Migrény a bolesti hlavy – zbavte se jich jednou provždy

12

Pokud na ně trpíte, jistě jste už vyzkoušeli mnoho "účinných" analgetik. A migréna se pořád vrací. Proč tomu tak je? Nejspíše jste zatím nevyřešili tu hlavní příčinu. Když ji najdete, snadno se zbavíte bolestí, které nám brání v běžném fungování. Tak jako se jí zbavila celá řada našich čtenářů i po letech marného trápení.

Bolest hlavy nebo migréna?

Bolesti hlavy se mohou projevovat různě – od mírných nepravidelných bolestí v přední části hlavy, v zátylku či po stranách hlavy až po chronické migrény hluboko v hlavě.

Mohou být jako jedním z doprovodných příznaků stomatologických problémů, anémie, chronického únavového syndromu, potravinové alergie, PMS, menopauzy, zánětu dutin, mozkové cévní příhody nebo nádoru mozku.

Druhy bolestí hlavy:

 • Bolesti z napětí – tupá, nepřerušovaná bolest, vnímaná jako „těsné sevření hlavy“.
 • Bolesti související s nemocemi dutin – bolesti za čelem, v oblasti očí a nosu.
 • Bolesti v pravidelných intervalech – jednostranně prudká ostrá bolest v očnici, spolu s neprůchodností nosu, slzením a zarudlou tváří.
 • Migrény – intenzivní, zničující bolesti hluboko v hlavě nebo na jedné straně hlavy. Před záchvatem bolesti se často objevují záblesky před očima, citlivost na světlo nebo zápach, únava nebo potíže s mluvením (tzv. migrény s aurou, tj. doprovodnými příznaky; existují i migrény bez aury).

Migrény a bolesti hlavy nás omezují v soustředění, učení, práci i v sexuálním životě. V dnešní době jimi trpí cca 20 % žen a 6 % mužů. Proč jsou jimi postiženy především ženy? Ženy jsou emocemi ovládány více než muži. Muži umí většinu problémů vyřešit rychle, bez emocí, nebo je ihned vypouští z hlavy. My, ženy, je častěji analyzujeme, přemýšlíme o nich, nebo je v sobě potlačujeme. A pak nám z toho doslova a do písmene třeští hlava.

Příčiny bolestí hlavy a migrény

1Západní medicína

Dle západní medicíny je příčina bolestí hlavy a migrény neznámá. Usuzuje se, že je vyvolává některý ze specifických spouštěčů jako je únava, stres, změna životního stylu, hluk, nedostatek spánku, dietní opatření, alkohol, ale i hormonální změny a také genetická predispozice. Léčba bolestí hlavy probíhá pomocí běžně dostupných analgetik, při silnějších záchvatech migrény pak speciálními léky – antimigrenotiky. To sice většinou vyřeší akutní stav, ale neřeší to příčinu a migrény se objeví znovu nebo se problém přesune do jiné části těla.

2Východní medicína

Bolest hlavy a zmrzlina
Bolest hlavy bývá také způsobena konzumací studených a ledových nápojů, zmrzlin a tříští (v angličtině se tomu říká brain freeze). Proto je tradicí v Číně pít pouze teplou vodu a nápoje.

Starověcí Číňané přirovnávali břicho k mozku. Dnes díky vědě a zkoumání střevního mikrobiomu víme, že osa mozek-střevo je opravdu propojená a emoce souvisí s bolestmi hlavy a s jídlem, které jíme. Bolesti hlavy a migrény jsou způsobeny především konzumací extrémních jídel a nápojů (viz tato případová studie). Stres či napětí stav ještě zhoršují.

 • Bolesti hlavy v přední části; pulzující, ostrá a bodavá bolest, zhoršující se při studeném/horkém počasí – způsobeno nadměrnou konzumací extrémně jinových potravin a nápojů (např. cukr, čokoláda, sladkosti, ovoce a šťávy, alkohol, léky, drogy aj.).
 • Bolesti hlavy v zátylku; tupá, svíravá bolest, chladem se zhoršuje – způsobeno nadměrnou konzumací extrémních jangových potravin a nápojů (živočišné produkty, slané pokrmy, pečené a moučné výrobky).
 • Bolesti po stranách hlavy; tupá nebo ostrá bolest – způsobeno obecně nadměrnou spotřebou olejnatých, tučných a mastných potravin. Bolesti na pravé straně jsou způsobeny častou konzumací živočišných produktů, pečených a slaných pokrmů a bolesti na levé straně zase častou konzumací jednoduchých cukrů, sladkostí, ovoce a šťáv, slazených nápojů, ostrého koření a stimulantů (alkohol, káva, čaje).
 • Bolesti hluboko v hlavě; silný tlak uvnitř hlavy – způsobeno nadměrnou konzumací potravin živočišného původu s vysokým obsahem bílkovin a tuků.

3Psychosomatika

Bolest je z fyzického hlediska způsobena nadměrnou tenzí – napětím cév v hlavě, které podnítilo psychické napětí. Z psychosomatického hlediska je příčinou migrény stres, vztahy s nejbližšími lidmi (doma, v zaměstnání, se sebou samým), silné emotivní zážitky, vypětí atp.

Lidé mající problémy s bolestmi hlavy bývají velmi precizní až puntičkářští, analytičtí (vše rozebírají, přemýšlí nad tím, analyzují vše do hloubky a to způsobuje tlak v hlavě), zaměřeni na výkon a často potlačující své emoce (např. hněv a zlost). Migréna (dle psychosomatika Ruedigera Dahlkeho) značí ztrátu schopnosti vnímat střed věcí. Člověk se přestal soustředit na to hlavní ve svém životě. Nejspíše příliš odbíhal, rozptyloval se a k životním záležitostem přistupoval až moc cílevědomě.

4Moderní životní styl hraje velkou roli 

Nejen nezdravé jídlo, ale také stres, napětí, záření z obrazovek a sedavý způsob života mají na nás velký vliv – způsobují nejen bolesti a ztuhlost krční páteře, ramen a horní části zad, ale také bolesti hlavy. Dalšími problémy jsou nedostatek pohybu, stereotypní pohyby (neustále telefonování, nošení tašky na jednom rameni) a nedostatek čerstvého vzduchu (krev přestane proudit do mozku, začnou tuhnout obratle). Nezapomínejme, že i když budeme dobře jíst, ale budeme zavření v jedné místnosti s vydýchaným vzduchem, můžeme být častěji nemocní a trpět na bolesti hlavy.

Jak vyřešit příčinu a zbavit se bolestí hlavy a migrény

5Změňte stravu

Strava je alfou a omegou k vyřešení příčiny bolestí hlavy. Vyřaďte z jídelníčku všechny nezdravé a extrémní potraviny (včetně kávy a čokolády) a začněte se stravovat dle kompletního zdravého talíře. K tomu vám mohou napomoci naše recepty na Jíme jinak.

Příběhy ze života žen, které se stravou vyléčily z migrén a bolestí hlavy
– Migrény mě přiváděly k šílenství, Linda (38 let)
Už nevím, co jsou to bolesti hlavy a jsem o 5,5 kg lehčí (Naďa, 46 let)
– Místo snídaně jsem si brala prášek na bolení hlavy (Eliška, 25 let)
– Byla jsem zajatá ve vlastním těle (Lenka, 45 let)
– Konečně dobře ve vlastní kůži
– Jsem konečně šťastná tělem i duší (Lucka 35 let)

6Zpomalte

Je třeba naučit se zpomalit, vypnout, neřešit, odpočívat, relaxovat. Pomáhá třeba jóga, meditace, procházky v přírodě a tai-chi. Zařaďte tyto techniky pravidelně do svého života.

7SOS pomoc

Čím si ihned pomoci?
Podívejte se na video s Ing. Dagmar Lužnou, která přesně radí, čím si při jaké bolesti hlavy rychle pomoci.

Od bolestí hlavy může pomoci masáž (např. šiatsu), akupunktura a další léčebné techniky (např. samoléčba podle techniky Jin Shin Jyutsu). Pomoci si můžete také přiložením zelné náplasti nebo náplasti z tofu na postižené místo, studeným obkladem, potíráním místa jablečnou šťávou nebo směsí sezamového oleje a šťávy ze zázvoru, troškou snědeného gomasia nebo tekka koření, případně umeboškou.

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Vaříte super

Moc děkuji za recepty. Vyzkouším. Určitě budou výborné, vaříte...

Podzimní detox nemá chybu! Samé dobroty, které mě léčí

Pavlína M.: Již 9 měsíců jsem s Jíme Jinak...

Díky Klubu jsem za měsíc zhubla 6 kilo a cítím se skvěle

Hana a Olda: chci Vám moc poděkovat za úžasné recepty,...

Očista byla super!

Janakralicek: Očista byla super, diplom jsem si udělila, byla...

Dcera díky vám měla svůj první štrůdl a byla nadšená

Stramis: Včera jsem zkoušela bezlepkové těsto z jahel a...

Díky JJ mám imunitu jak hrom

Eva: Škoda, že jsem takhle nezačala jíst už ve...

Jíme jinak je fantastický web

Sisi: Jíme jinak je fantastický web, který vás musí...

Dostala jsem pochvalu za skvělý krevní obraz (díky JJ stravě)

Hankaj: Včera jsem byla darovat krev a dostala jsem...

Za 3 týdny mám 5 kg dole bez hladu a chemických koktejlů

Zdlang: Zdravim, Evo, Jarni ocista mne prekvapuje pokracujicim ubytkem...

Jde z vás nakažlivá energie

Iveta: Jde z Vás ohromná energie, která je krásně...

Konečně více vnímám své tělo

Avka: Ahoj celému týmu JJ a všem, kteří prošli...

Konečně mě přešly chutě na sladké „z nudy“

Annakrata: Pokud si dám k snídani polévku a k...

Zachránili jste mi zdraví

Veronika: Adventní půst nevyšel aneb jak se to nemá...

Všichni mi říkají, že jsem nějaká mladá babička – díky JJ mládnu :-)

Vlaty: Cítím se úplně super, mám dole asi 6kg....

Z maroda jsem zase činorodá!

Jarka: Ahoj Evi a Heli a všichni klubáci ♥...

Skvělé filmy, neskuteční lidé

Jana: Mila Evi a Heli a vsichni, kdo jste...
 1. Krásný den, před třemi týdny jsem najela na stravu bez cukru, mléka, živočišných tuků, masa, vajec, kávy…tedy velká snaha jíst dle JJ a nemám pocit, že bych strádala nebo se tím nějak omezovala (předtím tedy jsem jedla celkem slušně, ale takto zcela bez určitě ne)….zhruba před týdnem mě začala bolet hlava a nechce se jí přestat :)…..jinak jsem styl života nijak neměnila a ani emočně se nic nezměnilo (tedy pokud vím ). Může být tato bolest spouštěna právě tou změnou skladbou jídla??? Myslím tím něco jako „abstinenční příznaky“ :D….video Bolesti halvy a migrény jsem shlédla, ale nic takového jsem tam nezaznamenala. Moc děkuju za případné objasnění :).

  • Petro, to spíš vypadá na tu kávu, je to víc než typické a kdybyste byla s námi v Jarní očistě, tak byste to tam četla denně, že kdo se kávy vzdal, často bojuje s několikadenní bolestí hlavy. Chce to postupně snižovat dávku kávy, pak to většinou projde bez bolení hlavy. Teď už to chce jen dostatečně pít a ono to přejde. Jste skvělá, že jste to zvládla!
   Podívejte se ještě na video a články o eliminacích, které mohou přijít, když se jídelníček změní a jde se na to rychle https://www.jimejinak.cz/eliminace-2/ , https://www.jimejinak.cz/zhorseni-zdravotniho-stavu-po-zmene-jidelnicku/ , https://www.jimejinak.cz/poradna-s-dasou-luznou-o-eliminacich-a-nemocech/ A ano, rozhodně to může být i absťák po cukru, mase, kávě nebo pečivu. To přejde, tělo se čistí!

   • Moc děkuju :). Zdá se, že tělo začalo mít trochu jasno v tom, co chce…..včera ráno ještě bolela a odpoledne se jako zázrakem bolest ztratila….teď jen doufám, že se nevrátí :D…..teď už jen dořešit můj 2 cm žlučníkový kámen, který se začal ozvat poté, co jsem začala běhat (nevím, zda to s tím souvisí, ale hlásí se od té doby tlakem a „rejděním“ :D …..já o něm do nedávna nevěděla,ale našli mi ho při preventivním sonu…to jsem vč. kolonoskopie podstoupila kvůli rodinné anamnéze…..sestra 42 let se už po druhé snaží vyrovnat s rakoviny prsu – nyní ve formě metastáz a maminka, o něco málo víc jak rokem, zemřela na neléčený karcinom v dutině břišní – do té doby u nás rakovina v rodině nebyla….respektive, co mi paměť sahá, ale tyhle dvě na sebe byly tak neskutečně fixované, že mě ani nepřekvapilo, že se jim nemoc projevila ve stejnou dobu…jen každé v „jiné“ formě a přesto spolu tyhle dvě formy souvisí – po genetických testech kvůli nízkému věku sestry, nám byla doporučena právě i prevence na rakovinu střev. I mě našli při kolonoskopii lézy ve střevech,ale prozatím byla nezhoubná. A i to (kromě autoimunitních chorůbek) je moje motivace jíst tak, abych předcházela tomuhle všemu a tak trochu splynula s přírodou a tím,co umí. Ještě jednou moc děkuju a přeju krásný jaro :)

    • Diky, Petro 😍 Tot otazka, zda se ozyva kvuli behani (ktere neni zdaleka pro vsechny vhodne) nebo proto, ze o nem ted uz vis 😉 On se postupne rozpusti, stejne jako se spravi ty leze. Chce to lasku, cas a dobre jidlo 💚 Mrzi me, ze ti nemoc vzala maminku a trapi sestru. My to mame v rodine na vsech frontach, je to uz bezna civilizacni choroba 😢 Ale nemusela by vubec byt, na cemz intenzuvne pracujeme sirenim infirnaci na Jime Jinak. Kdo je pripraveby, jako ty, ten muze byt zdravi a spokojeny.
     Mrkni na videa s Kafkou:
     https://www.jimejinak.cz/vladimir-kafka-me-bavi-zivot/
     https://www.jimejinak.cz/vladimir-kafka-je-nutny-zacit-zit-2-cast/
     https://www.jimejinak.cz/vladimir-kafka-rakovina-nezabiji-3-cast/

     • Děkuju….škoda, že moje sestra je zapouzdřená v kukle a odmítá z ní vystrčit byť jen tykadlo :)……a snad se můj kámen umoudří…je fakt, že už uvažuji o operaci, ale ta asi nebude tak hned. Takže třeba se podaří to, co doktoři odmítají, protože je podle nich moc velký…že se ten můj kamínek, někde cestou ke zdraví,ztratí ….přeju vám a vlastně všem, ať se vám osvěta daří, protože vidět lidi kolem sebe umírat a někdy jen proto, že prostě nechtějí být zdraví, je to nejhorší, co nás může potkat.

      • Já si v takových příkladech musím pořád říkat „nech každou duši jít svou cestou“. V rodině by člověk tak rád pomohl…no,když nechtějí, co naděláme. Třeba přijdou 😉 Jinak s tím kamenem, znám příběh paní, která na to šla ještě jinak, s terapeutkou při záchvatu, kdy jí chtěli ihned odopoerovat velký kámen, který se dal do pohybu, na tom zapracovala – odmítla operaci a šla k ní hledat proč ten kámen má, odkdy ho tam má, k čemu jí slouží…a pak se s ním rozloučila. Do rána bylo po bolestech a když si šla nechat udělat ráno kontrolní sono, primář, který jí ho dělal, se zlobil, že tam přece nic nemá, natož nějaké centrimetry velký kámen, a který ňouma jí to tam naměřil. Když se podíval do záznamu, zjistil, že on sám a že tam kámen jistojistě byl a pořádný 😉

       • Tak to je krásný příběh :)……asi tuším odkud se tam vzal ten můj :D…..jsem typ, co si rád svoje problémy řeší sám a nerad se spoléhá na pomoc jiných :D…..za poslední roky se toho na nás nahrnulo nějak moc a vzhledem k velmi komplikovaným rodinným vztahům jsem ségry i mamky nemoc a pak i smrt táhla na svých zádech….a protože ani jedna nebyla schopná přijmout za své zdraví odpovědnost, tak jsem podvědomě tohle převzala za ně já a až ve chvíli, kdy jsem po roce a půl sama na sobě začala cítit, že jestli nevypnu a nepřehodnotím to, že se snažím ségru dostat z depresí po mamčině smrti a podporovat jí při léčbě a ona tu mojí energii nechává roztříštit o nějakou zeď, tak se sesypu já. Tak jsem řekla dost…..ségra se mnou kvůli tomu, že jsem najedou odtažitá asi 2 měsíce nemluvila….ale přiznám se, že během těch 2 měsíců jsem nabrala strašně moc síly zpět a teď (už s velkou rezervou) jsem ségře k ruce, ale už jí za tu ruku nevodím ( tedy snažím se :D). Zkusím si tedy s tím svým kamenem rozumě promluvit…uvidíme, co udělá :)

        • Hurááá, Petro, ty jsi duše otevřená. Myslím, že už je kámen vyřešený 😉 První se léčí duše, pak doběhne to tělo. Já myslím, že první krok už máš dávno splněný a tělo teď ještě dožene fyzicky tvoje rozhodnutí. Gratuluju!!! A chápu zcela – u nás se z rakoviny léčily klasicky a zemřely obě mé tchýně, pak následovala máma s jednou a před dvěma roky druhou operací a ozařováním. Nenaděláš nic, můžu se na to jen koukat.

 2. Mně na bolesti hlavy naopak pomáhá horké na hlavu (horký ručník, horká sprcha). Kdysi mi to někdo poradil a na mě to opravdu funguje.
  Spouštěčem u mě někdy bývají dlouhé, složité pracovní porady.

 3. Na migrény trpím, je to šílená bolest, která vás naprosto ochromí. Ted se to trochu zlepšilo, není to už tak časté. Nyní již třetí týden nepiji ani kávu, sem tam mě hlava bolí, hlavně z únavy, kdy nemám čím rozproudit krev..ale věřím, že i tohle pomine

  • Kačko, nejlepší je malá rozcvička ráno, pár pohybů z jógy nebo taková ta klasika ze základy a kafe nebude potřeba ;-) Drž se, to se časem krásně upraví.

 4. Zobrazit všech 12 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSkleníková výchova ničí zdraví dětí. Vzniká nová nemoc: „z nedostatku přírody“
Další článekSleva na nákup zdravé výživy od firmy Danfood 15%