Domů > Magazín > Zdraví

Migrény a bolesti hlavy – zbavte se jich jednou provždy

Pokud na ně trpíte, jistě jste už vyzkoušeli mnoho “účinných” analgetik. A migréna se pořád vrací. Proč tomu tak je? Nejspíše jste zatím nevyřešili tu hlavní příčinu. Když ji najdete, snadno se zbavíte bolestí, které nám brání v běžném fungování. Tak jako se jí zbavila celá řada našich čtenářů i po letech marného trápení.

Bolest hlavy nebo migréna?

Bolesti hlavy se mohou projevovat různě – od mírných nepravidelných bolestí v přední části hlavy, v zátylku či po stranách hlavy až po chronické migrény hluboko v hlavě.

Mohou být jako jedním z doprovodných příznaků stomatologických problémů, anémie, chronického únavového syndromu, potravinové alergie, PMS, menopauzy, zánětu dutin, mozkové cévní příhody nebo nádoru mozku.

Druhy bolestí hlavy:

  • Bolesti z napětí – tupá, nepřerušovaná bolest, vnímaná jako “těsné sevření hlavy”.
  • Bolesti související s nemocemi dutin – bolesti za čelem, v oblasti očí a nosu.
  • Bolesti v pravidelných intervalech – jednostranně prudká ostrá bolest v očnici, spolu s neprůchodností nosu, slzením a zarudlou tváří.
  • Migrény – intenzivní, zničující bolesti hluboko v hlavě nebo na jedné straně hlavy. Před záchvatem bolesti se často objevují záblesky před očima, citlivost na světlo nebo zápach, únava nebo potíže s mluvením (tzv. migrény s aurou, tj. doprovodnými příznaky; existují i migrény bez aury).

Migrény a bolesti hlavy nás omezují v soustředění, učení, práci i v sexuálním životě. V dnešní době jimi trpí cca 20 % žen a 6 % mužů. Proč jsou jimi postiženy především ženy? Ženy jsou emocemi ovládány více než muži. Muži umí většinu problémů vyřešit rychle, bez emocí, nebo je ihned vypouští z hlavy. My, ženy, je častěji analyzujeme, přemýšlíme o nich, nebo je v sobě potlačujeme. A pak nám z toho doslova a do písmene třeští hlava.

Příčiny bolestí hlavy a migrény

Západní medicína

Dle západní medicíny je příčina bolestí hlavy a migrény neznámá. Usuzuje se, že je vyvolává některý ze specifických spouštěčů jako je únava, stres, změna životního stylu, hluk, nedostatek spánku, dietní opatření, alkohol, ale i hormonální změny a také genetická predispozice. Léčba bolestí hlavy probíhá pomocí běžně dostupných analgetik, při silnějších záchvatech migrény pak speciálními léky – antimigrenotiky. To sice většinou vyřeší akutní stav, ale neřeší to příčinu a migrény se objeví znovu nebo se problém přesune do jiné části těla.

Východní medicína

Bolest hlavy a zmrzlina
Bolest hlavy bývá také způsobena konzumací studených a ledových nápojů, zmrzlin a tříští (v angličtině se tomu říká brain freeze). Proto je tradicí v Číně pít pouze teplou vodu a nápoje.

Starověcí Číňané přirovnávali břicho k mozku. Dnes díky vědě a zkoumání střevního mikrobiomu víme, že osa mozek-střevo je opravdu propojená a emoce souvisí s bolestmi hlavy a s jídlem, které jíme. Bolesti hlavy a migrény jsou způsobeny především konzumací extrémních jídel a nápojů (viz tato případová studie). Stres či napětí stav ještě zhoršují.

  • Bolesti hlavy v přední části; pulzující, ostrá a bodavá bolest, zhoršující se při studeném/horkém počasí – způsobeno nadměrnou konzumací extrémně jinových potravin a nápojů (např. cukr, čokoláda, sladkosti, ovoce a šťávy, alkohol, léky, drogy aj.).
  • Bolesti hlavy v zátylku; tupá, svíravá bolest, chladem se zhoršuje – způsobeno nadměrnou konzumací extrémních jangových potravin a nápojů (živočišné produkty, slané pokrmy, pečené a moučné výrobky).
  • Bolesti po stranách hlavy; tupá nebo ostrá bolest – způsobeno obecně nadměrnou spotřebou olejnatých, tučných a mastných potravin. Bolesti na pravé straně jsou způsobeny častou konzumací živočišných produktů, pečených a slaných pokrmů a bolesti na levé straně zase častou konzumací jednoduchých cukrů, sladkostí, ovoce a šťáv, slazených nápojů, ostrého koření a stimulantů (alkohol, káva, čaje).
  • Bolesti hluboko v hlavě; silný tlak uvnitř hlavy – způsobeno nadměrnou konzumací potravin živočišného původu s vysokým obsahem bílkovin a tuků.

Psychosomatika

Bolest je z fyzického hlediska způsobena nadměrnou tenzí – napětím cév v hlavě, které podnítilo psychické napětí. Z psychosomatického hlediska je příčinou migrény stres, vztahy s nejbližšími lidmi (doma, v zaměstnání, se sebou samým), silné emotivní zážitky, vypětí atp.

Lidé mající problémy s bolestmi hlavy bývají velmi precizní až puntičkářští, analytičtí (vše rozebírají, přemýšlí nad tím, analyzují vše do hloubky a to způsobuje tlak v hlavě), zaměřeni na výkon a často potlačující své emoce (např. hněv a zlost). Migréna (dle psychosomatika Ruedigera Dahlkeho) značí ztrátu schopnosti vnímat střed věcí. Člověk se přestal soustředit na to hlavní ve svém životě. Nejspíše příliš odbíhal, rozptyloval se a k životním záležitostem přistupoval až moc cílevědomě.

Moderní životní styl hraje velkou roli 

Nejen nezdravé jídlo, ale také stres, napětí, záření z obrazovek a sedavý způsob života mají na nás velký vliv – způsobují nejen bolesti a ztuhlost krční páteře, ramen a horní části zad, ale také bolesti hlavy. Dalšími problémy jsou nedostatek pohybu, stereotypní pohyby (neustále telefonování, nošení tašky na jednom rameni) a nedostatek čerstvého vzduchu (krev přestane proudit do mozku, začnou tuhnout obratle). Nezapomínejme, že i když budeme dobře jíst, ale budeme zavření v jedné místnosti s vydýchaným vzduchem, můžeme být častěji nemocní a trpět na bolesti hlavy.

Jak vyřešit příčinu a zbavit se bolestí hlavy a migrény

Změňte stravu

Strava je alfou a omegou k vyřešení příčiny bolestí hlavy. Vyřaďte z jídelníčku všechny nezdravé a extrémní potraviny (včetně kávy a čokolády) a začněte se stravovat dle kompletního zdravého talíře. K tomu vám mohou napomoci naše recepty na Jíme jinak.

Příběhy ze života žen, které se stravou vyléčily z migrén a bolestí hlavy
– Migrény mě přiváděly k šílenství, Linda (38 let)
Už nevím, co jsou to bolesti hlavy a jsem o 5,5 kg lehčí (Naďa, 46 let)
– Místo snídaně jsem si brala prášek na bolení hlavy (Eliška, 25 let)
– Byla jsem zajatá ve vlastním těle (Lenka, 45 let)
– Konečně dobře ve vlastní kůži
– Jsem konečně šťastná tělem i duší (Lucka 35 let)

Zpomalte

Je třeba naučit se zpomalit, vypnout, neřešit, odpočívat, relaxovat. Pomáhá třeba jóga, meditace, procházky v přírodě a tai-chi. Zařaďte tyto techniky pravidelně do svého života.

SOS pomoc

Čím si ihned pomoci?
Podívejte se na video s Ing. Dagmar Lužnou, která přesně radí, čím si při jaké bolesti hlavy rychle pomoci.

Od bolestí hlavy může pomoci masáž (např. šiatsu), akupunktura a další léčebné techniky (např. samoléčba podle techniky Jin Shin Jyutsu). Pomoci si můžete také přiložením zelné náplasti nebo náplasti z tofu na postižené místo, studeným obkladem, potíráním místa jablečnou šťávou nebo směsí sezamového oleje a šťávy ze zázvoru, troškou snědeného gomasia nebo tekka koření, případně umeboškou.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Krásný den, před třemi týdny jsem najela na stravu bez cukru, mléka, živočišných tuků, masa, vajec, kávy…tedy velká snaha jíst dle JJ a nemám pocit, že bych strádala nebo se tím nějak omezovala (předtím tedy jsem jedla celkem slušně, ale takto zcela bez určitě ne)….zhruba před týdnem mě začala bolet hlava a nechce se jí přestat :)…..jinak jsem styl života nijak neměnila a ani emočně se nic nezměnilo (tedy pokud vím ). Může být tato bolest spouštěna právě tou změnou skladbou jídla??? Myslím tím něco jako “abstinenční příznaky” :D….video Bolesti halvy a migrény jsem shlédla, ale nic takového jsem tam nezaznamenala. Moc děkuju za případné objasnění :).

Mně na bolesti hlavy naopak pomáhá horké na hlavu (horký ručník, horká sprcha). Kdysi mi to někdo poradil a na mě to opravdu funguje.
Spouštěčem u mě někdy bývají dlouhé, složité pracovní porady.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

49
19

Jedlé kaštany: zdroj životodárné energie

Jedlé kaštany mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, trávení a dokonce podporují i zdravé hubnutí. Ukážeme vám tipy, jak je využít v kuchyni tak, abys...
58

Jak léčit nachlazení, virózu a chřipku. Víte, jaký je v nich rozdíl?

Chladné počasí s sebou přináší vlnu nachlazení a viróz. Máme rýmu, kašleme, bolí nás v krku, hlava a jsme slabí. Je to viróza nebo nachlazení? Nebo snad ch...