Domů > Magazín > Blog

Pořád roste něco k jídlu

Mnozí z vás píší, že prošvihli období fialek nebo bylinek, které se sbírají časně z jara. Že jste je nepoznali, když byly rostlinky ještě mladé, že teď už nejsou vhodné na jídlo a co teď tedy s tím. Také se ptáte, co se dá ještě něco sbírat. Je toho hodně, já chodím rovnou s nůší.

Prozkoumejte okolí

Připravit na příští jaro se můžete už teď. Abyste příště neprošvihli období kvetoucích fialek, podbělu či jiných časově omezených bylinek, sledujte přírodu ve svém okolí po celý rok. Zapamatujte si místa, kde kvetly fialky, když jste je viděli, ale neměli s sebou košíček. Podívejte se, kde roste česnáček, u kterého teď už je jasné, že je to on, ale z kraje jara, jste si nebyli jistí, co to kouká ze země za rostlinku. Příště si pro ně dojdete včas.

Mladé rostlinky na jaře skutečně vypadají jinak než vzrostlá bylina v květu. Když ale budete mít zmapované okolí a budete vědět, kde jsou naleziště česnáčku, pažitky, sedmikrásek, medvědího česneku či bršlice, budete mít příští jaro větší jistotu, že na stejném místě najdete právě je. Bylinky se sice někdy rády schovávají a stěhují, ale můžu říct, že většina mých oblíbených míst funguje už řadu let.

No a vůbec nejlepší samozřejmě je sledovat přírodu průběžně a umět rozpoznat jedlé byliny od prvních výhonků. Můžete si pak domů nosit čerstvou planou zeleninu jakmile sleze sníh.

Pořád je co sbírat

Jaro sice končí a některé bylinky se skutečně už nehodí na sběr, ale zdaleka není všemu konec. Mnoho bylinek a jedlých květů teprve přichází na řadu. Já teď chodím do lesa rovnou s nůší!

Ve skutečnosti vlastně teprve přichází období, kdy bude venku co jíst. Zatím domů nosíme natě, listy a květy všeho možného. Ale s příchodem léta přijdou i plody a houby, a to pak budou teprve hody.

Jinak se ale nenechte mýlit tím, že bylinky se už v květnu nebo červnu nedají sbírat. Pro léčivé účely je samozřejmě potřeba vybrané rostliny sbírat před květem a mnohé rostliny jsou po odkvetení hořké.

Ale třeba taková kopřiva, o které někteří říkají, že je využitelná jen dva týdny v roce, je pro nás půlročním zpestřením stejně jako bršlice, žabinec, pampeliška nebo sedmikrásky. Pořád totiž raší nové rostlinky, zejména tam, kde se seká.

Krom jiného právě začíná kvést bezinka. Ta je skvělá na čaj, na sirup, na kosmatice, na bezovou limonádu. Voní přenádherně a právě teď přichází její čas. Pokud také milujete tu vůni, nenechte si ji ujít!

 

Vezměte si košík nebo rovnou nůši jako já a napište nám, co se dá jíst u vás.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Snažila jsem se na jaře nasbírat česnáček. Pak jsem si nebyla jistá zda je to on, Prý ho bezpečně poznám po česnekové chuti a tak jsem ochutnávala. Chvíli mi přišlo, že tak chutná… pak zas že chutná nějak divně a tak jsem ho raději vyhodila. Pořád nejsem schopna ho poznat. Potřebovala bych osobní procházku s bylinářem. Obrázky mi nepomáhají.

Právě u kopřivy někdo říká, že se může sbírat jen do 15. května (důvodem je, že po tomto datu kopřiva již obsahuje hodně dusičnanů), jiný říká, že se může sbírat až do konce června a další říká, že se sbírá kdykoliv. Člověk pak neví, co je pravda. Divoké bylinky jsou plné minerálů, používám je i do zeleninových vývarů. Ta nůše – to je něco:))

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

61
5

Černý bez je léčivý od květů až po kůru

Černý bez je léčivý od hlavy až po paty. Každá jeho část nám pomůže s něčím jiným. Užívat ho můžete při hubnutí, migrénách, rýmě, kašli, na léčbu akné, klo...
22

Sezónní jídelníček: Co jíst v květnu?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...
20
11

Čas sušení bylinek a koření

Je tu čas, kdy sbíráme a sušíme vše, co příroda nabízí. Toto období je magické, blíží se svatojánská noc a bylinky nabírají na léčivé síle. Využijte přílež...
34
3

Kokoška pastuší tobolka: blýskne se zastavením krvácení i pikantní chutí

Nejspíš si vybavíte její drobné bílé kvítky a typické semeníky ve tvaru srdíčka. Co ale chuť? Pojďme společně pozvat léčivku s dlouhým názvem do lékárničky...