Domů > Magazín > Blog

Hlošina okoličnatá – zdravá pochoutka

Říká se jí také podzimní oliva a je to keř hodící se do živých plotů. Vaši zahradu obohatí dusíkem a ještě můžete na podzim sklízet malé chutné bobulky.

Jde o invazivní opadavý, vytrvalý keř, který produkuje velké množství bobulí. Jde o pravděpodobně nejběžnější jedlé divoké ovoce ve východní polovině Spojených států. Jako výborný fixátor dusíku upřednostňuje chudou půdu, erodující svahy, okraje pozemků a cest. Plody dozrávají koncem října a vydrží na keři i několik týdnů.

Co obsahuje

Je nabitá vitamíny, a to především vitamíny A, C, E. Obsahuje také flavonoidy, lykopen, cukry, bílkoviny, esenciální mastné kyseliny (což u ovoce není obvyklé) a další bioaktivní látky.

Účinky na naše zdraví

  • protirakovinné účinky.
  • Pomáhá předcházet srdečním chorobám.
  • Snižuje cholesterol.
  • antioxidační a antibakteriální vlastnosti.
  • Olej ze semen léčí plicní onemocnění a pomáhá při kašli.
  • antidiabetické vlastnosti.

Využití v kuchyni

Plody hlošiny lze konzumovat syrové i tepelně upravené. Je možné z nich připravit výbornou ovocnou kůži, džem, kompot, šťávu, také je můžete zamrazit, obarvit s nimi pokrmy, přidat do dezertů a pečiva.

Pěstování

Hlošina je nenáročný keř, ale neměli bychom při jeho výsadbě zapomínat na jeho invazivnost, tudíž rozhodně nepatří do volné krajiny, kde by se mohl keř nekontrolovatelně šířit. Množit jej lze velmi dobře semeny a také řízkováním.

Zkuste to taky

Toto ovoce jsem letos poprvé ochutnala a musím říct, že chutí je velmi podobné například granátovému jablku, bylo sladkokyselé, svěží. My rozhodně tento keřík pěstovat budeme, protože se nám velmi líbí to, že jeho plody dozrávají na podzim, tudíž se nám prodlouží sklizeň vlastního ovoce. A to nás baví. A jak jste na tom vy? Pěstujete hlošinu anebo jiný netradiční strom, která vám dává výborné plody? Podělte se s námi, těšíme se na vaše tipy.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

20 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Také jsem letos poprvé ochutnala čerstvé plody hlošiny okoličnaté z našich dvou keřů. Plodů nebylo mnoho, asi proto, že období květu nám celé propršelo, ale i tak chuť byla velmi zajímavá a příjemná. Doposud jsem znala pouze “senjed”, což je název pro sušené plody hlošiny východní, a ty mě nadchly. Z jejich semen jsem proto vypěstovala své vlastní rostliny, které letos budou poprvé venku přes zimu, tak jsem zvědavá, jak to zvládnou a zda budou naše klimatické podmínky dobře snášet. Hlošina východní má ze všech hlošin největší plody, odrůda Anabi až 4 cm velké, proto mě její pěstování zlákalo. Navíc jsou také velmi okrasné listem. Kdyby měl někdo zájem, tak semenáče těchto netradičních hlošin lze zakoupit v zahradnictví Tropik.

Loni jsem přidala druhý keř a letos už mám i na tom prcku úrodu. Mám žlutou a červenou odrůdu. Je to fantastické ovoce, dávám si každý den do jogurtu. Zatím toho nemám moc, ale pak to bude na všestranné použití.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Antokyany a jejich pozitivní vliv na zdraví

Antokyany jsou zajímavou skupinou látek s pozitivním účinkem na lidské zdraví, o kterých se zase tak často nemluví. Víte, jaký účinek mají na naše zdraví a...

Chlorofyl aneb proč jíst zelené potraviny

Stále nerozumíte tomu, proč jsou zelené potraviny tak vyzdvihované? Odpovědí je zázrak jménem chlorofyl. Čistí tělo, pomůže s akné a dodá energii – a...
18
3

Znáte galgán?

Seznamte se s rostlinou příbuznou zázvoru a kurkumě, používanou po staletí v v ájurvédské a tradiční čínské medicíně.

Kurkuma – zlatý poklad pro zdraví

Kurkuma dlouhá neboli indický šafrán, žluté koření či žlutý zázvor patří mezi nejoblíbenější koření asijské kuchyně a tradičně se používá i pro své léčivé ...
17
3

Čekanka – superpotravina z louky

Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...
33
1

Rukola aneb není salát jako salát

Rukola je poměrně přehlíženou zeleninou a spousta z nás ji považuje za “pouhý salát”. Tato zelenina se však řadí mezi tu nejvýživnější, má skvělé účinky na...