Domů > Magazín > Blog

Nastartujte svůj cirkadiánní rytmus

Jste nervózní či unavení? Špatně spíte? Necítíte se v pohodě? Nedaří se vám zhubnout? Možná stačí mít jen pod kontrolou váš cirkadiánní rytmus. 

Co je to cirkadiánní rytmus?

Původ slova musíme hledat v latině, circa znamená přibližně a dies je den. Naše tělo je naprogramované tak, že každý den, přibližně po 24 hodinách, projde určitými rytmy, na které jsou napojeny tělesné procesy, včetně činnosti orgánů, zažívání, produkce hormonů a fungování imunitního systému. Ale některé funkce je organismus schopen vykonávat pouze v určitých fázích či časech cirkadiánního rytmu. A právě nepoměr mezi tím, co a kdy děláme, a tím, kdy bychom to měli dělat, může vést k řadě problémů.

Čtyři pilíře cirkadiánního rytmu

Světlo je život

Významnou úlohu v našem organismu sehrává světlo, které má výrazný vliv na chod našeho organismu. Dříve lidé chodili spát podle toho, kdy nastala tma a vstávali s rozbřeskem. Až vlivem umělého osvětlení, kterému jsme vystaveni, dochází k nepříznivým změnám v našem životě. Moderní životní styl, nadměrný pobyt v interiéru a nevhodná barevná spektra umělého osvětlení náš organismus matou. Řešením je trávit čas co nejvíce venku, za světla. Slunce a světlo zvyšuje bdělost, podporuje aktivitu, odstraňuje únavu a zlepšuje spánek. 

Sladký spánek

Pravidelný a kvalitní spánek nám umožňuje být v dobré formě. Nezáleží jen na jeho délce,  ale také na tom, kdy jdeme spát. Nejkvalitnější spánek totiž probíhá mezi desátou hodinou večerní a druhou hodinou ranní. Jen tak proběhnou všechny fáze spánkového cyklu. Důležitá je i pravidelnost, tedy chodit spát ve stejný čas a ve stejný čas se i probouzet. Nehledě na to, jestli je všední den nebo víkend. Choďte každý den spát přibližně ve stejný čas, vaše tělo to ocení.

Jídlo je obřad

Cirkadiánní rytmy můžeme ovlivnit i tím, co a kdy jíme. Velkou roli zde hraje pravidelnost. Nepravidelný stravovací režim negativně ovlivňuje naše trávení. Ráno nesmíme zapomínat na snídani, neboť látková výměna je v tuto dobu nejaktivnější, trávicí orgány včetně žaludku jsou ve vrcholné formě. Večeře by měla být ideálně čtyři hodiny před tím, než půjdeme spát (což ale neznamená, že budeme kvůli pozdní večeři cíleně ponocovat). Pokud to budeme respektovat, večeři bez problémů strávíme, před spaním bude náš žaludek prázdný a bude se nám snadněji usínat i druhý den ráno vstávat. Naše tělo by se v noci mělo čistit, detoxikovat, ne trávit. Navíc s pozdější večerní hodinou je pomalejší naše trávení, což se negativně projeví na naší postavě. Nepodceňujte snídani a zapomeňte na pozdní večeře.

Pohyb je zdraví a život

Pohyb má pro naše tělo všestranný význam, pomáhá s trávením, podporuje činnost srdce, zlepšuje spánek, podporuje dobrou náladu a snižuje úzkostné a depresivní stavy. Rozhodnete-li se pro jakýkoliv sport, vytrvejte a provozujte ho pravidelně. Vytvoříte si tak návyk a nastavíte své tělo do určitého rytmu. Prospěje vám jakýkoliv pohyb, ale nejjednodušším a nejuniverzálnějším pohybem je chůze. Hned ráno je vhodné se jít projít nebo krátce proběhnout. Vystavíte se tak rannímu dennímu světlu, které harmonizuje cirkadiánní rytmus. V odpoledních hodinách má naše tělo nejvyšší sportovní výkonnost, srdce a plíce pracují naplno, svaly mají největší sílu a dochází k intenzivnímu spalování kalorií, což má vliv na hubnutí. Pravidelný pohyb je lékem v každém věku.

Naučit se jíst ve správnou dobu byla pro mě velká výzva, ale zároveň se to ukázalo jako klíčové při řešení zdravotních problémů a váhy. Od té doby, co respektuju přirozené biorytmy a jím přirozenou stravu, po třiceti letech konečně nemám zdravotní problémy a nemusím vůbec řešit váhu, ” dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

Nevíte, jak na to?

Přidejte se k nám na Jíme Jinak do party těch, kdo vzali svoje zdraví do vlastních rukou a začněte pomalu ale jistě krok za krokem zlepšovat svoji životosprávu. Inspirujte se našimi recepty a jídelníčky, nechte se vést v tom, kdy máte co jíst a uvidíte, jak moc se vašemu zdraví uleví, jak dobře se budete cítit psychicky. Začít můžete třeba kurzem Jak začít, který je zdarma pro všechny, kdo chtějí být zdraví a mít přirozenou váhu.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zaměřuji se na zdravý životní styl, výživu a kvalitu potravin. Také se věnuji zdravotní problematice a alternativním metodám léčby. Jsem autorkou řady knih, které se zabývají tím, jak zdravě a spokojeně žít.

53 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

29
3

Zadržování vody aneb jak podpořit lymfatický systém

Budíte se ráno s oteklými víčky? Trápí vás celulitida nebo přibírání na váze? Cítíte se oteklá? Zaměřte se na svůj lymfatický systém. Víte, jak ho podpořit...
175
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...

I ve starším věku má smysl začít se změnou (Věra, 65 let)

Po dětech jsem začala přibývat na váze. Vyzkoušela jsem snad všechny diety, sportovala jsem, ale hubnout se nedařilo. Navíc se mi zhoršovalo zdraví. A pak ...
13
4

Když jím jinak, tak si to užívám (Dana, 39 let)

Mojí hlavní motivací bylo zhubnout. Povedlo se.  A přišly i benefity navíc – nejsem unavená, přestala mě bolet hlava, zmírnily se menstruační bolesti...
19
3

Dala jsem sbohem refluxu, únavě i 4 kilům (Jana, 29 let)

Chcela som sa zbaviť únavy, mala som oslabenú slinivku, takže reflux a nepríjemný pocit po najedení. Tiež som jedla dosť neskoro a potom ma otravovalo to, ...
118
11

Spěte klidně celou noc 1. díl – Zdravé návyky během dne

Převalujete se v posteli než usnete? Budíte se v noci a nemůžete znovu spát? Poodhalte svět spánkových návyků, které, jakmile zařadíte do svého dne, změní ...