Svatojánská noc – bylinky, ohně a oslava života

20

Svatojánská noc z 23. na 24. června je magická. Chodí se na bylinky, které během svatojánské noci nabývají kouzelných sil, pálí se ohně, noc je zasvěcená lásce a oslavě života. Znáte svatojánské rituály? Vnímáte toto kouzelné období?

Na svatého Jána jahody do džbána

Z astronomického pohledu se slunce dostává o svátku svatého Jana Křtitele nejblíže k Zemi. A pak už se jen nenápadně vzdaluje a noci se opět prodlužují.
Lidová pranostika v sobě skrývá poznání našich předků. Oni, na rozdíl od nás, věděli, že tímto svátkem léto vrcholí. Příroda má již největší kus práce za sebou. Vstřebala všechnu dostupnou sluneční sílu a expanduje. Růst rostlin je na vrcholu. Kvetou lípy, růže, bez a příroda omamně voní. Dozrály jahody a třešně, léčivé byliny v sobě mají tu největší sílu. Růst se transformuje v dozrávání.

Díky školnímu roku se mylně domníváme, že léto teprve začíná a mnohdy nám kvůli zkouškám, vysvědčení a uzávěrkám ta nejhezčí část roku proklouzne mezi prsty. Naši předci však dobře věděli, že „Svatý Jan otevírá zimě dveře.“ nebo že „Od svatého Jana Křtitele běží slunce k zimě a léto k horku.“

Magická noc

„Kdes chodila dnešní noci? Sbírat bejlí na nemoci. Kdopak s tebou chodil, kdo tě lesem vodil? Nejmilejší přítel, sám svatý Jan Křtitel.“

Svatojánskou noc slavíme 24. června. Touto nocí vrcholí období magických rituálů spojených s kultem vody, ohně a zeleně, které navazují na předcházející Slunovrat. Čáry a kouzla měly především očistný a milostný charakter. Lidé dříve cítili, že v tomto období se propojuje reálný svět s tím nadpřirozeným. Slunce, které dávalo sílu, dávalo také naději. Lidé věřili, že si v tomto období mohou přivolat lásku, štěstí, zdraví a hojnost. Říkalo se: „Svatojánská noc, kouzelnou má moc.“ nebo také „Každá nemoc má svou pomoc.“ 

Svatojanské byliny

V noci z 23. na 24. června se chodilo na bylinky, které během svatojánské noci nabývaly kouzelných sil. Věřilo se, že je křtí sám svatý Jan a že dokáží zahnat nejrůznější nemoci a chránit před zlými silami. Moderní výzkum bylin tuto starou moudrost potvrdil. V bylinách se kumulují účinné látky právě v tomto období

V různých krajích se sbíraly různé byliny, podle toho, co zde rostlo. Základní léčivkou ve svatojánské směsi je kvítí svatého Jana (třezalka), dále se sbíral pelyněk černobýl, dobromysl, heřmánek, mateřídouška, devětsil, šípková růže, zvonek,  jelení skok, mydlice, chrpa, bludníček,  kapradí, rozchodník. Důležité bylo nasbírat devatero kvítí, aby si koření zachovalo magickou moc.

Na kouzelné bejlí se někde chodilo v noci před východem slunce, jinde až když zvony odbíjely poledne v den svatého Jana Křtitele. To nám dává šanci, dojít si pro bylinky taky, i když musíme druhý den vstávat do práce. Kouzelné je celé toto období.

Pohanské nebo křesťanské 

Církev se snažila pohanské svátky uctívající Slunce nahradit novými, které by lépe odpovídaly křesťanskému pojetí světa. Noci protančené a promilované u ohňů, kdy se zapálená kola z rákosů a slámy kutálela z kopců, nahradila křesťanským svátkem svatého Jana Křtitele a ponechala pálení ohňů. Ať jsou tyto svátky pohanské nebo křesťanské, je zřejmé, že toto období je silné a je škoda je nevyužít a neprocítit. 

Svatojánské zvyky

Věnečky z bylin se zavěšovaly na dveře domů i na chlévy. Bylinky se při sušení rozprostíraly po podlaze. Mělo to očistný charakter pro domácnost. Touto směsí krmené krávy pak měly dobře dojit. Věnce vyrobené z bylinek a ratolestí chránily domácnost i toho, kdo si dal kouzelné kvítí za klobouček či ho přidal do věnečku na hlavu. Dívkám, které si je daly pod polštář, se měl ve snu zjevit ženich. Svatojánské bylinky měly zajistit plodnost, posvětit hojnost, udržet lásku. Každá bylina měla svoji specifickou roli. V některých krajích dělaly děti z bylinek postýlky a svatý Jan jim do nich přes noc naděloval sladkosti či mince. Zvyků a tradic bylo nepřeberně, měnily se s časem a vírou.
Ať tyto zvyky známe či nikoli, lidé otevření a naladění na přírodu jsou nyní ve svém živlu. Moudré knihy praví, že příroda se nám snaží ukázat, jaké poklady pro nás má. Kdo se jí otevře a svou duší jí odevzdá, ten se sám najde. Alespoň tak nějak to říkají staré knihy o bylinách a Rudolf Steiner. 

Legenda o zlatém kapradí
Kouzelná atmosféra svatojánské noci dala vzniknout legendě o zlatém květu, zlatém kapradí. Věřilo se, že je to velmi vzácný a kouzelný květ, který se ukáže jen těm, kdo se nebojí přijít v noci do hor. Pohybující se zářivá květina pak odvážlivcům ukázala poklad a zajistila jim štěstí a zdraví po zbytek života.

Nemůžu se nabažit

Já osobně se nemůžu nabažit vůně jasnímů, růží a bezu. Chodím od květu ke květu, ležím pod lípou a nejraději bych se v té vůní a nádheře utopila. Přepadají mě pocity nevýslovného štěstí a nejraději bych splynula s tím bzukotem. Ač nemám moc času nazbyt a málokdy se jen tak zastavím a spočinu, poslední dny zírám na motýly a včely, kterých jsou teď na naší zahradě stovky a zapomínám, co jsem to chtěla udělat. Všechno je tak krásné, tak živé!

Jak to máte vy?

Všimli jste si, že léto je v plném proudu? Vidíte, co se děje v přírodě? Cítíte ty vůně? Nebo vám to ve zběsilém životním tempu všechno tak trochu uniká jako nám v dobách, kdy jsme žili ve městě v neustálém shonu? Svoje postřehy a pocity nám napište od komentáře pod tento článek.

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

První výsledek se dostavil hned druhý den (Kaninska)

Kaninska: Hezký den všem, mám za sebou Hubneme do...

Za dva týdny 3 kila dole a ohromně se mi zlepšilo zažívání (Mariana)

Mariana: Moc děkuji za skvělý kurz. První týden jsem...

Zhubla jsem 3 kilča a budu pokračovat dále (Radka)

Radka: Zdravím, jsem na konci, ale pro mě to...

Díky vám mohu něco udělat pro zdraví sebe i svých blízkých

Zdeňka H.: Velice ráda vařím z Vašich receptů, naposledy to...

Zlepšilo se mi trávení a zhubla jsem (Zuzana)

Zuzana: Výzvu do plaviek som skončila včera. Viem, že...

maják v mlze

Dobrý den, jíst jinak začínám, učím se a moc...

Mám o 9 kg méně, přestaly zdravotní potíže (Milu)

Milu: Chtěla bych moc poděkovat za výborný kurz a...

Díky Klubu JJ se ze mně stává jiný člověk

Maca.stej: Jsem v Klubu JJ druhým rokem a téměř...

Jarní očista mě skvěle nastarovala (Jana)

Jana: Moc vám děkuju opět za úžasný kurz!! Skvělá...

Nějak mi zmizelo 6 kg

Dagmar: mám výbornou náladu, protože jsem ze skříně vytáhla oblečení,...

Z jídelníčku je nadšená celá rodina

Beagil: Varím podla Vaších receptov a celá rodinka je...

Tohle není dieta, jakou jsem zažívala dříve (Radka)

Radka: Jsem naprosto nadšená 🤩 Tohle není dieta, jakou...

Najednou mi nedělá problém odolávat všem „dobrotám“ (Petra)

Petra: Evi, cítím, že jinak už si to ani...

Nechutná mi sladké: to jsem ani nemyslela, že se někdy stane

Katchenka: Velkou inspirací na to, co vařit, mi jsou...
 1. Sice si čarodějku nebo bábu kořenářku představuji jinak, než cyklistku s batohem a dítětem v sedačce… Ale nakonec jsem našla všech devět a věnec už visí na dvoře 🌞

 2. Jéé, to je pěkný článek. Mám chuť udělat hned věneček z bylin. Jen nemám přehled, kde kolem co roste. Příští rok se začnu dívat dřív a na Jana půjdu už na jistotu… :-D

 3. Nádherný a pravdivý článok Evička. V JJ som vyše dvoch mesiacov a veľa to pre ňa znamená. Milujem prírodu, ale teraz to spojenie pociťujem naozaj intenzívnejšie. Tá vôňa byliniek, stromov, prírody je nejaká intenzívnejšia a vlastne po prečítaní tohto článku mi ostalo aj smutno, že leto vrcholí a slnko sa už začne vzďalovať od zeme. Momentálne je počasie také upršané, ale vody je v prírode treba, takže ma teší aj toto. Všetko je tak ako má byť a príroda vie čo robí, len my ľudia keby sme vedeli ako sa k nej chovať.

  • Monika, to jsem ráda, že to taky tak cítíš. Ano, ano, kéž bychom věděli, jak se k ní chovat….Snad nás bude víc a víc, kteří to budeme vědět a budeme respektovat přírodu a přírodní zákony, budeme chápat, že bez ní nejsme ani my. ❤

 4. Evi, děkuji za krásný článek. Vnímám to stejně jako Ty a nemůžu se nabažit hojnosti přírody. Tvůj článek mě moc potěšil. Iva

 5. Krásný článek Evo!
  Loni jsem si ho nevšimla, asi jsem někde lítala:-)
  Mě je vždycky v tom svatojánským čase smutno. Že něco končí.. Ptáci přestanou zpívat..svatý Jan jim zavíra zobáčky mají odhnízděno, vyvedeno..Všimli jste si toho? Jen kosi držej notu celoročně.

  • Jsem ráda, že se líbí, Katko. Dřív jsem si těhle věcí vůbec nevšímala, ale co jíme jinak, tak to všechno vnímám a co bydlíme v přírodě, tak násobně víc. Jo jo, naše budka se za chvíli vyprázdní a ptačí miminka se vrátí až na jaře založit svoji rodinu.

   • My jsme v tom vyrostli. Náš táta jako dítě dělal ty hnízdečka z kytek v seně na bonbóny. Pro mě byl vrchol svatojánci( světlušky). jsou jich tu spousty. V mládi nás doprovázeli cestou z hospody:-) teď nemůžu dočkat až je uvidí moji kluci. Jsou ještě malí aby dočkali tmy:-) užívejte ten vrcholnej nádech naší planety země:-)!

    • Katko, tak to je nádhera, žes to zažila, až mě překvapuje, že to není zase tak stará tradice a že není zapomenutá. Světlušky byly i pro mě něco magického, babička nás na chatě budila, abychom se na ně šli podívat, pro nás to byla hluboká noc, bylo asi deset a my už dvě hodiny spali, ale na tohle jsme vyskočili a zírali na ty „víly“ dokud nás nechali.

 6. No já jsem se narodila pár dní před 24. a jak stárnu a leccos si čtu, říkám si, že tohle je fakt moje období. Ty vůně, květy, ptáci, to je NĚCO! Říkáte to přesně, Evo, chtělo by se „úplně v té nádheře utopit“, je to k nenabažení. Děkuju i za další zajímavé info v článku, něco jsem vůbec nevěděla. Celý tento týden jsem měla homeoffice v lese na chatě + domácí vyučování 2 mladších dcer a nelituju. Díky článku vím, že jsem si nemohla termín vybrat líp :). Dnes jsem se úplně náhodou vzbudila ve 4 ráno a šla ven, ti ptáci zpívají úplně jinak než v 6, to zkuste, to stojí za to (v těch 6 to už se zpěvem skoro končí:)! Mám tak další metu, jít ve 4 ráno příště do lesa :). Užívejte léta!!

  • Ze jo? Ja vcera taky vstavala ve ctyri, je to skutecne kouzelne obdobi. Svita, ptaci zpivaji, casto me to vzbudi a uz se mi ani nechce spat. Ale jak ztichnou, zase usnu a o par hodin pozdeji je kolikrat zatazeno a uz vubec ne tak pekne…Uz dlouho mam v planu posunout vstavani na tuto dobu. Ale jak ucim doma celorocne, tak mi na praci zbyvaji veceri a nedari se mi chodit spat tak brzy, abych ve 4 rano byla cila ?

  • Na slunovrat jsem vstávala ve 2h. Šla jsem spát hodně unavená ve 22h, 21.6. ve 2h jsem se probudila čilá, věděla jsem , že je zbytečné pokoušet se spát, vyvětrala jsem celý byt, uklidila uplně vše, co jsem potřebovala, kolem 3.h se začali probouzet první ptáčkové, kolem půl 4., to už byl parádní koncert a je ulehla jsem ve 4.30, vstávala jsem v 6h a bylo po koncertě.. ta 4. je parádní, ale trvale pro mě neudržitelná, miluju ranní svěžest a vůni přírody ? takže rozumím ? a domácí vzdělávání nás čeká od září, doufám, že nám to půjde a budeme stíhat ?

 7. Teprve před pár lety jsem se o této magické noci dozvěděla, děkuji za tipy a další nakumulování informací i tady od vás. Já osobně miluji červen, o svatojánské noci jsem se narodila a teď budu slavit 30tiny, pro mě ještě více kouzelné období.. od mala jsme sbírali květy lip a stále pokračujeme, milovala jsem zahrádku, ovoce, rodiče mě vedli ke spojení s přírodou, sbírání bylin, také VŠE očuchávám ☺️ takže já jen v toto období jásám a libuji si hojnosti ?

  • No tak Neli, tím se leccos vysvětluje ? Ty jsi taková víla kouzelná, vlastně spíš čarodějka (ne čarodějnice!)? Vsechno nej k narozeninám! Mnoho dalších krásných a zdravých let pod kvetoucími lipami s tvoji velkou rodinou ?‍?‍?‍?

 8. Zobrazit všech 20 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekVíkendové menu do teplých dní: pochutná si celá rodina
Další článekKokosové stew z mrkve, dýně a mangoldu