Domů > Magazín > Zdraví

Zmrzlina – velké téma

Jakmile se oteplí, zaplavujete nás dotazy ohledně zmrzliny. Facebookové profily se plní fotkami malých děti s první zmrzlinou v ruce. A vy se nás ptáte, co my na to, zda zmrzlinu jíst či zcela vynechat, které dát přednost a kdy ji dát dětem. Pro zajímavost přidáváme vaše vlastní zkušenosti, protože ty jsou lepší než všechny studie světa.

Jíst či nejíst

Maminky mají často pocit, že zmrzlina k létu prostě patří a i když už vědí, z čeho se skládá a co to s dětmi dělá, mají problém ji dětem nedat. Pro podporu svého odhodlání zmrzlinu ještě odložit si jdou k nám pro radu. A některé zase chtějí slyšet, že to je v pohodě a že v létě sem tam zmrzlina nevadí. Tak je to tedy je? Jak to vidíme na Jíme Jinak?

Záleží na vás

Ono je vlastně úplně jedno, co na to my. Záleží čistě na vás, jak to chcete vy pro sebe a pro své děti. Někdo nezvládá tlaky okolí a nad zmrzlinou přivírá oči. Jinému je jedno, co si okolí myslí a zmrzlinu striktně odmítá sám jíst natož ji dávat malým dětem. Někdo si ji dá denně, někdo jen svátečně. Nic není dobře nebo špatně. Jde o to, co vám vyhovuje a co snesete.

Je dobré znát souvislosti

Je vám jistě jasné, že nic ledového a plného cukru vám na Jíme Jinak doporučovat nebudeme, tím spíše ne pro malé děti, jejichž organismus se teprve vyvíjí. Ono se stačí podívat na složení a je vcelku jasné, že to nebude zrovna ideální svačinka, jak se běžně v létě na koupališti vidí.

Aby se k tomu člověk však dokázal postavit jasně a čelem, je dobré vědět víc a znát větší podrobnosti toho, jak zmrzliny působí na naše zdraví a psychiku. Protože nás dotazy na zmrzlinu zásobujete každý rok a protože je kolem toho vždycky velká a velmi emotivní diskuse, rozhodli jsme se natočit video Zmrzlina – jíst či nejíst a jakým dát přednost, kde všechno do detailu vysvětlujeme. Není to totiž jen o tom, že zmrzlina je studená a plná cukru. Důvodů, proč se zmrzlině vyhnout v momentě, kdy trpíte na akné, bolesti kloubů, potíže s trávením , výtoky, bolesti hlavy, záněty dutin, hypoglykemii, ekzém či alergie, je mnohem více.

Babičky vám to kazí?
Přidejte se do koučovacího tréninku Jak na babičky. Naučíme vás, jak si svoje postoje uhájit, jak čelit argumentům a přitom si nezkazit vztahy v rodině a děti nepřipravit o hezké chvíle s prarodiči.

Je snadné udělat rozhodnutí

Nejde o to někoho strašit, jak se často v komentářích ozývá. Jde o to podívat se na zmrzliny objektivně, bez emocí. Když víte, jak zmrzlina působí, můžete se sami zodpovědně rozhodnout, zda ji vaše dítě nebo vy zvládnete nebo ještě zhorší váš už tak problematický zdravotní stav. Někdo si ji dovolit může a někdo by se jí měl zdaleka vyhnout. A o tom to je – znát svoje limity a vědět, co si já konkrétně můžu ve své situaci dovolit. Pak se rozhoduje velmi snadno kolik, kdy a jak často či zda vůbec.

Není nad vlastní zkušenost

Dokud člověk nemá pročištěné tělo a je tak nějak běžně nemocný jako většina lidí, těžko pozná vliv zmrzliny na svoje zdraví. Jakmile se však dá do pořádku, a pak si zmrzlinu dá, může teprve posoudit její účinky, protože je prostě pocítí a uvidí rozdíl. Nemusí to být nic bouřlivého, ale ucítíte to a budete vědět, jestli vám to stojí za to nebo ne.

Moje zkušenosti se zmrzlinou jsou bohaté. Mě zmrzlina chutnala moc a každé léto v mém dětství plnila pravidelně moji potřebu dát si něco sladkého. Dám si jednu a vím o ní několik dní. Všechno se zhorší – pleť, psychika, cítím hned podbřišek, běhám na malou… Ale je to jako se vším, kdo nezkusí, stejně neuvěří a bude myslet, že přeháním, straším apod. Prostě není nad vlastní zkušenost. Já už tomu, co říkají a píšou zkušenější lektoři o zmrzlině (viz video), naprosto věřím a podepsala bych se pod jejich varovná slova vlastní krví. A vy buď můžete věřit a ušetřit si spoustu starostí a nemocí, nebo to můžete sami testovat a pozorovat. Já si občas také potřebuji ověřit, že to stále ještě platí ;-)

Vaše zkušenosti z komentářů

Když se podíváte pod články o zmrzlině, najdete tam zkušenosti ostatních. Je velmi poučné si je přečíst. Co člověk, to názor a jiná zkušenost. Jaká je ta vaše?

Papouch: Já si právě na vlastní kůži připomněla, proč zmrzliny nejím – minulý týden jsem se neudržela a jednu točení si koupila. Ihned po dojedení mi naskočila husí kůže, celý zbytek dne jsem strávila zabalená v teplých položkách a zimní huňaté mikině (venku 25 stupnu!). Večer škrábání v krku, další den rýma a za další 2 dny zánět dutin. Za mě teda zmrzku letos už neee 🙂 Maximalně nějakou od vás?

Mapavča: Tuhle jsem viděla miminko, kterému rozhodně nebylo ještě ani šest měsíců a už dostávalo zmrzku na dudlík. Pak se mamky diví, že jim děti nechtějí zdravě jíst, když už od malinka dostávají takovéhle „dobroty“…

Martina: Vybavuju si z minulých let několik případů, kdy jsem na dovolené po ledové kávě se zmrzlinou málem nedoběhla, a to mi teda veselo moc nebylo :)) Neřikam, že si teď zmrzlinu už vůbec nedam, ale když už, tak ovocnej sorbet, a jen malinko. Rozdíl je, že jsem tohle léto bez zrmzliny a je  fakt, že jsem ani jednou nesmrkala, žádná alergie, pálení očí a tak. Jak sem byla zvyklá každoročně kvůli pylové a potravinové alergii od mých 6 let.

Renata: Mám to podobně. Přes rok nejím vůbec cukr, ale v létě stanujeme a vozíme s sebou plechovky fazolí většinou s rajčatovou omáčkou slazenou cukrem 🙁 Ale nejhorší byla pro mě letos zmrzlina. Otevřeli u nás novou cukrárnu a neodolala jsem na začátku léta mangovému sorbetu. Šla jsem na zmrzlinu 2x a hned se to projevilo na mých dutinách 🙁 A to jsem tři roky nejedla ani zmrzlinu ani tropické plodiny.

Ivana: Zmrzlina je taky moje téma. Dětství podobně jako Eva -angína, pendepon, 14 dní klid, angína, pendepon,…v 10 letech mandle ven, tak už ne angína, ale žlázy, prostě někam to jít musí. A teď si uvědomuji, že zmrzlina byla vždy součástí mého života. Krom toho bompary – chuťovka, dnes nechápu jak jsem to mohla jíst. Malá a baculatá jsem byla a věčně nemocná. Zlomilo se to, rozum jsem pobrala a velmi brzy jsem se osamostatnila, začala o stravě přemýšlet a dobře jíst. Občas se v tom plácám, ale už vím co mi dělá dobře a co ne. A zmrzlina, stále ji miluji, jako vše sladké :-), občas si ji dám, ale jen od místního zmrzlináře, který sám vyrábí a osobně se známe. V ovocné není mléko, cukr jo :-), ale řídím se heslem :“ Není důležité co sníte, ale čím se živíte“.
A pak taky v Praze v Husovce mají výborný sorbet mango a čoko, jahodu,….Tak si dám když jsem na výletě a radostí si vychutnám. Domácí taky občas udělám. Jen pomixované ovoce a mandlové nebo jiné rostlinné mléko. A po přečtení článku se moje frekvence ještě zmenší a vyzkouším asi teplý nanuk z agaru :-)
Krásné leto všem a holky jste fakt výborný :-))))))

Martina: Já si dala naposled Magnum asi před 5 lety a to jsem ještě jedla “ normálně“, nicméně účinky byly okamžité, křeče v břiše a do dvou hodin průjem. Od té doby mě přešla chuť na zmrzlinu a zmizely podzimní chřipky.

MiruMari: Zmrzlina to je něco pro mě. Zmrzlina a čokoláda, na těch ujíždím celé roky. Zmrzka v létě, čokoška v zimě. Ale! Po Jarní očistě jsem na zmrzlinu a čokoládu přestala mít chuť a asi rok jsem si nic takového nedala (fakt to sama nechápu). Jenže…přišel stres v práci, náročný podzim, šílené jaro, jídelníček šel do kopru a staré chutě byly zpět. Dala jsem si jednu zmrzlinu a byla mi zima do večera, v noci spala v ponožkách (venku třicítky!). Druhý den jsem  měla ještě větší chuť na sladké a depku, tak jsem šla na zmrzku znova. To už mě rozbolelo večer v krku a ráno mě bolel i močák. Neodradilo mě to a nechtěla jsem věřit, že to s tím souvisí, protože jinak přeci jím tak zdravě!!!! Skončila jsem na pohotovosti, dostala antibiotika na zánět močáku a za rok si to zopakovala. Tentokrát mi stačila jedna zrmzlina a když jsem ucítila knedlík v krku a jehličky v podbřišku, další jsem si nedala, nasadila umebošky a horký čaj a pochopila, že ještě nejsem tak v pohodě, abych mohla hřešit zmrzlinou. Ještě že tu máte ty boží dezerty, které mi zmrzlinu i čokoládu skvěle nahradí!! Díky za ně, díky nim už se to další rok neopakovalo a deprese, bolesti v krku i podbřišku jsou pryč.

Pavlína: Nedávno jsem zkusila koupit v cukrárně sorbet, bylo to velké zklamání. Ovoce minimálně, ale cukru nadbytek. Neměli tam přímo cedulku se složením, ale nikdy více. Asi už jsem rozmazlená domácími ovocnými dezerty. A taky mám se svými dětmi zkušenost, že za pochoutku považují i třeba rybíz či angrešt utržený ze stromu. Už se mi několikrát stalo, že jsem na návštěvu přinesla ovoce (třeba meloun či meruňky) a dozvěděla jsem se, že děti ovoce nejedí. Možná prý občas banán (!). Raději jsem neměla odvahu se zeptat na jejich jídelníček, protože zeleninu nejí také (či především). Tak alespoň moje děti měly co jíst a udělalo jim to radost.

Sonia: Jo zmrzlina je taky moje slabost v létě, když jsou pařáky. Ale máte pravdu, už ji jím jen výjimečně a když už, tak sorbet a je mi líp. Už nemám celé léto alergii, kupodivu se to se zdravou stravou omezilo na pčikání na jaře a pak klídek..lidi kolem mě v práci mají virózu teď v lete :-0
Bože, když si vzpomenu, a maminky to dělají v dobré víře dodnes, jak když jsem byla nemocná a měla anginy, tak jak mi maminka každý den podstrojovala zmrzliny (to ochladí ty zanícené mandle přece:-))) a banán politý čokoládou (to tak pěkně klouže do bříška, když se nemocnému děťátku nechce jist), takže kolotoč antibiotik se pak točil  4x za zimu. Díky  za to, že jste a jsem diky vám zdravá :-)  PS: Moje 5 letá dcera šíleně chtěla ochutnat zmrzlinu, tak jsem jiídala a ona jestli ji to mužů ohřát :-))

Bugina: My jíme jen tak 1x týdně točenou a 1x týdně domácí zmrzlinu a děti jsou v pohodě. Ale jak jsou chvíli u babiček, už pokašlávaj. A tipuju to na přemíru zmrzlin a cukru…Stačí chvíle doma a zase nekašlou.

Floraa: Zmrzlinu jsem nikdy moc nevyhledávala, ale jednou jsem si dala točenou vanilkovou. Bylo hrozné vedro a jeli jsme s mým tehdejším přítelem na první společný víkend. Měla to být romantika: hotel na náměstí, procházky nádhernou přírodou kolem… Hned první noc jsem protrpěla jak pes – zimnice střídala pocení a myslela jsem, že se rána nedožiju. Ráno jsem se nějak dostala na nádraží, přítel si dokončil výlet sám a já jela na pohotovost: hnisavá angína. Od té doby jsem se snad 10 let zmrzliny netkla. Až poslední roky si ji občas dopřeji, vždy si ale vzpomenu na tenhle zážitek a nikdy si zmrzku nedávám v opravdu velkém vedru.

Ivana: Doma řešíme v teplých dnech zmrzkou domácí, případně hodím do blenderu mandle, vodu, ovoce a mají super koktejl. Takže u nás zmrzka jo, ale jen když je horko a snažím se vysvětlit, že točená je prášek + voda + prostředky a to přeci nechtějí jíst :-). Jako odstrašující příklad uvádím sebe, protože to byly v létě angíny a v zimě záněty průdušek, pořád dokola. Samo, že jsem se zmrzlinou přes léto cpala pořád.

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jj zrovna tady léčím malýho a manžela ze zánětu nosohltanu-cpali se nanukama a zmrzlinou denně, někdy i 2x denně….

Já naopak při bolení v krku sním naráz celý nanukový dort a je po bolesti a rychle jsem fit. Zmrzlinu můžu v létě i v zimě.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
15
20

Zmrzliny – jíst či nejíst? A jakým dát přednost?

Jak účinkuje zmrzlina na naše zdraví? Kolik jí můžeme sníst? A jaké dát přednost? Vysvětlíme si vše v souvislostech, podíváme se zmrzlinám na zoubek a na s...

Krémová zmrzlina “Míša” ze 3 ingrediencí

Míša je oblíbený nanuk u dětí i dospělých, ale jeho složení není příliš ideální. Není nic jednoduššího, než si takovou zmrzlinu vyrobit doma. Stačí vám na ...
11
19

Jak na vedra – 5 tipů jak se zdravě ochladit

Když uhodí tropická vedra, člověk neví, jak už by se zchladil. Ale jak to udělat zdravě? Můžeme si dovolit zmrzlinu, tropické ovoce nebo ledové nápoje? Mám...
5
8

Sezónní jídelníček: Co jíst v červenci?

Chcete se stravovat zdravě a kvalitně, tak aby to přineslo benefity nejen vašemu tělu, ale i přírodě? Pak začněte vařit ze sezónních potravin. Seženete je ...

Kávová panna cotta s mandlemi

Tuto verzi panna cotty si můžete dopřát zcela bez výčitek. Není v ní kofein, cukr ani vejci či mléko. Je skvělá jako pohoštění pro návštěvu. Můžete si ji p...

Jahodovo-rybízový zmrzlinový krém

V horkých dnech přijde k chuti zmrzlinový krém z ovoce a ořechů.