Domů > Magazín > Zdraví

Jak si chránit a zahřívat ledviny

sezóna podzim
sezóna zima

Ledviny které v zimě potřebují teplo, je nejlepší zahřát nahřátou solí. Když se sůl ohřeje, dokáže dlouho držet teplo a to je pro naše zimou oslabené ledviny úplný balzám. Jak tedy na to? A co vám poradíme, aby jste měli ledviny v teple pořád.

Jelikož jsou ledviny a močový měchýř v zimě nejvíce ohroženy chladem, vyplatí se nám teď o ně co nejlépe postarat. Ony se nám zase na oplátku odvděčí dobrou energii po celý příští rok a to za to rozhodně stojí. Způsobů jak se o ledviny starat je několik a my vám tu představíme ty námi vyzkoušené a ověřené.

pás

O tom, že jedna z důležitých věcí je nejíst po 18 hod jsme už psali mnohokrát. Důležité je také nezapomínat na kvalitní stravu přizpůsobenou zimnímu období. O tom, co jíst nejlépe v zimě a jak pokrmy upravovat, se dočtete tady. Také nezapomeňte na léčebný a posilující odvar z fazolí adzuki, který je pro toto období velmi vhodný.

Ledvinové pásy

Dneska si povíme, jak se o ledviny postarat co se týče tepla a zahřívacích procedur. Úplně nejlepší je mít ledviny pořád v teple a nedovolit, aby vám bedra vychladla.

Když byly děti malé, pořád mi v zimě na záda někudy táhlo, stačilo se předklonit (a že si předklonů s malými dětmi užijeme, že?), přestože nejsem fanda bokovek. Nevyřešily to ani dlouhá tílka a ten nepříjemný pocit chladu na zádech mě provázel v té době celou zimu i doma. O to víc jsem si užívala solné obklady, které jsem si aplikovala po večerech. A pak jsem na to přišla – vytáhla jsem ze šuplíku těhotenský pás, který držel moje bříško během těhotenství, dala si ho na ledviny místo na boky jako tehdy a bylo dobře! Konečně mi bylo teplo!

Takže využijte cokoli, co se dá umístí nebo uvázat přes bedra – těhotenské pásy, šály, šátky, tzv. kočku (někdo má doma ještě po babičce chlupatý kožíšek z králíka apod.). Já jsem ho v prvních letech nosila v chladných měsícíh denně – ráno jsem si ho přes oblečení natáhla a sundala ho jen do sprchy nebo na vyprání. V zimě jsem si zvykla s ním i spát a můj spánek byl mnohem kvalitnější, když mi netáhlo na záda. Nosila jsem ho i v průběhu roku v momentě, kdy jsem jako kojící maminka ponocovala nad stránkami Jíme Jinak, abych konečně, když dětí spí, mohla vložit na web recept nebo článek. Pracovat dlouho do noci se nemá, ale já si někdy nemohla pomoci a to se pak domě dala zima, že jsem se nedokázala zahřát ani v posteli. S pásem nebyl problém. Prostě jakmile máte záda a nohy v teple, nebude vám zima a ledviny vám poděkují.

Kromě teplého oblečení hlavně v oblasti ledvin je tu ještě několik možností, jak ledvinám dodat energii, aniž by musely čerpat tu vzácnou prenatální, která se nedá doplnit. A to jsou solné obklady. Je to velmi jednoduché a účinné.

Solné obklady

sůl

Solné obklady miluju. Pomáhají tak rychle a jsou tak účinné!

Na suché pánvi nebo v troubě nahřejete asi půl kila soli, ideální je hrubá mořská (jemná dělá prach, který se špatně uklízí). Sůl je potřeba míchat, aby se prohřála rovnoměrně a jak začne vonět, tak ji nasypeme do bavlněného pytlíčku nebo vložíme do utěrky či povlaku na polštář a položíme na tělo. Nejlepší je položit se na břicho a nechat se od někoho druhého obsloužit. Mějte po ruce ručník, kterým případně solný obklad podložíte. Velmi intenzivně totiž hřeje a nesmíme se spálit! V klidu pak nasáváme energii ze soli do těla a užíváme si klid a solnou terapii,

Takto nahřátá sůl vydrží teplá víc než hodinu. Pokud si ji vezmete do postele, tak mnohem déle. Určitě to zkuste, je to neuvěřitelně příjemné a hodně posilující pro energii ledvin. Kam se hrabe termofor s horkou vodou!

Pokud máte promrzlé nohy nebo zimnici při horečce, můžete sůl dát do ponožek a navléknout na prohřátí spodní části těla. Ale pozor na teplotu – plosky jsou citlivé, raději dejt chladnější sůl než na záda.

Stejná sůl se používá opakovaně, dokud nezačne být nevábně tmavá.

Solný obklad dělá léčivé suché teplo, takže překvapivě ulevuje i při různých typech zánětů (například. průdušek, močového měchýře), při bolestivé menstruaci, bolestech kloubů apod. V naší rodině máme každý svůj barevný pytlíček, abychom si je rozlišili a mohli si kdykoli dát obklad na posílení.

Vyzkoušeli jste dobít si baterky solí?

Podělte se o svoji zkušenost jako kurzistka Mirka, která si libuje, že po nasazení večerních obkladů na ledviny se jí mnohem lépe usíná. Ledviny totiž mají vliv na mnoho našich orgánů (viz článek Jak můžete podpořit svoje zdraví v únoru), takže můžeme svému tělu i psychice velmi pomoci, když je pěkně prohřejeme.

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

134 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jaroslav
26. 1. 2024

Dobrý den,
mám takové začátečnické dotazy. Píšete, že se to má ohřívat v pánvi, ale já mám jen teflonovou. Nebude pak teflon od toho poškrábaný? Neměl bych spíš místo toho používat nerezový hrnec, ten by mohl vydržet víc? Dá se mícháním dostatečně promísit i silnější vrstva? Pak bych mohl použít menší hrnec a lépe by se to pak do sáčku sypalo.

Kattynka
7. 2. 2023

Já si letos koupila takový fleesovo-bavlněný pruh na záda, to je taková lahoda. Někdy ho nechám doma, že tam přeci není taková zima a jak toho hned lituju. Tuto zimu celkově kroužím kolem ledvin, je mi jasné, že je mám oslabené. Proto ku mě přicházejí tyto články.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

83
34

Máte v zimě vysušenou pokožku? Toto říká ajurvéda

“Jakmile začne zima, mám suchou pokožku. Ruce jak struhadla a suché, popraskané rty. A nastupuje období všelijakých krémů, tělových mlék a balzámů na...