Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ženská témata

Mateřské mléko – vzácná tekutina, kterou můžete darovat

Kdysi dávno, existovaly kojné. Doba se mění, byla bych moc ráda, kdyby se do povědomí veřejnosti dostala informace, že ne jen kostní dřeň, krev, krevní plazma, ale i mateřské mléko, ta vzácná tekutina, se v naší moderní společnosti dá darovat.

Někdo má na rozdávání, jiné mamince schází

Chtěla bych se podělit o svou zkušenost, obávám se totiž, že se mezi veřejností málo ví o možnostech darování mateřského mléka. Je to něco mimořádného, neboť ne každá maminka má pro své malé děťátko dostatek vlastního mateřského mléka.

Já byla pravý opak. Měla jsem štěstí, dcerka prospívala od prvního dne narození, na kojení jsem se těšila, vůbec jsem tenkrát o existenci mateřské mléčné banky nevěděla. Celý můj příběh už je stár čtvrt století, nicméně mateřské mléko se stále v mléčných bankách od maminek střádá. A mnohé vůbec nevědí, že mohou nadbytkem pomoci.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Nejlepší možná náhrada

Novorozencům, kteří nemají to štěstí dostat mateřské mléko, se tak naskytne možnost tuto vzácnou fyziologickou tekutinu pro své první dny přeci jen dostat. Žádná jiná umělá strava nikdy neposkytne víc, než prověřené mateřské mléko od jiné maminky – dárkyně.

Mé pocity když jsem své přebytečné mléko odsávala a dávala doma do sterilizovaných skleněných lahví byly vždy velice příjemné. Pocit, že může zachránit malé nedonošené dětičky byl k nezaplacení. Krev může darovat každý zdravý člověk – mateřské mléko je spíše výjimkou. Myslím, že je velká škoda, že se o této možnosti tak málo ví.

Samozřejmě je to časově náročné, ale každá maminka, která této možnosti využije, dostane finanční kompenzaci a příspěvek na kvalitní stravu, částka se v současné době pohybuje kolem 300,- Kč za litr mateřského mléka.

Časově limitovaná pomoc

Dobré je upozornit případné zájemkyně na to, že mateřské banky mají zájem většinou jen o mléko maminek do šesti měsíců věku kojence. Pak má mléko jiné složení a pro novorozence není až tak vhodné.

Jak to vše funguje

Docela jednoduše. Obden jezdila sanita pro odstříkané mléko, které se uchovávalo v mrazničce, výměna prázdných lahviček za plné. Předání mezi dveřmi, milý úsměv a nepopsatelný pocit, že pomáhám někomu maličkému, koho vlastně vůbec neznám.

Samozřejmě, že se dárkyně musí vyšetřit, aby byla jistota, že mléko bude v pořádku. Stačí krevní odběr a rozbor mléka. Vše potřebné lze s bankou domluvit.

Pokud ve svém okolí máte maminku, která má nadbytek této vzácné tekutiny, zkuste se jí zeptat, zda o možnosti darování ví.

 

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem žena, kterou potkalo mnoho dobrého, ale musela se poprat i s tím špatným. Jsem žena velice spokojená, která byla občas i hodně nešťastná a smutná. Jsem matka dvou dospělých dcer a žena neobyčejného muže. Jsem ta, co hledá čtyřlístky.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář