Ledviny které v zimě potřebují teplo, je nejlepší zahřát nahřátou solí. Když se sůl ohřeje, dokáže dlouho držet teplo a to je pro naše zimou oslabené ledviny úplný balzám. Jak tedy na to? A co vám poradíme, aby jste měli ledviny v teple pořád.

Jelikož jsou ledviny a močový měchýř v zimě nejvíce ohroženy chladem, vyplatí se nám teď o ně co nejlépe postarat. Ony se nám zase na oplátku odvděčí dobrou energii po celý příští rok a to za to rozhodně stojí. Způsobů jak se o ledviny starat je několik a my vám tu představíme ty námi vyzkoušené a ověřené.

pás

O tom, že jedna z důležitých věcí je nejíst po 18 hod jsme už psali. Důležité je také nezapomínat na kvalitní stravu přizpůsobenou zimnímu období. O tom co jíst nejlépe v zimě a jak pokrmy upravovat, se dočtete tady. Také nezapomeňte na odvar z fazolí adzuki, který je pro toto období velmi vhodný.

Ledvinový a bederní pás

Dneska si povíme, jak se o ledviny postarat co se týče tepla a zahřívacích procedur. Úplně nejlepší je mít ledviny pořád v teple a nedovolit, aby vám bedra vychladly. Ještě loni jsem neměla řešení. I když nejsem fanda úplně nízkých kalhot bokovek i tak mi pořád na záda někudy táhlo, stačilo se předklonit a toho si s dětmi užiji až až. Nevyřešily to ani dlouhá tílka a ten nepříjemný pocit chladu na zádech mě provázel celou zimu i doma. O to víc jsem si užívala solné obklady, které jsem si aplikovala po celou loňskou zimu.

Ledvinové pásy jsou vhodné nejen v těhotenství, kdy si s nimi můžeme nastavovat trika, která jsou nám krátká, ale také když těhotné nejsme. Já si ho nemohu vynachválit.Konečně je mi teplo. Ráno si ho přes oblečení nandám a sundavám ho, jen když se jdu vysprchovat nebo ho potřebuji vyprat. V zimě jsem si zvykla s ním i spát a můj spánek je mnohem kvalitnější, když mi netáhne na záda. Nosím ho pořád a musím říct, že se mi hodně zvedl teplotní komfort. Přeci jen když dlouho v noci pracuji na PC, často se do mě dává zima a nedokážu se pak zahřát ani v posteli. Teď ani omylem, je mi celý den i noc krásně teplo. Prostě jakmile máte záda a nohy v teple, nebude vám zima a ledviny vám poděkují.

Kromě teplého oblečení hlavně v oblasti ledvin je tu ještě několik možností, jak ledvinám dodat energii, aniž by musely čerpat tu vzácnou prenatální, která se nedá doplnit. A to jsou solné obklady. Je to velmi jednoduché a účinné.

Solné obklady

sůl

Na suché pánvi nebo v troubě nahřejete asi kilo soli, je jedno jaké, stačí obyčejná kuchyňská. Praktičtější je hrubá, tak nedělá solný prach a lépe se uklízí, poud se vysype. Sůl je potřeba zamíchat, aby se prohřála rovnoměrně a pak ji nasypeme do bavlněného pytlíčku nebo vložíme do utěrky či povlaku na polštář a položíme na tělo. Ideální je položit se na břicho a nechat se od někoho druhého obsloužit. Mějte po ruce ručník, kterým případně solný obklad podložíte. Velmi intenzivně hřeje a nesmíme se opařit. Manuálně zruční si mohou ušít sáček se šňůrkami na připevnění k tělu a sůl dávat dovnitř.

Takto nahřátá sůl vydrží teplá víc než hodinu. Pokud si ho vezmu do postele, tak mnohem déle. Určitě to zkuste, je to neuvěřitelně příjemné a hodně posilující pro energii ledvin. Kam se hrabe termofor s horkou vodou!

Stejná sůl se používá opakovaně, proto může i zůstat zašitá v pytlíku.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Dle JJ vařím a peču, už od toho neuteču

Petra B.: Dle JJ vařím, smažím, peču od toho už neuteču. Ať...

Zůstávám definitivně u tohoto stravování (Olga)

Olga: Dobrý den, co mne napadá na konci kurzu...

Stačilo začít vařit jinak a 13 kg je dole (Slavomíra)

Slavomíra: Stačí variť dle Jíme Jinak a prejde chuť...

Mám ohromnou radost, že hubnu

Kateřina: Začátkem ledna jsem se přihlásila do kurzu "hubneme...

Prožívám období života, kdy vlastně nic nemusím (Lída)

Lída: Přeji všem krásné dny. Neuměla jsem si představit,...

Jde to krásně a jednoduše (Zdenka)

Zdenka: Ahoj Evi, stáhla jsem si a pročetla e-book...

Nevěděla jsem, že zelenina může chutnat tak skvěle (Hana)

Hana: Chci jenom říct (byla jsem s vámi už...

Teším sa z každého vydareného jedla (Elen)

Elen: Som už na dôchodku a k tejto super...

Měníte mi život k lepšímu

Pája: Ahoj, moc díky, v 50 mi měníte život...

Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem

Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...

Cukr téměř v normě a 5 kg dole (Milena)

Milena: Včera jsem byla na kontrole u dia lekařky,...

Za dva týdny o 3 kg méně (Dita)

Dita: Byla jsem překvapená, když se na váze objevilo...

Konečně zdravý jídelníček

Ilona71: 2,5 kg dole. Jsem moc rada za tento...

Klesl mi cholesterol, glykemie i další hodnoty v krvi

Jana P.: Dobrý den, chtěla jsem vám poděkovat, za...

Mám dole 3 kg a 3 cm v pase (Veve)

Veve: Evi, chci vám poděkovat za krásně připravený kurz....

3 kg dole a mé chuťové buňky jásají (Alexandra)

Alexandra: Všechny srdečně zdravím a dovoluji si sdílet mé...
 1. Mám dotaz k solným obkladům na ledviny. Mohou se používat i v případě,kdy netrpím zimomřivostí, chladem v končetinách, ale spíše horkostí a návalama? Spíše mi chybí Jin Ledvin (i když Jang mám asi taky oslabený)

  • Já mám jen takový bavlněný proužek, co se prodává pro těhulky, ale dají se koupit i vlněné, kožešinové apod., záleží, co preferuješ. Někdo nosí kolem pasu mikinu někdo nosí vesty přes záda.

 2. SUL NA LEDVINY (převzato z INSTITUT CELOSTNÍ MEDICÍNY – Vladimíra Strnadelová a Jan Zerzán)
  Ohřejeme sůl na pekáčku v troubě, vysypeme do bavlněného pytlíku a přivážeme na ledviny. Necháme než sůl ochladne. Můžeme používat stejnou sůl, ale vždy ji musíme vysypat, nahřát a znovu nasypat. Nikdy neohříváme v bavlně. Také neohříváme v mikrovlnné troubě, narušili bychom přirozenou energii na povrchu těla i ledvin.
  Pokud máme hodně studené nohy ( nebo u malých dětí). nahřejeme sůl a dáme si do ní šlapky nohou. U malých dětí vysypeme do ponožek a navlékneme na nožičky. Na šlapce naší nohy začíná akupunkturní dráha ledvin.

  Pozor! organismus nezahříváme elektrickou dečkou, či elektrickou matrací. Zde to významně narušuje energii povrchu těla, ochranou část energie i ledviny.
  Také zahřívání pomocí horké vody není tou nejlepší cestou, neboť na zahřátí musíme spíše využívat jangovou energii soli než jinovou vody. Nemělo by to patřičný efekt. Jen by nás to zahřálo, ale nemělo by to vliv a aktivitu imunity

 3. Nohy si ohřívám ve starém pekáči s nahřátou solí a pak šup do teplých ponožek. Takto to má ráda i moje vnučka, která je ledová pořád, ale tvrdí , že je ji teplo.

 4. Již delší dobu si chci ušít pytlík na sůl a před týdnem jsem to konečně vyřešila i bez šicího stroje!! Když mi zbydou ponožky, ke kterým nemůžu najít druhou, tak si je odkládám bokem. No a sůl jsem nasypala do dvou takových ,,osamocených pánských“ ponožek, udělala uzel. Nyní mám dvě úžasné podložky pod mé věčně zmrzlé nohy k televizi. Dala jsem je na radiátor a tím jsou kdykoli k dispozici :-)) Když je potřebuji pořádně ,,nažhavit“ tak je šupnu do trouby. Bavlně 100 stupnů nevadí.

  • Ali to je super tip! Já mám taky dvě standardní ponožky v nočním šuplíku v pohotovosti a v případě ponocování jsou do trouby a pak se mnou spát, ale tohle je super zlepškovák :-)

 5. No ja dostala k vanocum elastický ledvinový pás a vyhoda je ze je z ovciho rouna, takze suprove hreje a neni ani nijak drahy. Chodim s nim po venku a i jezdim na kole a drzi perfektne a zahriva.

  • Můžu se zeptat na ten ledvinový elastický pás z Ovečkárny? Chtěla jsem si objednat, ale zaváhala jsem u velikosti. Dle jejich tabulky velikostí mají při vel. S psaný obvod (čeho?) 90 cm, při vel. L 90-105cm. Předpokládám, že je tím myšlena celková délka pásu, ne obvod pasu osoby, je to tak? Jakou máte prosím zkušenost? Díky

 6. Pomáhá mi i s ledvinami mluvit :-) Poděkuji jim, že mi dobře slouží, že udržují mou životní energii a řeknu jim, že je miluji :-) Pomáhá mi to u každé části těla. U bolavé páteře se přímo děly zázraky.

 7. Úžasný! Objevil jsem Ameriku! A to nemyslím nijak sarkasticky. Koukal jsem po ledvinovém pásu a jiných udělátkách, ale nakonec jsem vyřešil tím, že si na tričko obléknu tenkou vestu z vlny merino a téměř přes noc se začaly dít zázraky. Už nechodím ve 3 hodiny v noci na malou a spím jako jezule.

 8. Ono asi prostě nejde vložit link. Stačí dát do vyhledávače, Výrobní družstvo Zlín.

  Ráda bych si přečetla váš názor. Měla jsem thermoiont mnoho let, ale stěhováním jsem ho nějak ztratila. Teď bych si ráda přečetla kritiku, pokud nějaká je, než ho koupím znovu. Mně to přijde jako dobrá volba. Já ho tedy používala na záda, o tom, jak je potřeba nahřívat oslabené ledviny jsem neměla ani zdání.

  Nějak nenacházím čas, abych si něco takového ušila. Myslím, že jeho vzhled může být i inspirací pro ty, které by si ho chtěli ušít samy.

 9. znáte tohle? http://www.obzor.cz/cz/19-eshop/8-zdravotnicke-prostredky/46-poduska-thermoiont/52-poduska-thermoiont.html

  ráda bych si přečetla váš názor. Měla jsem thermoiont mnoho let, ale stěhováním jsem ho nějak ztratila. Teď bych si ráda přečetla kritiku, pokud nějaká je, než ho koupím znovu. Mně to přijde jako dobrá volba.

  • Nemám to vyzkoušené zda drží tak dobře a dlouho teplo jako sůl. Navíc sůl patří k ledvinám, takže to bude i o energii.

   • S tím souhlasím :-) a právě proto bych používala nerafinovanou sůl :-). Krásné svátky. Petra

 10. Super tipy, zrovna je potřebuju, protože mi nachlazení asi přechází do začínajícího zánětu močového měchýře, tak ležím, piju horkou vodu a večer si udělám ten zábal. A to jsem přitom delší dobu doma na nemocenské, ven chodím občas, ale v těhotenství je tělo asi víc oslabené a holt se o sebe, hlavně ty svoje ledviny, musím začít starat. Snad se mi to nerozjede více.. Už se dívám na stránky, kde prodávají ty ledvinové těhotenské pásy a hned si je objednám, ale chtěla jsem se zeptat těch, co mají zkušenost, jestli je nesehnali i někde v nějakém obchodě?

 11. Jo jo tehotensky pas take pouzivam uz i jako netehotna :)
  A co termolahev naplnena horkou vodou? Ma stejny ucinek jako sul, nebo je to jinak?
  Dekuji.

   • Chci si ušít zahřívací pytlík na sůl, ale nevím jakých rozměrů. Je lépe ušít pytlík na každou ledvinu zvlášť nebo jeden přes celý pas? Poradíte?
    Děkuji.

    • Kdepak, lepší je jeden pytlík v kuse, já mám rozměry asi 30cm na 18cm a šńůrky k tomu abych si ho mohla zavázat kolem pasu.

     • Já jsem si ještě nechala od maminky udělat vychytávku – pytlík má několik oddílů a v každém je zašito trochu sole. Štvalo mě totiž, že se to vždycky všechno sesype na jednu půlku nebo dolů. Takhle je v každém kousku trochu soli, vypadá to jak pás s nábojnicema a hřeje to rovnoměrně :-)

      • Evi, to je dobrá vychytávka :-) pro nešvadlenky nebyla by fotečka? Chtěla byh si jej ušít. Kolik komůrek váš pytlíček má?

      • Můžu se prosím ještě zeptat. Ta sůl je tam „uskladněna“ a pytlík nahříváte se solí? Myslím, že MUDr. Stranadelová říkala, že se má sůl nahřívat zvlášť. Ale pokud to funguje i se zašitou solí v pytlíčku, tím lépe a míň práce :-) Nespálí se mi pytlík v troubě? Na kolik stupňů jej zahřát a co na pánvi, jde to s tím pytlíkem zahřát?

       • Já mám pytlík se solí zašitý a ohřívám ho v troubě. Sůl vydrží hodně, záleží z čeho máte pytlík. Mně ho mamča ušila ze starého lněného povlečení a vydržel i 130 stupňů v troubě. Sůl se má vysypávat a ohřívat na pánvi, aby se dostatečně prohřála. Já to vyřešila tak, že pytlík se zašitou solí dám do trouby a co 5 minut ho protřepu, aby bylo teplo rovnoměrné. Po čtvrt hodině je sůl žhavá a musím si pytlík dávat nejdřív přes oblečení, abych to vydržela. A hřeje dlouho.

        • Dnes som sa na to pytala Mudr.Strnadelovej: pri kazdodennom pouzivani sa ma sol vymenit po 3 tyzdnoch, pricom staci obycajna kuchynska sol, nemusi byt morska a pod.

 12. Tak tohle je přesně můj problém, oslabené ledviny. Mám strašně studené nohy a to mám dvoje ponožky… :-( a cítím je, jak volají o pomoc! :-) Jdu si udělat obklad, snad se konečně zahřeju. Sůl bych si do mikrovlnky nedávala… no já ji vlastně ani nemám :-)

   • Ještě si do lavůrku nasypte sůl…dostane se také do ledvin :-). Na ploskách nohou je důležitý bod ledvin (KI 1-YONGQUAN) :-). Petra

  • Monibu, a jsou ty ponožky vlněné? Aspoň trochu? Objevila jsem merino ponožky a merino přízi (pletu sama na míru) a na studené nohy si nemohu stěžovat. Hezký den

 13. Pás je super, taky jsem jej objevila v těhotenství a nedám na něj dopustit :-) Mám doma po mrňouskovi nahřívací pytlík třešňových pecek na bolavé bříško, dá se na ledviny použít i ten? A co nahřívání v mikrovlnce, je to škodlivé jako u potravin?

  • V troubě rozhodně nakumulujete více tepla i pozitivní energie…mikrovlnka všechnu energii (čchi) ničí. Mikrovlnky bych se raději zbavila :-). Petra

 14. Počítá se obilné mléko (pro nekojené děti, tzn. s luštěninou) za jídlo? Můj roční synek mívá večeři kolem 18. hodiny, ale na noc ještě chce pít, tak dostává před 20. hod ještě obilňáček. Protože já sama mám ledviny oslabené, chtěla bych šetřit i Dominičkovi, tak se ptám. Vy jste ročním dětem dávali poslední jídlo i pití do 18. hodiny?
  Když ledviny zatěžuje i nadbytek luštěnin, není na škodu, že vařím obilné mléko s luštěninou (to Domísek má cca tak 2 denně) a na oběd mu taky dávám lustěninu (tak asi kávou lžičku)? Nebylo by lepší mu dávat jen kompletní oběd a obilné mléko dělat bez luštěniny?

  • Obilné mléko s trochou luštěniny je jídlo, ale pokud není chlapeček kojený, je tam ta luštěnina nutná. Navíc v roce já jsem kojila ještě několikrát v noci, rozhodně Dany neměl poslední jídlo večer a u malých dětí je to jinak, nejspíš by vám od 18 hod do rána nevydržel, na to je moc malý. Lžička luštěniny v jídle je akorát, nebojte se, nemá toho moc, roste. Varianta by byla dát mu na noc jen obilné a přes den obilné s luštěninou, ale já bych trochu té luštěniny v mléce neřešila. Jiné mámy cpou děti už masem a určitě se nebojí, že by měli moc bílkovin. Spíš malému hlídejte ať má záda v teplíčku a tím se ledviny také posilují.

  • Myslím, že sůl udrží déle teplo…já používám polštářek z himalájskou solí. Doporučila bych každopádně sůl nerafinovanou :-). Krásné svátky Petra

 15. Zobrazit všech 48 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBiologická zima už je tu!
Další článekRakovina mi vzala ženské orgány i žaludek (Blanka, 45 let)