Domů > Magazín > Zdraví

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše hladina stresového hormonu je mimo rovnováhu. Co s tím? Zaměřte se na životní styl.

Břišní tuk a stres jsou nejlepší kamarádi

Hlavní příčinou nežádoucího břišního tuku je chronický stres, tj. nerovnováha kortizolu, stresového hormonu v nadledvinkách.

Co je to kortizol
Kortizol působí za normálních okolností jako náš obranný štít a naše tělo ho potřebuje. V ohrožení se jeho hladina zvyšuje, dochází ke zvýšení krevního tlaku, aby se tělo dostalo do pohotovosti a bylo připraveno na nečekanou událost a zvyšuje se také hladina krevního cukru pro dostatek energie na rychlou akci v případě nebezpečí. Jakmile je nebezpečí zažehnáno, vše se v těle vrací zase do normálu. Tedy tak je tomu v ideálním světě, kdy jsou naše stresory pouze krátkodobé. Takto to fungovalo například u našich předků, když právě unikli před tygrem.

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!

Rezervovat místo zdarma

Když je stresu příliš…

V dnešním světě jsou ale stresory chronické, tedy nemají žádný konec v dohlednu a máme jich opravdu hodně:

  • stresující šéfové v práci,
  • stresující vztahy a hádky s lidmi,
  • obavy z nedostatku peněz a dluhy,
  • stresující zkoušky a situace,
  • příliš mnoho pracovních či jiných úkolů,
  • stresující povolání,
  • zmeškaný vlak nebo schůzka aj.

Naše hladina kortizolu je neustále zvyšována. V důsledku toho se cítíme přetažení, unavení, podráždění, nervózní až depresivní, špatně se nám soustředí i spí a máme pořád na něco chuť. Chronický stres ovlivňuje náš imunitní systém, zvyšuje krevní tlak, riziko srdečních chorob, trávicí problémy (tzv. dráždivý tračník), bolesti hlavy (migrény) a může také způsobit, že přibíráme v oblasti břicha a máme potíže s hubnutím (viz studie: 1 a 2). Ojedinělé nejsou ani bolesti žaludku ze stresu.

Jak souvisí stres a tuk na břiše?

3 důvody, proč ze stresu vzniká tuk
1. Kortizol umí přemístit zásobní tuk do břicha, což samo o sobě může zvýšit jeho produkci.
2. Stres vyhladoví buňky a my dostaneme velký hlad, což může vést k přejídání a uložení nadbytečné glukózy v podobě tuku.
3. Kortizol ovlivňuje apetit a chutě, což způsobuje větší kalorický příjem a tudíž více uloženého tuku.

Možná vás napadne, že zakopaný pes bude v tom, že většina lidí ve stresu více jí a sáhnou raději po sladkých nebo tučných potravinách, které jim pomohou se se stresem vyrovnat. Tyto extra kalorie pak způsobí přibírání na váze. To platí. Ale nejen to, dokonce už jen samotný stres může změnit metabolické procesy, které mají za následek tloustnutí. Tedy člověk ve stresu bude přibývat na váze více než člověk, který stres nemá, přestože budou konzumovat stejné množství jídla.

Lidé trpící chronickým dlouhodobým stresem jsou více náchylnější k obezitě a mají větší obvod pasu. (zdroj)

Vysoká hladina kortizolu může změnit i tvar těla, protože posouvá tuk z buněk jiných částí těla krevním oběhem na břicho. To je pro tělo výhodné, protože v blízkosti břicha jsou játra, odkud se tuk může změnit v případě potřeby rychle v energii. Tento proces není typický jen pro lidi s nadváhou, ale i pro ty z nás, kteří mají normální hmotnost. Studie zveřejněná v roce 2000 zjistila, že štíhlé ženy, které mají vysoký kortizol, mají více břišního tuku než ty, které nejsou ve stresu.

Jak snížit stres

Řekněte STOP stresu

Všichni víme, že bychom měli omezit stres. To se snadno řekne, ale hůře udělá, že? Pokud ale chceme s naším nehezkým bříškem (a zdravím!) něco udělat, budeme muset chtě nechtě najít zdroj stresu a postavit se mu, i když to nebude jednoduché. Ale jakmile to uděláme, uleví se nám, vše to z nás “spadne” (včetně bříška) a budeme se cítit svobodní.

Každý z nás moc dobře ví, co mu způsobuje stres – kde se cítí nespokojený, co musí dělat, i když nechce a ví i o lidech, kteří mu stres způsobují, se kterými se necítí dobře. Je třeba si vytvořit nový žebříček hodnot a priorit. Vyřešit situace, které již dlouho odkládá, říct daným lidem, co si opravdu myslí, opustit práci, ve které se necítí dobře, nechat si pomoci (např. chůva a pomoc do domácnosti), nebrat si další hypotéku, ale naopak ubrat plyn a dopřát si dovolenou, klid, relax, čas pro rekonvalescenci.

A pokud si nevěříme, že to zvládneme sami, existuje spousta skvělých terapií, které nám k tomu mohou dopomoci – např. NLP programování, Bachovy terapie, akupunktura aj.

Zařaďte uklidňující činnosti

Procházka v přírodě, relaxační nebo meditační hudba, četba, sledování komedií (viz studie), meditace, jóga, tai-chi, chi kung, tanec, masáž, rekreační sport, spánek (viz studie), hluboké dýchání, domácí mazlíčci, mazlení, sex a smích. To vše snižuje hladinu kortizolu a je třeba se těmto činnostem denně věnovat.

Zaměřte se na stravu

Vyřaďte prozánětlivé potraviny jako je bílý cukr, bílá mouka, průmyslově zpracované potraviny, fast foody aj. (také slazené nápoje, energetické nápoje a kávu) a naopak se zaměřte na celistvé přirozené potraviny, které jsou protizánětlivé (zejména listová zelenina, kurkuma, zázvor, len, chia, borůvky aj.). Místo klasických sladkostí si dopřejte zdravé sladkosti nebo ovoce.

Mrkněte na náš zdarma dostupný program Jak začít se zdravou stravou.

Zaměřte se na potraviny bohaté na vitamín C (např. kysané zelí nebo pickles), který dle studií pomáhá významně snižovat stres a také na potraviny bohaté na omega3 kyseliny jako třeba lněné semínko, chia, konopná semínka, vlašské ořechy, růžičková kapusta, listová zelenina (pro nevegany také ryby) aj. Se stresem pomáhají bojovat i tyto potraviny: hořká čokoláda, lesní plody, česnek a olivový olej.

Obklopujte se pozitivními lidmi a bavte se

Jeden z nejúčinnějších způsobí ke snížení stresu je zábava a dobře naladění lidé. Zábava a smích v kruhu přátel (a také hraní si ze zvířaty nebo poslech dobré hudby) snižuje hladinu kortizolu až o polovinu.

Změňte řeč těla

I když vám možná právě není do smíchu a jste ve stresu, zkuste změnit postoj. Začněte se smát (nevadí, když to bude křečovité) a postavte se tak, jako byste právě vyhráli první místo v závodu a drželi nad hlavou trofej. Studie zjistily, že pouhé 2 minuty v jiném postoji (tzv. vítězný postoj) sníží hladinu kortizolu o 25 %.

Co si z toho odnést

Pokud jste už zkusili vše a stále se vám nedaří zhubnout v oblasti bříška, pak se zamyslete nad tím, co vás v životě stresuje a v jakých situacích jste nespokojení a pokuste se to změnit (ať už sami, anebo pomocí některé z terapií). Kromě toho každý den zařaďte některou z odpočinkových činností, zaměřte se na protizánětlivé potraviny, pěstujte pravidelně pohyb a pokuste se o pozitivní přístup k životu.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

177 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
3. 3. 2020

Díky Evi! Já mám letos 60 a měla jsem na rukou stařecké skvrny, přestože vůbec nepiji alkohol. Po 2 týdnech Jíme jinak se dívám, ruce jsou krásné, bez skvrnek. Je to možné?

Naděžda
2. 3. 2020

Jo, jo, to bych mohla vyprávět. Mám /už dávno / po operaci odnětí nadledvin a štítné žlázy, užívám kortikoidy dozivotně a to stresové břicho mám .Do JJ jsem se přidala hlavně z důvodu vyčištění těla a tím ozdravení ale samozřejmě bych taky ráda zhubla. Máte prosím, někdo nějakou zkušenost? Jsem teda na začátku očisty a je mně dobře, asi 2 kila mám dole, tak to je paráda a věřím, že to půjde. Z vyloučením masa ani mléčných výrobků /už jsem asi před 3týdny vynechala mléko a výrobky z něj / je bez problémů. Tak dám vědět, jak se mi to daří. Třeba to někoho bude zajímat 😀.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

51
19

Jedlé kaštany: zdroj životodárné energie

Jedlé kaštany mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, trávení a dokonce podporují i zdravé hubnutí. Ukážeme vám tipy, jak je využít v kuchyni tak, abys...
63
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.
klub
45
1

Jak zvládat stres

Chronický stres nás ničí. Bere energii, způsobuje nemoce a kazí nám postavu. Pojďte si trochu zacvičit. Ukážeme techniky, jak se stresu zbavit během pár mi...

Dlouhodobý průjem a jeho příčiny i řešení

Trápí vás dlouhodobý průjem, bolesti břicha a nadýmání? Zjistěte jaké jsou nejčastější příčiny a najdete řešení pro své problémy. V Jíme Jinak víme z vlast...
85
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
61
9

Jahody: 10 faktů, které vás o tomto ovoci překvapí

Napadlo by vás někdy, že toto první letní ovoce patří do rodiny růží? A víte, kolik semínek obsahuje jedna jahoda? Těchto 10 zajímavých faktů o jahodách js...