Domů > Zdravé recepty > Přílohy

Rýže basmati se slunečnicovým semínkem

Uvařeno
sezóna jaro

Rýže Basmati je lahodná odrůda rýže, která je skvělá jak celozrnná, ale i loupaná, tzv. bílá. Doporučujeme přidat k rýži ještě slunečnicové semínko, které v rýži krásně křupe.

Ingredience
pro 4 porce
 • 1 hrnek bílé rýže basmati
 • 4 lžíce slunečnicového semínka
 • 3 hrnky vody
 • sůl

Těžká životní situace mě donutila brát psychofarmaka. Bez nich to nešlo, ale s nimi taky ne. Přes dva roky jsem nespa...

Jak připravit rýži se slunečnicí

 1. Rýži propláchneme ve studené vodě, přidáme 3 hrnky vody, slunečnicové semínko, sůl, přiklopíme a dáme vařit.
 2. Když přijde voda k varu, zmírníme plamen na minimum.
 3. Na mírném plameni vaříme cca 20 minut do vstřebání vody.

Praktické

Pokrm je přirozeně bezlepkový a nesójový.

Obměna

 • Do vaření lze přidat i jiná propláchnutá semínka dýně, lnu či sezamu. Pokud je nemáte, můžete je vynechat a uvařit rýži samotnou.
 • Místo bílé můžete uvařit i verzi natural. Obsahuje více vitamínů a minerálů. Bílou dáváme začátečníkům, protože většinou každému chutná a snadno se tráví. Ale určitě časem vyzkoušejte verzi natural, nám chutná ještě víc a více zasytí.
 • Pokud nemáte rýži basmati, nic se neděje, uvařte si jakoukoli jinou rýži, kterou máte po ruce. A časem se naučte používat další druhy rýže.

Děti

 • Tuto kombinaci mohou děti asi od 8 měsíců, ale ještě zcela bez soli, pokrm je nutné jim propasírovat.

PS: Zkoušíte recepty? Co se do toho pustit pořádně?

Co si 8 týdnů vařit podle připraveného zdravého jídelníčku? Začínáme podzimní detox. Spravíme si postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci jídelníčky a detox.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Rýži spolu se semínkem mám také předem namočit? Pokud ano, na jak dlouho. Veškeré namáčení provádět při běžné pokojové teplotě nebo dát do lednice? Děkuji

Zítra začínáme vařit. Moc se těším.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Celozrnná rýže vařená s kaštany

Sladké kaštany milujeme jak do sladkých, tak do slaných jídel, anebo jen tak upečené v troubě… A pokud nevíte co s nimi, přidejte je k vařícím se obi...

Kari smažená rýže s hráškem

Milujete asijskou kuchyni? Pak si zamilujete i tuto mírně pikantní voňavou kari smaženou rýži. Když máte uvařenou rýži, je to rychlovka!

Luxusní cuketové lodičky s maso-sýrovou náplní (vegan)

Pochutnejte si na skvělých plněných cuketách s mletým masem a zapečené sýrem ve stylu Jíme Jinak – tedy bez masa a bez sýra. Stačilo přidat dvě zdrav...

Smažená rýže s hráškem

Milujete asijskou kuchyni? Pak si zamilujete i tuto mírně pikantní voňavou smaženou rýži. Když máte uvařenou rýži, je to rychlovka!

Natto s rýží a žampiony

Potřebujete rychlou, vydatnou a zdravou večeři, která vám pomůže s krásnou pletí, zdravými nehty a vlasy? Pak zkuste tuhle dobrotu s natto.

Nákyp s černými fazolemi

Zapékané nákypy v chladných dnech příjemně zahřejí. Černé fazole posilují ledviny a červená řepa je dobrá na krev. Vyzkoušejte, jak chutnají společně zapeč...