Královna noci, pupalka, se dá využít i přes den. Je to léčivka, krásně voní a její květy, kořen i listy se dají využívat v kuchyni. Pupalkový olej je hotovým zázrakem pro ženské potíže, kožní onemocnění a mnoho dalších problémů jako je třeba hyperaktivita dětí.

Jak vypadá pupalka dvouletá

Pupalek existuje na světě více než 200 různých druhů. Jednoleté, dvouleté i vytrvalé, malé, velké. Zakrslé mají kolem 15 cm, velké i 2 metry.

Pupalka dvouletá je vysoká rostlina (až 1,5 m) s mohutným do hloubky sahajícím kořenem. V prvním roce vyrůstá pouze přízemní růžice řapíkatých listů s načervenalými špičkami listů (viz foto).

Druhý rok se objeví olistěná lodyha, která je dole zdřevnatělá a načervenalá. Stonek je celý pokrytý jemnými chlupy. Na konci lodyhy roste klas s poupaty. Květ je jasně žlutý, má 4 široké okvětními plátky ve tvaru srdce (když se plně rozevřou), které přes den vidíme povadlé (vi foto níže). Z každého květu viditelně trčí 8 tyčinek s prašníky. Blizna má čtyři laloky a dělá ve středu květu takový křížek. Květy rozkvétají postupně, každý večer nové, které ráno uvadnou.

Po odkvetení se na místech květů vytvoří zelené tobolky s maličkými olejnatými semeny. Na jedné rostlině vyroste přibližně 100 tobolek a v každé je cca 300 maličkých semínek připomínajících droboučký mák.

Pupalku si u nás nemáte s čím splést. Podobné květy má snad jen divizna, ale to je jinak zcela jiná rostlina, je plstnatá. Takže záměny se nemusíte obávat.

Kde roste

Roste úplně všude –  v lomech, na rumištích, u vody, poblíž lidských obydlí. Je velmi nenáročná na půdu. Roste osamoceně nebo v malých skupinách. Velmi snadno se vysemeňuje, zahradníci se jí těžko zbavují. Vysazuje se proto do květináčů. Kromě vysoké pupalky dvouleté můžete pořídit nízkou trvalku pupalku nebo plazivou verzi pupalky (pupalka missurijská).

K nám na zahradu přišla sama a nikde okolo neroste. Je krásná, voní. Ani nás ani nenapadlo se jí zbavovat. Prostě ji obdivujeme a občas jí kus sníme nebo vypijeme.

Noční kráska

Každý večer se během několika minut otevře poupě, které svou vůní láká noční hmyz k opylení (a mě k přičichnutí a uvaření čaje). Druhý den květ uvadá a večer vykvete jiný. Proto se často pupalce říká nocenka, noční svíce, noční hvězda nebo večerní růže – kvete až když se začne šeřit.

My u ní sedáváme a meditujeme – podobá se zázraku, když na vlastní oči vidíte, jak se poupě během pár minut otevře a pomačkané okvětní plátky se narovnají do tvaru srdíčka.

Jaké účinné látky obsahuje pupalka

Pupalka dvouletá (latinsky oenothera biennis) obsahuje třísloviny, slizy, bílkoviny, škroby, minerály,  a esenciální mastné kyseliny, semena jsou bohatá na léčivý olej. Ten obsahuje kyselinulinolovou a gamalinolovou.

Léčivé účinky pupalky dvouleté

Její využití je široké. Je známou bylinou pro ženy, protože pomáhá léčit premenstruační syndrom, bolesti v prsou a křeče.

Zklidňuje také psychiku, pomáhá při léčbě hyperaktivity, ekzémů, lupénky a mnoha dalších potížích. Z těch nejčastějších můžeme uvést:

 • kožní onemocnění (lupénka, ekzémy, atopické ekzémy)
 • astma
 • premenstruační syndrom (psychika, bolesti, křeče, citlivost prsou před menstruací)
 • spasmolytické působení (uvolňuje křeče)
 • hyperaktivita dětí
 • využívá se při léčbě roztroušené sklerózy
 • posiluje imunitu
 • prevence proti nadváze
 • prevence srdečního infarktu (snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak)
 • pomáhá při cévních nemocech (zpomaluje srážlivost krve a zvyšuje pružnost cév)
 • pomáhá při revmatických onemocněních
 • posiluje paměť
 • pomáhá při padání vlasů
 • zlepšuje sluch
 • pomáhá při kocovině
 • kořen i semena čistí krev
 • zevně proti kožním zánětům a neuralgiím (nálev z květů)
 • na kašel se používají listy
 • na hemoroidy se dělají z listů obklady

Jak využít kořen a listy pupalky v kuchyni

 • Na vaření se využívá kořen a listy pupalky stejně jako jiná kořenová a listová zelenina. Do polévek, soté apod.
 • Kořen se využívá syrový do salátů a na zeleninovou oblohu talíře.
 • Kořen se také suší a používá jako koření.
 • Kořen chutná jako petržel nebo pastiňák.

Mladé listy sbíráme a kořen vykopáváme jen v prvním roce na podzim nebo druhý rok před začátkem vegetačního období, tedy než vyrostou lodyhy s listy a budoucími květy. Kořen je velký, budeme potřebovat rýč.

Jak využít květy pupalky 

 • Na obklady při kožních potížích jako jsou záněty, ekzémy, lupénka apod. spaříme květy velmi krátce horkou vodou a přiložíme na postižené místo. Po 30 minutách odstraníme. Podle potřeby opakujeme.
 • Na přípravu osvěžujícího nápoje a do směsí čajů např. s citronovými bylinkami
 • Na ozdobu do salátů, do agarových báboviček, na dezerty apod.

Jak využít semena pupalky v kuchyni

 • Semena se používají stejně jako mák – do dezertů.
 • Olej ze semen se využívá do salátů a při vaření, ale vzhledem k jeho ceně je to velmi luxusní záležitost.

Pupalkový olej, to je skutečně léčivý zázrak, jemuž připadá většina výše uvedených účinků a mnohé další, které jsme ani nezmínili. Lisuje se ze semen, což je v domácích podmínkách těžko proveditelné. Semena jsou maličká a tvrdá. Vyrábí se proto průmyslově a prodává se v tobolkách nebo jako za studena lisovaný olej v lahvičkách. Pokud uvažujete o jeho koupi, nešetřete –  hledejte kvalitní, co nejčistší výrobek.

Jak vyrobit pupalkový olej doma

Jestli vám pupalka roste na zahradě a chcete si vyrobit domácí pupalkový olej, máte dvě možnosti:

 • Jedna možnost je semena nadrtit (třeba v hmoždíři) a užívat po lžičkách vzniklou drť. Podle typu obtíží až 3 malé lžičky denně.
 • Druhá varianta je naložit semena do kvalitního oleje (olivový nebo slunečnicový za studena lisovaný), nechat stát na slunném místě, pravidelně protřepávat. Po 14 dnech slít do tmavé skleněné lahve a skladovat v chladu. Bude slabší než čistý pupalkový olej, ale bude mít i tak léčivé účinky. Můžete ho užívat vnitřně, ale pamatujte, že je to syrový olej. Je ideální k masážím, kde se míchá čistý pupalkový olej s olivovým.

Dávkování si nechte poradit od zkušeného terapeuta, případně se podívejte na doporučení výrobce, pokud kupujete olej v obchodě. Výrobce ví, kolik je v něm oleje – účinné látky.

Při potížích před menstruací se užívají 2 lžičky oleje denně vnitřně do odeznění potíží, prsa se při přecitlivělosti či napětí natírají olejem ráno a večer.

Vedlejší účinky

Pupalka nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Vnitřně se nedoporučuje užívat pupalkový olej při epilepsii, kojení a v těhotenství. Bez omezení však lze užívat zevně.

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

10 kg dole a krevní testy v normě (Jarmila, 57 let)

Jarmila: Ahoj všem, :-) , Jíme jinak určitě sdílím...

Konečně zdravý jídelníček

Ilona71: 2,5 kg dole. Jsem moc rada za tento...

Děkuji – spadli jste nám z nebe…

Jana:Uzasny clanek. Neuveritelne, jak stejne to mame. Dceri jsou...

Jídlo je výborné, rychlé a léčí a navíc ušetřím na nákupech

Vherm: Ahoj všem, jsem 12. den v hubnutí do...

Sladkosti už mi nechutnají

Jendula.cerna: Chci moc poděkovat za skvěle připravený kurz a...

Své porce musím bránit před rodinou:-)

Adad: Dobrý den, děkuji za krásný a hlavně srozumitelný...

Syn zahodil instantní polévku, aby si dal moji

Dagbri: Mám dobré zprávy. Když starší syn ochutnal tuto...

Po týdnu 1,5 kg dole (Romana)

Romana: Zdravím Evi a ostatní, po týdnu 1,5 kg...

Dal jsem dolů neuvěřitelných 16 kg a nespočet centimetrů (Fany)

Fany: Děkujeme za úžasně propracovaný kurz, prošel jsem Jarní...

Dala jsem sbohem cukru a mlsná už mě nehoní (Jana)

Jana: Z čoho mám najväčiu radosť je, že práve...

Díky JJ mám imunitu jak hrom

Eva: Škoda, že jsem takhle nezačala jíst už ve...

Jsem veselejší a plná energie, po 5 dnech mám dole 3,7 kg (Alena)

Alena: Krásný den všem, po pěti dnech jsem měla...

Po měsíci mám 5 kg dole (Hana)

Hana: Milá Evičko, ani nevíš, jak jsem vděčná za...

Bez zmenšování porcí mám 1,6 kg dole!

Anička: Musím pochlubit, že i bez zmenšování porcí a se...

Díky JJ se nám změnil život

Lenka W.: DĚKUJI DĚKUJI DĚKUJI - změnil se nám...

Díky vám mohu něco udělat pro zdraví sebe i svých blízkých

Zdeňka H.: Velice ráda vařím z Vašich receptů, naposledy to...
 1. Tak jsem si uvědomila, že u nás roste u rybníka, a jak jsi Evi popisovala to rozkvétání, tak se tam snad půjdu podívat…
  A určitě Evi takové články piš..!!!

 2. Pupalku jsem dnes objevila kolem vlakového nádraží. Je jí tam spousta. Takže až budou tobolky uzráté, pokusím se ji ze semínek vypěstovat i u nás na zahradě😉 A květy sušíte? Sbíráte až večer když kvetou?
  Evičko vy umíte tak krásně psát o všech těch bylinkách. A díky Vám zjišťuji, kolem kolika kytiček denně chodím a neznám jejich jméno ani využití… Máme se stále co učit😊 Přeji hezké odpoledne😊

  • To mám radost, že se to líbí, Marcelo, lidé na to málo reagují, tak jsem si nebyla jistá, zda to dnes vůbec někoho zajímá. Já jsem tímhle okouzlená už řadu let, že je kolem nás tolik krásných, jedlých a léčivých rostlin a málo si jich všímáme, raději běžíme do lékárny…
   Květy pupalky dávám do jídla a do čerstvého čaje, pár jsem jich i nasušila do směsí, ale ono z toho kvítku zbude málo a není moc výrazný, tak spíš ji pijeme teď v sezóně. Sbírám večer,když se otevřou, nebo ráno, když je pod mrakem a nestihnou se zavřít.
   Jinak pozor, ona když se jí daří, tak se vesele množí a pak prý se jí těžko zbavuje. Mě se líbí, takže ji nekrotím a nechávám ji množit se tu 😉

 3. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKřehký tvarohový řez s lesním ovocem (vegan, bez mléka)
Další článekBezlepkové plněné sušenky