Domů > Magazín > Zdraví

Jste unavená, hladová a lenivá? Podzim je tu!

Nechce se vám ráno vstávat? Jste pořád hladoví a unavení? To se hlásí podzim! Je potřeba uzpůsobit životosprávu a stravu. Když jsem to udělala já, z nejnepříjemnějšího období v roce se stalo moje oblíbené. Už mě roky nebolí na podzim záda, netrpím na splíny a záněty, ani nemám odřený nos a ucpané dutiny. Na podzim se vyloženě těším!

Letní únava, hlad a špatné vstávání

I když ten kalendářní začíná až s podzimní rovnodenností (obvykle 22.-.23.9.), tak biologický podzim nastal už v půlce srpna. Od té se náš organismus připravuje na náročnější období podzimu a následující zimy. To je důvodem, proč automaticky více jíme a proč se nám ráno hůře vstává. Často se nás ptáte, zda existuje kromě jarní také letní únava. Není to však letní únava, je to příprava těla na změnu počasí. A přechod z léta do podzimu, potažmo do zimy, je pro náš organismus náročnější a méně příjemný než přechod ze zimy do jara a léta. Takže proto ta únava v posledních dnech. Zvlášť pokud nerespektujeme přirozené biorytmy a nejsme tak zcela zdraví.

Srpnová proměna

Pamatuji se už z dětství, že v srpnu začalo být po ránu chladno, i když se odpoledne ještě dalo koupat. Ráno jsme chodili div že ne v bundách a odpoledne se ještě koupali v rybníce. Babička vždycky říkala: “Svatá Anna chladna zrána. Léto už končí.” Straaašně nerada jsem to poslouchala, protože svátek připadá na 26.7. a pro mě to byla teprve půlka prázdnin!

Nicméně řada českých pranostik ukazuje na to, že to byl zlomový čas, kdy se rozhodovalo o tom, jaká bude úroda a jak tuhá bude zima:

  • Svatá Anna zavádí žence do pšenice.
  • Je-li svatá Anna prokřehlá, přijde zima studená.
  • Svatá Markyta hodila srp do žita, svatá Anna, ta ho vzala a sama žala.
  • Na svatou Annu může žít sedlák kulovatinu (= hrách, čočka, boby).

Biologický podzim

Biologický podzim tedy začíná už v polovině srpna. Nesouvisí s ročním obdobím, ani přímo s počasím, i když se ochlazuje, ale jde o proměnu energií v přírodě. Zvířátka se chystají na zimu, dělají si zásoby tuku. Stromy stahují mízu ke kořenům. Vše se chystá na období, kdy nebude snadné doplňovat další živiny, na období, kdy se bude spát, vegetovat, čerpat ze zásob. I my jsme součástí přírody, proto tyto proměny vnímáme,proto máme tendenci se nacpat a chystáme se na období odpočinku.

Podzim vládne orgánu plic a jeho párovým orgánem je tlusté střevo. Plíce podle tradiční čínské medicíny ovlivňují kontakt člověka s okolím i jeho náladu. Proto na počátku biologického podzimu můžeme cítit smutek a únavu, zejména ráno. Často se cítíme vyčerpaní už při vstávání, jelikož jsme stále zvyklí na letní běh dne. Rána a večery už ale nejsou tak teplé a dny se krátí, proto na to reagujeme.

Podzimní chřipky a kašlíky

Když se ještě víc ochladí, dny se ještě více zkrátí a stromy se zabarví dozlatova, nastane v kolektivech smrkání. Pokud nejste extra otužilí, nezbývá než se přírodě podřídit, aktualizovat šatník i botník a večer si rozsvítit. Ale smrkání se konat nemusí, dokonce nás nemusí bolet záda ani ohrožovat chřipky (letos je navíc ve vzduchu ještě strašák jménem Koronavir, takže o to větší panika, když někdo kýchne nebo zakašle). Přitom stačí vést rozumnou životosprávu – přirozeně upravit jídelníček a upravit svůj životní styl. Je potřeba chodit dřív spát a dřív také vstávat. Krk je chytré zakrývat a více se vnitřně zahřívat. Jak na to, aby to bylo zdravě, si můžete přečíst a poslechnout v podzimním seriálu, který je pro všechny zdarma. Najdete v něm další osvědčené tipy, jak si podzim užít ve zdraví a v pohodě.

Koroptvička s odřeným nosem

Já osobně jsem vždycky trochu posmutněla, když končívalo léto a blížil se podzim. Vidina blížících se chladných dnů a několika měsíců bez pořádného sluníčka se mi vůbec nelíbila. Přitom v praxi jsme na podzim podnikali nejvíc výletů. Já totiž přímo miluji podzimní přírodu a slunečné podzimní dny. Ale každoročně jsem na podzim začala mít bolavou hlavu od dutin, z nosu mi tekly hustější nudle než v létě u vody, ještě víc mě bolela záda a močový měchýř začal svoji sezónu. Běhala jsem na záchod střídavě smrkat, protože moje troubení se nedalo provozovat mezi kolegy v kanceláři, natož na pracovních schůzkách (navíc jsem smrkala do obřích pánských kapesníků, protože ty dámské nestačily na obsah jednoho smrkání), a vykašlávat hleny (protože se mi během hovoru posouvaly nahoru a já najednou nemohla mluvit, aniž bych je vykašlala nebo polka, fuuuj) a střídavě na malou. Jako ta koroptvička. Koroptvička s dva měsíce sedřeným nosem. Někdy jsem měla strach, že už se mi nikdy nezahojí oblast pod nosem. Jediné, co mě na podzimu vyhovovalo, byla možnost zamaskovat svoje tělo do mnoha různých vrstev, aniž by mi bylo horko jako v létě, kde se špíčky a akné vpředu i vzadu maskovali jen těžko.

Podzim si užívám

Dnes už vím, co způsobovalo ten smutek, i proč jsem byla tak bolavá a zahleněná, proč trápily mě záněty dutin a močového měchýře. Vím, které orgány byly vyčerpané a přetížené. Až si projdete naše seriály, budete to vědět také. Všechny oslabené systémy se postupně začaly regenerovat, když jsem změnila jídelníček a od té doby už podzim nikdy nebyl tak zoufalý jako do té doby každý rok. Podzim si teď už velice užívám.

Pošmourné dny využívám k úklidu domácnosti, lejster a jiných věcí, které se mi v létě dělat nechtělo. Dokonce se na ty dny, kdy je chladno, větrno a vlezlo, vyloženě těším, protože jinak nemám doma stání a pořád mám tendenci jít někam ven nebo pracovat na zahradě. Splín mi tedy zhoršené počasí už nedělá.

A taky jsem mnohem raději v kuchyni. Celé léto se těším, až dozrají dýně a řepa, na rostoucí počet luštěnin na talíři a na nějakou tu smaženou či pečenou zeleninu. Mě podzimní talíř veeeelmi vyhovuje. A co vám? Už jste ho změnili?

Přeji vám co nejslunnější podzim –  venku, na talíři i v duši! Plískanice si užijeme v kuchyni ;-)

Eva

Získat podzimní seriál zdarma

 

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

24 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

No přesně, unavená, hladová a lenivá:))))) Právě jsem se proto přihlásila do podzimní očisty a nemůžu se dočkat, potřebuju už tu kolektivní podporu a báječnou atmosféru jako sůl:)))))

Žakale
4. 9. 2021

Tak jsem si už pár dní říkala, co mi je, jsem nějak bez nálady…a to se mi opravdu dlouho nestalo…
Pak jsem se s tím smířila, a už si vařím nápoj ze sladkých zelenin a jelikož mám jen červené zelí, tak je nápoj nádherně fialový..:)))

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

20
7

Kašel, rýma a chřipka: Proč je máme?

Na podzim jsou citlivé plíce a tlusté střevo. Pokud je nemáme v pořádku, pocítíme to na průduškách. Hrozí kašel, rýma a chřipka. Na vině obvykle není stude...
57

Jak léčit nachlazení, virózu a chřipku. Víte, jaký je v nich rozdíl?

Chladné počasí s sebou přináší vlnu nachlazení a viróz. Máme rýmu, kašleme, bolí nás v krku, hlava a jsme slabí. Je to viróza nebo nachlazení? Nebo snad ch...
klub
35
6

Jste element KOV? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element kov? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému ...
klub
16

Jste element OHEŇ? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element oheň? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...
21
15

Podzim a já

Mám moc ráda podzim. Sama se nacházím v podzimním věku svého života. Užívám si toho, co mi dává zahrada, o kterou jsem se začala starat. V zahradě cvičím ...