Domů > Magazín > Vaše příběhy

Zbavila jsem se pneumatiky na břiše (Zuzana, 38 let)

Zuzka šla do očisty proto, že chtěla krom jiného zhubnout, zbavit se ekzému a bolesti kolen. Vedla si poctivě deníček a nechá nás do něj nahlédnout. Díky tomu se můžete podívat, jak se jí podařilo zbavit bříška, se kterým jí ani sport s kruhovým tréninkem nepomohly, jak zvládala držet jídelníček na služební cestě nebo na dovolené, co na změnu jídla řekli její muž a synové nebo jak uspořádala zdravou oslavu narozenin a co na to pozvaní. Poctivě se měřila a vážila, výsledky si můžete přečíst v tomto článku.

Jak jsem se dostala k jarní očistě

To vím úplně přesně. V pondělí 25.2.2019 večer jsem si chtěla naklíčit mungo. Obvykle takové záležitosti činím zcela intuitivně, ale poté, co mi poslední várka zplesnivěla, naznala jsem, že bude lepší vyhledat odborný postup. Do vyhledávače zadávám: Jak naklíčit mungo. Nejen, že mám ve vteřině skvělý návod, ale pod ním se nabízí něco, co mě na první pohled zaujme. Panel říká: Přidejte se do jarní očisty. Začínáme 25.2. To je přece dnes! Jasné znamení! Pouštím si video, kde mě absolutně dostane záplava energie, která z Evy čiší. Ani bych nemusela slyšet slova, která říká. Přečtu si pár článků na jejích stránkách a je mi úplně jasné, že mě dostala. Zrovna navíc prožívám období, kdy potřebuji změnu, dělat něco jiného než doposud, naučit se něco nového a udělat si pořádek v sobě a kolem sebe. Na fotce vpravo jsem asi měsíc a půl před očistou.

Neváhám tedy a přihlašuji se ještě ten večer a doufám, že mi nepřijde mailem jediné slovo: NEŽER! Nepřišlo.

Přišlo heslo, které mi otevřelo dveře do úplně nového svět. Doslova. Takové množství informací, pokynů a úkolů!!! V přípravném týdnu radí již teď vynechat maso a nejíst ho po celou dobu očisty. Srdce mi plesá nad tímto úkolem. Jsem totiž typický masožrout a cítím, že potřebuji masa jíst mnohem méně. K snídani mám obvykle zapečené tousty se šunkou, nebo míchané vajíčka, k obědu maso s přílohou a k večeři nějaké párky nebo sekanou (v místním uzenářství dělají vynikající).

Chci zhubnout, zbavit se ekzému a bolesti kolem (Přípravný týden)

V přípravném týdnu mám několik úkolů:

1. úkol – změřit se
Měření 25.2.2019:

 • váha 66,5 kg
 • obvod přes prsa 90 cm
 • obvod v pase 81 cm
 • obvod přes břicho 89 cm
 • obvod přes boky 98 cm

2. úkol – dát si cíle:

Moje cíle byly jasné. Zbavit se OBP – jak říká moje oblíbená komička Iva Pazderková. Léta mě můj okrasný břišní prstenec krášlí a tak jsme se sžili, že ať dělám, co dělám, stejně se mě drží jako klíště. Ani běh, ani třikrát týdně kruhový tréning, ani posilování na břicho, ani jóga, nic nepomohlo. Že by změna stravy? Uvidíme.

Moje cíle tedy jsou:
1. Zhubnout 5  kg.
2. Zmenšit obvod pasu o 5 cm.
3. Zmenšit obvod břicha o 5 cm.
4. Zbavit se ekzému na ruce.
5. Zbavit se bolesti kolen.

Další cíle z jiného soudku:
1. Naučit se používat nové potraviny a vařit nové recepty
2. Uklidit byt

3. úkol – vymyslet si odměnu: Španělsko

4. úkol – Nákup surovin

Jdu do Lídlu pro klobásy

V přípravném týdnu bylo potřeba nakoupit suroviny k vaření. Poprvé objednávám potraviny jako například oves, pšenici (to se opravdu jí ???), mořské řasy (jsou to nějaké pěstované, nebo je prostě vyloví v moři, zabalí a pošlou do obchodu?), exotické názvy jako amaranth (dosud nebyl čas ho vyzkoušet, tak zatím netuším jak chutná) atd. Bylo toho opravdu hodně. Tak hodně, že když mi balík přišel do práce, zjistila jsem, že ho neunesu a musela si přinést kufr na kolečkách a náklad doslova odtáhnout. Po vybalení nákupu doma se manžel tak vyděsil, že se slovy: „Jdu do Lídlu pro klobásy“, práskl dveřmi a zmizel. Poznámka syna: Táta se vrátil za dvě hodiny s taškou plnou vídeňských párků a špekačků.

Vařím ráda a s chutí a byla jsem celá žhavá do nových receptů. Jako první jsem vařila indické kari s kokosovým mlékem s rýží. Manžel a starší syn se olizovali až za ušima a uznali, že i bezmasé jídlo může chutnat skvěle. Mladší syn nic moc nejí, kromě pečiva a mléka a suché rýže. Dal si toho večera aspoň tu suchou rýži.

V přípravném týdnu se mi podařilo nepít žádnou kávu ani alkohol, uklidit si stůl v práci (po hrozně dlouhé době jsem tam probrala všechny papíry a utřela prach i za monitorem), denně cvičit (každé ráno alespoň 20 minut jógy se Zuzkou Klingerovou na youtube) a také nejíst žádné maso, což zřejmě vedlo ke ztrátě prvního půl kila. Řekla jsem si, že se budu vážit vždy v pondělí ráno.

Nástrahy, podezřelá abstinence a kolegyně (1. týden

Stále vynechávám maso, kávu, alkohol a zavazuji se protahovat tělo aspoň 20 minut denně. V prvním týdnu na mě čekaly hned dvě nástrahy v podobě firemní večeře a rodinného oběda u babičky. S firemní večeří jsem si nelámala hlavu, počítala jsem, že si objednám bezmasý pokrm a bude to. To jsem se ale přepočítala! Na jídelním lístku totiž nebylo jediné bezmasé jídlo. Volím nejmenší zlo a objednávám rýži se třemi krevetami. Dala bych si to klidně bez krevet, ale hrstka rýže za pětistovku se mi zdá trochu moc. Ačkoli se domáhám bezmasého jídla a tudíž obsluha ví, že maso nejím, dostanu stejně jako všichni králičí paštiku jako pozornost podniku. Dala jsem ji kolegyni.

Samozřejmě jsem vzbudila pozdvižení kvůli své abstinenci. Většina hádala, že jsem ve svých 38 letech těhotná, ale moudrá kolegyně Jana hned uhodla, že držím dietu. Raději jsem to nazývala očista – slovo dieta nemám ráda a žádné diety jsem ani nikdy nedržela. Byla jsem překvapená, jak po celou dobu večeře a vlastně i po celou dobu očisty mě kolegyně podporovaly a o celou záležitost se živě zajímaly.

Druhá nástraha číhala u babičky v podobě lososa – naštěstí ryba, tu si u svého svědomí obhájím. Dala jsem si jen kousíček a zapsala do svého deníčku další hřích.

Během prvního týdne mě čekala 4 denní služební cesta do zahraničí. Strava byla v pohodě, skvělý food court v obchodním centru hned vedle hotelu – inspirovala jsem se tam například pokrmem alá míchaná zelenina (quinoa, fazole, brokolice a černé olivy). Doma jsem to později vyzkoušela a bylo to vynikající.

Po první týdnu mám další půl kilo dole a velmi dobrý pocit. Úklid v dětském pokoji nestíhám, pokračuji raději s úklidem v kuchyni  z minulého týdne. Denně sportuji (jóga, běh, kruhový tréning).

Chlapi se olizují a já mám dole 2,5 kg (2. týden)

Stále vynechávám alkohol, kávu, maso a nyní i mléko a mléčné výrobky a stále sportuji. V druhém týdnu přišla již nálož od dvou kukuřic. Zkouším miso polévku, oves a tempeh. Na těchto jídlech si mi fakt líbí, že absolutně netuším, jak budou chutnat. Nejvíc překvapil uzený tempeh se zeleninou (manžel a starším synem se opět olizují až za ušima). Tohle jídlo jsem později pasovala na hlavní pokrm při oslavě mých narozenin.

Ve druhém týdnu se mi daří 100 procentně vynechat alkohol, kávu i maso, sport plním mimo dvou dnů také a mléko – které jsem myslela, že bude úplně v pohodě vynechat, se mi na 100 procent nepovedlo. Hned první den jsem si udělala k snídani kaši (ve snaze už teď omezit pečivo). Zpětně ale zjišťuji, že obsahovala mléko. V neděli jsem snědla kousek bábovky, ve které byl tvaroh.

Po druhém týdnu mám o další kilo a půl méně (celkem 2,5 kg) a cítím se fajn. Jídla mi moc chutnají, jen společenský život pokulhává.

Všechno mi chutná, nic mi nechybí, nikdo nemá problém (3. týden)

Vynechávám vše co doposud, plus vejce – vařím nové recepty, uklízím chodbu. V chodbě jedna komoda – vyhazuji z ní všechny igelitové tašky, které se tam za nějakou dobu naskládaly a pověsila jsem na zeď pár obrázků. Zbylý čas věnuji úklidu kuchyně a obýváku. Opět zkouším nová jídla (pšenici, denně vařím čerstvou miso polévku, klíčím mungo, cizrnu – z ní připravuji pomazánku). Všechno mi moc chutná, maso mi nechybí vůbec, okolí (až na mého staršího syna, který si ze mě občas dělá legraci (ale stejně vždy všechny jídla nakonec pochvaluje) toleruje moje odhodlání a kdykoli se s někým domluvím, přizpůsobí se mému výběru restaurace. Navštěvujeme thajskou a indickou skvělou restauraci. V kantýně v práci objevuji veganský koutek – nyní mnou často navštěvovaný.

Občas mrknu, co se děje v sekci pro pokročilé… napsat si role, být vděčná, vědět kde v životě jsem a kam jdu. Tím už jsem prošla v jiných kurzech a mám v tom více méně jasno. Jen ten smích jsem nezkoušela, stačilo mi usmívat se. :-)

Oproti druhému týdnu jsem nezhubla skoro nic. Přikládám to ale nadcházející menstruaci. Břicho mám nafouklé, tělo zadržuje vodu, takže jsem v pohodě. Obvykle mám před menstruací o 2 kila víc. Opět se mi podařilo dodržet ve 100 % maso, mléko, alkohol a kávu. Co se týče vajec, snědla jsem jednu sušenku a nudlovou polévku (vejce bylo v nudlích domácí od babičky). Tohle přežiji.

Dovolená hatí plány na jídelníček, ale hubnu dál! (4. týden)

Hříšný týden, úkol nejíst bílou mouku jsem nesplnila ani trochu. Jinými slovy, každý den jsem jedla pečivo z bílé mouky. Opět mi do očisty vklouzla dobrodružná cesta za hranice a tam jsme se živily jak se dalo, strava obsahovala hlavně chléb s pomazánkou. Jedly jsme ji denně k snídani, obědu i večeři, to ale doháním nadprůměrným pohybem – plavání v moří, chození po horách (to jsme se dost zapotily). Denně nachodíme více než 10 km. K hříchům musím přičíst dvakrát kafe a ochutnávku místního vína – bylo výborné (cca 2dc). Opět týden úplně bez masa a po čtvrtém týdnu mám kupodivu další 2 kila dole (to už je cca 4 kg celkem!)

Narozeniny jinak (5. týden )

Navíc vynechávám veškeré pečivo. Po týdnu dovolené mám fofry v práci. Vůbec nemám čas na sport, ale zato se mi daří předepsaně nejíst pečivo, maso, vejce, mouku, mléko, sýry… prostě všechno dodržuji ukázkově – kromě alkoholu. V tomto týdnu slavím narozeniny. Pro babičky připravuji veganskou hostinu – má obrovský úspěch. Všem chutná květáková polévka s miso pastou a ume octem, tempeh se zeleninou a dvoubarevná příloha – bílá rýže s červenou quinoou, ledový salát s bylinkami – pažitka a bazalka, zelenina s pomazánkou z tofu a tři druhy hummusu (se sušenými rajčaty byl nejlepší, ale nebyl špatný ani avokádový a se smaženou cibulkou). K večeři jsem vařila čočku na žluto s cuketou a oves s jáhlami. Celou dobu jsem sice strávila u plotny, ale výsledek byl skvělý a byla jsem ráda, že všem chutnalo.

Oslavy se ale neobešly bez alkoholu. U mě ale zůstalo vždy jen u přípitku, takže porušení v normě. Na konci čtvrtého týdnu po nulovém sportování a skleničce alkoholu v pěti dnech přibírám 0,3 kg oproti minulému týdnu.

Nemám chuť na sladké (6. týden)

Na sladké chuť nemám, takže není problém ho vynechat. Opět mi plány kazí firemní – tentokrát snídaně – dávám si vajíčka – bez výčitek a o dva dny později s kamarádkou plněný lilek zeleninou ve kterém je také nakrájená vepřová panenka. Po 6 týdnech mám maso, ale kdyby tam nebylo, vůbec by mi to nevadilo. Lituji, že jsem nepožádala, aby mi ho nedávali, když už bylo na talíři, bylo mi ho líto vyhodit. Maso sním. V práci docela stres, dávám si kafe. Jinak se snažím očistu dodržovat a shazuji těch 0.3 kg, co jsem přibrala minulý týden.

Zúčtování (Závěrečný týden)

Očista mi skončila oficiálně 14.4. Já jsem se rozhodla pokračovat do velkého pátku 19.4. Toho dne ráno proběhlo velké zúčtování:

Připomínám výchozí hodnoty z 25.2.2019:

 • výška 174 cm
 • váha 66,5 kg
 • obvod přes prsa 90 cm
 • obvod v pase 81 cm
 • obvod přes břicho 89 cm
 • obvod přes boky 98 cm

Po jarní očistě 19.4.2019:

 • Váha: 60,9 kg
 • Prsa: 88 cm
 • Pas: 76 cm
 • Břicho: 81 cm
 • Boky: 94 cm

Během necelých osmi týdnů jsem:

 • Zhubla 5,6 kg,
 • Přes prsa mám o 2 cm méně
 • V pase o 5 cm méně
 • Přes břicho o 8 cm méně !!!
 • Přes boky o 4 cm méně.

Zbavila jsem se pneumatiky na břichu!

Nejen, že mě těší, že jsem zhubla více než 5 kilo, ale největší radost mám, že jsem se zbavila pneumatiky na břichu, která mi tam kdysi narostla a ne a ne se jí zbavit. V tomto ohledu jsem svoje cíle splnila na více než sto procent. 
Horší je to s úklidem – na dětský pokoj jsem ani nesáhla a kuchyň s ložnicí jsem stihla na půl. Nevadí, zaměřím se na to příští rok.
Naučit se nové recepty a nové suroviny – také velké mezery, ale pokud jsem vařila, tak jen podle jíme jinak. Teď budu mít dostatek času zkoušet jeden recept za druhým (dnes zrovna červená řepa s čočkou – chuť dobrá, ale po rozmixování konzistence a vzhled nevábný) – příště nemixovat. Zkoušela jsem svoje první pesto – z medvědího česneku, je vynikající… a už se těším na další recepty.
Pesto se snědlo do hodiny, přitom v receptu bylo, že v ledničce vydrží půl roku:-).
Mrzí mě, že jsem nezkusila žádný dezert. To je další výzva. Jsem zvědavá, jak takový dezert bude chutnat. V tomto ohledu mě zastoupily děti a k narozeninám mi jako dárek připravily veganské lívance. Byly opravdu skvělé. (Děti i lívance :-) a manžel koneckonců také)
Klouby mě pořád bolí a ekzém na ruce je. Chce to asi čistit déle než osm týdnů. Ale vymizela bolest krční páteře.

Co dál?

Zjistila jsem, že maso nepotřebuji a že ho můžu snadno nahradit – dokonce je pro mě rostlinná bílkovina příjemnější a chutnější. V tomto trendu budu určitě pokračovat. Pečivo bych chtěla omezit, ale ne zcela vynechat. Největší problém budu mít s alkoholem – můj moravský původ se nezapře a neomezené zásoby domácího vína kdykoli k dispozici jsou velmi svůdné. Jsem opravdu hrdá, že jsem vydržela těch 8 týdnů, kromě období kolem narozenin.
Některé suroviny jsem ještě vůbec nestihla vyzkoušet (například amaranth, nebo řasu Arame). Zatím na mě čekají v kredenci a podněcují moji fantazii, jak asi budou chutnat. Chystám se na ně!
Zajímalo by mě, jestli bych těch 5 kg přibrala zpět, kdybych začala zase jíst normálně jako předtím. Myslím, že ano. Tato strava mi vyhovuje, stejně tak i mé rodině i když si nikdy neodpustí poznámky typu: “Zase máme zrní?“

Celkově jsem z očisty nadšená. Jsem velmi vděčná Evě a Heleně za to, jak krásně a přehledně tento kurz připravily a za to, kolik energie do toho den co den vkládaly. Díky moc.

Zuzana, Praha 28.4.2019

PS: Na fotce jsem asi měsíc a půl před očistou.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

24 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Hezky se to cte :-) Nicmene pri takovych pomerech vyska vaha, to bych nic nemenil. Horsi je to, kdyz je cloveku 45, ma dve male deti, manzelka odmita varit s tim, ze deti by to nejdeli, pritom 6ti leta dcera ma 35kilo, takze takova zmensena kopie me, kdy pri vysce 180cm mam 115kilo, takze nejakych 5 kilo by me nevytrhlo. Chce to shodit alespon na 95kg, lepsi na 90kilo, nastesti mam siroka ramena, nez jsem se ozenil, cvicil jsem den co den pet dni v tydnu dve hodiny v posilovne a stale je to na mne i po deseti letech videt, ze jsem cvicil. Takze ackoliv by nekdo mohl namitnout, ze pri vysce 180cm bych měl mít 70kilo, pak mohu zodpovedne rici, ze kdyz jsem vazil 70kilo, rikali mi kamaradi, at se jdu nazrat, ze vypadam jak reklama na hlad :-)))

pzajickova
5. 5. 2019

Moc hezky příběh a Zuzko, urcite vydrzte v tom, co jste zacala. Recepty jsou tak dokonale a hlavně moc dobře chutnaji, ze opravdu clovek vůbec nic nepostrada

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

33
6

Žádné bolesti nemám, operace nebude (Lucka, 52 let)

Celý dospělý život jsem držela dietu s nedobrými jídly. Bylo zdravé, ale nechutnalo mi. Úlety jsem doháněla sportem. Už pár let jsem byla vegetariánkou a p...
18
9

A pak že Jíme Jinak není pro chlapy a sportovce (František, 44 let)

Běhám maratony, plavu, cvičím. Přesto celý život zápasím s nadváhou. Vyzkoušel jsem snad všechny výživové směry včetně Low Carb. Ale líp mi nebylo, spíš hů...