Na Lukášově silně emotivním příběhu mě nejvíc zaujala slova:" Zeptejte se mě za dva roky, jak jsem na tom, jestli u toho vydržím i když už mě nebude nic trápit – dnes to nevím..." A tak jsem se Lukáše zeptala. Na odpověď jsem si počkala trochu déle, ale rozhodně to čekání stálo za to.

Lukáši, před dvěma lety jste pouhou změnou stravy, bez pohybu, zhubl za 3 měsíce 12 kg. Jak jste na tom s váhou teď? Je problém si ji udržet nebo se nemusíte hlídat?

Je to k neuvěření, ale moc se to nehýbe. Váhový rozptyl mám během roku plus minus 1,5 kg podle ročního období. Musím ale říct, že z toho opravdu není cesta ven. Párkrát v roce si povolíte a „zaprasíte“ a sami dostatete chuť se vrátit. A když to chcete přece jen překonat, projeví se to na těle v podobě nějakého nachlazení nebo prostě jen fyzické nepohody. Prostě na to nemusíte myslet, ale tělo si začne říkat samo.

Jak se vyvinul váš problém s ekzémem? Podařilo se vám ho zbavit úplně nebo alespoň dostat pod kontrolu?

Ekzém, co to je? Když se tehdy projevil, stěhoval se z místa na místo a nekontrolovaně se šířil. Dnes o něm nevím, sem tam se ale jenmě objeví na jednom místě. I když o něm vím už jen já, zůstává ale se mnou. Řekl bych jako připomínka toho, co jsem na svém těle v minulosti napáchal.

Co astma? Potřebujete rozdýchávadla? Jaké to bylo na jaře a v létě, když byly pyly?

Co je to astma? :-D Rozdýchávadla jsem dávno zahodil. Začal jsem chodit na TČM a i sezónní rýma téměř vymizela. Ta alergie je běh na dlouhou trať, jestliže byla 20 let se mnou, je bláhové čekat, že za 2 roky zmizí docela. Takže si dávám pozor na životosprávu a před sezonou se posiluji bylinami, jsem bez obtíží a omezení.

Jaké jsou vaše jaterní testy a játra vůbec. Jak jsou na tom teď po dvou letech?

Nechodím na testy, necítím se už být pacientem. Všechny průvodní jevy zmizely po 3 měsících a už se nevrátily. V rámci TČM je fajn, že se nastoluje rovnováha v organismu, takže pokud by byl vážný výkyv, pozná se to dřív, než je potřeba nějaká léčba nebo dieta. Prostě taková opravdová prevence. I když podle někerých kamarádů, mám dietu furt :-D, jsem prostě divnej, že se stravuju jinak. Ale nechává mě to klidným, ať si myslí co chtějí a věří čemu chtějí. Pro mne je důležité, že k doktorům jsem prakticky přestal chodit, protože jsem je přestal potřebovat.

Jak se cítíte fyzicky? Začal jste dělat nějaký sport?

Fyzicky skvěle, začal jsem dobrovolně, říkám tomu „semtamběhat“. Já běh vžycky nenáviděl, bylo mi při něm blbě. A najednou jsem se přistihl, že jedeme domů kolem našeho parku, vidím běhat lidi a děsně moc jsem zatoužil vyběhout taky. Ptám se sám sebe: Co blbneš, dyk to nesnášíš?!“

Pak mě to přepadlo ještě párkrát a o dovolené jsem najednou vstal, když všichni ještě spali a vyběhl k lesu. Bylo nááádherně a já uběhl pár metrů a viděl jsem fialově. „Kluku, jak jsi starej, tak jsi blbej“, říkám si, ale běžím dál. Co bych taky měl dělat, všichni spí a budu je budit sprchou? No, jo jenže já se vrátil zpátky, všichni vzhůru se zalepenýma očima a mě bylo najednou skvěle!!! Pro tenhle pocit jsem vyběhl pak každé ráno, pokaždé si vynadal, ale pokaždé taky uběhl o další kousek dál. Nakonec jsem si ten zvyk přivezl i z dovolené a semtamběh byl najednou povinný běh – jen dál a překonávat se.

Když jsem zjistil, že z radosti se stává závislost a místo radosti mě bolí mě klouby a jsem až moc unavený, uvědomil jsem si, že denní běh není ještě pro mne. Takže běhám když mám chuť a pro radost, když chci. Největší radost mi udělá, když správně dýchám, uběhnu svoje 3-5 km a vracím se domů nabitý. Závislost je fajn rozeznat včas, nelhat sám sobě a být pravdivý. Po létech jsem přestal mít potřebu být lepší než ostatní a porovnávám se už jen se svým včerejším já.

Je pro vás, po dvou letech jiného jedení vaření náročné? Musíte nad tím nějak výrazně přemýšlet, vařit podle receptů nebo už jedete podle chuti, nálady a toho co doma máte?

Vařit není problém. Snad jen inspirace se hodí. Když už fakt nevím, stačí mi prolítnout recept nebo nahodit hlavní ingredience a když je mám po ruce, jedu už z hlavy. Super jsou trhy se sezónní zeleninou. Nakoupím zeleninu na týden a už při nákupu mi běží hlavou co z toho půjde udělat.

Přestal jsem strikně držet zásady a semtam přidám vejce. Jindy maso, když je z dobrého zdroje. Máme dceru a pro tu chci, aby si vybrala vlastní cestu, takže jíme všechno. Preference je ale na čerstvé potraviny a co nejméně prefabrikátů. Poslední dobou se stále více kloním k tomu jíst sezonně a podle ročního období přidávám a vynechávám maso. Tuhle jsme naplňovali spižírnu v nové kuchyni a z legrace jsem zkoušel svoji ženu ze zrní a luštěnin. Dal jsem je do průhledných nádob a ukázalo se, že popisky nejsou třeba. Ani jednou se nespletla a zavzpomínali jsme na to, jak nám Eva ukazovala před dvěma lety zásoby a netušili jsme absolutně co je co.

Co vaše oblíbené sladké tvarůžky a pečivo? Dostanete na ně občas chuť? Stýská se vám po mléce?

Tak tvarůžky jsou tabu, nemám absolutně chuť něco takového jíst. Mlíko vůbec nepiju, semtam jsem měl od kamarádových kraviček kyselé z nostalgie a i jsem si pochutnal, ale párkrát a zase na dlouho mi to stačilo. Mám rád kozí čerstvý sýr a ovčí. Ale šetřím s ním, je hodně výrazný a je to spíš jako zpestření k letním salátům nebo zimní vařené řepě.

Co na sobě cítíte, když občas sníte něco mimo?

občas cíleně sním něco mimo. Dělám to rád a schválně. Mám chuť třeba na čokoládu? Dám si jí a klidně. Ono mi pak vyskáče akné a nosní opar a říkám si jen“ „ok, měl jsi na to chuť, tohle je důsledek. Jsi ho ochotný akceptovat za tu chuť?“. Jednoduše prasím proto, abych se ujistil v tom co nechci. Nehodlám si odpírat, když mám chuť. Velmi rád se pak vracím k tomu „svému“ jídlu a s větší radostí. Učím se vnímat signály vlastního těla a poslouchat je. Vždyť ta chuť může hovořit i o nedostatku. Byl bych hlupák, kdybych se neposlouchal.

Nastaly u vás i jiné změny, které se netýkají jen zdraví a fyzické kondice? Jak se projevují?

Jéje, toho bylo moc. Změnil jsem práci a začal pracovat pro farmaceutický průmysl, ale nebyl jsem spokojený – nedávalo mi to smysl. Se ženou jsme se prohodili a od dvou let naší dcery jsem na tátovské dovolené. Přestěhovali jsme se a zrekonstruoval jsem víceméně svépomocí byt. Mám konečně místo pro dětský pokoj, rodinu i fotografický ateliér.

Vystudoval jsem dvě školy Feng Shui a jsem odborný Feng Shui konzultant, k tomu se věnuji technice BA-ZI označované jako 4 pilíře osudu. Člověk má možnost dozvědět se více o svojí osobnosti, vztazích, metabolice i životních etapách. Tak mě to chytlo, že jsem to začal dělat profesioálně i pro ostatní lidi a to mi smysl dává. Jsem také fotograf na plný úvazek a zjišťuju, že se obojímu chci věnovat i nadále profesionálně a už zůstat na volné noze.

A otázka tedy na závěr, když vás nic netrápí, pokud vás tedy nic netrápí, vydržel jste tedy ještě u toho a proč?

Nejde říct vydržel. Každému kdo se mě ptal na dietu, když mě viděl zhubnout jsem říkal, že to není o dietě. Dieta znamená něco si odepřít, něco si odepřít znamená nedostatek a nedostatek vyvolává zase jen touhu po tom co vám chybí. Zhubnete a zase se vrátíte a to můžete dělat dokola. Změna, opravdová změna je v hlavě! VY musíte chtít změnu, VY musíte být nespokojení s dosavadním způsobem života, který vás zavedl někam, kde nechcete být! Je to jenom o VÁS!

Změna, kterou jsem prošel je změna životního stylu. Aby dávala smysl, musí to být změna udržitelná! Aby byla udržitelná, musíte svůj nový stav přijmout a milovat ho tak, jako milujete sám sebe. A ne, není to nafoukané. Musíte milovat v první řadě sami sebe a když vy budete v pohodě, budou v pohodě i lidé kteří jsou kolem vás!!! Tuhle změnu já se každý den učím a místo výmluv beru každý den jako novou výzvu. A když se nedaří a dostanu přes čumák, hledám v té zkušenosti to dobré. Mně se absolutně změnil i styl uvažování. Už nehledám co je špatně, ale jak to udělat příště lépe. Dostal jsem tedy daleko víc a dostávám každý den a mám z toho radost – to je ten důvod PROČ. Mám radost z kamarádů, co mi byli oporou a dnes se stravují ještě lépe než já, je fajn vidět jak září a kolik mají energie a často jsou mi i vzory.

Lukáš
www.lukasvondra.cz 

Webové stránky vznikly i díky Vám a i díky vám oběma jsem dnes tam, kde jsem. Sluší se říci děkuji :-).

 

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Děkuji a držím palce!

Jindra: Pěkný den :) Už více než 20 let...

Články jsou tak nabité tipy, že jde z toho hlava kolem :)

Martina: Díky moc za celý “seriál” Cestujeme se zdravou stravou,...

Přestala mě pálit žáha, ustaly trávicí problémy a kalhoty se oblékají snadněji

Ilona: Cítím se lépe: nepálí mě žáha, nemám žádné...

9 kilo dole, odběr krve super, bez pilulek

Mirka: Vaše stránky jsem okukovala delší dobu,ale až v únoru...

Nádherně jsem si pošmákla a ještě jsem zhubla (Eva)

Eva: Děkuji, Evi, za krásný a velmi výživný rozhovor....

To, co děláte, mě obohacuje, inspiruje a učí

Pavla: děkuji Vám za Vaši lásku k jídlu, díky níž...

Ještě, že tento web existuje!

Lenka: Děkuji Vám. Za rady i za celý tento...

Obdivuji pestrost ve vašich receptech

Romana: Prozatím se rozkoukávám, obdivuji pestrost, s kterou je...

Po měsíci mám 5 kg dole (Hana)

Hana: Milá Evičko, ani nevíš, jak jsem vděčná za...

Díky Jíme Jinak se cítím rok od roku lépe (Ivana)

Ivana: Uvědomila jsem si, že si sem pro ten...

Vstávám teď tak, že vyskakuju z postele

KatkaM.: Cítím se báječně a nejsem unavená a opuchlá....

Dostala jsem se do pohody a vím, co malému uvařit (Andrea)

Andrea: Dobrý den, jsem s Klubem Jíme Jinak cca...

Vlasů na dvě hlavy a ty lokny! (Kattynka)

Kattynka: Evi, díky za sdílení, jste zářný příklad, že...

Díky Klubu jsem za měsíc zhubla 6 kilo a cítím se skvěle

Hana a Olda: chci Vám moc poděkovat za úžasné recepty,...

Věřím, že to půjde (Olga)

Olga: Zdravím a připojuji se ke všem, co děkují,...

S manželem jsme oba shodili 3-4 kg (Jaroslava)

Jaroslava: Evi a celý týme Jíme Jinak, děkujeme s...
    • Děkujme Marie, za komentář. Je fajn, když člověk může dát průchod svým emocím, je to léčivé. My jsme rádi za každého, kdo se přidá a sdílí svoje zkušenosti, pocity, radosti i starosti. Příběh je pak skutečně velkou odměnou za naši snahu a moc důležitým čtením pro ty, kdo jsou na cestě a potřebují příběhy ostatních, aby se měli čeho držet na začátku. V Klubu na to máme pro vás přímo místečko https://www.jimejinak.cz/klub-jak-se-citite/, kam nemůže veřejnost, ale jen členové, kteří už jsou přeci jen trochu dál a kde může být člověk otevřený. Klidně se tam s námi podělte. Ostatním to pomůže a pro nás je důležité vědět, co klubáci řeší, co je trápí, abychom věděli, na co se ptát odborníků, koho pozvat na rozhovor, jaké články vám připravit. Doufáme, že vás některé i rozesmějí :-)

  1. Ufonko každý potřebuje jiné tempo a jiné výzvy. Lukáš to dokázal skvěle proměnit, o tom žádná. Je velkou inspirací i nám.

  2. Lukáši, krásný inspirativní příběh! Klobouk dolů! Mám se ještě pořád co učit i po 8 letech. Moc často ujíždím a není to, jak bych si přála. Ale snad dosáhnu toho, čeho chci. Vím, jak mi bylo, když jsem začala jíst jinak dobře a skvěle. Pořád se hledám i v práci a Vám to vyšlo skvěle! Jen tak dál!

    • Ufounko, hledání je proces ale důležitá je vaše pravdivá Cesta. Každý máme svá vodítka a pomocníky. Někdo poslouchá své tělo, někomu pomůže kamarád nebo kouč, někdo najde sám sebe třeba zrovna díky technice BA-ZI a pak si dovolí přestat vnímat tolik tlaky okolí a jet podle sebe. A učit se máme co celý život, důležité je jen aby nás látka bavila a byla s námi v souladu :-). Děkuju za komentář a přeju hodně štěstí na té vaší Cestě

  3. Zobrazit všech 7 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNapište Ježíškovi, ať se přání mohou plnit
Další článekVraťme na nohy to, co je postavené na hlavu – rozhovor s Radomilem Hradilem