Vánoce, televize a tak

61

Je neskutečný rozdíl sledovat předvánoční čas očima těch, kdo uvažují jinak, nebo jsou třeba s námi přímo ve vánočním kurzu, a očima ostatních lidí. Díky předvánočním besídkám a adventním koncertům jsem se dostala mnohem víc mezi lidi a nestačím se divit, jak různý pohled na ty stejné svátky můžeme my lidi mít. Vůbec to nemám v plánu hodnotit. Jen to pozoruju a vzpomínám, jak mi kdysi televizní program dokázal zkazit náladu...

Mám svůj svět

Většinu času trávím s dětmi doma nebo je doprovázím někam na kroužky, takže se můj svět zúžil na pár příjemných lidí, se kterými se rádi vídáme a na vás tady na stránkách. Takové to běžné konvenční žití jde dost mimo nás. Žijeme na konci vesnice, u lesa, trochu jinak než většina lidí. Tak jsme si vytvořili takové příjemno pro žití a jak se objeví nějaký negáč, prcháme :-)

Besídka

No ale teď jsme pořád někde mezi lidmi. Na koncertě, v divadle, na rozsvěcení vánočního stromečku apod. To se samozřejmě většinou potkáváme s usměvavými lidmi, co se přišli na chvíli zastavit a užít si adventního času. Ale třeba včera v hudebce jsme se potkali s rodiči, co se přiřítili na vánoční besídku svých dětí. Jedna maminka zapadla do gauče mezi jiné maminky se slovy: „Já si musím honem sednout nebo se už neudržím na nohách. Jsem hotová. Dneska je to strašný.“ A posadila se mezi dvě další maminky. „No asi jako každej den teďka před Vánocema,“ doplnila ji hned ta druhá. Třetí povídala cosi o úklidu a kolik toho ještě musí, první dodala, že ještě nemá dárky. Dál už jsem nevnímala, myšlenky mi utekly k těm krásným komentářům v našem kurzu. To je zvláštní, pomyslela jsem si. Stejné svátky, stejné počasí, stejná republika a pár ženských je nadšených, mají uklizeno, napečeno, natěšeno a zbytek světa se hroutí. Ty maminky byly moc sympatické a ani náhodou bych je nechtěla kritizovat. Však jsem sama hektické Vánoce zažívala každý rok. Slova té první maminky naprosto vystihovala můj dřívější každodenní pocit ze života nikoli jen z Vánoc. A stres z úklidu a dárků, o kterých mluvily další dvě, znám také velmi dobře. Však kdo je s námi v kurzu, ten ví, co jsme tam o našich zkušenostech z rodiny všechno napsali. Ale zaujalo mě to dvojí vidění stejných svátků.

Chlapíci v konzumu

Ještě před samotnou besídkou jsme měli chvíli čas, protože starší dcera měla se spolužáky a paní profesorkou generální zkoušku. Mladší dcera usnula a venku bylo nevlídno. Tak jsme s mužem zašli do nedalekého konzumu, kde se dá sednout a chvíli přečkat u čaje či kávy. Je to maličký obchůdek jak z první republiky. Paní majitelka všechny zná a zákazníci si tu podávají dveře. Pozorovali jsme ten cvrkot, požadavky zákazníků, kteří někdy zvesela, jindy zběsile kupovali věci, které my už vůbec nepotřebujeme, a ze všeho nejvíc nás zaujala diskuse chlapíků, co sem chodí po práci na pivo a „jednoho ruma“. Vypadali poměrně adventně naladěni. V klidu seděli, nikam očividně nespěchali a vedli zajímavé řeči. Jeden držel v ruce časopis a říká: „Hele, tady  je normálně program na 14 dní! To je dobrý za ty peníze.“ Pak následoval výčet zajímavých pořadů, které budou na svátky dávat. Přišlo nám to ohromně vtipné. Jeden z večerů byl vyhodnocen jako večer na nic (slušně řečeno), protože nic kloudného podle pana čtoucího, zrovna neměli dávat. Zasmála jsem se tomu, protože my doma televizi nemáme. Tedy máme obrazovku a to velikou, ale nemáme televizní příjem. Pouštíme si jen filmy  a pohádky podle potřeby. Vlastně velmi málo. Ovšem vzápětí jsem si uvědomila, že dříve mi televizní program taky dokázal zkazit náladu. Vybavilo se mi úplně živě, jak jsem si v něm četla a když večer nebylo nic k vidění, byla jsem otrávená a měla pocit, že mi někdo zkazil večer. Ani se nepamatuji, jak dlouho to je. Nejspíš někdy v dobách, kdy jsem byla na škole. Možná ještě na intru na střední. Zřejmě v době, kdy byla jen jednička a dvojka. Starší ročníky ví, o čem teď mluvím :-) Těžko říct. Ale ten pocit znám. Zvláštní, že? Že nám může náladu ovlivnit skladba pořadů. A že si člověk nevybere ani dnes, když je tolik televizních stanic.

Pohádky

V úterý jsme si udělali zdravou vánoční večeři s pár přáteli a já zaslechla debatu nad tím, kolik je každý rok nových pohádek. Diskuse se odvíjela tím směrem, že naše generace viděla mockrát Pyšnou princeznu, zatímco dnes si děti těžkou nějakou pohádku pustí dvakrát, když je jich tolik a stále nějaké přibývají. Vůbec prý je to nebaví, jedou jednu za druhou a ani nevědí, na co koukají. V duchu jsem se musela smát sama sobě, jak já pohádky poslední roky prožívám. Den předtím jsem si totiž k vaření oběda pustila krásnu českou pohádku Dařbuján a Pandrhola a dvakrát zamačkávala slzy. Smějte se, jak chcete, radostná scéna s uzdraveným havířem a smutná s hladovými dětmi mě prostě dojímají :-)

Čím blíž k Vánocům, tím víc rozdíl

Jak se Vánoce víc a víc blíží, viditelně to graduje. Kdo byl ve stresu, je ve větším, kdo byl připraven, nemůže se dočkat Štědrého dne. Na každém rohu vidím uspěchané lidi, když pustím rádio, slyším vzdychat moderátory. Pak mrknu večer na web, když holky spí, a dojetím mi vlhnou oči, když čtu, co všechno a s jakou radostí některé z vás dokázaly zařídit, změnit  a ještě si to užít. Jeden by nevěřil, že žijeme ve stejné republice jako ti uzoufaní nešťastníci.

Burácím a užívám si to

Já sice občas burácím, když mi Kája místo zdobení perníčků saje polevu a co nazdobíme s Markétkou, to sní, ale moc si to užívám. I to hudrování, když pak polevu utírám ze židlí, stolu a podlahy. Můj muž to moje hořekování nejspíš vnímá trochu jinak, ale to už patří k procesu tvoření. Myslím, že Vánoce s dětmi jsou na svátcích to nejkrásnější a v mém případě ty přípravy jsou to nejvánočnější z celých Vánoc. Vrcholem pro mě bude jejich radost z dárků na Štědrý den.
Navíc, co jíme jinak, vnímám mnohem více energie v přírodě, takže si kromě duchovního a rodinného rozměru Vánoc užívám i ten přírodní. Užívám si náš zimní útlum. Vědomě se měním v medvědici zalezlou v noře. Nečekám od sebe velké výkony. S klidným srdcem nestíhané věci odložím na další rok a odpočívám, co se jen s malými dětmi dá. A když se přiblíží Štědrý den, vnímám intenzivně Slunovrat.

Jak je to u vás

A jak to vypadá pár dní před Vánoci u vás? Stíháte, nestíháte, užíváte si to  nebo fofrujete?

PS: Článek jsem sice napsala v prosinci 2016, ale jak to tak po sobě čtu, je to stále aktuální. Letos nám do některých radostí zasáhla vládní opaření, ale jinak je to každý rok to samé všude okolo, tak ho zařazuji znovu.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Necítím hlad mezi jídly a už nepotřebuji sladkosti (Zdenka)

Zdenka: Dobrý den, dnes mám 4. den. Nejdříve jsem...

Zbožňuji vaše recepty

Ema K.: Zbožňuji Vase recepty, vařím, peču, baštím, papám a...

Nemám chuť na sladké a už mi nechutná ani káva!

Petra: Tak pro dnešek jedno velké AHA! Nemám chutě...

Za 14 dní mám dole 5,3 kg a 5 cm v pase!

Alenaleak: Po 14 dnech mám dole 5,3 kg a...

Sportuji a nepotřebuji žádné potravinové doplňky (Dušan)

Dušan: Ahoj všichni, říkám si,že bych měl také něco...

Každé jídlo mě překvapuje svou chutí a jednoduchostí (Michaela)

Michaela: Dnešní den je 4. dnem s Jíme jinak,...

Domácí chléb

Dobrý večer, hledám nějaký osvědčený recept na domácí chléb....

Kontakt

Chcete spolupracovat? Ozvěte se.

Prožívám teď zářící období (Kattynka)

Kattynka: Momentálně se nacházím v jiné životní rovině -...

Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)

Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...

Objevila jsem kapustu a nemohu se jí nabažit!

Stipl2: Misto cizrny sel do hrnce opeceny tempeh a...

Děkuji za to, co děláte!

Zlatka: Dakujem velmi pekne za vsetko co robite pre...

Díky JJ jsem ušetřila, cítím se lépe, hubnu a lépe i vypadám!

Kateřina: Na JJ stravě jsem oproti normálnímu stravování ušetřila...

Stačilo začít vařit jinak a 13 kg je dole (Slavomíra)

Slavomíra: Stačí variť dle Jíme Jinak a prejde chuť...

Nejde jen o kila, i nálada je o hodně lepší (Veve)

Veve: Zdravím všechny a hlavně Naši Evičku :-) Dnes byl...

Vaše videorecepty jsou úžasné, každý den se zdokonaluji

Iva: Ahoj! Od 21.12. nepiju kávu, od 25.12. nejím...

Neuvěřitelných 61 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Mám Vánoce klidné už asi třicet let 😁. Když byl syn malý, nechtěla jsem ho připravit o pohádku s Ježíškem, ale zase jsem mu nechtěla úplně lhát. Tak jsem mu vyprávěla, že dárky sice kupují rodiče, že je s láskou vybírají a samozřejmě na ně šetří, ale Ježíšek to pak celé pod stromečkem zkontrolujte a když se mu zdá, že si dítko nějaký dárek nezaslouží, vezme ho z krabičky a dá ho jinému dítěti, které nemá nikoho, kdo by mu dárky dal nebo jsou tak chudí. Vánoce miluju, do dnes, a to syn už je dospělý, dodržujeme, že se nejdříve rozsvítí prskavky, pak zazvoní zvoneček a teprve se může ke stromku. Nepodlehame ani trendům ve zdobení stromku, zdobíme klasicky a opravdu bohatě. Dřív jsem každý rok přikupovala ozdoby, ale posledních pár let ozdoby hackuji nebo dělám z korálků. Letos jsem dělala 3D z korálků, povedly se. Každý rok jsem už první neděli zdobila malý stromek v kuchyni, na 23.13. jsme vytáhli velký, dali na něj světýlka a 24 ho ozdobili. S vařením ani pečením jsme to nikdy moc nepřeháněli, dárky máme rádi, ale tak nějak si víc a víc vážíme toho, že je pohoda a jsme spolu. Dárky si stejně dáváme průběžně celý rok, drobnosti, někdy je to prostě i jen to, co tomu druhému chutná… Většinou si vše nakoupím na začátku měsíce, pak už jen občas dokupuji zeleninu, ale takhle to dělám pořád, nejen o Vánocích. Místo obchodů chodíme raději do přírody.

 2. Vánoce v pohodě jsme už měli před tím než jsme začali jíst jinak. Možná už vlastně od chvíle kdy máme děti. s dětmi člověk najednou zpomalí a začne si užívat i maličkosti. V současné době už máme vánoce hodně minimalistické. S mužem už si materiální dárky nedáváme od roku 2006. Raději si najdeme jednou týdně chvilku pro sebe a dáme si masáž. Děti si každoročně můžou prát jen jeden dárek. Začátkem listopadu kreslí dopis. Letos jsme dárek vyzvedly společně a hrdě si ho odnesli domů, kde si ho s mou pomocí zabalily. Radost z Vánoc jim to rozhodně nesebralo. Těší se a každý den počítají kolik ještě dnů zbývá do Vánoc. V práci mě mají za krkavčí matku, která dětem nedá kouzlo Vánoc. Já se jen směji a říkám: „každý to má tak, jak si to zařídí“. Než abych dětem vyprávěla pohádky o tom že dárky nosí Ježíšek, už od začátku přiznávám , že jsme to my rodiče. A tak nám s radostí připravují kokosove mléko a cukroví :)

  • Děkuji za tvá slova. Mám 1,5 letou dceru a rozmýšlím, jestli ji vůbec navedu na iluzi, že dárky nosí Ježíšek. Líbí se mi být upřímná ke všem a i k dětem. Rozhodně ji nechci brát kouzlo Vánoc. Ovšem jsem přesvědčená, že na Ježíškovi to nestojí.
   Mnohem raději bych si s ní povídala o dávných zvycích, tradicích, o slunovratu, o Ježíškovi a o Vánocích jako takových. Ze své rodiny toto neznám.
   Máte prosím někdo tip, kde bych mohla najít nějaké pěkné povídání o tématech, které jsem psala :-)

   • Já to mám dost podobně, proto jsem dětem Ježíška nechtěla vnutit a ani je v tom uměle nedržela. Hrajem si na něj vědomě, píšeme mu všichni dopisy a pak si zase odepisujeme, všichni víme, že nám to píšou holky nebo my jim, společně i vybíráme dárky pro ostatní. Překvapení se koná stejně, protože děti nikdy neví, zda a co dostanou. Na té iluzi to skutečně nestojí. Část těchto tradic se najde tady na JJ, protože my se o to snažíme a svoje poznatky tu sdílíme. Jinak chodíme po přednáškách, po skanzenech apod.

    • U nás to je podobné. Syn od mala ví, jak to je s Ježíškem. Tenkrát mi na moje vyprávění odpověděl: „Maminko, ty jsi můj Ježíšek.“ O to víc ale s námi to kouzlo Ježíška je. A letos při společném psaní dopisu Ježíškovi mi pravil:“ Ale víš co, já si toho Ježíška stejně představuju jako ježečka, který na svých bodlinkách nosí lidem dárky.“ Tak tohle mě na těch vánocích baví a dojímá nejvíc, to neuchopitelné kouzlo bezelstné dětské představivosti. Tak krásné vánoce :-)

     • Já jsem si říkala, že jak holky rostou, tak už to takové nebude, když už všechno vědí…a vůbec ne, zase to bylo krásné a dojemné. Šli nahoru do pokojíčku vyhlížet Ježíška a mladší cestou prohodila „a vy to sem zatím nanoste“, ale když pak přišly na zvonění k prskajícímu stromečku, tak ječely radostí, nad dárkem ta menší plakala radostí, no prostě nádhera.

 3. Tak pod tento článek se podepisuji, máme to velmi , velmi podobně, a jsem ráda, že nepatřím do té bláznivé skupiny…
  ale taky mi to trvalo, nenechat se strhnout už jen rodiči…a dělat si to po svém…ale je to i o věku dětí, o tom , jak si to v rodině vše nastavíme..dárky skoro nebudou, bude seznam, co vše jsme kdo dostal přes rok…ale naopak děti něco chystají…:) nějaké překvapení…??

 4. Boží !!! tenhle článek podepíšu!!
  Akorát to pečení s dětma je u nás tak na panáka.( tam obilná strava na nervy nestačí)
  Kluci mají 3 a 4,5 let a ten mladší dokáže neskutečný věci.
  Jinak to máme hodně podobně:-)
  Jsem velký příznivce stránek!
  Díky za ně a krásný vánoční svátky!

  • Kačo, já kdybych pila, tak bych si do loňských Vánoc panákovala každé pečení :-))) Letos prvně (holkám 7 a 10 let) si připadám, že mám OPRAVDOVÉ PARTAČKY a že úklid apod. není jen na mě, zatímco ony si „hrají s těstem a polevami“. Ani mě někdy na nervy s dětma obilná strava nestačí :-))) Jestli se ti stránky líbí a chodíš sem ráda, budeme rádi za sdílení a like ;-)

 5. Je to trochu od tématu, ale Evi, čím, prosím tě, zdobíte perníčky? Nějakou směsí kaše s agarem či jak? My jsme zatím pekli povidlové podle Dáši Lužné a místo zdobení je vykrajujeme tiskátky se zvířátky od Tescomy.

 6. A ještě něco : uštvaná žena se rovná naštvaná žena. Takže holky, pokud budeme uštvané, budeme i naštvané (a tím pádem negativní, unavené a kdo ví co ještě). Pokud jsme v pohodě, jsme usměvavé, optimistické, pozitivně naladěné, nad věcí a vše nám jde od ruky. Tak co, která jste která? :-D

 7. Uklízet a připravovat se na Vánoce, resp. 24.12. jsem začala podle úklidového programu 9 týdnů před Vánoci. Je to uklízecí program FlyLady, který dodržuji po celý rok, doplněný o předvánoční přípravu a úklid (nákupy dárků, přáníčka, přípravu a posílání PF, organizaci posledního předvánočního týdne a pod…) Takže jsem v pohodě a připravena s úsměvem a předvánoční náladou :-) Peču od Mikuláše a vše je tak, jak má být ♥ Za mého dětství jsme pekli jen bezlepkové, protože sestra měla bezlepkovou dietu.

  • Jani, můžete mi blíže napsat, o co jde nebo dát odkaz na uklízecí program FlyLady? Zaujalo mě to. Děkuji:)

   • Ahoj, můj příspěvek zmizel, asi není o jídle :-) no nic, chybička se vždycky vloudí. Teď už tedy nedávám přímo odkaz na web, musíte zapojit googl. Zadejte heslo Terapie domova, je to web v češtině, originál Flylady je v angličtině. Funguje to na principu uklízet 15 minut denně a po částech.

 8. Evi děkuji moc za krásný článek i mě vehnal slzy do očí a uvědomila jsem si jak mám ráda Vánoce. …. přeji krásný klidný advent :-)

 9. zajímavý článek…docela by mě zajímalo, kolik lidí vlastně ví, proč se doopravdy Vánoce slaví :-)

 10. Vánoce jsou pro nás doma svátky klidu a pohody. Takže uklízíme jen když nás to baví a máme na to čas, perníčky které se upečou začátkem prosince, se většinou do Vánoc sní, takže další dávku děláme v klidu přímo o svátcích, stejně tak jako ostatní cukroví. Dárky si dáváme jen s dětmi, jinak máme taktiku tzv zápočtu (já tobě nic, ty mě nic). Takhle jsme odbourali všechny potenciální stresové faktory, takže se celý rok těšíme, jak budeme spolu, podíváme se na pohádky, navštívíme babičky, pojedeme na výlet… Mám tenhle čas moc rád.
  A proč to takhle máme? Protože si s manželkou pamatujeme ty dostihy z našeho dětství. Končily většinou na Štědrý večer, když se celá rodina, unavená, vystresovaná a leckdy rozhádaná sešla stromečku. A přitom nám bylo úplně jedno, že je uklizeno, napečeno, nazdobeno…
  Je to o prioritách. Hezký advent a čas Vánoční všem.

  • Trochu mě mrzí, že nejsem v kurzu Vánoce jinak. Nemám počítač ani tablet a každý den nechodím na internet. Jsem momentálně bez práce a tak dělám to, co si pamatuji z loňska. Setkávám se jen s pro mě příjemnými lidmi, trochu uklízím a užívám si příjemné akce. Přemýšlím, co dál. Nepotřebuji žádné drahé dárky, největší dárek je moje dcera. Těším se, že si ji od 26. prosince užiji. I když mi vadí, že spolu nebudeme na Štědrý den. Neumím se přetvařovat, že jsem šťastná. Největší dárek by byl s ní být jako máma každý den.

   • Ufounko, víme, že situace u Tebe je složitá a co víc si přát než být na Štědrý den se svými dětmi, že? Možná Tvůj komentář povzbudí matky, co zbytečně šílí a řeší hlouposti, místo aby se radovaly, že jsou doma a s rodinou. A ještě to odlehčím – myslím, že spousta lidí Ti závidí život bez počítače :-) Užijte si s dcerkou krásné Vánoce!

 11. Je to dilema, taky bych chtela před Vánoci a na Štědrý den, trávit čas s dětmi, na vycházce v lese, u řeky, atd…..jenže pak přijdem všichni domů, zmrzlí a hladoví a co. Chtěla bych totiž obojí, chtěla bych mít i svátečně navařeno, navoněno a ukliizeno…ale asi by to musel vše dělat někdo jiný. Pere se to ve mě i ve všední dny, poslat děti s tátou ven a „hezky si uklidit“ nebo se na to vykašlat, užít si čas s dětmi, být v přírodě a večer chytit depku, že není nic k jídlu a není vypráno a tamhle je prach…..

  • Mám to podobně, snažím se s tím bojovat, nedávno jsem zas viděla v televizi holčičku nikdo neví co jí vlastně je a chlapy pro ni uspořádali šipkový turnaj, no samozřejmě jsem si pobrečela a říkala jsem si, jak si ty děti fakt musím užít a tak…..no teď jsem 2 dny neuklízela(skoro) a chodili jsme na rozsvícený stromeček a na procházku…..hned se mi i zlepšila nálada, když jsem pořád doma, tak tím víc se pak dostávám do stresu z jídla i úklidu.Venku to ze mě všechno spadlo.Rozhodla jsem se, že co stihnu, stihnu, ale hrotit to nebudu.Krásně uklizeno bude, až budou velké děti a určitě si pak budem říkat- kdyby radši byl bordel, ale děti malé……takže hurá ven!

 12. Teda Evi, Vas clanek me doslova dojal.. Kdybyste jen tusila jak stejne to mam.. :) Mam svuj svet – jen par tech okolo, s kterymi je mi fajn a ted Vas.. a jsem nad miru spokojena… Na nic jineho stejne nemam cas a ani potrebu.. Na besidky jsme jeste male, ale i to brzy prijde ;) S chlapci v konzumu mam podobnou zkusenost, i kdyz zrovna nekomentovali tv program, ale spis to, co zrovna snedli a jak ta jejich vari ;) Ale taky jsem se od srdce zasmala :) Jinak TV antenu take nemame, jen veeelkou obrazovku na ktere si poustime jen ty vyyybrane pohadky a filmy ;) (to jsme se tu pekne sesli ;) ). Asi nikdy se neprestanu rozplyvat nad krasnymi (poctivymi) starymi pohadkami. Je to neco, co me doslova dostava.. Kdybyste jen tusila kolikrat jsem si nejakou poustela k vareni, uklizeni nebo treba jen tak, aby mi bylo fajn.. Kdybyste jen vedela kolikrat me rozplakala scena s detmi, co nemaji co jist v Darbujanovi.. No zkratka, neni co dodat. Snad jen to, ze dokud jsem nepoznala Vas, byly pro me Vanoce necim uzasnym a magickym, ale bohuzel i velmi hektickym. Od ted s Vasim vanocnim kurzem to vse zvladam s daleko vetsim prehledem a pohodou, i kdyz nemuzu rict, ze bych byla natolik vzorna a zvladla uplne vsechno vcas, tak jak nam v dobre vire radite. I tak mam ale s predstihem uklizeno a nakoupeno a povetsine pripraveno a nemuzu se uz dockat toho tolik ocekavaneho dne Deee ;) Hlavne s detmi je to opravdu ta prava jizda.. ;) Patri Vam muj VELKY DIK…!!

  • Estello, teď jste zase dojala vy mě. Je příjemné číst, že někdo to má takto podobně. Včetně té oooobrovké obrazovky na vyyyybrané filmy :-) Já mám taky vždycky víc plánů než hodin, ale dětem je to šumák a nakonec jediný, kdo se snaží o nějakou fiktivní dokonalost jsem já, takže jsem s každým rokem větší a větší beránek, co se úklidu a všeho vánočního týče :-) Ale protože už řadu let beru vánoce jinak, mám samozřejmě dárky nakoupené, zabalené a schované ve skříni :-) Zbytek není zas tak důležitý. Na koncertech už jsme byli, dokonce na baletu, takže u nás už běží Advent od listopadu pěkně kulturně :-) Moc vám díky za krásné psaní!

 13. Tak zkažený večer před obrazovkou televize také znám, naštěstí je to již hodně pátků za mnou. Také mám televizi, avšak bez připojení na TV anténu, ale stejně jako vy se koukáme jen na vybraná videa.
  Pravda je, že sledování televize nahradilo sledování monitoru na notebooku, ale nikoliv pro nahlouplé nebo dokola se opakující pořady, ale vždy nějaké pozitivní novinky, recepty na vaření, tipy na osobní rozvoj atd. Není to ale jen o koukání do monitoru. Mnohem více času zbývá a na čtení knih i časopisů, byť v elektronické podobě. Dříve jsem po knize ani nevzdechnul.

 14. V práci jsem na jednu stranu trpěla a neměla nic k tématu (kolik a jakých druhů ještě musejí napéct a z čeho nepoživatelného, kde mají akce na tuky, cukry a mlíka, co shánějí za dary), na druhou stranu to bylo osvobozující (nic z toho já nemusela řešit, i když jsem pro ostatní asi exot). Přesto jsme letos nakonec poprvé upekli pár cukroví a vše bezlepkové, i výzdobu z domácích zdrojů jsme zvládli a vše tak nějak v pokoji, bez front a utrácení. Protože moje přání je jediné…zdraví mojí rodiny! Všichni kolem si ho přejí, ale nechovají se podle toho. Z Vánoc se staly svátky obžerství a šílenství, tak alespoň, že mě se to netýká! Krásný rok 2015 všem stejně naladěným lidem přeje Jana

  • Věta „Všichni kolem si ho přejí, ale nechovají se podle toho.“ by se mohla zarámovat a dát na dveře ordinací místo ordinačních hodin :-)

 15. Šla jsem k počítači hledat nějakou pikantní pomazánku na zítřek a zatím jsem skončila tady.Je to fajn číst prožitky,názory a zkušenosti.Moc mně pomáhá společné sdílení.Všem přeju pohodový rok 2015 a o prázdninách snad zase na viděnou
  Děkuji za vše Helče i Evě,Mirka

 16. U nás probíhali Vánoce moc pěkně pro mě.I když na mě nějaký stres dolehl,tak se díky podpoře přátel a rodiny zpracoval a já mohla jít zase dál.Užíváme si dobrot a tepla domova,vzájemné blízkosti a času spolu,i když ho třeba prosmrkáme a prokašleme,víme z čeho a nijak nám to nevadí.Nejdůležitější je pro nás klid a vše ostatní má svůj čas.Jsme taky už roky bez televize a to mi dává hodně síly.Jinak jsme letos taky zkoušeli zdobit perníčky,ale poleva nám teda drží částečně,proto by mě Evi taky zájimalo jakou jste použili vy?Jestli je to možné posdílet,děkuji.Dnes jsem uvažovala nad tím,že jestli člověk zdolá horu,nebo má rodinu,je to stejná příležitost poznat sám sebe.Manžel mi k tomu říká,že mu jednou jeden jógový mistr řekl,že nejvíce se v životě naučí od rodiny.Ať už jsme, jací jsme a přinesli jsme si do toho života cokoliv,děkuji za to že se tu mohu učit jaké to je být dcerou,manželkou,ženou,matkou.A díky stravě mi to vše jde s mnohem větší lehkostí ,vnitřním klidem a doufám i trochou pochopení.Tak krásné svátky všem a děkuji za tu možnost sdílet spolu své pocity a myšlenky.

  • Jano, díky za krásný komentář. Mám to podobně, taky na nás po hodování ve Francisu dolehlo chrchláníčko, ale doma je dobře a nám to nevadí. Polevy jsem vychytávala až do Štědrého dne, tak jsem to už nestihla zpracovat na web, ale do Velikonoc to tam dám, abyste mohli zkusit velikonoční perníčky :-) S tou rodinou, to je svatá pravda, podepíšu klidně vlastní krví :-)

 17. Připojuji se s přáním klidných a pohodových svátků, s úsměvem na tváři a klidem v duši. Při bilancování uplynulého roku jsem šťastná, za všechny události co mě potkaly a změny, které ke mě přišly. Vaše stránky a s tím změna stravy byly na začátku a tím nejlepším, co mě mohlo potkat. Ostatní souvislosti z toho vyplývající jsou příjemným bonusem a potvrzením, že vše do sebe zapadá a vždy dojdeme tam, kam chceme jít. Chci vám všem moc poděkovat za sdílení a podporu, která hřeje u srdce, i když se osobně neznáme. Posiluji si sebevědomí, nebojím se říkat naplno své názory a být za tu „alternativní“. Je to osvobozující nehrát žádné hry a nic nepředstírat, prostě brát věci tak jak jsou a vědět, že ke mě vždy přijde to nejlepší, co přijít má. Když porovnám dřívější a dnešní já, je to bezvadná změna a jsem za to vděčná. A myslím že směřování k lepšímu je vidět všude okolo nás, jen stačí mít oči otevřené a dívat se na svět s pozitivním pohledem. Díky za uplynulý rok a za vaši energii, kterou stránkám věnujete.

 18. Ahoj holky.My máme štědrý den už zítra….střídáme se o kluky s bývalým manželem obrok se štědrým dnem a tak letos jsou u něj a my si děláme den před.Mám už vše uděláno, ještě tedy salát a zítra obalit a usmažit rybu.Ještě večer až malej usne ozdobíme stromek, aby si myslel, že jej přes noc donesl Ježíšek, aby večer pod něj dal dárečky. Vánočka ke snídani hotová, dárky zabalené. Takže jelikož zítra nepustím počítač Vám všem chci popřát krásné vánoce a poděkovat všem za sdílení a hlavně Helče a Evě poděkovat ještě zvlášť.Je mi velkou ctí a potěšením alespoň virtuálně s Vámi být, Užijte si klidných svátků, rozdávejte radost svým blízkým a nezapomínejte také tu radost zpět nasávat. Vzpomeňte tiše na toho, kterého příchod oslavujeme. S láskou Martina
  Tady PFka.. http://img.csfd.cz/files/images/user/profile/159/402/159402676_43a66a.jpg

 19. Jak krásně se to čte. Teď jsem opravdu dlouho neměla čas sem zajít, děje se toho hodně.
  Vedlo to tedy i na nějaký čas k odklonu od MB stravy, nezvládala jsem to, neuměla si to zorganizovat.
  Pak jse přišla na to, že když trochu polevím, vlastně více získám. A v tomto duchu už jedu nějaký ten měsíc :-) Takže ač strava sice občas ohřívaná, tak kompletní talíř místo chleba s něčím, které bylo dříve, když jsem nestíhala :-)
  Začla jsem se více uvolňovat a přestože, nejen na přípravu Vánoc, jsem sama, tak to beru docela pohodově a kupodivu i docela stíhám. Což teprve kdybych byla zapojená k vám do programu :-D
  Cukroví sice s cukrem, ale s láskou pečené a s pomocí mých úžasných holčiček :-)
  Salátek bude dle JJ, tak se moc těším :-)
  Moc se mi líbil komentář, že Vánoce jsou hlavně o oslavě narození Krista.
  Víra se v mé rodině moc „nenosila“, takže tato strana Vánoc je pro mne nová a je krásná :-) Sama si to teprve „osahávám“ a příští rok již více začnu vysvětlovat holčičkám. Letos jsem vysvětlila jen o koledách :-)
  Krásné Vánoce plné pohody, lásky a radosti v kruhu milovaných
  přeje Míša

 20. Poslušně hlásím, že u nás také téměř hotovo… :))) Ještě bude premiéra pečení vánočky… Zásoby obilí a luštěnin nakoupeny, jsme jako křečci, kteří se bojí, že by v zimě umřeli hlady! Ale ne, konečně jsem si zboží objednala na internetu a nemusím balíčky tahat v taškách anebo baťohu.
  Byt vyzdoben po celý advent, stromeček snad ještě tři dny vydrží. Občas jim proletí autíčko, nebo balónek, vždyť to tak hezky cinká… :) Ozdoby postupně putují do spodních pater, ale upřímně jsem si stromeček nikdy v životě takhle neužila. :)
  Cukroví také napečeno, měkne za oknem. U nás v biokrámu nebyla hladká špaldová mouka, tak jsme riskli hrubou. Nooo…raději ne… :):) Domík se přejmenoval na cukrovníčka a pečení se účastnil. Prý maminko neboj, já se budu jen koukat. Otočím pohled na druhou stranu a hle, celá jeho ručka v povidlech…a indián na světě. Ty jeho zářící očička, když cukrovíčko ochutnává, to bych přála vidět všem.
  Během adventního času jsme spolu objevovali Betlémy a vánoční příběhy. Je krásné koukat na svět očima dětí. Hledáme zvyky a tradice na internetu, sama je neznám a zpíváme koledy. A letos díky jiným Vánočním přípravám, jsem si to mohla plně užít….úplně všechno…
  Byt poklizen, vyvětrán, konečně se tady cítím jako doma. Kolikrát jsem chtěla napsat na komentářů ty všechny zázraky, které se udály…a dějí dál a dál…a puzzle se skládá a skládá…:)
  Přejeme všem kráááááásné a klidné vánoční svátky a v novém roce štěstí a splněná přáníčka. Zajímavý rok to byl a těším se na rok příští.
  Děkuji holky, bez Vás bych spoustě věcem nerozuměla a neměla odvahu. Jsem ráda, že jsem jiná…:)

 21. Taky se jdu taky připojit :-). Taky už máme doma víceméně vše nachystáno nebo naplánováno, co ještě potřeba udělat. Zítra s manželem obstaráme poslední nákup, dopeču dva druhy vánoček – obě kváskové, jen jedna je pro děti a prarodiče s troškou třtinového cukru a vajíčkem a druhá bez vajíčka s rýžovým sirupem pro nás s manželem. Štědrovečerní večeři u nás každoročně vařil manžel – od předkrmu až po dezert, ale letos ji budeme dělat oba. Jsme rodina, kde rádi zkoušíme nové věci, takže tradiční jídlo jako kapr a bramborový salát u nás nikdy nebylo. Trošku jsem ho přemlouvala, že k lososovi uděláme bramborový salát podle JJ, ale nechce to hrotit jednak kvůli našim vybíravým dětem a taky kvůli jeho rodičům, kteří každý rok slaví Vánoce s námi. Takže salát podle JJ bude jako předkrm :-). Dárečky máme nakoupeny a zabaleny, jen na dodání dvou stále čekáme. Cukroví je také napečeno. To je mimochodem pro mne vždy jedna z nejpříjemnějších věcí :-). Už loni bylo cukroví „zdravější“, ale letos je úplně bez cukru, většina podle vašich stránek. Druhů máme dost, i když jsem si říkala, že to nebudu přehánět, ale když mne to tak baví :-). A je nás na to dost, takže zase moc se přecpávat snad nebudeme :-).
  Moc díky, Evi a Helčo :-). Díky vám jsem začala brát Vánoce pohodověji a klidněji, i když mám pocit, že mám velké rezervy. Příští rok to bude určitě ještě lepší.
  Všem tady vám přeji krásné, klidné a radostné Vánoce s vašimi rodinkami :-).

 22. Já jsem poměrně plánovací typ, takže si poslední týdny jedu pěkně podle excelovského souboru, kde jsem si rozplánovala dárky i cukroví a další věci… a pohoda. :) Tři druhy cukroví vyrábím jako většina z nás spíš až last minute, aby v pohodě vydržely – ořechy, kokosové kuličky, linecké a letos v premiéře likérové špičky… ty jsem s maminčinou asistencí patlala zrovna dneska a byl to docela mazec, udělat je ve zdravější verzi než klasické byla nečekaná makačka!, dva likéry jsem si vyrobila včera, až na bio smetanu a syrovátku v jednom z nich taky vesměs neškodné, budu jimi i obdarovávat své nejbližší. Celkově jsem se letos s nadšením pustila do „jedlých dárků“, krom likérů ještě do perníčků (péefky v podobě podkoviček) a čokoládových pralinek (z koupených biočokolád – rýžové a bílé i z vlastnoručně vyrobených dle JJ, btw výborně posloužily i polevy z pani-dyne.cz, určitě je tu znáte :) ) a pro manžela mám naložena sušená rajčata a kozí hermelín (jasně, taky ne zrovna MB, ale zas myslím žádná katastrofa, a takhle jednou za čas… :) ). Moc mě bavilo dárky tohoto typu připravovat. Ale mě asi celkově nesmírně baví vymýšlet, nakupovat a balit dárky… :) Na nějaký shon a stres si tedy též nemůžu stěžovat, ale je fakt, že mám spoustu volného času a můžu si s ním prakticky nakládat, jak potřebuji. Na takový ten „větší úklid“ chodí jednou týdně paní z úklidové agentury, takže taky o starost míň. Chápu i lidi, kteří to mají jinak a před Vánoci se honí a stresují ještě víc než jindy, ale jsem vděčná a šťastná za to, že to můžu mít právě takhle. Na Štědrý den a večer už se neskutečně těším. Poprvé budeme s mužem celý večer jenom spolu, jinak jsme většinou po večeři a nadílce ještě navštěvovali rodiče a tak, ale letos jsme se dohodli, že se návštěvy uskuteční až v následujících dnech a ten Štědrý večer si skutečně vychutnáme a užijeme jen ve dvou. Možná i nějaká ta pohádka puštěná na PC bude… :) Kéž by nás příští rok už bylo konečně u stromečku i o něco víc, ale… věřím, že vesmír ví, co a kdy dělá a případně i nedělá. Ach jo. Ale Ježíškovi už jsme letos konečně na rovinu napsali, co by nám udělalo největší radost, tak uvidíme :))

  Krásné a radostné Vánoce přeji všem vespolek… nepochybně si je takové fakt uděláte, což je radost číst ;)

 23. Krásně shrnuto. U nás předvánoční shon ze schánění dárků, úklidu a pečení několika druhů cukroví nikdy moc nepanoval. Teď je u nás naprostá pohoda, vše připraveno a už se jenom těšíme jak si to užijeme. Vánoce máme dneska, protože na svátky jedeme ke tchýni, přece nebude na štědrý den sama, ale vánoce si už nějaký rok děláme podle svýho s předstihem a svět se z toho nezbláznil. :-) Dneska k obědu už jenom udělám „bramborový“ salát podle JJ a klasického kapra. Po obědě pojedeme do lesa nadělit zvířátkům nějaké ty jejich dobroty a pak už nás čeká zpívání koled, rozbalování dárečků – malýmu už jsou tři roky tak čekám, že už si to letos konečně pořádně užije – a na to se těšíme asi nejvíce.
  Přeji všem krásné a pohodové vánoce.

 24. Holky, vy jste vsechny tak moc uzasny, to je takova pohoda, uleva a inspirace tyhle stranky, klub a kurz, moc moc moc diky!!!!!

 25. No a já jsem vlastně vůbec nejela podle plánu, s úklidem, s dárky, s cukrovím ani jídlem :-) A přesto nebo možná právě proto mi je moc krásně. Zažívám svobodu a chvílemi absolutní štěstí. Potkala jsem v čase předadventním a adventním dva anděly. K tomu mám milovanou rodinu, skvělé kamarádky a jistotu, že přání se plní nejen o Vánocích :-) U mě dobrý :-)

 26. Vánoce jsou pro nás oslavou narození Spasitele. To samo je důvodem k radosti. Z dětství jsem znala jen honění kolem úklidu. Ve své rodině to nehrotím. Když bude někde prach, tak bude.
  Dárky kupujeme se značným předstihem, aby vyšly finance.
  Co se týče pečení cukroví, tak to jsem nechápala nikdy. Otázky typu: „Kolik máš druhů?“ mě nechávají chladnou. „Ani jeden“ letos. Dcera má aktuálně přísnou dietu (vlivem stravy u babičky nic menšího než kampylobakteriální infekci), mě se jako těhotné ze všeho zvedá žaludek a manžel? Ten na sladké není.
  Těším se na společný čas a radost z Narození. Ostatní je zbytečné. Zároveň chápu, že se lidé snaží dárky a jídlem zalepit díru vyznamu Vánoc. Pro věřící je to delší období radosti, ale pro většinu JEN TŘI DNY v kalendáři. Vážně stojí ty tři dny za ty nervy?

  • Děkuji Vám Zuzi, že jste to tak přesně vystihla. Málokdo si uvědomuje, že se slaví narození ježíše Krista. Boží Láska, která přišla spasit tento svět. Snažím se holkám vysvětlovat, že Vánoce nejsou jen dárky, ale že je to hlavně oslava Ježíška. Co se týče cukroví a úklidu, nic se nesmí přehánět. Chodíme s holkama bruslit a takhle chci strávit celý svátky. Zítra se těším na adventní koncert v kostele a budu se modlit za lásku a světlo pro tuto planetu. Kdo chce ať se přidá :-) Přeji všem Lásku v srdci a klid na duši!
   Monika

 27. Letos super:) Dárky buď už ve skříni, nebo ještě v krabici (dnes dorazily suroviny a budu vyrábět – a užiju si to, neb už nemusím uklízet, ani péct cukroví, ani vymýšlet, co komu ještě pořídit za dárek, hihi). Cukroví vyřešeno tak, že klasické pro tatínka bude od babiček, pro mne bude koupené zdravé bez cukru, vajec a mléka. Na víkend plánuju pro srandu péct perníčky s mrnětem, fakt pro srandu, žádný, že musím. Večeři na štědrý večer mám taky vyřešenou – pro drahou polovičku bude salát a řízek od babičky, pro mne a pro malou udělám salát podle vás (chachá, suroviny jsou už připravené). Tudíž dopoledne v klidu vyrazíme do ZOO, bude tam prý nějaký program pro děti. Juchůůůůů, já to mám letos tak krásně zařízené! Mimochodem, babička se fakt nabídla úplně sama, to abyste si nemyslely, že jsem ji nějak chudinku nutila, jen abych já měla nohy na hoře. Tedy ona se ani nenabídla, ona mi to rovnou oznámila, že mi z toho jejich obřího hrnce salátu ubere a z obří hromady řízků taky…..

  • A Šárko, je to všechno tvoje práce, takže plácáme po rameni, my vám daly jen návod a odřít jste to museli vy sami.

 28. Uklízeno, nakoupeno, dárky zabaleny. Vše v předstihu a v pohodě. Dnes mi přišla velká zásilka zboží (obiloviny, luštěniny, mouky, sirupy, sušené plody…), tak jsem si udělala pár těst na cukroví. Samozřejmě zdravé, které má kratší trvanlivost, takže pečení jsem nechala až na tento víkend. Zítra odpoledne jedeme na zámek Raduň, kde je vánoční program.
  Od včerejšího rána až do dnešního dopoledne jsem měla u sebe vnučku, s kterou jsme zdobily umělý vánoční stromeček. Malá se divila, že jsme pro stromek šly na půdu a vytahly jsme ho z krabice, když ji tatínek říkal, že stromečky rostou v lese.
  Nikdy jsem nepochopila lidi, kteří se na před Vánocemi honí, pořád něco shánějí a jsou nervní, místo toho, aby vnímali tento zázračný čas. Myslím si, že jsou to ale lidé, kteří všechno nechávají na poslední chvíli nejen o Vánocích.
  Zdravé a pohodové svátky vám všem.

  • Krásné, já to tak také mívala a vždy jsem to chtěla stihnout dřív, ale bylo něco důležitějšího. Až teď s vámi v kurzu se mi povedlo vše zařídit a udělat včas. Ještě zabalím pár posledních balíčků a je hotovo.

 29. Ačkoliv nejsem ve vánočním kurzu, tak myslím, že je to letos celkem pohoda. Dnes začnu balit dárky a průběžně dopečeme ještě pár druhů cukroví. Už se nemůžeme dočkat s dětmi středečního večera.
  Můžu mít dotaz: jakou polevu Evo používáš na perníčky, nám nic nedrží :-(
  Všem přejeme krásné vánoční svátky a hlavně hodně pohody

  • Zdobení perníčků by mě taky zajímalo. Přemýšlela jsem jak nazdobit perníčky aby z toho byl mikuláš a nic mě nenapadlo. Nakonec byly jenom perníčky polité rozředěným sušeným sladovitem. A paní učitelka byla naprosto u udivení jakou nefalšovanou radost měl Lukášek na mikulášské besídce, když rozbaloval sáček s perníčkama.

   • To je zajímavý nápad s tím sladovitem, nelepilo se to pak? Já jsem nakoupila pár 3D vykrajovátek, takže zvrchu jsou perníčky celkem zajímavé, a zespodu jsem je potřela koupenou čokopolevou Sladstar, moc doporučuju, hezky to ztuhlo a drželo, možná by s tím šlo vykouzlit i profesionálnější zdobení. Akorát poleva je dost žravá, ulamuju si přímo do pusy a rychle mizí…

    • Sladstar je dobrá chuťově, dobře drží … ale nedávno změnili recepturu a používají palmový tuk – tak doufám příště odolám a už jí nekoupím. Stejně tak i do jejich Carobové pomazánky ho začali dávat.

     • :O tak to mě teda zklamali! Schválně jsem se před prvním nákupem ptala cože to je za tuk, a prý řepkový olej neztužený, tak jsem byla nadšená, a oni teď tohle.. Chuťově jsem nepoznala rozdíl, snad mámještě starou várku. Příští nákup si dost rozmyslím, díky za info.

 30. U nas byl Jezisek uz vcera. Dnes jedeme k rodicum, tak aby Jezisek nemusel prevazet darky. Vanocni vyzdobu jsme zvladli uz s prvni adventni nedeli a 3 plechy perniku jsou davno snezene. Jeste udelam nejake nepecene cukrovi a holkam budu dodelavat jahlove kulicky prubezne. V utery vecer uvarim koikoku a polentu na salat. No a ve stredu uz budu sledovat pohadky, pripravim kapra… proste pohoda.
  Preji vsem prijemne proziti svatku a stastny Novy rok. At je nas nadsencu cim dal vice ;-)

 31. Zobrazit všech 61 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekVánoční „tvarohová“ štola
Další článekMakové bochánky