U nás doma se jí běžně, kluci i manžel mají rádi klasiku. Když jsem jela se syny na návštěvu k Evě, trochu jsem se bála, jak kluci tu stravu zvládnou. Konalo se veliké překvapení. Hned první den mi Eva říkala, že u ní děti začínají jíst během tří dnů. Měla pravdu!

Zdravá strava u nás neprošla

Máme dva syny, 10letého Kubíčka a 5letého Štěpánka. S Evou a Romanem se znám přes svého muže asi 12 let. Letos nám vyšlo setkání v době jarních prázdnin. V naší rodině se stravujeme klasicky. Občas jsem se zasnažila a uvařila zdravě, což téměř nikdy nesklidilo úspěch. Všichni nasadili otrávené výrazy a komentovali to slovy: „Ach jo, to je zase zdravý?“ A tvářili se, jako bych je mučila.

Příprava na návštěvu, kde se jí zdravě

Kluci věděli, kam jedeme, protože holčičky znají. Moc se na ně těšili, ale vrásky jim trochu dělalo jídlo, takže na mě zkoušeli věty typu: „Maminko a vezmeme si s sebou nějaké sladkosti?“ Moje odpověď byla jasná: „NE“. Říkala jsem si, že když doma nic nezmůžu, že klukům teď nezbude než se přizpůsobit. Nervozita ale ve mě přeci jen trochu byla nejen z toho, jak to zvládnou oni, ale i já, protože poslední dobou jsem pěkně, jak to jen napsat slušně, zkrátka rozežraná. Cítila jsem to však jako velkou motivaci a příležitost k naprosté nebo alespoň částečné změně. Před odjezdem jsem se vybičovala k výkonu a upekla s pomocí synů své první zdravé muffiny dle zásad Jíme jinak, abychom přivezli něco do placu a měli s sebou nějakou sladkou berličku. Jen jsem měla obavu, zda se povedly. 

Jíme u Evy

Přijeli jsme v pondělí na oběd a Kuba, ten starší, snědl vše, co bylo na talíři. Já také snědla vše, Štěpán ale jen ochutnal na špičku lžíce a dál nejedl. Pak přišly na řadu naše muffiny a já s radostí sledovala, jak mizí, spadl mi kámen ze srdce. Evča upekla báječný jahelník politý „čokoládou“ a sypaný kokosem, takže jsme se fakt poměli.

Maminko, to vypadá jako ho*no

K večeři byla rýže, omáčka z fazolek adzuki, teplá zeleninka a salátek. Vypadalo to a i chutnalo skvěle. Jen náš Štěpánek chvilku koukal na svůj talíř a pak při pohledu na fazolovou omáčku řekl: “Maminko, co to je? To vypadá jak ho*no.“ Všechny u stolu tím pobavil a samozřejmě nesnědl vůbec nic. Za to Kuba už si začal přidávat, na což jsem hleděla s ústy dokořán. Ptala jsem se ho jak to, že mu tak chutná a pěkně jí, když doma ne. Asi budu muset vylepšit své zdravé vaření, ale nejvíce jej zaujal způsob servírování. Doma nandám vše na talíř a jezte, ale tady byly hrnce uprostřed stolu a každý si sám na nandaval, kolik čeho chtěl a to prý je skvělé. Asi se mu líbil ten pocit svobodné volby. Člověk se pořád učí. :-)

 Oh, my God!

Další den se vše opakovalo. Kuba stále jedl a Štěpán se dál postil. Já jedla s chutí vše a všímala si toho, že nemám tak rychle hlad. Tedy že intervaly mezi jídly zvládám v pohodě bez potřeby nějakého uďobávání, což mi před tím nešlo. Štěpán byl hladový a tak chodil a slídil, kde by se co našlo k snědku. Přišel za mnou s dotazem zda by Eva měla k jídlu třeba jogurt. Eva nás slyšela a řekla Štěpkovi, že nemá, ale ať se klidně koukne do lednice. Otevřel ji a všude byla zelenina, chvilku koukal dovnitř a pak řekl: „Oh,my god!“

Třetí den se stal zázrak

Třetí den se stal zázrak a náš Štěpán začal jíst. Když jsme odjížděli domů, dokonce řekl, že chce být zdravý a abych takhle také vařila. Cestou domů jsme přepadli v obchodě koutek se  zdravou výživu a nachystali se přesně na ta jídla, která mu u Evy chutnala. Po příjezdu domů jsme tedy pokračovali ve zdravém stravování a v novém stylu servírování a občas to proložili nějakou klasikou. Posílala jsem Evě nadšené fotky našich prvních jídel, která si Štěpánek naporoučel. Kuba zůstal u Evy až do konce týdne a jedl úplně všechno s holkama, jako by tomu nikdy jinak ani nebylo. Inspirován zdravou výživou natáčel u holek v pokojíčku animace o panáčkovi, který si k snídani uvařil pórek, když byla Markétka zrovna v hudebce.

Týden na horách se zdravou stravou

Za tři dny jsme odjeli s Cikrytovými a dalšími rodinami na týden na hory se zdravým jídelníčkem. Vařilo se ve stylu Jíme Jinak a my to jedli celá rodina. Něco klukům chutnalo víc, něco míň, ale jedli jsme všichni všechno! Dokonce jel i manžel, který tuto stravu opravdu nemusí, miluje klasickou českou kuchyni. Jel za podmínky, že ho po návratu nebudu nutit v tom pokračovat. Celý pobyt vypadal spokojeně a dokonce řekl, že mu to chutná a přidával si.

Eva na mě mrkala vždycky, když viděla některého mého chlapa běžet do kuchyně pro přídavek, a já nevěřila té proměně. Fotila jsem si Štěpánka i jídlo. Měla jsem velikou radost.

V den odjezdu jsme vyrazili společně s Evinou rodinou do skal na výlet a cestou domů se stavili společně na oběd. Vybírali jsme něco lehkého, zdravého, můj muž si dal s radostí po týdnu klasický guláš. Musely jsme se s Evou smát nahlas, když po jídle prohlásil: „No ale je to rozdíl, po tomhle jídle se mi fakt chce spát.“ A poprvé po týdnu si u stolu malinko klimbnul.

Co bude dál

Já jsem spokojená, že se po tomto jídle cítím sytě a neunaveně. Radostně pozoruji děti a muže jak baští a jak všichni děláme něco pro své zdraví. Tak uvidíme, co nám přinesou dny následující, držím nám palce a držím je i vám všem, kteří se snažíte a jste na cestě za změnou.

Závěrem chci poděkovat Evě a Romanovi za jejich pohostinnost, rady a inspiraci. Vážím si našeho přátelství.

Martina s rodinou 

Manžel bol najväčší oriešok (Eva)

Eva: Ahoj Evi:), moje deti majú 23 rokov (syn)...

Dosud vyzkoušené recepty všem chutnaly (Monika)

Monika: Zdravím všechny z Jíme Jinak :) Jsem tady...

Hubnutí přišlo tak nějak samo

Chania: Vynechala jsem pečivo, nepotřebuji ho. Cukr jsem přestala...

Stojí to za to!

Pařízková: Ahoj všichni, jsem ráda, že jsem s jj...

Absolutně luxusní koprovka, po které mě nebolí břicho

Pstoklask: Absolutně luxusní koprovka, po které mě (konečně!) nebolí...

S manželem jsme zhubli, máme více energie a přidaly se i dospvívající dcery (Eliška)

Eliška: Připojuji se k děkovným reakcím. Kurz je krásně...

Jíme Jinak působí na všech úrovních

Michjana: Náš mladší syn (15) si minulý týden přerovnal...

Přestala mě pálit žáha, ustaly trávicí problémy a kalhoty se oblékají snadněji

Ilona: Cítím se lépe: nepálí mě žáha, nemám žádné...

Ako povedal môj muž: „recepty sú famózne“ (Miriam)

Miriam: Dobrý deň. V prvom rade sa chcem poďakovať...

Všichni mi říkají, že jsem nějaká mladá babička – díky JJ mládnu :-)

Vlaty: Cítím se úplně super, mám dole asi 6kg....

Stránky Jíme Jinak sú pre mňa jeden z favoritov (Gabika)

Gabika: Pozdravujem tvorcov Jíme Jinak aj všetkých zúčastnených. Ďakujem...

Díky JJ mi snížili léky na revmatoidní artritidu

Eva: Ještě jednou děkuji za Jíme jinak, děláte to...

Díky vám jsem se odnaučila pít kávu a vůbec mi nechybí

Pzajickova: Dobrý den, já jsem se s vámi holky...

Zhubla jsem 5 kg za 3 týdny a 9 cm v pase

Lenka: vaše recepty okukuju již dlouho, až letos jsem vyzkoušela...

Prva pochvala (dalsie celkom urcite budu nasledovat)

Anička: Dobry den, pred par dnami som objavila vasu stranku...

Shodila jsem 6 kg a 12 cm v pase (Lenka)

Lenka: Ahoj všem. Jsem absolventkou programu Hubneme do plavek....
  1. Paráda! Mě muž sice kroutí očima, že co jsem si to vymyslela, ale! Miluje pomazánku z uzeného tofu, paštiku z cizrny a zrovna včera si se mnou dal na večeři indické kari – místo cizrny jsem tam placla kus tempehu,ten nesnědl, ale hlíva ústřičná v něm zmizela a to houby nejí. Neříkám mu co v tom je a on spokojeně dlabe. Jsem zvědavá co dalšího mu zachutná tak jako mě ?

    • Martino jste chytrá žena a děláte to skvěle, nemá smysl říkat to je zdravé nebo od teď je doma revoluce a vaříme jinak, to každého chlapa vyděsí!

  2. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekStrava pro seniory
Další článekPaštika z fazolí, řepy a vlašských ořechů