Třezalka je nádherná zlatá bylinka, která se díky svým magickým účinků řadí odedávna mezi naše přední léčivky. Užívá se při nervozitě, depresích, poruchách spánku, jako ženská bylina, na záněty, na bolesti, pohmožděniny a léčbu vnitřních orgánů. Seznam je téměř nekonečný. Právem se jí říká koření Matky boží, bylina svatojánská či krev svatého Jana. Od července do září ji můžeme nasbírat a doplnit si naši domácí lékárničku.

Jak vypadá a kde roste

Nám roste na zahradě. Všude tam, kde se nestíháme o zahradu starat, se jí moc líbí. Knihy o bylinách říkají, že má ráda teplá, slunná, sušší místa. Najdete ji proto na mezích, na okrajích polí, cest a lesů, na lukách i pahorcích. Vidět její malé žluté květy můžete obvykle od července do září.

Rostlina je 20-60 cm vysoká, má rozvětvené stonky a kvete ve zlatožlutých okolících. Chceme-li ji bezpečně poznat, rozmačkáme jeden otevřený květ. Pokud jde o třezalku, vyteče z něho červenofialová šťáva (odtud lidové názvy jako Janova krev). 

Třezalek je několik druhů. Tu pravou poznáme podle průžezu stonku – má být kulatý, nikoli hranatý jako u jiných druhů. Ovšem i tyto ostatní druhy jsou léčivé, jen mají menší účinek.

Co obsahuje

Květy třezalky obsahují katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (rutin, quercitrin, hyperosid), kvercetin, silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A a vitamin C, červenofialové barvivo hypericin a další látky. Právě poslední zmiňovaná zlepšuje dýchání a metabolismus buněk.

Jaké má zdravotní účinky

Třezalka má širokospektrální použití. Připravuje se s z ní olej, tinktura, suší se kvetoucí natě. Je to účinný lék, rostlinné antibiotikum. Čistí krev, podporuje látkovou výměnu a činnost srdce, které chrání při těžkých chřipkách. Má silné protizánětlivé účinky při léčbě ekzémů, kde se výsledky dostavují po 2 měsících léčby.

Léčí zevně i vnitřně hemoroidy, léčí ledviny, plíce, slinivku, žaludek, játra, dvanácterník. Je účinná v léčbě zánětů zažívacího ústrojí, při vředech a nevolnostech. Ženám pomáhá s menstruačními bolestmi a pravidelnou periodou.

Hlavu léči zevně (při úrazech hlavy, po obrně, při mozkových příhodách) a vnitřně. Je to totiž bylina číslo jedna, která se nasazuje při stresu, hysterii, neurózách, nespavosti, depresích, ve stavech paniky nebo úzkosti. Léčitelé ji s úspěchem nasazují i při koktavosti, poruchách řeči a náměsíčnosti. Její nasazení zabírá prý již po 10 dnech léčby.

Zevně, ve formě oleje, se využívá na pohmožděniny, modřiny, křečové žíly, hemoroidy, vředy a zanícené rány. Tlumí vnitřní krvácení, zlepšuje kvalitu cévních stěn, uleví namoženým svalům, pomáhá při zlomeninách. Používá se při zánětech nervu, neuralgie trigeminu, na bolavá bříška kojenců, na pokožku spálenou sluncem, na samotné popáleniny a odřeniny. Účinně ulevuji při bolesti zad (křížové bolesti i ischias) a revmatismu.

Léčí se s ní i roztroušená skleróza a mnoho dalších nemocí a zdravotních potíží. Třezalka je prostě zázračná bylinka!

Magické účinky

O vzniku třezalky kolují různé legendy. Podle některých do ní dírky udělal sám ďábel, aby ji zbavil kouzelné moci, ale nepovedlo se mu to. Podle jiné je třezalka tou rostlinnou, na kterou kapala Ježíšova krev. V bylinářích najdete ještě mnohé další a všechny svědčí o tom, že lidé měli zkušenosti s jejími zázračnými léčivými účinky. Dávali ji do kolébek novorozenců pro klidné spaní, nastávající matky a šestinedělky ji nosily při sobě na ochranu před zlými duchy a uhranutím, dávala se dobytku proti nemocem. Nejsilnější moc měla mít natrhaná na den svatého Jana Křtitele. Zavěšovala se do stavení na ochranu před hromem, děvčata si vila věnce k večernímu ohni na den tohoto svátku, větvičky třezalky se házely do vody pro vyvěštění budoucího sňatku.

Kdy a kde sbírat

Ideálně v čisté přírodě, můžeme si ji dokonce doma pěstovat ze semínek v květináči.

Na čaj a přísadu do koupele sbíráme kvetoucí nať, pro přípravu oleje (Janův olej) sbíráme pouze květy.

Sbíráme ji nejlépe ráno po oschnutí od rosy, od června do srpna než začnou zrát plody. Ale i nyní v září můžeme najít pěkné kvetoucí natě.

Jak sušit

Nejsnazší je uvázat z třezalky kytici, zavěsit ve stínu a nechat uschnout. Po uschnutí zdrhneme natě do sklenic či sáčků (papírových nebo látkových, ne plastových). Můžete také otrhat jen květy a lístky a sušit je na sítu.

Nežádoucí účinky třezalky

Třezalku nejčastěji užíváme v čajové směsi s např. s meduňkou a dobromyslí. Samostatně ji užíváme výjimečně, je totiž velmi silná. Třezalku vnitřně neužíváme dlouhodobě!  Ideální je poradit se o jejím užívání se zkušeným terapeutem.

Je to velmi silná léčivka, proto pozor na interakci s jinými léky při dlouhodobém užívání třezalky.Třezalka může snižovat jejich účinnost (například u warfarinu, antikoncepce, antidepresiva). Pokud třezalku tečkovanou pravidelně užíváte, informujte o tom svého lékaře.

Třezalku není vhodné používat velmi nízkém krevním tlaku, kontraindikací je těžká forma cukrovky, pylové alergie a metastázující nádorové onemocnění.

Třezalka může vyvolat citlivost na sluneční záření, pokud používáme opalovací krémy s ochranným filtrem. Při léčbě třezalkou se vyhýbejte nadměrnému slunění a soláriu (tam ještě někdo chodí?).

Třezalku na vnitřní užití raději vynecháme v těhotenství a při kojení, ale můžeme bez obav užívat olej.

 

 

 

 

 

 

To, co děláte, mě obohacuje, inspiruje a učí

Pavla: děkuji Vám za Vaši lásku k jídlu, díky níž...

Moc se mi líbí nové stránky

Jana: Nové stránky jsou úžasné! Skvěle se v nich teď...

Členství v klubu JJ je cesta, jak si užít život na tomto světě

Jajabre: Klub JJ - dává mi radost z jídla,...

Vaření dle JJ je jednoduché a nejsem unavená, takže to jde samo

Jana: Těch informací je hodně, ale strašně mě to...

Musím pořídit nový šatník – zhubla jsem z 60 na 53 kg!

Hanka: Jen jsem Vám chtěla poděkovat. V kurzu jsem...

Miluju vás a vaši práci. Mám konečně zpět svou menstruaci

Ilona L.: Evi posilam muj posledni komentar do jarni...

Sladkosti už mi nechutnají

Jendula.cerna: Chci moc poděkovat za skvěle připravený kurz a...

Děti nepoznaly, že je to zdravé

Alena: můj 6letý masař nepoznal, že sekaná není z masa,...

Už nechci vařit klasiku, kterou jsem dříve vařila

Pavlivlmaeorua: S pomocí dcery jsem se dostala k programu...

Děkuji, že je tady vše na jednom místě přehledně a srozumitelně

Dobrevpet: Jsem moc ráda, že jsem narazila na vaše...

Eva: “Jím jinak” a jsem nadšená!

Eva: "Jím jinak" už podle vás vařím měsíc a...

Meditace pro mě je, když si stoupnu ke sporáku a vařím dle JJ

Sidonia: Pro mě meditace je, když přijdu z práce...

Těším se na každé nové jídlo

Tlamiisek: Když jde o hubnutí, mám většinou krizi hned...

Moje jídlo chutnalo spolužákům, kteří běžně jí sladkosti

Dagbri: Moje jídlo chutnalo spolužákovi ve škole, který dostává...

Nevěřila jsem, že dokážu být bez čokolády

Marcella H.: Březen byl můj první měsíc, kdy jsem se...

Dříve jsem byla agresivní. Na JJ jsem vznášející se bytost

Market: Tak třetí den téměř za mnou a jsem...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNepečený, krémový, jahodový dort
Další článekKokosový chia pudink s ovocem