Domů > Magazín > Vaše příběhy

Zvítězil jsem nad roztroušenou sklerózou (Michal, 40 let)

Jsem otec 4 dětí, jsem velmi aktivní, sportuji, jezdím na kole v těžkém terénu, chodím na dlouhé procházky po horách s dětmi nebo psem, zahradničím, opravuji dům… a mám roztroušenou sklerózu.

Lékaři mě úplně odepsali

Už ani nevím, jak je to dlouho, ale myslím, že někdy koncem roku 2010, mi diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Pamatuji si jen útržkovitě vybrané fráze, které se mi na dlouhou dobu vryly do mé paměti – slova primářky na neurologii Městské nemocnice Ostrava: „Máte roztroušenou sklerózuNebudete moci sportovatNikdy už nebudete moci jezdit na kole… Abyste to zvládl předepíšeme vám antidepresiva…“
Lékaři mne sprostě odepsali. Jako krávu, která už není ani na maso, ani na mléko, ani na telata. Prostě mne dali na odpis, jako kus starého nábytku.
A co hůř, uvěřil jsem jim. Alespoň na nějakou chvíli.

Vystřízlivění nejen z opice

Psal se rok 2013, narodil se mi první syn a já si dodnes pamatuji tu třídenní party. Musel jsem zapít své „neutuchající ego“. Vždyť je to první syn, chlouba rodu a vzpruha mého mužství. Jsou to hovadiny, já vím. Prostě jsem se řádně opil, abych pak mohl vystřízlivět. A taky že ano. Dva měsíce jsem pak musel spát v sedě, protože po té třídenní opici jsem dostal reflux a nemohl jsem spát. A právě zde jsem se probral. Mám syna, miluji kolo, hory, sport. A rád bych ho viděl vyrůstat a být u toho, když poprvé vylezeme první dvoutisícovku. Ale s RSkem to nejde… tak s tím něco uděláme ne?! Ale jak na to?

Ztratil jsem chuť do života

Za ty poslední 3 roky od diagnózy se toho událo hodně. Nohy šly ho háje, cítil jsem jen polovinu těla, ta druhá pořád brněla, dostal jsem zelený zákal na levé oko, ztratil jsem chuť do života. Z Prednizonu* jsem napuchl v obličeji, ztratil jsem chuť na sex, prostě všechno bylo na hovno.

A zase ji našel

Teprve David, můj nejstarší syn, mi ukázal světlo na konci tunelu. Začátky byly těžké. Všichni kolem mne byli děsně chytří a vše věděli. Neustále jsem poslouchal, co mám dělat, jaká se zrovna nabízí alternace léčby. Bylo to ode zdi ke zdi. Připadal jsem si jako squashový míček. Zvrat přišel až s článkem od MUDr. Strnadelové. A s ní to vše nabralo na otáčkách. 

Zachránila mi život

Tak nějak to vyšlo na Nový rok, kdy jsem se začal stravovat jinak, než dosud. Ráno kaše, polévky, žádné maso, střídmý život, žádný alkohol, žádné cigarety. Po 2 měsících jsem měl dole cca 12 kg. Podotýkám, že předtím jsem vážil 70 kg, takže teď 58 kg. Poté jsem vyhledal Vlaďku Strnadelovou osobně a začal jsem k ní docházet do ordinace. Zde se zhmotnilo vše, co jsem dělal, ale i to co jsem ještě nedělal. Vlaďka doplnila mou dietu o další věci. Zhruba po 3 měsících jsem začal cítit dopad její pomoci. Bylo mi lépe. Začal jsem se cítit jako člověk, bylo mi fajn. Moje váha ale stále padala. Skončil jsem na 54 kg. 

Jsem zase člověk

Dnes mám 61 kg, neberu žádné léky, žádné injekce, žádné kortikoidy, žádné kapačky. Jsem zase člověk. Jen si dávám bacha na to, co jím, co piju, kde jím, kde piju. Teda, mám-li být upřímný, snažím se… Dělám celý život v obchodu, obchodoval jsem s mnohými věcmi, ale vše mělo jedno společné – všichni v businessu chtěli přepych, luxus, drahé jídlo a pití. Luxusní vína a doutníky. Většina lidí v businessu chce konzum. A já jsem s tím každý den konfrontován – být normální, jíst jako ostatní, pít jako ostatní. Je těžké být sám sebou v tomto světě, kde přepych a pozlátko zakrylo pravou podstatu bytí. Ale nějak se mi to daří, i když občas klopýtám.

Poslechnout sám sebe se vyplatilo

Dnes mám krásné 3 syny a čekáme 4. přírůstek. Miluji svou ženu, sebe, svůj život. A chci být ještě lepší muž, otec, člověk. Je těžké odolávat pokušení, nedat si tu skvělou šunčičku od farmářského řezníka, tu skvělou čokoládu s praženými lískovými oříšky nebo ten křupavý chléb… nebo sváteční ležák od Bernarda… je to setsakra těžké a občas selžu. Ale když selžu, tak za ty roky už vím, co dělá mé tělo a poslouchám jej. A když je mu zle, tak poslechnu vždy tělo a ne to mé ego, které chce hamburger z grilu s točeným pivem. A když si pak dám nějaký ten freeride na kole po Beskydech nebo v Dolomitech, tak teprve pak si uvědomím, jak dobře dělám, že jsem se neposlechl své okolí, ale sebe.

Michal

*Prednizon je syntetický kortikosteroid v podobě tablet. Užívá se na široké spektrum chorobných stavů, má hlavně  glukokortikoidní efekt a potláčuje imunitní odpověď organizmu. 

 

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

39 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Michale, moc děkuji za inspiraci. Je mi 46 a jsem také otec tří dětí (13-8-), a taky miluju jízdu na kole a výlety po Beskydech, které mám kolem sebe (Čeladná). S RS bojuju od jara (diagnostikována až v listopadu). Teď čekám na biologickou léčbu, každým dnem má začít a já trochu přemýšlím, jestli ji vážně chci. Prednison/SoluMedrol mi při první (evidované) atace vůbec nepomohl, spíše naopak a dalšímu se i přes vracející se příznaky raději vyhýbám.

Pomohla mi až dieta dle Anthonyho Williama. Zlepšuje se to pomalu, ale jistě. Tělo ovšem stále zlobí a cítím, že strava by chtěla ještě upravit. Pokud by jste byl ochotný se sejít, nebo si zavolat a posdílet informace o tom, co konkrétně Vám pomohlo, budu moc rád. A rád se někdy společně projedu na kole ;-)

Michale, moc Vám přeji,ať se těšíte dobrému zdraví a držím Vám palce, ať vše dobře zvládáte😉

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

140
67

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

I ve starším věku má smysl začít se změnou (Věra, 65 let)

Po dětech jsem začala přibývat na váze. Vyzkoušela jsem snad všechny diety, sportovala jsem, ale hubnout se nedařilo. Navíc se mi zhoršovalo zdraví. A pak ...
klub
1
7

Jak chlapi snáší změnu jídelníčku (Pepa, 51 let)

Poslechněte si pohled na jídlo, vaření a vztahy očima muže, jehož žena Petra začala před několika lety vařit zdravě kvůli svému zdraví a dnes je to její ko...
klub
3
140

Zbavila jsem se únavy i alergie na lepek (Danka, 34 let)

Danka se vyléčila z těžké alergie na lepek během pár měsíců. Zažívala stavy mozkové mlhy, byla od malinka velmi unavená, v dospělosti ji bolelo v kříži. Vš...

Čím jsem starší, tím víc miluji přírodu a jídlo. (Renata, 56 let)

V minulosti jsem se zdravou stravou koketovala, ale neuměla jsem si sestavit jídelníčky, takže jsem sklouzávala k jednotvárnosti. Když jsem našla Jíme Jina...

Dermatitida mizí a kila taky (Žaneta, 39 let)

O Jíme Jinak vím už několik let, ale až letos jsem se konečně rozhodla poctivě začít. Od kurzu jsem si slibovala, že mi splaskne břicho a že se snad zbavím...

Byla jsem brutálně unavená, bolela mě hlava a klouby. Je to pryč! (Zuzana, 33 let)

K jedálníčku Jíme Jinak ma priviedly silné bolesti hlavy, k čomu sa postupne pridali aj ťažkosti s pohybovým aparát – bolesť chrbta, kĺbov, kolena. K...