Učím se vařit jinak a zatím sklízím jen úspěchy (Marie, 42 let)

4

Po dvou nedonošených dětech jsem byla vyřízená. Ukázalo se, že mám alergii na lepek a mléko a učila jsem se vařit bez nich. A teď, když už jsem cítila, že potřebuji pohnout se svým zdravím a manžel s vysokým tlakem, jsme objevili Jíme Jinak. Byl to on, kdo navrhl, abychom šli do Jarní očisty a kdo šíří osvětu v práci mezi kolegyněmi :-)

Únava, vyčerpání, chudokrevnost a zažívací potíže

Na Vaše stránky chodím už dlouho, pro inspiraci, pro radost, pro radu. Nevím, mohu li se nazvat nadšenou kuchařkou :-) , ale vařím ráda, stále, denně a pořád mě to baví. Nejdřív jsem se učila vařit od mojí mámy (striktní zastánkyně české „smrtící“ klasiky), což mi úplně nevyhovovalo. Když jsem se před 16 lety vdala a a narodil se syn, učila jsem se vařit pro něj, bylo to hrozně fajn a kupodivu i manžel tehdy konstatoval, že takové zeleniny a polévek za celý život nesnědl, co tehdy.
Pak se narodila dcerka (stejně, jako syn, byla hodně nedonošená) a já se po druhém porodu začala cítit čím dál tím hůře. Přičítala jsem to permanentnímu kojení (ač mi obě děti byly přiloženy k prvnímu kojení téměř po týdnu!! obě dvě se statečně snažily a já je plně kojila 7 měsíců, částečně ještě do roka a kousek). Nakonec už se to nedalo ustát, strašná únava, vyčerpání, chudokrevnost, zažívací potíže … byla mi NAŠTĚSTÍ  diagnostikována celiakie + alergie na mléko.
Alergie nebo intolerance není na zhroucení! Spíš impuls, nový začátek. Jen prostě tělo dává hlasitý signál, že to nebo ono ho ničí a poškozuje. Moje kolegyňka v práci má trefný slogan, pro lidi, kteří nechtějí své tělo poslouchat a ač trpí mnoha neduhy a stejně se krmí „odpadem“: Co ještě se musí stát, aby si takový člověk uvědomil, že se řítí do záhuby??!“ A má pravdu.
A tak se učím vařit znovu. Bez lepku a mléka. A kupodivu jsem objevila takou řadu nových věcí, o kterých jsem neměla ani ponětí a které byly tak dobré!! A rodina to opět přijala, že se u nás vaří bez lepku a mléka.

Jdeme do Jarní očisty s vámi!

Před 4 lety manželovi diagnostikovali vysoký krevní tlak. Jenže léčba se nejeví jako úplně úspěšná …bere léky, já se snažím vařit zdravě, ale je to jak na houpačce. Někdy má tlak ok, jindy ne …. Manžel má rád maso :) Sice si rád pochutná i na bezmasích jídlech, sladké nemusí vůbec, ale představa jíst zcela bez masa, bez klobásek, toho se trochu obává… Jenže!! Koukal se mnou na Prostřeno, ve kterém jste byla i Vy. V první řadě – klobouk dolů, před Vaším vařením i vystupováním. Manžel byl dost překvapen, jak jídla krásně vypadají, jak Vy vypadáte zdravě, spokojeně a vyrovnaně … a koukal se mnou na Prostřeno celý týden. No a sám přišel s návrhem, že by tu Jarní očistu zkusil. Ví, že já jsem ochotná i schopná uvařit skoro cokoli, takže jsem to s radostí odsouhlasila, že jdu do toho také.
Já sama problém s váhou nemám, při výšce 168 cm mám 56 kg, ale spíš se mi jedná o očistu jater a hlavně regeneraci střev. I přes striktní dodržování bzl. diety mám stále lehce zvýšené protilátky na lepek v krvi. Takže usuzuji, že je někde zakopaný pes – možná skrytý zánět, propustnost střev… nevím.

Začala jsem vařit podle Jíme Jinak

Už několik dní si užívám vaše stránky a díky členství v Klubu i klubácké příspěvky. Je to bomba a super inspirace. Pomaličku začínám zařazovat nové recepty a chutě … a zatím sklízím jen úspěch! Už jsme zkusili těstoviny s pórkovou omáčkou s uzeným tofu, zdravou zelňačku, bramboračku s bez brambor s pohankou a dnes mám k obědu tempeh na „medu“, jáhlovo batátovou kaši a napařenou zeleninu (parní hranec mám už asi 4 roky, ale poslední dobou měl spíše funkci lapače prachu, takže už je zase v provozu).
Manžel je vděčný strávník, vždy jídlo pochválí i když je to něco obyčejného. Tohle mají děti asi odkoukané od něj, též často vychvalují a mlaskají blahem….
V posledních dnech jsem dělala podle Jíme Jinak dýňový perník, pomazánky…no a dnes držková polévka s hlívou. Manžel je nadšen a moc zdraví a vzkazuje, že tahle polévka je fakt TOP!!!

Manžel šíří osvětu v práci

Po té, co jsme se rozhodli zakoupit si členství a přidat se k Jarní očistě, si manžel o tom povídal s kolegyněmi v práci (má tam skoro samé ženské). Už dřív byly kolegyně překvapené, že si manžel denně nosí do práce uvařený oběd i polévku, že sní i bezmasé a zdravé jídlo, že se u nás denně vaří a tak podobně. Jedna z těch kolegyň sice není o mnoho starší než já, ale má dost zdravotních problémů a dokonce ho požádala, zda by někdy nemohla tohle „jiné jídlo“ ochutnat, když toho navařím víc, že by si porci třeba i koupila! Tak jsem jí v pátek poslala sklenici zdravé zelňačky. Byla mile překvapená jemnou chutí, sytostí nezahuštěné polévky a hlavně fajn pocitem v bříšku, který se po jídle dostavil. Takže šíříme osvětu dál:-)

Pomalu ale jistě se nám blíží začátek jarní očisty a už se na ni moc těšíme. Nejen já, ale oba moji kluci (myslím tím manžela a syna), dcerka se taky těší, ale u ní to asi bude víc o kompromisu. Vejce a maso miluje, ne denně, ale má je ráda, tak jsem na ni zvědavá.

Mějte se krásně, velmi Vám fandím a těším se Jarní očistu :)

Marie

Pozn.redakce: Foto rodiny je pouze ilustrační.

Seriál: Jak na jaro

materiály
  • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
  • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
  • Jídelníček ke stažení!

Břicho se mi zploštilo a já si pyšně vykračuji městem (Hana, 56 let)

Hana: Chci moc moc poděkovat za Vaše stránky a...

Ukázali jste mi cestu, jak lépe zvládnout nový životní styl

Alča K.: Získala jsem lásku a nadšení pro vaření,...

Mám tolik energie a vypadám i cítím se JINAK!

Luci88: Musím říct, že změny jsou obrovské. Mám tolik...

Manželovi snížili díky stravě JJ dávky inzulínu (Jaroslava)

Jaroslava: Paní doktorka se podivila nad výsledky kontrolních odběrů,...

I můj nastávající se oblizuje až za ušima

Vfadra: Jídla jsou skvělá, celkově se snažím vařit zdravě,...

S vámi jsem získala pestrý, jednoduchý a lahodný jídelníček

Fpc: Jsem ráda, že jsem tyto stránky objevila těsně...

Překvapilo mě, jak je jídlo rychle hotové

Pavlína: Velice příjemně mě překvapilo, jak je jídlo rychle...

Po kurzu mě vyřadili z diabetologie

Lentilka: Já se minulý rok přihlásila do Vánočního kurzu...

Můj 19letý syn začal sám vařit dle JJ

Magda: Před chvílí se starší syn (19 let) ptá,...

S vaším webem je stravování pro nás jednodušší

Ludmila D.: Vaše stránky už sleduji nějakou dobu. Letos jsem...

Rozloučila jsem se s pneumatikou na břiše (Vlaďka)

Vlaďka: Kurz Jarní očista je sice oficiálně u konce,...

Moc jsme si s manželem pochutnávali (Marta)

Marta: Evi, Romane, dík za stránky Jíme Jinak vůbec....

Moc mě to baví!

Libenk: Děkuji za výborný recept :-) Dnes upečeno a...

Konec nudným salátům (Jaroslav)

Jaroslav: Můj první salát z tohoto kurzu. Jednou větou:...

Můj jídelníček se díky vám úplně změnil

Petr C.: Nováček již nejsem, čerpám z Vašich volně dostupných...

Trávenie sa postupne lepší a mám dolu 5 kg (Monika)

Monika: Aj ja mávam problém so zápchou a nafukovaním,...
  1. Je super, že takhle jí celá rodina. Se mnou jí jedna dcerka a druhá už také pokukuje, protože vidí výsledky jak u mě, tak u svého dvojčete a to je jak se říká k „naštvání“:-) Takže se už začíná ptát, co, proč, jak, chce s námi začít cvičit. Bohužel moji dva kluci (manžel a syn) ač mají lupenku, stále odolávají a ač se snažím hodně působit mi tvrdí, že to co já oni rozhodně jíst nebudou…no jejich smůla…at se drbou až do aleluja

    • S dvojcatama to je vtipne, to by me fakt stvalo – mit stihlejsi bezuhratou dvojnici 😂😂👍👍 Vsak oni chlapi vymeknou, dej jim cas 😉 Mas super pristup 👍👍

  2. Tak to je super ,ze Vám tak všechno jedí.Ja a nejmladší syn -tomu nic jiného nezbuva – jedeme tak na 80%,ale ostatni čtyři chlapi jsou masožravci , takže pořad vařím dvojmo. Takže tiše závidím.

    • A co vařit jedno jídlo a k tomu maso a měli by maso a bylo by jedno vaření? To by neprošlo? 😉

  3. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekSleva na osiva u Paní Dýně
Další článekLyžovačka v Krkonoších (březen 2020) – ušetřete 3 tisíce na rodinu!