Domů > Magazín > Žijeme jinak

Čas sušení bylinek a koření

sezóna léto

Je tu čas, kdy sbíráme a sušíme vše, co příroda nabízí. Toto období je magické, blíží se svatojánská noc a bylinky nabírají na léčivé síle. Využijte příležitost a vyrazte také s košíčkem na bylinky, ostříhejte ty, co máte na zahradě a připravte se na zimu. Bude čím kořenit i léčit.

Co můžeme právě najít a nasušit

Aktuálně můžete najít: černý bez, jitrocel kopinatý, ptačinec žabinec, kozlíček polníček, vlčí mák, česnáček, lípu srdčitou, kontryhel obecný, jahodníky, ostružníky a maliníky, řebříček obecný, řimbabu obecnou, šípkovou růži, přesličku rolní, třezalku tečkovanou, pupalku, heřmánek pravý a řadu dalších.

V různých krajích a v jiných nadmořských výškách se nachází rostliny v rozličném stádiu svého vývoje. Podívejte se, jaké bylinky a léčivé květy jsou zrovna k mání ve vašem okolí. Příroda je nyní nejkrásnější, vše dozrává. Já mám toto období moc ráda. Denně koukám po zahradě, co už se dá sklidit a co teprve zraje.

Zahrada plná pokladů

Když jsem bydlela v bytě, vyrážela s herbářem v košíku za bylinkami a planou zeleninou do lesů a parků v okolí. Teď stačí jen obejít zahradu. Protože ta naše není klasická upravená zahrádka s anglickým trávníkem, nýbrž pořádná džungle plná léčivých rostlinek. A každý rok nabízí něco trochu jiného. Baví mě to pozorovat, snažím se odhadnout, co vyroste z malých rostlinek, které na ní nacházím na jaře. Když chci nějakou specifickou rostlinu, musím popojít třeba až do údolí k řece. Bydlíme dost vysoko a řada bylin tu buď roste mnohem později nebo tu nejsou vůbec. Na jaře vyrážím i s nůší, jak se nemůžu dočkat, až něco čerstvého dám na talíř, něco dám hned sušit a něco naložit.

Na zahradě sklízíme meduňku lékařskou, mátu peprnou, levanduli, netřesky, bazalku, tymián, mateřídoušku, dobromysl, majoránku, saturejku a další bylinky, které si cíleně pěstujeme.

Roste nám to, co potřebujeme

Můžu potvrdit, že když je člověk s přírodou sladěný, tak ona mu dodá, co zrovna potřebuje. Když jsem se před čtyřicítkou vrátila do školy, abych si doplnila vzdělání v oblasti vzdělávání děti, totálně jsem si rozhodila spaní. Výcvik byl náročný časově, psychicky, celý probíhal v angličtině a já byla poprvé celé týdny od malých dětí. Večer mi v hlavě hučelo jak v úlu a špatně se mi usínalo. Ten rok nám poprvé na zahradě vyrostla třezalka. Nadělala jsem oleje, tinktur a nasušila jsem si ji na několik let dopředu. Kolem čtyřicítky jsem cítila ještě dozvuk toho stresu a moje už tak zatížená játra se mírně zablokovala. Projevovalo se to na prsou před menstruací. Pomýšlela jsem si na puplakový olej a pořád nebyla schopná si ho pořídit. A jednou jdu po zahradě a co nevidím, na každém rohu pupalka. A tak je to pořád. Jen to vidět.

Snažím se předat to dál

S holkama chodíme na bylinky a divokou zeleninu od té doby, co umí chodit. Proto ty základní dobře znají a vědí, co si venku mohou utrhnout k snědku. Jsem nadšená, když mi samy přijdou hlásit, že našly někde něco jedlého, zdravého nebo prostě jen voňavého. Mě to k bylinkám táhlo už v pubertě, snad to byla touha po uzdravení a naděje, že právě byliny by mi mohly pomoci. Zdraví z boží lékárny od Marie Treben jsem dostala ke dvanáctým narozeninám. Moje milovaná kniha. A tak se chci dcerám předat to, co se sama snažím naučit a co mi bohužel žádná babička nebo prababička nepředala.
Chráním doma svoje herbáře a bylinkové knihy, protože to, co se děje se zákony v evropské unii vede k tomu, že za pár let už nikdo nebude vědět, k čemu je heřmánek a k čemu třezalka. Na bylinných čajích už to napsáno být nesmí… A dokud nám to zákony umožní, budu o tom psát i tady, aby ti, kdo chtějí, si uměli pomoci sami a našli zdraví právě třeba na své zahradě nebo v blízkém okolí svého bydliště.

Sbíráte také bylinky? Sušíte koření?

Až se zima zeptá, co jste nasušili v létě, co jí povíte? Podělte se o svoje zkušenosti a zážitky s bylinkami. Fotky můžete nasdílet ve facebook skupině Jíme Jinak nebo můžete přidat fotku sem na stránky.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

A ta opojná vůně, to mne vlastně “přitáhlo”…jinak by mne to asi nenapadlo, to se přiznávám 🙂hezký den s JJ. K.

Je tady toho dost

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

18

Šťavel kyselý v kuchyni

Tenhle lesní šťovík snad každý z nás ochutnal už jako dítě. My jsme jim říkali zelíčko. Rozkošné trojlístky mají ještě rozkošnější květy. A jimi si už teď ...

Zhubněte do plavek s jídelníčkem za 14 dní

Oblíbený a velmi úspěšný online program Hubneme do plavek už běží. Přidejte se a dejte dolů poslední zimní faldíky, dostaňte se do psychické pohody a naučt...
31
2

Nebe v puse aneb salát není jen okurka, paprika a rajče!

Než jsem začala jíst “jinak”, byly moje večeře většinou ze salátů. Ale špatně sestavených. Byly hladové, navíc to byla nuda. Stále to samé doko...