Nechce se vám ráno vstávat? Jste pořád hladoví a unavení? To se hlásí podzim! Je potřeba uzpůsobit životosprávu a stravu. Když jsem to udělala já, z nejnepříjemnějšího období v roce se stalo moje oblíbené. Už mě roky nebolí na podzim záda, netrpím na splíny a záněty, ani nemám odřený nos a ucpané dutiny. Na podzim se vyloženě těším!

Letní únava, hlad a špatné vstávání

I když ten kalendářní začíná až s podzimní rovnodenností (obvykle 22.-.23.9.), tak biologický podzim nastal už v půlce srpna. Od té se náš organismus připravuje na náročnější období podzimu a následující zimy. To je důvodem, proč automaticky více jíme a proč se nám ráno hůře vstává. Často se nás ptáte, zda existuje kromě jarní také letní únava. Není to však letní únava, je to příprava těla na změnu počasí. A přechod z léta do podzimu, potažmo do zimy, je pro náš organismus náročnější a méně příjemný než přechod ze zimy do jara a léta. Takže proto ta únava v posledních dnech. Zvlášť pokud nerespektujeme přirozené biorytmy a nejsme tak zcela zdraví.

Srpnová proměna

Pamatuji se už z dětství, že v srpnu začalo být po ránu chladno, i když se odpoledne ještě dalo koupat. Ráno jsme chodili div že ne v bundách a odpoledne se ještě koupali v rybníce. Babička vždycky říkala: „Svatá Anna chladna zrána. Léto už končí.“ Straaašně nerada jsem to poslouchala, protože svátek připadá na 26.7. a pro mě to byla teprve půlka prázdnin!

Nicméně řada českých pranostik ukazuje na to, že to byl zlomový čas, kdy se rozhodovalo o tom, jaká bude úroda a jak tuhá bude zima:

 • Svatá Anna zavádí žence do pšenice.
 • Je-li svatá Anna prokřehlá, přijde zima studená.
 • Svatá Markyta hodila srp do žita, svatá Anna, ta ho vzala a sama žala.
 • Na svatou Annu může žít sedlák kulovatinu (= hrách, čočka, boby).

Biologický podzim

Biologický podzim tedy začíná už v polovině srpna. Nesouvisí s ročním obdobím, ani přímo s počasím, i když se ochlazuje, ale jde o proměnu energií v přírodě. Zvířátka se chystají na zimu, dělají si zásoby tuku. Stromy stahují mízu ke kořenům. Vše se chystá na období, kdy nebude snadné doplňovat další živiny, na období, kdy se bude spát, vegetovat, čerpat ze zásob. I my jsme součástí přírody, proto tyto proměny vnímáme,proto máme tendenci se nacpat a chystáme se na období odpočinku.

Podzim vládne orgánu plic a jeho párovým orgánem je tlusté střevo. Plíce podle tradiční čínské medicíny ovlivňují kontakt člověka s okolím i jeho náladu. Proto na počátku biologického podzimu můžeme cítit smutek a únavu, zejména ráno. Často se cítíme vyčerpaní už při vstávání, jelikož jsme stále zvyklí na letní běh dne. Rána a večery už ale nejsou tak teplé a dny se krátí, proto na to reagujeme.

Podzimní chřipky a kašlíky

Když se ještě víc ochladí, dny se ještě více zkrátí a stromy se zabarví dozlatova, nastane v kolektivech smrkání. Pokud nejste extra otužilí, nezbývá než se přírodě podřídit, aktualizovat šatník i botník a večer si rozsvítit. Ale smrkání se konat nemusí, dokonce nás nemusí bolet záda ani ohrožovat chřipky (letos je navíc ve vzduchu ještě strašák jménem Koronavir, takže o to větší panika, když někdo kýchne nebo zakašle). Přitom stačí vést rozumnou životosprávu – přirozeně upravit jídelníček a upravit svůj životní styl. Je potřeba chodit dřív spát a dřív také vstávat. Krk je chytré zakrývat a více se vnitřně zahřívat. Jak na to, aby to bylo zdravě, si můžete přečíst a poslechnout v podzimním seriálu, který je pro všechny zdarma. Najdete v něm další osvědčené tipy, jak si podzim užít ve zdraví a v pohodě.

Koroptvička s odřeným nosem

Já osobně jsem vždycky trochu posmutněla, když končívalo léto a blížil se podzim. Vidina blížících se chladných dnů a několika měsíců bez pořádného sluníčka se mi vůbec nelíbila. Přitom v praxi jsme na podzim podnikali nejvíc výletů. Já totiž přímo miluji podzimní přírodu a slunečné podzimní dny. Ale každoročně jsem na podzim začala mít bolavou hlavu od dutin, z nosu mi tekly hustější nudle než v létě u vody, ještě víc mě bolela záda a močový měchýř začal svoji sezónu. Běhala jsem na záchod střídavě smrkat, protože moje troubení se nedalo provozovat mezi kolegy v kanceláři, natož na pracovních schůzkách (navíc jsem smrkala do obřích pánských kapesníků, protože ty dámské nestačily na obsah jednoho smrkání), a vykašlávat hleny (protože se mi během hovoru posouvaly nahoru a já najednou nemohla mluvit, aniž bych je vykašlala nebo polka, fuuuj) a střídavě na malou. Jako ta koroptvička. Koroptvička s dva měsíce sedřeným nosem. Někdy jsem měla strach, že už se mi nikdy nezahojí oblast pod nosem. Jediné, co mě na podzimu vyhovovalo, byla možnost zamaskovat svoje tělo do mnoha různých vrstev, aniž by mi bylo horko jako v létě, kde se špíčky a akné vpředu i vzadu maskovali jen těžko.

Podzim si užívám

Dnes už vím, co způsobovalo ten smutek, i proč jsem byla tak bolavá a zahleněná, proč trápily mě záněty dutin a močového měchýře. Vím, které orgány byly vyčerpané a přetížené. Až si projdete naše seriály, budete to vědět také. Všechny oslabené systémy se postupně začaly regenerovat, když jsem změnila jídelníček a od té doby už podzim nikdy nebyl tak zoufalý jako do té doby každý rok. Podzim si teď už velice užívám.

Pošmourné dny využívám k úklidu domácnosti, lejster a jiných věcí, které se mi v létě dělat nechtělo. Dokonce se na ty dny, kdy je chladno, větrno a vlezlo, vyloženě těším, protože jinak nemám doma stání a pořád mám tendenci jít někam ven nebo pracovat na zahradě. Splín mi tedy zhoršené počasí už nedělá.

A taky jsem mnohem raději v kuchyni. Celé léto se těším, až dozrají dýně a řepa, na rostoucí počet luštěnin na talíři a na nějakou tu smaženou či pečenou zeleninu. Mě podzimní talíř veeeelmi vyhovuje. A co vám? Už jste ho změnili?

Přeji vám co nejslunnější podzim –  venku, na talíři i v duši! Plískanice si užijeme v kuchyni ;-)

Eva

Získat podzimní seriál zdarma

 

 

 1. Mám ráda každé roční období a podzim mi vůbec nevadí. Mám ráda mlhu a studené podzimní mrholení – to si vždycky cestou z práce přestavuju, že žiju někde ve Skotsku nebo v Anglii :-) A když z toho nečasu člověk přijde domů, do teplíčka, uvaří si čajík z bylinek, které od brzkého jara sbíral, zakousne kousek dýňového koláče nebo štrůdlíku, odpočne si chvilku pod dekou s kocourem v klíně u zapálené svíčky… A nebo když se rozpustí ranní mlhy a vykoukne nádherné podzimní sluníčko a vy strávíte celé odpoledne na zahradě při česání jablek…je to krásný čas. A mám jeden postřeh – jakmile nastane sv. Anna-chladno z rána, přestanou ráno zpívat ptáci. Do té doby je to vždycky ranní koncert, ale po tomto datu ani píp.
  Jako možnou pomoc na překonání podzimu těm, kteří ho zrovna nemusí, doporučuji všem – krom receptů a sledování stránek JJ:-) knihy od Meika Wikinga – Hygge, lykke, lagom. Velmi inspirativní čtení.
  Krásný podzim všem.
  Sylva

 2. Taky miluju podzim… pro ty barvy, zvláštní barvu sluníčka, to jak se můžu vyhřívat… A přesně mě vystihuje nadpis… jsem pořád hladová :-) do všeho se musím nutit, a jsem hned unavená. Ale aspoň už chápu proč..

  • Tak prima, s pochopením přichází úleva a odchází stres, že jsem divná a děje se mi něco nepatřičného 😉

 3. „(…) Je potřeba chodit dřív spát a dřív také vstávat.“ Dřív vstávat? To mě překvapilo, myslela jsem, že s pozdějším rozedněním si můžeme přispat a načerpat energii. 🤔

 4. Protože nevím, kdy byl článek zveřejněn (jestli je tu od půlky srpna, bude moje reakce trošku mimo 😉), možná reakce časově nepříhodná, ale já se nyní vůbec necítím unavená (resp. jen v souvislosti s enormně náročným dnem atd.) víc než obvykle, zato tento fenomén pozoruju už cca 10 let (předpokládám od doby, kdy svým životním stylem jsem vstoupila na hranici vyčerpání energie ledvin/slinivky/sleziny) skutečně přesně v období dojo, tj. cca 8-15.srpna. Byla jsem ještě poměrně nedávno zvyklá na život bez nachlaezní či bolístek, ale toto byl můj první čas, kdy „něco“ bylo, navíc poměrně fuj něco, dva roky za sebou těžká angina kolem 10.8., kdy všichni zažívají ještě léto, infekce kolem nula nula nic a já většinou v té době vlastně ještě před letním odpočinkem (dovolenou – to asi hrálo největší roli, protože v letech, kdy se dařilo odpočinout v biologicky vhodnější části léta, jsem byla zdravá a celkem v pohodě). Až tady na webu jsem kdysi zjistila, že tyto biologické přechody jsou v roce také ve větším počtu, ještě před pár lety jsem znala jen ten jarní v půlce února. A tohle mi tedy velmi sedí, je to jedna z mála věcí, které na svém těle doopravdy i já na vlastní kůži cítím. Letos už jsem věděla, kdy asi to může přijít a bylo to úplně přesné, naštěstí vlivem skutečně velké zátěže tělo nevyužilo toto období k obvyklému pořádnému pročištění/eliminaci, ale dalo to najevo „jen“ tou únavou, poslední týden v srpnu už zase dobrý a teď – kéž ještě máme kousek toho zralého léta, protože z celého roku ho mám úplně nejradši, těším se a v tomto je mi zkrátka skvěle. 😊

 5. Miluju podzim❤️, a možná i proto, že jsem na podzim narozená. Barevné talíře, milované dýně, zahřívající jídlo, různorodost surovin. A také už začínáme zase zapalovat večer svíčky… Čajík a nohy pod dekou 🤗🥰. Nádherný čas všem 🤩

 6. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDomácí houbové koření z bedly
Další článekJablíčka v kuzu