Bez stromečku nebo ozdobené větve si neumíme Vánoce vůbec představit. Poradíme vám, jak se správně o stromeček starat, aby vám vydržel co nejdéle.

Smrček nebo borovice

Když jsem byla malá, byl na výběr pouze smrček nebo borovice. U nás doma jsme mívali smrček a nákup stromku měl na starosti táta. Jenže táta měl vždy velkou empatii a bylo mu líto těch smrčků, které pro nějakou vadu na kráse nikdo koupit nechtěl. A tak jsme mívali doma roztodivné tvary stromečků. Velmi často byly celé nakřivo, někdy chyběla celá řada větví nebo měl dvě špičky. Vrcholem byl takzvaně rohový stromek, který se perfektně svým tvarem hodil do rohu, jelikož měl větve jen z jedné strany. Tátovi to ale nevadilo a vždy si nějak poradil. Některé větve seřízl, jinde nějaké přidal a stromeček byl vždy nakonec pěkný.

V dnešní době je výběr úplně jiný než za mého mládí a můžete si vybrat z desítky různých druhů stromečků. Stromky ale také nejsou zrovna nejlevnější záležitost, proto vám poradíme, jak se o zakoupený stromeček starat, aby vám vydržel co nejdéle svěží a krásný.

Jak se starat o vánoční stromeček

Hned jak stromek donesete domů, rozbalte ho a seřízněte kmínek, pokud vám ho při koupi zrovna čerstvě neseřízli. Řez totiž po čase zalije smola a stromek by nemohl pít. Kmínek je nutné zkrátit minimálně o 2 cm. Po uříznutí postavte stromeček do nádoby s vodou a skladujte ho nejlépe venku. Stromek vypije asi 5 litrů vody, díky které zůstane déle čerstvý. Pokud by hrozily mrazy, kupte si v lékárně glycerín a přidejte ho do vody, ten zabrání zamrznutí.

Největší problém je pro stromeček sucho a teplo, proto se mu snažíme co nejvíce vyhnout. Základní pravidlo je skladovat stromeček na chladném místě, ideálně venku nebo na balkóně. Vyplatí se najít nějaké stinné místo, kde na stromeček nebude svítit slunce, které způsobuje další vysychání. 

Pokud chcete mít stromek co nejtrvanlivější, pokropte 2-3x celý strom i s jehličím vodou z konve nebo hadice. Je to zajímavé, ale stromeček dokáže přes jehličí pojmout dalších 5 litrů vody.

Až dáte stromeček do stojanu, volte takový, do kterého je možné dolívat vodu. Ta by měla dosahovat až ke kůře, stromky totiž vodu sají pletivem, které je pod kůrou. V teple našich domácností stromek trpí, postříkejte mu proto rozprašovačem alespoň 1x denně jehličí. Takto ošetřený stromek vám vydrží doma v teple pěkný určitě víc jak 14 dní.

Živý stromek


I živý stromek, je nutné kropit vodou z rozprašovače. V teplé a suché místnosti by neměl zůstat déle než týden. Pozor, ale změna teploty by měla být pozvolná.

Začněte v chladnější chodbě nebo garáži, kde je tak kolem 10 °C. Po několika dnech ho přeneste do předsíně. O Vánocích by měl být v pokoji, kde je zhruba mezi 18 až 20 °C, maximálně týden. Pak zopakujte stěhování v opačném pořadí, aby si opět přivykl na nižší teplotu. Do jara by měl počkat ve světlé místnosti, kde bude chráněný před mrazy.

Stromky ponechané déle doma, nezvládají teplotní šok a uschnou i přesto, že je budete pravidelně zalévat.

Jaký máte na Vánoce stromeček vy? Umělý, čerstvý nebo živý v květináči?

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

3 komentáře. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  1. My máme stromeček v květináči a necháváme ho venku! Jen ho vždycky z koutku u zdi vystrčíme pěkně doprostřed dvorka, na dohled z oken, a ozdobíme. Parádu dělá velikou, když nasněží, ohromně mu to sluší a vždycky nám vydrží několik let. Starosti o prskavky a kde co popálí tím taky odpadají – prskáme si pěkně na dvoře. Když fouká vítr, svíčky zhasínají, ale je to 50:50, nebo spíš vítězíme.
    Samozřejmě to vyžaduje, aby měl člověk venku vhodné místo. Chápu, že stromeček před panelákem není to pravé. Ale na balkóně přede dveřmi to taky bývalo fajn.

    • Ivo to je výborný nápad! Kdo má balkon nebo terasu a velká okna, může mít živý stromeček pěkně venku, aniž by ho ohrozil suchem a teplem.

    • Ivo, to se mi líbí moc, naše jedlička zasazena celkem šikovně před domem zatím vypadá spíš jako pometlo než jako vánoční stromek, ale třeba se za pár let dočkáme. Ale kam vám Ježíšek dává dárky? Ven nebo dovnitř??? 🙂

  2. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Helena
Autorem článku je Helena
Po letech hledání a zkoušení na vlastním těle, jsem konečně přišla na to, jak chutně a zdravě jíst, aniž bych se musela hlídat v porcích a měla zdravotní problémy. Letitá trápení s nadváhou jsou pryč.
Předchozí článekVánoce jinak – Síň slávy
Další článekUmeocet