Migrény a bolesti hlavy – zbavte se jich jednou provždy

4

Pokud na ně trpíte, jistě jste už vyzkoušeli mnoho "účinných" analgetik. A migréna se pořád vrací. Proč tomu tak je? Nejspíše jste zatím nevyřešili tu hlavní příčinu. Když ji najdete, snadno se zbavíte bolestí, které nám brání v běžném fungování. Tak jako se jí zbavila celá řada našich čtenářů i po letech marného trápení.

Bolest hlavy nebo migréna?

Bolesti hlavy se mohou projevovat různě – od mírných nepravidelných bolestí v přední části hlavy, v zátylku či po stranách hlavy až po chronické migrény hluboko v hlavě.

Mohou být jako jedním z doprovodných příznaků stomatologických problémů, anémie, chronického únavového syndromu, potravinové alergie, PMS, menopauzy, zánětu dutin, mozkové cévní příhody nebo nádoru mozku.

Druhy bolestí hlavy:

 • Bolesti z napětí – tupá, nepřerušovaná bolest, vnímaná jako „těsné sevření hlavy“.
 • Bolesti související s nemocemi dutin – bolesti za čelem, v oblasti očí a nosu.
 • Bolesti v pravidelných intervalech – jednostranně prudká ostrá bolest v očnici, spolu s neprůchodností nosu, slzením a zarudlou tváří.
 • Migrény – intenzivní, zničující bolesti hluboko v hlavě nebo na jedné straně hlavy. Před záchvatem bolesti se často objevují záblesky před očima, citlivost na světlo nebo zápach, únava nebo potíže s mluvením (tzv. migrény s aurou, tj. doprovodnými příznaky; existují i migrény bez aury).

Migrény a bolesti hlavy nás omezují v soustředění, učení, práci i v sexuálním životě. V dnešní době jimi trpí cca 20 % žen a 6 % mužů. Proč jsou jimi postiženy především ženy? Ženy jsou emocemi ovládány více než muži. Muži umí většinu problémů vyřešit rychle, bez emocí, nebo je ihned vypouští z hlavy. My, ženy, je častěji analyzujeme, přemýšlíme o nich, nebo je v sobě potlačujeme. A pak nám z toho doslova a do písmene třeští hlava.

Příčiny bolestí hlavy a migrény

1Západní medicína

Dle západní medicíny je příčina bolestí hlavy a migrény neznámá. Usuzuje se, že je vyvolává některý ze specifických spouštěčů jako je únava, stres, změna životního stylu, hluk, nedostatek spánku, dietní opatření, alkohol, ale i hormonální změny a také genetická predispozice. Léčba bolestí hlavy probíhá pomocí běžně dostupných analgetik, při silnějších záchvatech migrény pak speciálními léky – antimigrenotiky. To sice většinou vyřeší akutní stav, ale neřeší to příčinu a migrény se objeví znovu nebo se problém přesune do jiné části těla.

2Východní medicína

Bolest hlavy a zmrzlina
Bolest hlavy bývá také způsobena konzumací studených a ledových nápojů, zmrzlin a tříští (v angličtině se tomu říká brain freeze). Proto je tradicí v Číně pít pouze teplou vodu a nápoje.

Starověcí Číňané přirovnávali břicho k mozku. Dnes díky vědě a zkoumání střevního mikrobiomu víme, že osa mozek-střevo je opravdu propojená a emoce souvisí s bolestmi hlavy a s jídlem, které jíme. Bolesti hlavy a migrény jsou způsobeny především konzumací extrémních jídel a nápojů (viz tato případová studie). Stres či napětí stav ještě zhoršují.

 • Bolesti hlavy v přední části; pulzující, ostrá a bodavá bolest, zhoršující se při studeném/horkém počasí – způsobeno nadměrnou konzumací extrémně jinových potravin a nápojů (např. cukr, čokoláda, sladkosti, ovoce a šťávy, alkohol, léky, drogy aj.).
 • Bolesti hlavy v zátylku; tupá, svíravá bolest, chladem se zhoršuje – způsobeno nadměrnou konzumací extrémních jangových potravin a nápojů (živočišné produkty, slané pokrmy, pečené a moučné výrobky).
 • Bolesti po stranách hlavy; tupá nebo ostrá bolest – způsobeno obecně nadměrnou spotřebou olejnatých, tučných a mastných potravin. Bolesti na pravé straně jsou způsobeny častou konzumací živočišných produktů, pečených a slaných pokrmů a bolesti na levé straně zase častou konzumací jednoduchých cukrů, sladkostí, ovoce a šťáv, slazených nápojů, ostrého koření a stimulantů (alkohol, káva, čaje).
 • Bolesti hluboko v hlavě; silný tlak uvnitř hlavy – způsobeno nadměrnou konzumací potravin živočišného původu s vysokým obsahem bílkovin a tuků.

3Psychosomatika

Bolest je z fyzického hlediska způsobena nadměrnou tenzí – napětím cév v hlavě, které podnítilo psychické napětí. Z psychosomatického hlediska je příčinou migrény stres, vztahy s nejbližšími lidmi (doma, v zaměstnání, se sebou samým), silné emotivní zážitky, vypětí atp.

Lidé mající problémy s bolestmi hlavy bývají velmi precizní až puntičkářští, analytičtí (vše rozebírají, přemýšlí nad tím, analyzují vše do hloubky a to způsobuje tlak v hlavě), zaměřeni na výkon a často potlačující své emoce (např. hněv a zlost). Migréna (dle psychosomatika Ruedigera Dahlkeho) značí ztrátu schopnosti vnímat střed věcí. Člověk se přestal soustředit na to hlavní ve svém životě. Nejspíše příliš odbíhal, rozptyloval se a k životním záležitostem přistupoval až moc cílevědomě.

4Moderní životní styl hraje velkou roli 

Nejen nezdravé jídlo, ale také stres, napětí, záření z obrazovek a sedavý způsob života mají na nás velký vliv – způsobují nejen bolesti a ztuhlost krční páteře, ramen a horní části zad, ale také bolesti hlavy. Dalšími problémy jsou nedostatek pohybu, stereotypní pohyby (neustále telefonování, nošení tašky na jednom rameni) a nedostatek čerstvého vzduchu (krev přestane proudit do mozku, začnou tuhnout obratle). Nezapomínejme, že i když budeme dobře jíst, ale budeme zavření v jedné místnosti s vydýchaným vzduchem, můžeme být častěji nemocní a trpět na bolesti hlavy.

Jak vyřešit příčinu a zbavit se bolestí hlavy a migrény

5Změňte stravu

Strava je alfou a omegou k vyřešení příčiny bolestí hlavy. Vyřaďte z jídelníčku všechny nezdravé a extrémní potraviny (včetně kávy a čokolády) a začněte se stravovat dle kompletního zdravého talíře. K tomu vám mohou napomoci naše recepty na Jíme jinak.

Příběhy ze života žen, které se stravou vyléčily z migrén a bolestí hlavy
– Migrény mě přiváděly k šílenství, Linda (38 let)
Už nevím, co jsou to bolesti hlavy a jsem o 5,5 kg lehčí (Naďa, 46 let)
– Místo snídaně jsem si brala prášek na bolení hlavy (Eliška, 25 let)
– Byla jsem zajatá ve vlastním těle (Lenka, 45 let)
– Konečně dobře ve vlastní kůži
– Jsem konečně šťastná tělem i duší (Lucka 35 let)

6Zpomalte

Je třeba naučit se zpomalit, vypnout, neřešit, odpočívat, relaxovat. Pomáhá třeba jóga, meditace, procházky v přírodě a tai-chi. Zařaďte tyto techniky pravidelně do svého života.

7SOS pomoc

Čím si ihned pomoci?
Podívejte se na video s Ing. Dagmar Lužnou, která přesně radí, čím si při jaké bolesti hlavy rychle pomoci.

Od bolestí hlavy může pomoci masáž (např. šiatsu), akupunktura a další léčebné techniky (např. samoléčba podle techniky Jin Shin Jyutsu). Pomoci si můžete také přiložením zelné náplasti nebo náplasti z tofu na postižené místo, studeným obkladem, potíráním místa jablečnou šťávou nebo směsí sezamového oleje a šťávy ze zázvoru, troškou snědeného gomasia nebo tekka koření, případně umeboškou.

 

Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)

Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...

Jsem vaší velkou fanynkou a na JJ stránkách jsem už závislá

Miluše V.: Evi, moc děkuji za milé setkání v...

Kamarádky mě chválí, jak dobře vypadám a zářím

Ikminka: Ahoj všichni! Minulý rok jsem začala jíst jinak,...

Děkuji za skvělé stránky

Eliška: Dobrý den, moc děkuji za skvělé stránky, které...

Nechápu, jak jsem přežila, když jsem jedla, jak jsem jedla

Eva: Díky! A jinak celé menu opravdu skvělé... s...

Přítel mi řekl, že by tak chtěl jíst už pořád

Lucie: Ráda bych napsala takové shrnutí mého kurzu. Především...

Děkuji moc za videa

Magda: Děvčata, děkuji moc za videa, jsou úžasná a...

Královský oběd za půl hodiny

Lucie.L.: Chtěla jsem poděkovat za dnešní promyšlené "menu" pro...

Kurz mi pomohl mnohé si uvědomit

Slechtova777: Kurz mi velmi pomohl si uvědomit, že někdy...

Muži říkají, že mi to sluší víc než obvykle

Julajka: Chci Vám moc poděkovat, jak to máte bezvadně...

Cukroví bylo šup šup hotové

Magdalena: Tohle univerzální těsto je super svou variabilitou. Použila...

Splaskla jsem v obličeji a mám lepší náladu

Stipl2: Po týdnu mám 2,5 kg dole a vidím,...

Ubývají cm i kg. Stojí to za to!

Ilona: Ahoj, dnes, šestý den - úbytek váhy 2...

Díky kurzu jsem snížila přísun chipsů a dalších nesmyslů

Gseidlova: Všechny recepty jsou vynikající. Snížila jsem výrazně přísun...

Přidala se ke mně i kolegyně z práce

Hanina515: Nemám ani extra chutě, když dětem peču klasickou buchtu,...

Výborné recepty

Zlatka: Již týden vařím podle vašich receptů, výborné!

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Mně na bolesti hlavy naopak pomáhá horké na hlavu (horký ručník, horká sprcha). Kdysi mi to někdo poradil a na mě to opravdu funguje.
  Spouštěčem u mě někdy bývají dlouhé, složité pracovní porady.

 2. Na migrény trpím, je to šílená bolest, která vás naprosto ochromí. Ted se to trochu zlepšilo, není to už tak časté. Nyní již třetí týden nepiji ani kávu, sem tam mě hlava bolí, hlavně z únavy, kdy nemám čím rozproudit krev..ale věřím, že i tohle pomine

  • Kačko, nejlepší je malá rozcvička ráno, pár pohybů z jógy nebo taková ta klasika ze základy a kafe nebude potřeba 😉 Drž se, to se časem krásně upraví.

 3. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSkleníková výchova ničí zdraví dětí. Vzniká nová nemoc: „z nedostatku přírody“
Další článekSleva na nákup zdravé výživy od firmy Danfood 15%