořechů se u mužů zlepšil tvar, pohyb i vitalita spermií oproti skupině, která ořechy nejedla (8). Předpokládá se, že vývoji semene prospívají právě mastné kyseliny obsažené ořechovém jádru. V České republice je zhruba každý šestý pár neplodný a zhruba ve 40 % je problém na straně mužů (9). Přibývá stále více důkazů o tom, že to, co muži jedí, může ovlivnit počet a kvalitu spermií. Vědci nyní spolupracují s neplodnými páry a pokouší se zjistit, zda by konzumace vlašských ořechů nepomohla pánům se špatnou kvalitou spermií (8).
Vlašské ořechy v kuchyni
Tradiční použití vlašských ořechů:
- Vlašské ořechy se tradičně používají do jablečných náplní třeba na štrúdl a jako základ ořechové náplně do koláčků a sladkého pečiva.
- Nedokážeme si bez nich představit tradiční vánoční cukroví. Používají se do vánočních těst u vanilkových rohlíčků, išelských dortíčků, pracen, ořechových košíčků, ořechového chlebíčku a dalších druhů cukroví (mandlová “prsíčka”, hrozinkové zrno s mandlí aj.). Také do krémů a náplní do cukroví (ořechová náplň) či dortů (“tvarohová” jahodová vrstva) nebo jako ozdoba cukroví.
- Nesmíme zapomenout také na různé podzimní koláče a perníky.
Další recepty s vlašskými ořechy:
- Výborné jsou jako jedna z ingrediencí do různých energy kuliček a burizonek, které se hodí jak na vánoční stůl, tak jako zdravé mlsání třeba na svačiny do školy.
- Vyzdvihnou chuť každého dezertu. Například luxusní hraběnčiny řezy, “tvarohovo”-jablečný páj, drobenkový švestkový koláč, ořechový dortík s kokosovou šlehačkou, zdravý dort s “tvarohem”, muffiny.
- Dají se použít jako jedna z ingrediencí do těsta na palačinky.
- Můžete z nich vyrobit výborné a zdravé dochucovadlo jídel – tzv. gomasio.
- Zkuste je použít do pomazánek a paštik. Naše oblíbené jsou: foie gras, pomazánka z fazolí, řepy a ořechů, křenová pomazánka s ořechy, česneková pomazánka, řepový hummus.
- Když je na sucho opražíte na pánvi, získáte pochoutku k mlsání při posezení s přáteli, na vánoční tabuli, na oslavy nebo jen tak. Můžete je zkombinovat s opraženými semínky a sušeným ovocem a vytvořit si svou vlastní energy směs.
- Jsou skvělou ingrediencí do pest – například spolu s medvědím česnekem.
- Vlašské ořechy se dají zakomponovat i do hlavních jídel, např. do hrachové kaše, bylinkové sekané, hrachové polévky aj.
- Doporučujeme vlašské ořechy využít jako křupavou posypku ranní kaše, sladké kaše, kompotů nebo krémových dezertů.
- Křupavou složku dodá také salátům.
- Přidat můžete také hrst ořechů do těsta na kváskový chléb.
Co vy a vlašské ořechy
A co děláte s vlašskými ořechy vy? Máte nějaký osvědčený rodinný recept?
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Přidám svoji zkušenost s uchováváním vlašáků: vyloupané,usušené nasypu do sklenic, zavíčkuji a zavařím – 20min./80°C. Možná by stačil i kratší čas, prostě aby chytla víčka. Dělám takto už spoustu let.
Hezký večer, jak se naše stravování dívá na ořechy nezralé, zelené? Dosud jsem z nich vždy v květnu dělala marmeládu. Ráda bych ji udělala i ve verzi JJ, ale nevím, zda jsou či nejsou takto připravené škodlivé.