Domů > Magazín > Zdraví

Jak podpořit své zdraví v únoru

V únoru se podíváme blíže na orgán, který úzce souvisí s hladinou naší životní energie, má vliv na kvalitu našich vlasů a také na plodnost. Tímto orgánem jsou ledviny. Pojďte si přečíst, jak o ně pečovat a co je obecně dobré dělat pro zdraví v tomto měsíci.

Ledviny – orgán měsíce únor

Ledviny jsou párový, cca 10-12 cm dlouhý, orgán nacházející se podél páteře v horní části břišní dutiny. Mají na starost udržování rovnováhy v organismu – zajišťují vylučování odpadních látek, regulují krevní tlak a obsah minerálů v krevní plazmě. Produkují hormon erytropoetin, který stimuluje tvorbu červených krvinek. Jejich činností se také aktivuje vitamin D

Tradiční čínská medicína na ně nahlíží jako na sídlo naší životní energie, vitality, kterou jsme zdědili po rodičích a předcích. Párovým orgánem ledvin je močový měchýř, společně spadají do elementu Voda. Do okruhu ledvin se řadí také nadledvinky, pohlavní orgány, páteř, klouby, zuby, kosti, kostní dřeň, mozek, mícha, uši a vlasy.

Ledviny mají za úkol řízení vody v těle a také se podílí na dýchání. Kontrolují vývoj i obnovu kostí a ovlivňují kvalitu zubů a vlasů. Kromě toho hrají velkou roli v otázce naší plodnosti. Jsou sídlem duše Č’ (Zhi), která odpovídá za naší vůli a chuť k životu, souvisí se schopností dosahovat cílů a dokončovat započaté.

Když jsou ledviny oslabené

Jak můžeme poznat, že ledviny (resp. celý tento energetický okruh) nejsou v kondici? Projevů může být mnoho. Kromě potíží s močením (časté, s pálivými pocity či močení v noci) se mohou projevit bolesti či tlaky v bederní oblasti, hučení v uších, bolesti kloubů a kolen, zimomřivost, únava, otoky, noční pocení, bílý výtok u žen, předčasné šedivění a vypadávání vlasů, pocity neukotvenosti a nejistoty, zhoršená krátkodobá paměť nebo zahleněníSlabá energie ledvin může stát za neplodností u žen i mužů. U lidí s oslabenými ledvinami můžeme pozorovat váčky či černé kruhy, případně načervenalé skvrny pod očima. Varovným příznakem možného pokročilejšího poškození ledvin je šedavá barva v obličeji.
Západní medicína funkci samotných ledvin hodnotí podle koncentrace kreatininu a kyseliny močové v moči.  

Únorové tipy pro zdraví ledvin

Vrozená energie ledvin se během života uvolňuje postupně. Nedá se doplnit, ale dá se s ní šetrně hospodařit. Co pro to můžete dělat, obzvlášť v zimě, kdy jsou ledviny náchylnější k oslabení?

  • Udržujte se v teple a nenechte své ledviny prochladnout. Venku v zimě mějte dostatečně zakrytá bedra, podbřišek, uši, kolena i nohy.
  • Odpočívejte, spěte dostatečně, choďte spát včas (čím dříve před půlnocí, tím lépe). Pečujete tím o svojí energii a předcházíte následné jarní únavě.
  • Dbejte na pitný režim a příjem tekutin a to ve formě ideálně převařené teplé vody (či vody alespoň o pokojové teplotě) střídané s bylinkovými čaji, ale i ve formě kvalitní stravy, která obsahuje polévky a omáčky. S tekutinami to ale nepřehánějte, i nadbytek může ledviny zatěžovat. Vyhýbejte se studeným nápojůmZ bylinek je pro ledviny prospěšná přeslička rolní, zlatobýl obecný, vrbovka malokvětáTyto bylinky mají hlavně čisticí a močopudný efekt.

Při zimomřivosti, která souvisí s oslabeným JANGEM ledvin, je potřeba posílit zahřívací složku ledvin a nepřepíjet se tekutinami, což samo o sobě ledviny ochlazuje. Více na toto téma si poslechněte v rozhovoru s MUDr. Strnadelovou.

  • Ve stravě mějte dostatek kořenové zeleniny, cibuli, pórek. Z luštěnin jsou léčivé hlavně adzuki, dále černé fazole, čočka, případně boby. V zimním obdobím vařte častěji pohanku, dále jáhly či kroupy. Zařaďte i černý sezam. Při vaření používejte dlouho vařené (cca hodinu) zeleninové vývary (s řasou kombu). Polévky si dávejte ráno a k obědu, k večeru je vhodnější příjem tekutin již omezit. Slanou chuť, která je potřebná pro posílení zahřívací složky ledvin zabudujte pomocí rozumného množství kvalitní přírodní soli a slaných ochucovadel (umeocet, fermentovaná sójová omáčka, gomasio) a mořských řas.
  • Omezte kávu, černý čaj, alkohol, cukr, nadbytečné solení, bílou mouku, mléčné výrobky a živočišnou bílkovinu obecně a vše studené a ochlazující (potraviny, nápoje). Pozor také na nadbytek rostlinných bílkovin, protože i to znamená pro ledviny zátěž. Stejně jako častá konzumace brambor a lilkovité zeleniny, při potížích s ledvinami je vynechte.

Pro posílení ledvin je vhodné konzumovat tzv. černé potraviny. Které to jsou a jak je zabudovat do jídelníčku, si přečtěte v tomto článku.

  • Nejezte v zimě po 18.hod, to je pro zdraví ledvin obzvlášť důležité a pro léčbu nezbytné.
  • Hýbejte se přes den, ale pozor na vysilující a náročné fyzické aktivity. Preferujete procházky a domácí cvičení.
  • Ptejte se sami sebe, jestli se ve své hlavě příliš často nezaobíráte různými obavami, strachy, pocity nejistoty a neprožíváte úzkosti. Tyto emoce přímo souvisí s ledvinami a jejich posílení vám může pomoci zlepšit váš pocit sebejistoty, chuť k životu a celkový náhled na okolí. Toto platí i na druhou stranu – časté prožívání emoce strachu oslabuje ledviny, stejně jako chronický stres. 
  • Léčivým pro oblast ledvin a močový měchýř je nápoj z fazolí adzuki.
  • Podpůrná je solná či zázvorová koupel nohou (meridián ledvin začíná na ploskách nohou) a solný obklad ledvin

Vzorový jídelníček na únor

Snídaně

Oběd

Na talíř: lžíce kvašené zeleniny

Dezert

Večeře

Dobrou chuť!

Zdroje: Klasická čínská medicína- V. Ando, Tradiční čínské učení o výživě- P.Heinen, Radost z jídla- V.Strnadelová, J.Zerzán, Radost ze zdravých dětí- V.Strnadelová, J.Zerzán, Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně- V.G.Načatoj

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

91 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji za další skvělý článek.

Peti a jak by to vypadalo prakticky při posilování ledvin? Denně si dám odvar z azuki, denně něco černého k jídlu, denně solný obklad …?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
73
2

Jak na obtíže v klimakteriu – I. díl

Jde o zcela přirozený proces, který by měl proběhnout bez dalších obtíží a ve správnou dobu. Bohatě stačí, že jej mohou provázet i nepříjemné psychické sta...
Blog
klub
75
9

Vaříme v elementu VODY (zima) – prohříváme tělo

Zima je ve znamení elementu vody. Které potraviny jsou v zimě vhodné a které orgány je třeba posilovat? Co tyto orgány podporuje a co je naopak oslabuje?
25
3

Nebolia ma kĺby a behám ako rybička Marta (53)

Po dvoch mesiacoch s Jíme Jinak ma nebolia kĺby, kolená a ustúpili aj  ďalšie zdravotné problémy súvisiace s menopauzou. Som prekvapena, že toto varenie ni...
klub
13

Záněty močového měchýře bez nálezu

Opakované záněty močových cest trápí mnoho žen. Často jsou bez bakteriálního nálezu. Jak to je možné a jak se zánětů zbavit? Odpovědi vás možná překvapí. E...
40
23

Unavená? Posilte v zimě ledviny!

Biologická zima je tu. Je proto chytré upravit jídelníček, pitný režim, používání soli a tuků, změnit způsob vaření a životní styl, abychom si zimu a blíží...

Díky změně stravy jsem mámou i po čtyřicítce (Jana, 43 let)

Po dvou potratech jsem už nedoufala v úspěch, ale díky změně stravy jsem znovu otěhotněla a narodil se nám krásný zdravý chlapeček. Jsem přesvědčená o tom,...