Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Třezalka tečkovaná – zázračná bylina

Užívá se při nervozitě, depresích, poruchách spánku, jako ženská bylina, na záněty, na bolesti, pohmožděniny a léčbu vnitřních orgánů. Seznam je téměř nekonečný. Právem se jí říká koření Matky boží, bylina svatojánská či krev svatého Jana.

Jak vypadá a kde roste

Třezalka je nádherná zlatá bylinka, která se díky svým magickým účinkům řadí odedávna mezi naše přední léčivky.

Nám roste na zahradě. Všude tam, kde se nestíháme o zahradu starat, se jí moc líbí. Knihy o bylinách říkají, že má ráda teplá, slunná, sušší místa. Najdete ji proto na mezích, na okrajích polí, cest a lesů, na lukách i pahorcích. Vidět její malé žluté květy můžete obvykle od července do září.

Rostlina je 20-60 cm vysoká, má rozvětvené stonky a kvete ve zlatožlutých okolících. Chceme-li ji bezpečně poznat, rozmačkáme jeden otevřený květ. Pokud jde o třezalku tečkovanou, vyteče z něho červenofialová šťáva (odtud lidové názvy jako Janova krev). 

Třezalek je několik druhů

Tu pravou poznáme podle průřezu stonku – má být kulatý, nikoli hranatý jako u jiných druhů. Ovšem i tyto ostatní druhy jsou léčivé, jen mají menší účinek. Třezalka skvrnitá má širší kališní lístky a na průřezu čtyřhrannou lodyhu, podobně jako třezalka čtyřkřídlá. 

Co obsahuje

Květy třezalky obsahují katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (rutin, quercitrin, hyperosid), kvercetin, silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A a vitamin C, červenofialové barvivo hypericin a další látky. Právě poslední zmiňovaná zlepšuje dýchání a metabolismus buněk.

Jaké má zdravotní účinky

  • Třezalka má širokospektrální použití. Připravuje se s z ní olej, tinktura, suší se kvetoucí natě. Je to účinný lék, přírodní rostlinné antibiotikum.
  • Čistí krev, podporuje látkovou výměnu a činnost srdce, které chrání při těžkých chřipkách. Má silné protizánětlivé účinky při léčbě ekzémů, kde se výsledky dostavují po 2 měsících léčby.
  • Léčí zevně i vnitřně hemoroidy, léčí ledviny, plíce, slinivku, žaludek, játra, dvanácterník.
  • Je účinná v léčbě zánětů zažívacího ústrojí, při vředech a nevolnostech.
  • Ženám pomáhá s menstruačními bolestmi a pravidelnou periodou.
  • Hlavu léči zevně (při úrazech hlavy, po obrně, při mozkových příhodách) a vnitřně.
  • Je to totiž bylina číslo jedna, která se nasazuje při stresu, hysterii, neurózách, nespavosti, depresích, ve stavech paniky nebo úzkosti. Léčitelé ji s úspěchem nasazují i při koktavosti, poruchách řeči a náměsíčnosti. Její nasazení zabírá prý již po 10 dnech léčby. Má tišící vliv na nervovou soustavu, ale nezpůsobuje ospalost. Může nahradit antidepresiva.
  • Zevně, ve formě oleje, se využívá na pohmožděniny, modřiny, křečové žíly, hemoroidy, vředy a zanícené rány.
  • Tlumí vnitřní krvácení, zlepšuje kvalitu cévních stěn, uleví namoženým svalům, pomáhá při zlomeninách.
  • Používá se při zánětech trojklanného nervu, na bolavá bříška kojenců, na pokožku spálenou sluncem, na samotné popáleniny a odřeniny.
  • Účinně ulevuji při bolesti zad (křížové bolesti i ischias) a revmatismu.
  • Léčí se s ní i roztroušená skleróza

a mnoho dalších nemocí a zdravotních potíží. Třezalka je prostě zázračná bylinka!

Magické účinky

O vzniku třezalky kolují různé legendy. Podle některých do ní dírky udělal sám ďábel, aby ji zbavil kouzelné moci, ale nepovedlo se mu to. Podle jiné je třezalka tou rostlinnou, na kterou kapala Ježíšova krev. V bylinářích najdete ještě mnohé další a všechny svědčí o tom, že lidé měli zkušenosti s jejími zázračnými léčivými účinky.

Dávali ji do kolébek novorozenců pro klidné spaní, nastávající matky a šestinedělky ji nosily při sobě na ochranu před zlými duchy a uhranutím, dávala se dobytku proti nemocem.

Nejsilnější moc měla mít natrhaná na den svatého Jana Křtitele. Zavěšovala se do stavení na ochranu před hromem, děvčata si vila věnce k večernímu ohni na den tohoto svátku, větvičky třezalky se házely do vody pro vyvěštění budoucího sňatku.

Kdy a kde sbírat

  • Ideálně v čisté přírodě, můžeme si ji dokonce doma pěstovat ze semínek v květináči.
  • Na čaj a přísadu do koupele sbíráme kvetoucí nať, pro přípravu oleje (Janův olej) sbíráme pouze květy.
  • Sbíráme ji nejlépe ráno po oschnutí od rosy, od června do srpna než se začnou květy měnit a zrát místo nich plody. Někdy i v září můžeme najít pěkné kvetoucí natě, zvlášť tam, kde se seká louka či zahrada, kde třezalka roste.

Jak sušit třezalku

  • Nejsnazší je uvázat z třezalky kytici, zavěsit ve stínu a nechat uschnout.
  • Po uschnutí zdrhneme natě do sklenic či sáčků (papírových nebo látkových, ne plastových).
  • Můžete také otrhat jen květy a lístky a sušit je na sítu.

Nežádoucí účinky třezalky

Třezalku nejčastěji užíváme v čajové směsi s např. s meduňkou a dobromyslí. Samostatně ji užíváme výjimečně, je totiž velmi silná. Třezalku vnitřně neužíváme dlouhodobě! Ideální je poradit se o jejím užívání se zkušeným terapeutem.

Je to velmi silná léčivka, proto pozor na interakci s jinými léky při dlouhodobém užívání třezalky. Třezalka může snižovat jejich účinnost (například u warfarinu, antikoncepce, antidepresiva). Pokud třezalku tečkovanou pravidelně užíváte, informujte o tom svého lékaře.

Třezalku není vhodné používat velmi nízkém krevním tlaku, kontraindikací je těžká forma cukrovky, pylové alergie a metastázující nádorové onemocnění.

Třezalka může vyvolat citlivost na sluneční záření, pokud používáme opalovací krémy s ochranným filtrem. Při léčbě třezalkou se vyhýbejte nadměrnému slunění a soláriu (tam ještě někdo chodí?).

Třezalku na vnitřní užití raději vynecháme v těhotenství a při kojení, ale můžeme bez obav užívat olej.

 

 

 

 

 

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

13 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dobry den,tato bylina mě velmi zaujala. Chtěla bych se prosím zeptat na několik věcí, které mi i po přečtení nejsou jasné.

1) Zdali je problém ji užívat společně s tramalem a nesteroidními analgetiky (Ketonal)?
2) Ještě mě zaujala informace,že se nesmí užívat dlouhodobě,ale už jsem se nikde nedočetla z jakého důvodu (co přesně pak hrozí)?
3) A taky co je myšleno tím dlouhodobě? Jestli v řádu týdnů či let?

Předem děkuji a přeji hezký den

Dobrý den, nevíte prosím, proč se nesmí užívat třezalka se statiny?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je moje oblíbená bylinka. Nejenom že krásně voní, ale má uklidňující účinky na celý organismus. V době, kdy na nás působí spousty stresu z...
32
16

Fialka a maceška – léčivé violky

Víte která je která?  A víte, která umí co léčit? Violky jsou první pomocí pří kašli i při kožních potížích, ale pomáhají i na opary, opruzeniny a detoxika...
46
23

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...
49
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
37
7

Jahody: 10 faktů, které vás o tomto ovoci překvapí

Napadlo by vás někdy, že toto první letní ovoce patří do rodiny růží? A víte, kolik semínek obsahuje jedna jahoda? Těchto 10 zajímavých faktů o jahodách js...