Zaměřili jsme se na 7 nejčastěji konzumovaných moderních vynálezů potravinářského průmyslu a jaké mají dopady na naše tělo! Nejíte je náhodou také?

Co můžeme my jako jedinci ovlivnit?

Co dýcháme? Jakou pijeme vodu? Prostředí kolem sebe? Co si na sebe oblékáme? V čem bydlíme? Jakou kosmetiku používáme? Jsou i věci, které můžeme ovlivnit na 100 % – a to jaké potraviny si dáme na talíř. Zda chemické, či přirozené. Je to naše – dá se říct – jediná svoboda. Máme možnost volby. A také zodpovědnost. Opravdu chcete konzumovat níže uvedené „potraviny“? Pak ale počítejte i s jejich možnými důsledky…


1Jednoduché cukry… moderní droga!

Cukr jako takový je jed, je to droga a člověk se na něm stává závislý. Cukr potřebuje stejnou osvětovou kampaň jako tabák a alkohol, která by vedla ke snížení jeho spotřeby. Cukr je opravdu velká hrozba, jelikož se dnes přidává téměř do všech potravin.

Věděli jste, že …?
Konzumace jednoduchých průmyslově zpracovaných sacharidů, jako je bílý chleba nebo oplatky, je ve výsledku metabolicky stejné jako jíst cukr! Tělo štěpí tyto zpracované sacharidy na glukózu (cukr) tak rychle, že účinek je v podstatě stejný jako jíst cukr ze lžičky.

Škodlivý cukr „v kostce“

 • Je silně návykový, při vyloučení se objevují abstinenční příznaky.
 • Funguje v mozku podobným způsobem jako kokain. Lidé, kteří často konzumují cukr, si vůči jeho účinkům podobně jako drogově závislí vytvářejí odolnost a potřebují tak větší dávky.
 • Zdroj pouze krátkodobé energie.
 • Výborný zdroj potravy pro ne zrovna populární parazitickou kvasinku Candida albicans, která se v organismu člověka živí cukrem a produkuje neurotoxiny, které vyvolávají krátkodobou dobrou náladu až euforii.
 • Pokud přijímáme hodně bílého cukru a dalších rafinovaných potravin, ztrácíme vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, fosfor, železo a další látky.
 • Děti „závislé“ na cukru se vyznačují neklidem, náladovostí, problémy s učením, nedostatkem vytrvalosti a soustředění, případně mohou trpět i na noční pomočování. 
 • Od zavedení cukru do výživy, trpí celá naše civilizace jeho nadměrným příjmem, což je spojené zejména s nárůstem zubního kazu, cukrovky a obezity se všemi jejími nežádoucími účinky u běžné populace.

V čem se nachází cukr

 • bílý cukr, čokolády, sušenky, buchty, cukroví, dorty, kupované džusy, slazené jogurty, kandované ovoce, koláče, limonády a slazené nápoje, pečivo, pudinky, zmrzliny a žvýkačky. Kromě běžných cukrovinek jde hlavně o cukr skrytý ve sladkých limonádách, v různých likérech, v cereáliích, slazených mléčných výrobcích, v běžném pečivu a toustovém chlebu, v polotovarech nebo třeba v hořčicích, v hotových sosech a omáčkách či v kečupech.

Tyto potraviny by měly být v jídelníčku dětí výjimkou. Musíme si uvědomit, že pokud dítěti podáme sušenku nebo čokoládu, ubližujeme mu a podporujete vznik nemocí. Ideální je začít hned po přechodu na pevnou stravu a neučit dítě na cukr, ale nabízet  přirozeně sladké potraviny, bez průmyslového zpracování a doslazování. 

Odvykací kůra od cukru

 • nejdříve omezit sůl a vyloučit všechny solené potraviny (na cca 6 týdnů)
 • nekupovat domů bílý ani jiný cukr
 • využívat sladkých chutí přirozených potravin (sladká zelenina – batát, dýně, mrkev; ovoce)
 • zařadit minerály jako doplněk stravy (např. spirulina)
 • mít doma kvalitní med, slad či obilný sirup, datle, datlový sirup, javorový sirup, sušené ovoce
 • uvědomit si, že máme chuť nejen sladkou a slanou ale i kyselou, hořkou či pikantní a více je zařazovat do stravy jako tzv. kondiment (doplněk chutí)

2Umělým sladidla jsou ještě horší než cukr

Aspartam je látka 200x sladší než cukr. Tento chemický produkt byl „úžasným objevem“. Všichni se domnívali, že můžeme zabránit obezitě, a tak se cukr v potravinách a nápojích začal nahrazovat ve velkém Aspartamem. Jenže…

 • Aspartam v těle proniká do mozku.
 • Při zahřátí nad 30 stupňů (při úpravě potravin nebo nápojů) vzniká metanol. Jeden litr nápoje oslazeného aspartamem obsahuje 56 mg metanolu. Rozklad aspartamu probíhá i tehdy, pokud necháme plastikovou láhev s nápojem oslazeným aspartamem ležet na sluníčku nebo v autě.
 • Metanol poškozuje oční nervy, působí slepotu, poškozuje mozek, působí deprese bolesti hlavy.
 • Je jedem pro kojence a děti v naprosto malém množství. Je dalším z faktorů pro vznik autismu, leukémie, nádorů na mozku, rakoviny jater a plic.

Aspartam se v současné době používá v „light“ nápojích, nízkokalorických jogurtech sušenkách, zmrzlinách, žvýkačkách, v cereáliích určených pro snídaně, v lécích, v rozpustných tabletách potravinových doplňků, ve „zdravých“ bonbonech, apod.

3Barviva a éčka mění chování

Umělá potravinářská barviva se vyrábí z ropy a dodávají potravinám jasné a zářivé barvy. Za posledních 30 let vzrostla spotřeba o cca 500% (nejčastěji se používají v cukrovinkách), a největšími konzumenty jsou právě děti. Výrobci potravin je užívají daleko častěji, než např. přírodní beta karoten, nebo barvivo z červené řepy, protože mají jásavější a výraznější barvy. Některá umělá barviva jsou v některých zemích považována za bezpečná a další země je zakazují. Mezi nejčastější používaná barviva v Evropě i v USA patří: červeň Allura AC, Tartrazin (žluť 5) a žluť SY. Barviva (chemické sloučeniny) se usazují v těle, pronikají do mozku a mění jeho základní funkce. Velmi pomalu, ale nenávratně. Speciálně Tartrazin, který má označení E102 je spojován se změnami chování, způsobuje podráždění, neklid, deprese a problémy se spaním. Proto kontrolujte vše, co kupujete a vyhněte se éčkům velkým obloukem.

4Levné náhražky – margaríny jsou toxické

Jedná se o levnou náhražku másla, masově rozšířenou v Evropě i Americe. Rozsáhlé epidemiologické studie jednoznačně prokázaly, že margaríny obsahují trans-izomery mastných kyselin, které riziko kardiovaskulárních onemocnění zvyšujíDiacetyl se přidává do margarínu pro lepší barvu a vůni. Je toxický. Při pokusech s potkany, jich polovina zemřela při užití této látky. Druhá polovina měla všechny příznaky vážné otravy.

5Glutamát sodný ničí mozek

Často se skrývá pod označením: hydrolyzované proteiny, kvasničný či sojový extrakt, E620-E625. Glutamát ovlivňuje vývoj a činnost mozku, vyvolává destrukci neuronů. Vede ke vzniku mnoha patologických stavů (epileptické záchvaty, autismu, ischemie mozku, deprese, léková závislost, migrény, autismus). Glutamát prostupuje placentou, usazuje se v mozku plodu a působí a působí.

6Pasta jedině bez flouridu

O důležitosti fluoridu pro prevenci zubních kazů nás přesvědčovali dětští lékaři i zubaři. Nemluvě o fluorizaci pitné vody. Byl to největšího omyl. Vědecké studie dokázaly navýšení psychiatrických onemocnění, ovlivnění vývoje mozku a mentální aktivity, vzniku fluorózy (skvrnitost zubní skloviny), zpoždění nitroděložního vývoje, vznik autismu. Studie ukazují, že při dlouhodobém užívání fluoridů v pitné vodě, dochází ke snížení IQ, dále se fluorid ukládá v kostech a zubech. Fluorid se vyskytuje v technologické výrobě, v zemědělství jako minerální hnojiva a v potravě pro zvířata, ve farmaceutickém průmyslu. Nachází se v půdě, potravě, nápojích (zejména citrusové a grapefruitové džusy), v dětské výživě apod.

7Vyhýbejte se hliníku, jak jen to jde

Hliník je všudypřítomný – přidává se do vody, aby měla jiskru, do mražených potravin k uchování barvy, do vakcín, vlhčených ubrousků. Bohatý zdroj je aspirin, tetrapakové obaly, ale také kosmetika a v domácnosti se do něj (alobal) balí potraviny. Způsobuje poškození ledvin a zvyšuje pravděpodobnost demence, ztráty paměti a Alzheimerovi nemoci.

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

S každým jídlem si říkám: „Tohle je TOP“
Eva: S každým dalším jídlem si říkám "tak tohle je...
Velké díky za filmový festival
Ivana: Holky, nechtělo se mi přihlašovat na festivalové stránky,...
Moc jsme si s manželem pochutnávali (Marta)
Marta: Evi, Romane, dík za stránky Jíme Jinak vůbec....
Nejsem už nafouklá, nemám ani pálení žáhy a śhodila jsem 6 kg v 62 letech
Dana P.: vaše stránky jsem začala sledovat již koncem...
Chutná mně i vnoučkům a zhubla jsem přes 5 kg (Hana)
Hana: Evi, tak jsem Výzvu do plavek protáhla na...
Můj čtyřletý syn to označil „Boží“ (Kateřina)
Kateřina: Zdravím všechny, dovolená s Duhovým koníkem v kombinací...
Vánoce v pohodě a podle našich představ (Věra)
Věra: V loni během Podzimního detoxu jsme doma měli...
Děkuji – spadli jste nám z nebe…
Jana:Uzasny clanek. Neuveritelne, jak stejne to mame. Dceri jsou...
Zhubla jsem, mám lepší náladu a jsem čilá od rána do večera (Jana)
Jana: Kurz jsem dokončila asi před 14 dny. Pomohl...
Obleču konečně věci, které jsem nenosila už 7 let (Iveta)
Iveta: Ze shozených kil mám obrovskou radost, obleču věci,...
Zlepšilo se mi trávení a zhubla jsem (Zuzana)
Zuzana: Výzvu do plaviek som skončila včera. Viem, že...
Po 5 dnech 3,5 kg dole (Mirka)
Mirka: Krásný den všem:-)...tak po pěti dnech v kurzu...
Centimetry jsou pryč, zdraví lepší (Zuzana)
Zuzana: Evičko, opět to byl přínosný kurz. Kila, spíš...
Po 6. dni mi splasklo břicho
Market: Dnes 6. den, váha šla krásně dolů o...
Hubnu a jsem svěžejší (Klára)
Klára: Tak dneska 11. den a mám 1,2 kg...
S rodinou jsem to zvládla skvěle (Iveta)
Iveta: Ahoj všichni, taky přidám svůj příběh, třeba někomu...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDobrá zpráva pro celiaky: uzené tofu i tempeh jsou bez lepku!
Další článekNaše průměrné IQ pořád klesá: vědci už vědí proč