Jste nemocní, nebo máte nemocné dítě a přemýšlíte, co mu dát k jídlu? Aby to tělo nezatížilo, ale naopak bylo lékem, dodalo energii a výživu? Sepsali jsme pro vás vhodná jídla.

Co jíst při nemoci
Když jsme nemocní, je třeba, aby se tělo věnovalo hlavně boji s chorobou. Správný jídelníček by měl doplnit látky, které ztratíme při boji s viry, bakteriemi, horečkou či zánětem, zároveň by neměl přetěžovat metabolismus (tj. měli bychom jíst lehce stravitelné pokrmy). Díky vhodnému stravování při nemoci můžeme usnadnit a urychlit léčení.

Pokud ale nemáme hlad (nebo vaše dítě), do jídla se nenuťte. Půst je skvělý způsob k pročištění a jeden den bez jídla je pro organismus velmi prospěšný. Důležité je ale hlídat množství přijatých tekutin kvůli dehydrataci. Když přijde chuť k jídlu, je to dobré znamení, že je nemoc již na ústupu. Po půstu je třeba vracet se k jídlu velmi pomalu (rýže s mrkví, polévky, kaše) a nezačínat těžkými smaženými jídly, pečivem apod.

1Obilné kaše

Obilné kaše z celých obilovin jsou ideální lehce stravitelné a výživné jídlo, když jsme nemocní – ať už máme virózu, chřipku, jsme nachlazení, slabí nebo po operaci, máme problémy se zuby, anebo máme trávící potíže. Vhodné jsou obiloviny, zejména rýže (podává se spolu s mrkví jako první jídlo po zvracení) nebo jáhly (skvělé při problémech s žaludkem, slezinou, slinivkou nebo střevy, vařené v kombinaci s dýní) či jejich kombinace. Obilovinu vaříme s větším množstvím vody (u rýžové kaše např. 1:3, u jáhlové kaše 1:3-4 atp.) na kaši. Velmi posilňující je tradiční léčebná rýžová kaše Congee, která se vaří z celozrnné rýže (1 hrnek rýže a 4 až 10 hrnků vody). Ke kaši přidáme napařenou zeleninu (anebo ji vaříme spolu s kaší) – nejlépe mrkev nebo dýni.

2Polévky

Polévky jsou lehké na žaludek i trávení, ale zároveň dodají spoustu živin, minerálních látek a tekutin. A ještě tělo prohřejí, což se hodí zejména, když máme virózu, angínu, chřipku nebo jsme nachlazení. Vhodné jsou především silné zeleninové vývary se zeleninou, miso polévky nebo krémové polévky. Pokud máme hlad, můžeme do polévky přidat i uvařenou rýži nebo jinou obilovinu.

3Nishime

Lahodný, harmonizující a léčebný způsob přípravy zeleniny, který je velmi vhodný k vyrovnání energie a dodání výživy oslabenému organismu. Jedná se o vaření zeleniny ve vodě se špetkou soli ve vrstvách nad sebou od jinové zeleniny až po jangovou (recept). Vhodné jsou druhy zeleniny jako je mrkev, dýně, cibule, zelí aj.

4Kuzu krém

Kuzu škrob je výborným lékem na mnoho problémů. Zlepšuje trávení (hodí se při žaludečních a trávicích problémech), posiluje imunitu (při horečnatých onemocněních), vyživuje a posilňuje organismus. Lžičku kuzu rozmícháme v trošce studené vody, nalijeme do šálku vařící vody a za stálého míchání vaříme na mírném ohni 1-2 minuty do zprůhlednění. Při horečce přidáme ke kuzu krému lžičku sladu nebo šťávy z jablíčka. Při trávicích problémech (průjmy, zvracení, bolest břicha) vmícháme kousek švestičky umeboši a 3 kapky sojové omáčky.

5Tekutiny

Nezapomínejme pít – zejména když máme horečku, anebo průjem a další nemoci, kdy hodně vylučujeme tekutiny z těla. Vhodné jsou bylinné čaje, čaj bancha, anebo vlažná voda (Co dělá studená voda s naším tělem?).

 
Seriál: Jak na jaro
materiály
  • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
  • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
  • Jídelníček ke stažení!
Mám dole 3 kg a 3 cm v pase (Veve)
Veve: Evi, chci vám poděkovat za krásně připravený kurz....
Děkuji za to, že jste normální ženské, a předkládáte to nejlepší, k čemu jste se dopracovaly
Renča: Prochechtala kus včerejšího dne při pročítání webu JJ...
Sportuji a nepotřebuji žádné potravinové doplňky (Dušan)
Dušan: Ahoj všichni, říkám si,že bych měl také něco...
Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém
Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...
Díky kurzu mám najednou více času na důležité věci
Monimar: Milá Evičko, utíká to a ve vánočním programu...
Eva: „Jím jinak“ a jsem nadšená!
Eva: "Jím jinak" už podle vás vařím měsíc a...
Jídlo je chutné, syté, svačiny nepotřebuji (Olga)
Olga: Dobrý den, s vařením žádný problém nemám, naopak...
Kamarátka neverila, ako som sa zmenila (Marta)
Marta: Pomaly sa mi končí vstup "do plavek". A pokračujem...
18 kg dole a energie tolik, že se nepoznávám (Lenka)
Lenka: Já se nepoznávám, jsou čtyři hodiny odpoledne a...
Srovnal se mi cyklus (Adriana)
Adriana: Vďaka vašim radám som zaradila do jedálnička viac...
Shodila jsem 6 kg a 12 cm v pase (Lenka)
Lenka: Ahoj všem. Jsem absolventkou programu Hubneme do plavek....
Jídlo je neskutečně chutné, jednoduché a variabilní – prostě bezvadně připravený kurz!
Ivaostadal: Děkuji celkově za bezvadně připravený kurz, zhubla jsem,...
Všichni ostatní si všimli, že jsem zhubla
Vera: Mám teď za sebou týdenní pobyt s našimi studenty,...
Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)
Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...
Všichni pějí na vaše jídla chválu
Helena Š.: Dobrý den, protože nejsem na sociálních sítí, ale...
  1. Ahoj Evi, prosím tě dá se to kuzu pít dlouhodobě? Dělám si teď každý den tu slabší verzi (čaj), nějak mě ty události poslední doby trochu“semlely“… A pomáhá mi to jak nervy tak i na trávení, které ještě pořád chce pomoct, a zase zpátky aby ty nervy tolik nezlobily. Děkuju Soňa 💐💐💐

  2. Chci se zeptat na to kuzu- v nějakém videu tam paní Lužná říká,že se dává lžíce kuzu na hrnek vody. Tak mě zajímá jakou to má mít konzistenci. Já vařila ze lžičky a jen to v podstatě zprůhlednilo, ale bylo pořád tekuté jak voda. Mám tedy dávat tu plnou lžíci, aby to byl vážně krém? Nebo to záleží na co se zrovna používá a podle toho je konzistence?

    • Obojí je možné – japonci tomu řídkému kuzu ve větším množství vody říkají „kuzu čaj“ a tomu druhému „kuzu krém“. Někdo nesnese konzistenci pudinku, tak je lepší mu to dát spíš vypít a naopak. Čím víc je tam kuzu, tedy čím hustější verze, tím více účinku kuzu se dostaví (zasytí, vyrovná ph atd.), ale dá se to zase dohnat tím, že si dáme kuzu čaj víckrát denně. Já to nikdy neřeším, vždycky vařím od oka a vždycky dobrý 😉

  3. Zobrazit všech 7 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJak připravit domácí ovocnou čajovou směs (recept)
Další článekJakou čokoládu ve skutečnosti dětem naděluje Mikuláš?