Domů > Magazín > Zdraví

První pomoc – aneb co dělat, když se přejíme nebo opijeme

I když už nějaký ten pátek jíte jinak, hlídáte si alkohol a čas večeře, občas se prostě dostanete do situace, kdy se vám to celé vymkne z rukou. Obzvlášť ošemetné jsou oslavy různého druhu, jako třeba Vánoce, Silvestr, narozeniny, ale i obyčejný večírek třeba v práci, kdy vám v restauraci servírují ne zrovna to, co běžně jíte a pijete. Poradíme vám, jak se zachovat, aby škody byly co nejmenší?

Každému se může stát, že sní, nebo vypije mnohem víc, než by chtěl.  Pokud se to stane jen občas, tělo se s tím dokáže  vypořádat, jen by se to nemělo stát pravidlem. Nabízíme vám pár osvědčených typů, jak se zachovat, aby následky byly co nejmenší.

Snažte se nekvalitní jídlo sníst do 18 hodin, v létě můžete až do 19 hod. Když už jíte to, co vašemu zdraví nesvědčí, je mnohem menší zlo ho sníst v době oběda, nebo večeře, než ho sníst v pozdě v noci, kdy trávení už odpočívá a tělo pracuje na jiných regeneračních procesech.

  • Jídlo co nejpečlivěji rozkousejte. Důkladným rozkousáním a prosliněním každého sousta ušetříte spousty energie všem  trávicím orgánům a i nekvalitní jídlo se mnohem lépe stráví a vyloučí z těla ven.
  • Dejte si co nejdříve umebošku. Pokud je vám po jídle těžko, nebo jste pili víc, než snesete, pomůže pomalu sníst jednu umebošku a za pár hodin, nebo ráno další. Můžete sníst postupně i tři. Výborně to pomáhá po kocovině, kdy je tělo překyselené  po alkoholu a silně zásaditá umeboška pomůže překyselení vyrovnat.
  • Dejte si půst. Pokud netrpíte hypoglykémií a není vám bez jídla fyzicky špatně, je ideální nechat trávení půl dne až den odpočinout. Tělo se pak lépe vypořádá s přebytky z předešlé nestřídmosti. Pijte bancha čaj, který je zásadotvorný, nebo ještě lépe čerstvě uvařený zeleninový vývar.
  • Uvařte si čerstvou miso polévku. Jako první jídlo, nebo pokud nemůžete držet půst, by měla být čerstvá miso polévka. Nejen že se vám díky zelenině a miso pastě neutralizují přebytečné kyseliny v těle, ale také vám dodá spousty důležitých minerálů a vlákniny, které potřebujete.
  • Dejte si rýži. Dalším jídlem po polévce, nebo vývaru je kvalitní rýže. Buď jen se zeleninou, nebo ve formě rýžové kaše congee. Rýže je neutrální potravina a všelék. Důkladně prožvýkejte každé sousto a klidně jezte rýži celý den. Tělo nebude potřebovat moc energie na trávení a využije ji k likvidaci škod. Pokud nemůžete nic dát do úst, rozbouřený žaludek uklidní i rýžový odvar.
  • Jděte na vzduch. Je – li to možné, jděte se alespoň projít, ideálně v ostřejším tempu. Čerstvý vzduch okysličuje, dodá dobrou náladu, metabolismus se rozhýbe a rychleji se zbaví všech jedů. Mám osobně vyzkoušeno jít si ráno s kocovinou zaběhat, nebo zacvičit. Zprvu je mi hrozně, ale jakmile to ze sebe vydýchám, kocovina je rázem pryč. (Nutno dodat, že mírná kocovina, s těžkou nemám zkušenost)
  • Nic si nevyčítejte. Výčitky a stres z toho, že jsem jednou “zhřešila” jsou pro tělo a duši ještě jedovatější, než nějaké to nekvalitní, nebo pozdě snědené jídlo, či nějaký ten alkohol. Nikdo nejsme dokonalý, nic si nevyčítejme a pro jednou si to užijme bez výčitek. Teď už víme jak na to, aby nám zase brzo bylo dobře.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jeronýmka
3. 1. 2023

Tak můj názor je naprosto jasný. Nejlepší by asi bylo vážit si zdravého života a chovat se rozumně. A kdo se opije, ať si to vypije.

Umebošku doma nemívám, jsou na to moc dobré a pokud jsem je koupila, šíleně tály a dělalo to díru do rozpočtu. ;-). Odvede voda s umeoctem, případně klidně jen umeocet stejnou službu? Pít vodu naslano mi nevadí, je mi to i milejší než něco sladkého. Děkuji.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

27

Jak se zbavit chrápání jednou provždy – celostní pohled

Chrápání trápí nejen muže, ale i ženy a děti. Jaké jsou příčiny chrápání a jak je léčit? Vyřešte tu pravou příčinu, která za chrápáním stojí podle tradiční...
12
10

Low-fodmap dieta – řešení na problémy s trávením

Dieta s nízkým obsahem FODMAP není dietou určenou k hubnutí, ale slouží jako pomoc všem, které trápí problémy s trávením (syndrom dráždivého tračníku, Croh...
13
8

Máte trávicí problémy? Možná trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku je nejčastější zažívací poruchou dnešního světa.
5
6

Toto vám v porodnici neřekli: přirozený porod vs. císařský řez

Přirozený porod je pro dítě takovým prvním “očkováním”. V porodních cestách získá důležitý mikrobiom od matky, který ho chrání před nemocemi. P...
4

Nejlepší strava proti cukrovce. Podloženo studiemi

Cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě. Trpí jí každý 11. dospělý člověk a ročně na její následky zemře více než 5 milionů lidí. V ČR počet d...
klub
17
14

Jste element DŘEVO? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element dřevo? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterém...