Přeučit dítě zvyklé na mléčné výrobky a pečivo není snadné. Stáňa si to vyzkoušelo u starší dcery, která byla kvůli nemocem víc doma než ve školce. Teď je zdravá i v zimě. U mladší dcery na to šla Stáňa od začátku jinak a má tedy možnost srovnávat. Na začátku musela sebrat odvahu, teď se díví, že stačilo tak málo. Třeba vynechat máslo.

Terezka pořád marodila

Naše čtyřletá dcera je od narození alergická na vejce. V půl roce se ji objevila v obličeji vyrážka, která po postupném vysazování různých druhů potravin zmizela. Každou zimu bývala nachlazená, trpěla na nekončící rýmy. Ve třech letech promarodila zimu od listopadu do dubna. Odchodila tři dny do školky, pak byla týden doma a tak stále dokola.

Vysadila jsem pšenici a mléko

V té době jsem prošla předvánočním kurzem Vánoce jinak. V březnu jsem sebrala odvahu a Terezce přestala podávat pšenici a mléko, máslo jsem jí ale dávala dál. Jedla ho i několikrát denně. S pomocí homeopatik a nového jídelníčku se zlepšil průběh nemocí a s nastávajícím jarem se nemocnost snížila až vymizela úplně.

Když děti jí jinak od malička, je to snazší

Pomalu jsem měnila náš jídelníček. Ve stejné době naše druhá dcera začínala s příkrmy. Od začátku jí jinak. Snídáme spolu obilné kaše se zeleninou, obědváme kompletní talíř, baští vše, prostě paráda. Začala jsem vařit obilná mléka a zeleninové vývary. Je ohromný rozdíl dítě naučené a nenaučené na běžnou stravu. Na začátku jsem si nedovedla představit, že zdravé vaření může pokaždé vypadat trochu jinak, že můžete mít každý den na talíři trochu jiné jídlo.

Postupně přeučuji starší dceru, chtělo to jen vydržet

Už je to rok, co starší dcera jí jinak, raduju se z jejích ohromných úspěchů, i když nás čeká ještě kus cesty. Když jsme se změnou začínaly, jedla suché přílohy, dýňovou polévku, hromady pečiva, jogurty a pribiňáky. Co se jí nelíbilo, ani neochutnala. Nejí omáčky, takže doma jíme jen polévky. Pokud má jako polévku vývar, k příloze dostane druhou polévku zeleninovou, i když to vypadá jako omáčka. Stačilo vydržet a postupně si zvykla, že k obědu i večeři patří zelenina. Zatím to jsou mixované polévky, jiné nechce, ale i to je veliký úspěch. A do mixovaných polévek se toho hodně schová. Luštěniny, kousek mořské řasy apod. Teď si oblíbila pečené placičky. Základ je kulatozrnná celozrnná rýže, k tomu zlaté lněné semínko namočené a rozmixované, pohanková mouka, květák nebo kapusta a nějaké koření. Ve školce vaří paní kuchařka pro Terezku bez vajec, pšenice i mléka, co nenahradí ona, pošlu já. Jsem jí za to moc vděčná.

Věřím, že se jí zdraví změnilo jídlem

Co se Terezčiného zdraví týče, čekala jsem, co se stane, až se na podzim ochladí. Byla jsem připravena jí vysadit i máslo. Když byla v listopadu podruhé nemocná, přestala jsem jí ho dávat úplně. Před Vánoci byla ještě jednou nemocná a od té doby je zdravá! Máme z toho ohromnou radost, je to neuvěřitelné a přitom stačilo tak málo. Babička (tchyně) mi řekla, že si to už mohla odstonat a zlepšilo se to samo, že to už nikdo nezjistí. Já věřím, že je to v jídle.

Manžel a já

Manžel si jiné vaření chválí, když mu chutná. Rád sáhne i po běžném jídle. Má pár kilo dole, nicméně spí stále špatně. Věřím, že se časem zlepší i on. Mě jiné vaření baví a je mi po něm dobře. S radostí se dívám, jak holčičkám prospívá. A jako bonus navíc mám váhu o jaké se mi dřív ani nesnilo.

 

Stanislava

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Děkuji za celý rok v Klubu

Dobrý den, Evo a Heleno, chtěla bych vám poděkovat za...

Krevní tlak už mám v pořádku a beru minimum léků (Hana)

Hana: Zeleninový vývar mám odzkoušený i na mé fence...

Nejdřív jsem byla za exota, ale teď se ke mně přidávají další (Zuzana, 57 let)

Zuzana: Když jsem před lety přestala jíst maso, protože...

Syn zahodil instantní polévku, aby si dal moji

Dagbri: Mám dobré zprávy. Když starší syn ochutnal tuto...

Jídlo je perfektní, i děti uždibují (Lada)

Lada: Dneska třetí den a jídlo za mě perfektní....

Za 6 dní v kurzu Hubnutí do plavek má dole 1,5 kg a 4 cm v pase!

Dagmar: Jsem 6.den v kurzu Hubneme do plavek a...

18 kg dole a energie tolik, že se nepoznávám (Lenka)

Lenka: Já se nepoznávám, jsou čtyři hodiny odpoledne a...

JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani popsat

Miluše: JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani...

10 kg špeků pryč (Pavel)

Pavel: Ahoj všem! Chtěl bych vám poděkovat za vaši...

Kalhoty mi padají i zapnuté (Veve)

Veve: Ahoj Evi, dnes jsem tě viděla v pořadu...

Děkuji za to, že jste normální ženské, a předkládáte to nejlepší, k čemu jste se dopracovaly

Renča: Prochechtala kus včerejšího dne při pročítání webu JJ...

Bez ranní polévky to u mě už nejde

Zdlang: Devcata, jsem spokojena, jak to valim a zvladam,...

Své porce musím bránit před rodinou:-)

Adad: Dobrý den, děkuji za krásný a hlavně srozumitelný...

Zdravotní problémy i kila jsou pryč, mám energie na rozdávání (Jitka)

Jitka: Ahoj děvčata, v březnu chřipka doprovázená zahleněným kašlem,...

Manžel sa pomaly a isto pridáva k môjmu stravovaniu (Iveta)

Iveta: Ahoj. Môžem povedať, že som dosiahla 14. deň...
 1. Asi záleží i na dětských chutích – např. naše děti odmítají vařenou zeleninu čím dál tim víc. Syrové snědí klidně dva talíře…
  Přitom já i muž jíme zeleninu v každé podobě.

  Kamarádka má zas jinej extrém. jedno dítě sní cokoli, druhý téměř nic. Přitom jim nabízí to samý, mají stejnou výchovu.

  • Já si tím nejsem tak jistá, samozřejmě chutě můžou být různé, ale rodiče se ke dvou dětem nikdy nechovají stejně. Vidím to denně ve školce, dokonce i u dvojčat. Maminky nevědomky podsunují jednomu víc toho či onoho, protože tenhle je o něco hubenější, tohodle vrstevník jí to a ono, on je teď po nemoci atd. Pak je tu věk dětí, nejstarší často nesměl určité jídlo ještě při nástupu do školky a třetí, čtvrté dítě to samé už žmoulá v kočárku. Nestačím se divit. A pak, když si to zpětně uvědomím u svých synů, tak to dělám taky. A když se hodně držím a snažím se každému stejně, tak to vlastně také není ok, protože když batole sní k večeři tři lívance, tak pro školáka je to jen olíznutí.

   Preferování syrové zeleniny na místě tepelně upravené krásně vysvětluje čínská medicína. Člověk má v těle vnitřní kompost, jídlo není dostatečně strávené a místo toho tlí, vzniká teplo (tím pádem má méně energie), tělo se potřebuje ochladit a volá po syrové zelenině. Jenže je to začarovaný kruh, syrová zelenina a ovoce to jen zhoršuje a zhoršuje.
   U nejstaršího to došlo do extrému, doktoři ale neviděli problém. Vždyť přece jí tak zdravě. Pak nám jeden pediatr (a doktor TČM v jednom) vysvětlil to o kompostu a voalá, máme doma vyměněné dítě.
   Mladší syn má teď také období salátů a syrové zeleniny a vidím na něm ten pokles výkonu, únavu, věčná rýma a teploty. Když jedl striktně jinak, byl tři roky naprosto zdravý. Na sobě to teď pozoruji také. Chtělo by to restart, ale pohodlí vyhrává :(

   • Lamm to je skvělé, že jste to takhle popsala, jak to funguje u vás. Já také hned vidím každé jedno nevhodně zařazené syrové jídlo. Ale chápu, že pro začátečníky je to těžké sci-fi :-) Příklad s kompostem je velmi výstižný! :-) A co se přidat do očisty? Klubáci ji mají jen za 490 Kč a je to vždycky dobrá motivace pro všechny. Pokud se nepletu, vy jste s námi v Klubu, že?

 2. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekOvocná kůže
Další článekKroupy s hatomugi a křupavými tygřími ořechy