Domů > Magazín > Zdraví

Trápí vás nadměrné pocení?

Lije z vás pot, aniž byste zrovna podávali sportovní výkon? Máte zpocené kolo na tričku, jen co vyjdete z domu? Nechcete neustále používat zdravotně rizikové antiperspiranty? Pojďme se podívat na důvody, které mohou způsobovat nadměrné pocení a co s tím můžete dělat.

Potit se je třeba, ale…

Pocení jako takové je fyziologický a potřebný jev. Tělu pomáhá zbavovat se nadbytečného horka a škodlivin, které se v něm nahromadily. V létě a při fyzické aktivitě je normální se více potit, co když je ale potu přespříliš? Co když se hodně potíme i v naprostém klidu?

Dlouhodobě se nadměrně potit je nepříjemné z osobních i společenských důvodů. Zároveň tím můžeme přicházet o některé potřebné minerály a vitamíny, které se pocením odplavují, což je dlouhodobě pro tělo oslabující. Dalším přidruženým faktorem je riziko dehydratace, o to více v horkém počasí. Následným projevem působení složek potu společně s horší imunitou může být i vznik kožní vyrážky či plísní.

Dlouhodobě zvýšené pocení může být jedním z dílků skládanky celkového zdravotního stavu, určité upozornění, že tělo není v rovnováze. Ze všech uvedených důvodů je tedy důležité vypátrat příčinu a snažit se pracovat na jejím odstranění. Mnohdy to není úplně jednoznačné a působí tam více různých faktorů. Za zvýšeným pocením se může skrývat i neléčené onemocnění. Někdo se potí přirozeně víc, mohou tam hrát roli i genetické faktory.

Kdy a proč se potíme?

 • Zvýšená fyzická zátěž – Při fyzické námaze dochází k tvorbě tepla. Tělo v tomto případě využívá mechanismus pocení, aby toto nadbytečné teplo odvedlo pryč.
 • Horečka – Při horečce dochází k zahřátí těla. Důvodem je reakce na množící se patogeny, jejichž vlivem dojde k vyplavení tzv. pyrogenů do oběhu. Horečka má léčivou moc, pokud není příliš vysoká, dlouhodobá a organismus příliš nevysiluje. Umí nabudit imunitní systém a zamezit růstu a šíření bakterií a virů. Vedlejším následným jevem horečky je zvýšené pocení.
 • Okolní vysoké teploty – V horku se tělo pocením přirozeně ochlazuje. K ochlazování dochází díky odpaření potu, který tímto odebírá část tělesného tepla. Pot se rychleji odpařuje v suchém prostředí oproti vlhkému. Pocení je obranný mechanismus, aby nedošlo k přehřátí, což je stav, kdy dojde k selhání termoregulačních mechanismů a člověk se paradoxně přestane potit. Proto je důležité správně odhadnout intenzitu fyzické zátěže v horkých teplotních podmínkách, oblékat se do vzdušných materiálů, doplňovat tekutiny.
 • Skladba stravy – Pocením se tělo může zbavovat škodlivin v případě dlouhodoběji nevhodného stravování, při kterém se v těle hromadí toxické látky. Určitě se obecně budeme potit více, když budeme mít v jídelníčku převážně tučná, smažená, sladká jídla, hodně průmyslově zpracovaných potravin, jednoduchého cukru, nadbytek alkoholu a kávy. Pocení může být také aktuální odpověď na ostrá a pálivá jídla.
 • Psychické vlivy – Ve stresu se potíme většinou více. Součástí reakce na stres je aktivace sympatického nervového systému a vyplavení stresových hormonů, což má za následek pocení. Dále pocení může vyvolat i velké emoční prožívání – úzkost, strach, ale i „nadměrná“ radost.
 • Onemocnění či patologie vnitřních orgánů – Může jít o infekčnízánětlivé či nádorové onemocnění. Patří sem i vysoký krevní tlak či potíže s hladinou krevního cukru u diabetu
 • Hormonální změny (např. v menopauze, v těhotenství) – Pocení v průběhu menopauzy je častý a nevítaný problém. Pokud nejsou komplikace, tak se tento stav časem většinou upraví. Pohledem celostní medicíny za ním může stát celoživotní přepínání a nedostatečné vyvážení práce a odpočinku, často společně s nevhodnou skladbou stravy. Dalším případem hormonálních potíží spojených s pocením je zvýšená činnost štítné žlázy.
 • Zvýšené pocení může vyvolat i konzumace některých léků (např. antidepresiv).
 • Obezita – Tuk tělu vytváří tepelnou izolaci. Pokud je ale tuku nadměrné množství, jako v případě obezity, je pro tělo obtížnější odvádět nadbytečné teplo a musí se více potit. 

Pocení pohledem tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína nadměrné pocení vnímá jako poruchu rovnováhy těla. Tento stav vychází z prázdnoty či stagnace energie čchi. Tuto prázdnotu dále prohlubuje a při dlouhodobém trvání vyčerpává organismus. Do procesu pocení fyziologicky zasahuje okruh plic, který má na starost otevírání pórů, dále oblast srdce a krevní oběh. Vliv zde má i okruh slezinyledvin a jater. Pocení může být způsobeno horkostí, která se nahromadila v orgánech. Původ této horkosti může být v psychice, konkrétně v nadměrných či potlačovaných emocích. Například játra mohou být přehřátá nadměrným vztekem, horkost zde může vznikat i velkým tlakem na sebe. V tomto případě je pak pocení lokalizováno často na hlavě, v podpaží či na hrudníku. Dalším příkladem může být oslabená energie ledvin, které nezvládají „hasit“ přílišný oheň okruhu srdce, kde se opět může hromadit horkost. Nevhodná strava k tomu všemu velmi přispívá. Na druhou stranu si ale její úpravou můžeme od vzniklé horkosti pomoci.

Tradiční čínská medicína rozlišuje příčiny denního a nočního pocení. Noční pocení popisuje jako nedostatek energie JIN (hlavně ledvin), denní znamená nedostatek energie JANG, přičemž dlouhodobě zvýšené pocení tento nedostatek dále prohlubuje.

Co dělat s nadměrným pocením

 • Dobře se stravujte, aby tělo nemuselo vylučovat kůží nadbytek toxinů. Strava by měla odpovídat ročnímu období a zdravotnímu stavu. Ve stravě preferujte celozrnné obilniny, luštěniny a tepelně upravenou zeleninu, kvalitní tuky, doplňujte o semínka a oříšky, natě. V letních horkých dnech je vhodná odlehčená, osvěžující strava, čímž je myšleno vařit hlavně lehce, krátce, na páře, zařadit více syrové zeleniny a rozumné porce ovoce do jídelníčku. Pročistit horkost pomáhá hořká chuť (např. rukola, pampeliškové listy, hlávkový salát). Nezapomínejte na doplňování tekutin. Nejdou vám dohromady léto a ranní teplé polévky? Už jen pomyšlením na to se vám orosí čelo potem? Zkuste jíst polévky vlažnější, doplnit talíř kouskem osvěžující zeleniny, nasypat např. rukolu.
 • V případě nadváhy až obezity se s láskou k sobě snažte postupnými kroky zlepšovat životní styl, aby došlo k redukci tukových zásob.
 • Řešte své zdravotní potíže. Nepřehlížejte symptomy, kterými k vám hovoří vaše tělo. Nadměrné pocení může být jedním z nich. Může se za ním skrývat nějaké onemocnění, po jehož zaléčení často odejde či se zredukuje nepříjemné pocení. Velmi zde pomůže úprava životního stylu. Proberte své potíže s celostním lékařem či terapeutem.
 • Popřemýšlejte, jestli není potřeba více pracovat s psychikou a najít způsoby, jak lépe zvládat stresové situace a umět zklidnit mysl. Vhodné mohou být i různé pozitivní afirmace, kterými můžete začít váš den, nebo si je průběžně přes den opakovat.
 • Zařazujte pravidelný přirozený pohyb do svého dne. V horku intenzitu fyzické zátěže snižujte.
 • Využijte sílu bylinek. Vhodná může být již zmíněná šalvěj ve formě čaje (listy) či např. i koupele (odvar z natě). Neměla by se ale užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, což platí i pro ostatní bylinky. Déle se dá šalvěj kombinovat v čajových směsích, kde je obsažen i např. celík zlatobýlořešák královskýkořen lékořice. Příznivé účinky má dále schizandra čínská či kozinec blanitý (pomáhá při snížené imunitě). Pokud se potíte hlavně ve stresu, můžete zkusit třezalku tečkovanou nebo kozlík lékařský.
 • Masáže – Na místě je doporučení každý den provádět automasáž žinkou, která mechanicky čistí póry a zlepšuje jejich schopnost se adekvátně otevírat.
 • Svlažte se, zvlášť v horkých dnech, na závěr sprchy chladnější vodou, klidně ráno i večer. Dbejte na svůj zdravotní stav a pokud cítíte obecnou rozladěnost organismu a oslabení, tak určitě vynechte studené sprchy, volte raději vlažnější.
 • Noste kvalitní bavlněné oblečení. Oblečení ze syntetických materiálů zhoršuje schopnost odvádění potu. V horkých dnech volte vzdušnější oděvy.
 • Používejte kvalitní 100% přírodní deodoranty. Z přírodních prostředků jsou vhodné ty se šalvějí, která má schopnost zúžit vývody potních žláz a zároveň rozkládat bakterie v potu. Další možností je minerální kámen kamenec, který má rovněž lehce stahující účinky. Vyhněte se ale používání antiperspirantů, které vyloženě zablokují potní žlázy a navíc často obsahují zdravotně rizikové sloučeniny.

Jak postupovat?

Není mnohdy lehké a jednoznačné, co stojí za zvýšeným pocením. Pokud se vás tento nepříjemný problém týká, vezměte své zdraví do svých rukou a pokuste se rozklíčovat (i s pomocí) jeho příčinu a následně hledejte cesty, jak pracovat s jejím odstraněním či zmírněním. Nejlepší je zvolit komplexní přístup a vnímat, co vašemu zdraví dělá dobře.

Pokud potřebujete zapracovat na svém jídelníčku a zatím vůbec nevíte jak na to, pusťte si kurz „Jak začít, kde najdete prvotní velkou dávku inspirace.

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Petrushe
4. 9. 2022

Milá Jani, díky moc za zkušenost! Možná v tom mohly v pubertě hrát roli hormonální změny? Pak určitá nerovnováha, která byla dál postupně “posilovaná” ne úplně zdravým a pro vás vhodným jídelníčkem, plus vliv psychiky? Nastaly u vás od puberty i jiné změny (ve smyslu potíží) kromě zvýšeného pocení? Těch vlivů tam může být víc a je fajn tělo (a mysl) opečovat z různých stran 🍀

Milá Petrushe, velmi děkuji za tento článek. Je to přesně můj případ, a mám vyzkoušeno, že po stravě JJ se pocení dost omezilo. Nicméně i tak to nebylo úplně “ono”. Možná kdybych bývala byla jedla takto déle, bylo by to lepší. Každopádně mně zaráží, že tento problém mám už od mládí zhruba od puberty..(?) a to jsem zdaleka nejedla tak nezdravě, jako v dospělosti, po nastěhování se k příteli a jeho rodině. Ale je pravda, že např. mléko a pečivo u mé rodiny bylo denně…stres určitě u mně taky funguje:-D

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

13
4

Neuměl jsem vůbec vařit (Jaroslav, 51 let)

Změnu jídelníčku jsem udělal kvůli zdravotním problémům. Neuměl jsem vůbec vařit. Během kurzu jsem si dva měsíce vařil vše sám, nakonec upekl koláč, chleba...
klub
67
2

Jak na obtíže v klimakteriu – I. díl

Jde o zcela přirozený proces, který by měl proběhnout bez dalších obtíží a ve správnou dobu. Bohatě stačí, že jej mohou provázet i nepříjemné psychické sta...
klub
63
1

Jak na obtíže v klimakteriu – II. díl

Dostaví-li se menopauza o několik let dříve nebo později, navíc provázená řadou obtíží, není v těle něco v pořádku. Hormonální léčba je sice cesta, zdánliv...
21
36

První pomoc – aneb co dělat, když se přejíme nebo opijeme

I když už nějaký ten pátek jíte jinak, hlídáte si alkohol a čas večeře, občas se prostě dostanete do situace, kdy se vám to celé vymkne z rukou. Obzvlášť o...
klub
27
12

Jaký je rozdíl mezi eliminací a nemocí?

Kdy se jedná o detoxikační symptomy a kdy o nemoc? Proč se v našem těle daří kvasinkám, plísním, parazitům? Jak strava ovlivňuje vznik rýmy, kašle, bronchi...
1
32

Dva tipy jak se bránit před koronavirem

Jsme zavaleni vašimi dotazy ohledně toho, jak se účinně bránit před nákazou. A protože nestíháme odpovídat na všechny emaily, které k nám chodí, odpovídáme...