1. Strava jako lék pro naše srdce a cévy
Chceme-li si udržet co nejdéle zdravé cévy a krev, je skvělé jíst takovou stravu, která bude podporovat dobrou kvalitu krve, stěny cév a s tím souvisejících orgánů viz článek Jak podpořit své zdraví v červenci. Jak na to?
- Používejme hojně zelenou listovou zeleninu. Ta totiž obsahuje chlorofyl – barvivo rostlin, kterému se říká krev rostlin pro jeho podobnou strukturu s naší krví. A proto je to úžasná možnost, jak podpořit naší krvetvorbu. Příroda nám tyto poklady nabízí ne náhodou.
- Strava by měla být lehká, málo tučná. Jde nám o to, aby se nezanášel vnitřek cév tukovými usazeninami. Obecně je dobré redukovat hlavně
nasycené tuky obsažené v mase, zvlášť v tučném, v mléčných výrobcích a průmyslově zpracovaných potravinách s množstvím tuku, cukru a škodlivých aditiv. - Hlídáme si množství soli. Konzumace soli má vliv na hladinu krevního tlaku, protože sůl na sebe váže vodu a zvyšuje objem tělních tekutin.
- Krevní oběh bude rád, když budeme konzumovat minimální množství jednoduchého cukru. Trvale zvýšená hladina cukru v krvi způsobuje urychlování procesu aterosklerózy a následného ucpávání tepen.
- Při kuchyňské přípravě omezujeme smažení, pečení, přednost mají krátké vary, napařování, blanšírování.
- Výborná je v jídle přirozeně obsažená vláknina, hlavně v zelenině, celozrnných obilninách, luštěninách. Vláknina má schopnost regulovat hladinu ch
olesterolu. - Důležité je dbát na dostatečně množství tekutin, aby krev nehoustla a dobře proudila.
- Pokud trpíme na otoky končetin, tak je vhodné zařadit i bylinky, které pomáhají odvádět přebytečnou tekutinu – březové listy, pampeliškové listy, maliník, případně plody višně.
- Pro posílení cév se hodí pohanka z důvodu obsahu rutinu. Nejbohatší na rutin jsou květy a natě, dále slupky semen. Nať přidáváme jako posypku do polévky, nebo do pomazánky. Lze si nechat vyklíčit neloupanou pohanku, nebo si udělat čaj z natě (v zimě ze sušené), případně ze slupek semen pohanky macerovaných v bylinkovém čaji. Pravdou je, že rutin je termolabilní a varem ztrácí do určité míry své účinky. Pohanku coby pseudoobilovinu ve formě loupaného semene (krupky a lámanka) jíme obecně spíše v chladnějších dnech pro její zahřívající efekt.
- Výhodná je konzumace borůvek pro jejich bohatý obsah antioxidantů.
- Zařazujeme omega-3 mastné kyseliny, (Důležitost omega 3 a 6 mastných kyselin ve stravě)
které mají protizánětlivé účinky a posilují kardiovaskulární systém. Jsou dobře dostupné ve lněném oleji, vařeném lněném semínku, mletém lněném semínku (ideálně čerstvě), chia semínkách.
- Je skvělé zařazovat hořkou chuť, která podporuje čistění cév od nadměrné vlhkosti a horkosti, v řeči západní medicíny od tukových usazenin. Zařazujme například rukolu, pampeliškové
listy, chřest, hlávkový salát . - Sypeme si na jídla naťovou zeleninu pro bohatý obsah vitaminu C.
- Alkohol bychom měli konzumovat pouze příležitostně a v malé míře, při potížích s oběhem úplně vyloučit.
- Nepřejídáme se a udržujeme si zdravou váhu – nadváha je rizikový faktor všech kardiovaskulárních onemocnění.
Ucelený návod na letní zdravé stravování najdete v 15 min. videu Chcete lepší postavu? Zkuste tento letní jídelníček.
2. Pohyb je nezbytným pomocníkem
Krev je neustále v pohybu. Abychom podpořili její tok, je důležité se hýbat. Hýbat se dynamicky, nesetrvávat dlouho ve statických polohách (dlouhé sezení, dlouhé stání), případně polohu často střídat. Výborné jsou procházky, zvlášť v přírodě, plavání, lehká cyklistika, tanec.
Proud krve pozitivně ovlivníme i cvičením Čchi-kung nebo jógou (Jak získat zpět svoji životní energii).
Skvělé je i vědomé dechové cvičení, při kterém se snažíme prohloubit dech a tím podpořit lepší práci plic a jejich schopnost co nejlépe okysličit krev (Léčivá síla dechu).
Vždy samozřejmě záleží na konkrétním zdravotním stavu člověka. Např. u lidí, co trpí na vysoký krevní tlak, je potřeba volit cvičení klidnější, se zaměřením na vnímání svého těla, schopnost relaxace a dýchání.
3. Psychika je základ
Dobrá nálada, smích, pohoda – to vše nám napomáhá si udržet zdravý krevní oběh. Dynamické a volné proudění krve v cévách vyživuje nejenom tkáně našeho těla, ale i psychiku.
Naproti tomu převažující stres, neklid a obecně i nadměrné emoce (i ty, které vnímáme jako pozitivní) blokují plynulé proudění krve. Pak je dobré obecně zvolnit, naučit se relaxovat a emoce uvolňovat.
Zmíněné vědomé dýchání můžeme použít i ve formě vizualizace. S každým nádechem si představujeme, jak do každé buňky našeho těla rozvádíme pozitivní emoce
4. Speciální tip
Tipem jak obecně podpořit proudění krve je automasáž pomocí žínky, která svým působením čistí kůži, zlepšuje její prokrvení a tok energie v meridiánech.
Pokud byste chtěli pro své srdce a krevní oběh udělat dobrou službu a jíst zdravě více než jeden den, najeďte na vzorové jídelníčky a dejte celkově své zdraví do pořádku systematickou změnou jídelníčku. Nebo se přidejte do letního programu Hubneme do plavek, kde je připravený jídelníček na 14 dní včetně nákupních seznamů, video receptů a zdravotního cvičení. Vše s ohledem právě na orgány, které jsou v létě citlivé, potřebují naši péči. Dáte tak do pořádku nejen své střevo a srdíčko, ale také hormonální systém, váhu a psychiku.
Buďte první, kdo napíše komentář