Domů > Magazín > Blog

Co je to vlastně stres? A co dokáže spustit ve vašem organismu

Stres je odezva těla na situaci, která je nepříjemná až ohrožující a přitom vždy záleží, jak tu danou situaci vnímá a prožívá konkrétní člověk. Je řešením se stresu za každou cenu vyhýbat? A jak s ním pracovat, aby nás neovládal?

Co je to stres a jeho projevy

Zažívat stresové vlivy je přirozené a člověk jim čelil ve všech dobách své existence, ačkoli druhy stresoru se časem proměňují. V minulých časech a dobách války to byl především hlad, zima, tělesná zátěž, infekce, strach o život. Dnes je stresorem spíše obava z hypotéky, finančního zajištění, ze zkoušky, neúspěchu ve škole, v práci či ve vztahu, důvodem stresu se ale může stát prakticky vše, z čeho máme obavy či nezvládáme tak, jak bychom si představovali.

Reakce na stres jako taková je reakcí obrany proti stresoru, jejím účelem by měl být návrat do rovnováhy. Tato reakce se projevuje na fyzické i psychické rovině. Podstatou reakcí těla na stres je aktivace autonomního nervového systému, respektive jeho části sympatiku. Tělo se tím připravuje na “útěk” či “boj”. Dochází přitom k uvolnění stresových hormonů jako je adrenalin a kortizol, následkem se zvyšuje srdeční tep, krevní tlak a hladina inzulinu v krvi, zrychluje se dýchání, prokrvení končetin, napětí svalů, což umožní člověku provést rychlou reakci.

Problémem je, pokud k dané reakci nedojde a jeho působky nejsou odstraněny (svalovou činností, vědomým zklidněním dechu a relaxací mysli) či jsou vyplavovány opakovaně. Následkem může vznikat únava, nespavost, problémy s kardiovaskulárním systémem, zhoršené trávení, bolesti zad a hlavy, potíže s imunitou. Dlouhodobě se mohou objevovat problémy s pamětí, úzkostné stavydeprese.

Chronický stres je spojován s potížemi jako jsou bolesti žaludku, reflux, ekzémy, průjem, gynekologické potíže, nespavost, dráždivý tračník, bolesti hlavy, chronická únava, lupénka apod.

Stres je jako sníst cukr

Součástí stresové reakce je vyplavení hormonu kortizol z oblasti nadledvinek a dále inzulinu ze slinivky břišní, což vede k dostupnosti rychlé energie v podobě glukózy, která se zvýšeně vyplaví do krve ze zásob a následně do buněk.

Při neustálém opakování toto stavu ale může postupně docházet k jevu tzv. inzulinové rezistence, kdy buňky přestávají být citlivé na inzulin, který za normálních okolností podporuje vstup glukózy do nich, což má stejnou podstatu jako při vzniku onemocnění diabetes 2. typu.

Vyhýbat se stresu?

Dosud jsme popisovali převážně škodlivou stránku stresu a i na mnoha místech se dočteme, jak je stres oslabující. Je to pravda, ale platí to v případě, pokud je nadměrný, častý, dobře ho neventilujeme a také v případě, pokud proti němu máme sníženou odolnost.

Snížení odolnosti vůči stresu může být způsobeno tím, že si lidé odvykli odolávat těžkým životním situacím, ale i úplným vyhýbáním se prožití negativních emocí s ním spojených. Někdo se stresu chce za každou cenu vyvarovat a nepříjemné situace či emoce řeší tím, že se přejídá (zvlášť sladkým), někdo podléhá alkoholu či drogám – vše řečené sice má na člověka krátkodobě uvolňující účinek, ale také to s sebou nese následky v podobě prohlubujících se psychických i fyzických potíží, nadváhy či poruch příjmu potravy.

Nadbytek stresu škodí, ale na druhou stranu je určitá míra stresu přirozená a defacto žádoucí. Tělo ho potřebuje pro trénink mechanismů, které navrací organismus do rovnováhy, a zvyšování naší odolnosti vůči jeho působení. Pokud se snažíme vyhnout jakékoliv stresové situaci, stáváme se méně a méně odolní vůči jeho působení a při náhlé vážné situaci, které jsme vystaveni, se můžeme “sesypat jako domeček z karet”.

Jak pracovat se stresem

  • Uvědomte si, co všechno vás v životě stresuje, z čeho stres pramení a srovnejte si svoje životní hodnoty. Můžete začít pěstovat lepší vnímavost přítomného okamžiku, lépe plánovat, naučit se odpouštět, denně prožívat vděčnost, objevovat činnosti, které vás naplňují a ve kterých se cítíte jako “ryba ve vodě” – to vše pomůže omezit vznik častého stresu.
  • Berte určitou míru stresu a negativních emocí s ním spojené jako přirozenou a nedílnou součást života, se kterou je potřeba se naučit žít.
  • Negativní emoce jsou vlastně způsob, jak nás přivést k nějaké akci či uvědomění. Řešením není je potlačovat, nýbrž se s nimi učit pracovat, brát je jako vlnu, která vzroste, ale zase přejde, nebo jako oblaka, která nemůžete zastavit, ale nechat je plynout, až zmizí z obzoru. (Jak zacházet s emocemi?, Tantra aneb vztahy mezi mužem a ženou – emoce, Emoce a jídlo – jak to funguje?)
  • Zvyšujte odolnost vůči vlivům stresu – Přirozené stresové vlivy mohou být jak fyzické v podobě tělesné zátěže, otužování, vystavování těla změnám teplot či půstu, tak psychické při vycházení z komfortní zóny, vystavení se nepříjemné situaci, řešení konfliktu, překonání překážky apod.
  • Naučte se, jak se uvolnit po stresové situaci – Po prožití negativní emoce či stresu snažte zaměřit zpět svojí pozornost na přítomný okamžik (jakýkoliv zvuk, chuť, vůně, dotek). Pro odplavení stresových působků je skvělý pohyb relaxační techniky (dechové cvičení, vizualizace příjemných vjemů). Pokud máte tendenci stres zajídat či zapíjet alkoholem a nedaří se vám to zvládat, vyhledejte odborníka.

Práce se stresem znamená na jednu stranu nepodlehnout veškeré pohodlnosti a vést tělo a mysl k větší odolnosti proti jeho působení, na druhou stranu se však dlouhodobě “neždímat” v nežádoucích emocích a stresu bez pocitu vlivu na svůj vlastní život.

Jak pomáhá Jíme Jinak

Na Jíme Jinak vidíme všechny oblasti našeho života jako spojenou nádobu. Kromě stravy, pohybu či spánku, hraje při zotavování se ze zdravotních potíží či při jejich prevenci, výraznou roli i psychika a způsob, jakým zacházíme se stresem.

Učíme vás, jak si nastavit jídelníček, aby vás to po všech stránkách zdravotně podporovalo, snažíme se vás podpořit ve zdravé míře pohybu a předat naše znalosti ohledně práce s emocemi a zvládáním stresu.

Krok za krokem můžete s námi začít měnit životní styl. Pusťte si kurz Jak začít měnit stravu, čtěte články na téma stravy (Škola zdravého vaření, základní suroviny, sezónní stravovací tipy), osobního rozvoje, studujte recepty, pro členy Klubu Jíme Jinak jsou k dispozici rozhovory s celostními odborníky na různá zdravotní témata, online lekce cvičení s profesionálními lektorkami jógy a pilates, slevy na oblíbené kurzy jako je Jarní očista, Hubneme do plavek či Podzimní detox a detailně propracované jídelníčky.

Začtěte se spolu s námi do příběhů našich čtenářů, kterým se to podařilo rozklíčovat a díky změně stravy či myšlení nalézt cestu k uzdravení.

Pojďte do toho s námi, nenechte se ovládat stresem a vylepšete svoje zdraví po všech stránkách!

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Bolest kloubů a únava: kde se berou?

Hned po probuzení se cítíte unavení, vyčerpaní, vaše klouby vás nemile přivítají bolestí a ztuhlostí. Co se tělo snaží sdělit, pokud člověk trpí na podobné...
32
79

Vánoce, televize a tak

Je neskutečný rozdíl sledovat předvánoční čas očima těch, kdo uvažují jinak, nebo jsou třeba s námi přímo ve vánočním kurzu, a očima ostatních lidí. Díky p...
211
21

Máte vyvalené nebo nafouklé bříško, které nejde zhubnout? Tady je 5 důvodů, které za to mohou.

Jíte zdravě, makáte ve fitku až do úmoru, všechno jde dolů, jen to proklaté bříško je pořád vypouklé a vy vypadáte jako těsně před porodem? A po jídle se t...
66
45

Zatím mám dole 31 kg (Katka, 40 let)

Po nějaké době a několika dalších zhubnutých kilech se s vámi jdu zase podělit o svůj příběh. Přihlásila jsem se totiž do podzimního kurzu a jsem zase o kr...

Dar půdy – prožitkové setkání

9.-11.9. 2022 se můžete přidat k naprosto unikátní akci. My jsme se právě vrátili z podobného setkání s indiány Kogi v Beskydech a byl to zážitek, který se...
65
7

Umíráme každý den

Každý den je nový začátek. Pojďte se podívat na techniky, jak být ve svém životě spokojenější. Přijetím situace tak jak je, bez měřítka hodnocení, dáváme p...