Mojí hlavní motivací bylo zhubnout. Povedlo se.  A přišly i benefity navíc - nejsem unavená, přestala mě bolet hlava, zmírnily se menstruační bolesti, lepší se akné, mizí pigmentové skvrny. Ta změna má skvělý vliv i na psychiku!

Zkoušela jsem různé diety

květen 2018

Váhu řeším už 12 let, jak už to tak bývá, po dětech si moje tělo začalo ukládat. A protože mi to není jedno, zkoušela jsem různé diety, nutila jsem se běhat, večeřela saláty a další zaručené rady. Opravdu jsem i něco zhubla, ale měla jsem často hlad, málo energie a neustálý pocit, že něco nesmím, že si musím odpírat. Byla jsem na sebe vždy chvíli hrdá, že to vydržím a pak jsem se postupně pomalu vracela k běžné stravě. Obvykle na jaře jsem zhubla, v létě jsem začala hřešit, na podzim se na to vykašlala a zajídala splíny a pak přišel pomyslný hřebíček do rakve – Vánoce.  V lednu rozčarování, výčitky svědomí a nová předsevzetí a zase nanovo. Každý rok na startovní čáře o pár kilo těžší než ten předchozí rok.

Moje první Jarní očista přinesla výsledky

Do Jarní očisty jsem vstoupila už loni (2020) a byla jsem naprosto nadšená. Vše dávalo logiku, nasávala jsem informace a učila se milion nových věcí. Já tenkrát ani nevěděla, co patří do luštěnin a co do obilovin. Tempeh? Polenta? Jáhly? Co to jako je? Byla jsem jak Alenka v říši divů, ale šla jsem do toho. Stravu jsem zvládla tak na z 70 % a zhubla jsem 4 kg za 5 týdnů. Bez hladu a bez cvičení (a bez uklízení)! Jen mého cíle, zbavit se kávy, jsem nedosáhla.

Najela jsem zpátky na svůj kolotoč

Pak ale přišel strach z covidu, domácí vzdělávání dvou dětí, home-office a tak se to na mě nějak nahrnulo, že jsem stravu odsunula na jinou kolej (bohužel na slepou). V létě sice přišlo zlepšení situace, ale ke zdravé stravě jsem se nevrátila, najela jsem na svůj kolotoč jaro-léto-podzim-zima.

Nová předsevzetí

A v lednu jsem seděla nad papírem s tužkou v ruce a vráskou na čele a smolila nová předsevzetí.  Tentokrát to byl suchý únor a 8000 kroků denně (mimochodem asi nejlepší předsevzetí, co jsem kdy měla). A když na mě na Jíme Jinak začala blikat Jarní očista, neváhala jsem.
Tentokrát už jsem nebyla ze všeho tak vyjukaná, pojmy jsem znala, principy jsem si ráda vyslechla znovu a stravu jsem si zamilovala. A protože jsem věděla, co mě čeká, většinu nezdravých věcí jsem vyloučila už na začátku očisty. S vynecháním mléka přišla otázka: „Co káva?“ Já měla mléko ve stravě už jen v tom kafíčku. A protože mi hořké nechutná, vynechala jsem ho taky, resp. vyměnila za špaldové. A světe div se, nejen, že jsem neumřela, ale ten týden, kdy jsem kávu a mléko vynechala, jsem zhubla úplně nejvíc.

5 týdnů v izolaci

květen 2021

V březnu nás doma navštívil covid. Sice jsme byli bezpříznakoví, ale předávali jsme si ho postupně, takže jsme v karanténě nebo izolaci byli celkem 5 týdnů. Uf. Jako na hlavu to bylo, to jo. Pražský byt v činžáku bez balkonu, dvě děti, kuchyň v rekonstrukci. Ale řekla jsem si, kdy jindy se naučit pořádně vařit, než teď, když jsem zavřená doma. A tak jsem vařila. Snídaně, obědy a večeře. K obědu často polévku, zdravé jídlo a klasiku (dcera mojí stravu bojkotuje). Nejela jsem přesně podle naplánovaného jídelníčku, recepty jsem si vybírala a často vařila jídlo víckrát za sebou, abych spotřebovala suroviny, které zrovna byly. Ale moje strava byla z 90 – 95 % podle Jíme Jinak.

Dostavily se nečekané výsledky

Po konci očisty ve stravování Jíme Jinak pokračuji a stále mi chutná. Je to návykové. Pozitivně návykové. Nemám chuť na „prasárny“, 3 měsíce nepiju kávu, zhubla jsem 7 kg (z 68 kg na 61 kg), 9 cm přes břicho a 6 cm přes boky. Bez hladu a bez pocitu, že musím něco „vydržet“. Přestože jsem si na začátku očisty myslela, že jsem zdravá a nepotřebuji stravou řešit žádné zdravotní problémy, i zde se dostavily nečekané výsledky. Po prvotních eliminacích se mi zlepšilo akné, mizí pigmentové skvrny v obličeji, nejsem unavená, několik měsíců mě nebolela hlava (!) a zmírnily se menstruační bolesti (což je osvobozující). Mám chuť se hýbat a mám jasnější mysl. Nejvíc se mi líbí, že když jím, tak si to užívám. Dřív jsem u jídla cítila neustále výčitky, že bych to jíst neměla.

I tak je stále na čem pracovat a co vylepšovat. S vervou se tedy pouštím do programu Hubneme do plavek a už se těším, kam se posunu.  Pevně věřím, že ke konvenční stravě už se nevrátím…. no, povíme si na podzim. :-)

Zdravím vás,

Dana

Seriál: Jak na jaro

materiály
  • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
  • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
  • Jídelníček ke stažení!
  1. Jarmilo, díky za pochvalu. A ráda ti ji oplatím, protože tvé výsledky jsou taky skvělé. Přesně, jak píšeš, kdybychom vše zvládali na 100 %, nebyli bychom lidé. Navíc se aspoň ujistíme o tom, že zdravá strava je správná cesta, protože se po ní zkrátka cítíme lépe.

  2. Ahoj Dano, jsi úžasná!!! Moc blahopřeji! Dle fotky jsi omládla nejméně o 10 let, čiší z Tebe úžasná energie. Je skvělé, že když jsi vloni sklouzla zpět do běžné stravy, tak že jsi se vrátila. Já jsem byla vloni v jarní očistě hodně úspěšná – https://www.jimejinak.cz/vratila-jsem-se-zpet-do-aktivniho-a-stastneho-zivota-jarmila-60-let/
    Ale jak píšeš, i já si sem tam dám nějaký hřích (zmrzlina, chlebíček, grilování) – vlastně ani nevím proč. Navíc vždy zjistím, že to za to ani nestálo. Hned se ráda vracím k této stravě, protože tělu prostě dělá dobře. Je dobře i o tomto psát, aby si „nováčci“ nemysleli, že to všem jde hned a na 100 %. Tělo ale neošidíme a za správnou stravu nám vždy poděkuje pohodou a dobrou náladou. Ať se Ti daří. Jarmila

  3. Zobrazit 4 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článek4 tipy, jak zdravě a hravě přežít cestu letadlem
Další článekProč jíst třešně: 10 zajímavostí o třešních, které vás překvapí