Domů > Magazín > Vaše příběhy

Přeučit dítě na jinou stravu stojí za to (Stáňa, 37 let)

Přeučit dítě zvyklé na mléčné výrobky a pečivo není snadné. Stáňa si to vyzkoušelo u starší dcery, která byla kvůli nemocem víc doma než ve školce. Teď je zdravá i v zimě. U mladší dcery na to šla Stáňa od začátku jinak a má tedy možnost srovnávat. Na začátku musela sebrat odvahu, teď se díví, že stačilo tak málo. Třeba vynechat máslo.

Terezka pořád marodila

Naše čtyřletá dcera je od narození alergická na vejce. V půl roce se ji objevila v obličeji vyrážka, která po postupném vysazování různých druhů potravin zmizela. Každou zimu bývala nachlazená, trpěla na nekončící rýmy. Ve třech letech promarodila zimu od listopadu do dubna. Odchodila tři dny do školky, pak byla týden doma a tak stále dokola.

Vysadila jsem pšenici a mléko

V té době jsem prošla předvánočním kurzem Vánoce jinak. V březnu jsem sebrala odvahu a Terezce přestala podávat pšenici a mléko, máslo jsem jí ale dávala dál. Jedla ho i několikrát denně. S pomocí homeopatik a nového jídelníčku se zlepšil průběh nemocí a s nastávajícím jarem se nemocnost snížila až vymizela úplně.

Když děti jí jinak od malička, je to snazší

Pomalu jsem měnila náš jídelníček. Ve stejné době naše druhá dcera začínala s příkrmy. Od začátku jí jinak. Snídáme spolu obilné kaše se zeleninou, obědváme kompletní talíř, baští vše, prostě paráda. Začala jsem vařit obilná mléka a zeleninové vývary. Je ohromný rozdíl dítě naučené a nenaučené na běžnou stravu. Na začátku jsem si nedovedla představit, že zdravé vaření může pokaždé vypadat trochu jinak, že můžete mít každý den na talíři trochu jiné jídlo.

Postupně přeučuji starší dceru, chtělo to jen vydržet

Už je to rok, co starší dcera jí jinak, raduju se z jejích ohromných úspěchů, i když nás čeká ještě kus cesty. Když jsme se změnou začínaly, jedla suché přílohy, dýňovou polévku, hromady pečiva, jogurty a pribiňáky. Co se jí nelíbilo, ani neochutnala. Nejí omáčky, takže doma jíme jen polévky. Pokud má jako polévku vývar, k příloze dostane druhou polévku zeleninovou, i když to vypadá jako omáčka. Stačilo vydržet a postupně si zvykla, že k obědu i večeři patří zelenina. Zatím to jsou mixované polévky, jiné nechce, ale i to je veliký úspěch. A do mixovaných polévek se toho hodně schová. Luštěniny, kousek mořské řasy apod. Teď si oblíbila pečené placičky. Základ je kulatozrnná celozrnná rýže, k tomu zlaté lněné semínko namočené a rozmixované, pohanková mouka, květák nebo kapusta a nějaké koření. Ve školce vaří paní kuchařka pro Terezku bez vajec, pšenice i mléka, co nenahradí ona, pošlu já. Jsem jí za to moc vděčná.

Věřím, že se jí zdraví změnilo jídlem

Co se Terezčiného zdraví týče, čekala jsem, co se stane, až se na podzim ochladí. Byla jsem připravena jí vysadit i máslo. Když byla v listopadu podruhé nemocná, přestala jsem jí ho dávat úplně. Před Vánoci byla ještě jednou nemocná a od té doby je zdravá! Máme z toho ohromnou radost, je to neuvěřitelné a přitom stačilo tak málo. Babička (tchyně) mi řekla, že si to už mohla odstonat a zlepšilo se to samo, že to už nikdo nezjistí. Já věřím, že je to v jídle.

Manžel a já

Manžel si jiné vaření chválí, když mu chutná. Rád sáhne i po běžném jídle. Má pár kilo dole, nicméně spí stále špatně. Věřím, že se časem zlepší i on. Mě jiné vaření baví a je mi po něm dobře. S radostí se dívám, jak holčičkám prospívá. A jako bonus navíc mám váhu o jaké se mi dřív ani nesnilo.

 

Stanislava

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Asi záleží i na dětských chutích – např. naše děti odmítají vařenou zeleninu čím dál tim víc. Syrové snědí klidně dva talíře…
Přitom já i muž jíme zeleninu v každé podobě.

Kamarádka má zas jinej extrém. jedno dítě sní cokoli, druhý téměř nic. Přitom jim nabízí to samý, mají stejnou výchovu.

Ukázat další komentáře