Domů > Magazín > Žijeme jinak

Vegan kraslice na Velikonoce

sezóna jaro

Mám pro vás pár tipů, jak si s dětmi udělat kraslice, i když vejce nekupujete a nemáte poblíž dodavatele vyfouklých vajíček. Navíc je to docela ekonomická verze. Tady je první tip.

Nechtělo se mi kupovat vajíčka

Když jsme bydleli v lese na samotě, neměli jsme poblíž nikoho, kdo by sám vejce využil a nám věnoval vyfouklá vajíčka na malování kraslic. Kupovat v obchodě vejce jen kvůli malování dětí mi přišlo divné. Tolik let už je nekupuju, slepic ve velkochovu je mi líto a vylít drahá vejce z farmy jen tak do přírody, se mi taky nechtělo. Mohla jsem je zužitkovat do nějakého vaření či pečení, ale prostě ten rok se mi nechtělo. Veganská část mého já měla silně navrch a opovrhovala variantou skutečných vajec. Ale děti už postřehly, že tradiční české Velikonoce zahrnují kraslice a chtěly tvořit. A tehdy mě to napadlo.

Pro vejce do zahradnictví

Když jsem šla kolem zahradnictví, zahlédla jsem mezi květinami a dekoracemi polystyrenová vejce. To je ono! Nakoupila jsem vajíčka v ceně v podstatě stejné jako byla tehdy v obchodě. Všimli jste si, jak se kolem Velikonoc zdražují? Tak tato polystyrenová mají cenu stále stejnou a navíc mají několik výhod.

Polystyrenová vejce

Pokud jste někdy dělali kraslice s maličkými dětmi, asi už víte, jak je takové vyfouklé vajíčko křehké. Ale polystyrenové vejce je v podstatě nerozbitné. Nikdo nespočítá, kolikrát nám spadlo při malování na zem. Další výhodou je, že se dá napíchnout na špejli a mnohem lépe se pak na něj maluje. A když použijete obyčejné tempery, můžete je po Velikonocích umýt a na další rok už máte vajíčka připravená. Děti jsou o rok starší a mohou se vyřádit zručnějším způsobem než loni.

Jak na to

Návod už jsem vlastně popsala. Vejce napíchneme na špejli a zdobíme libovolnými barvami, které ovšem musejí držet na hladkém a nepřilnavém polystyrenu. Nám se osvědčily obyčejné tempery, které jsme moc neředily vodou, aby nestékaly a vytvořily požadované obrazce. Když se něco dětem nepovedlo, vejce omyly, osušily a tvořily znovu. Můžete samozřejmě použít i stabilnější barvy, případně i lak. Příští rok pak můžete vajíčka pro změnu omotat provázkem nebo polepit.

Kam s nimi

Hotová vajíčka ještě můžete dozdobit stužkami, a pak už jen zapíchnout kam je libo. Do květináče, do velikonoční dekorace nebo jen vložit do vázičky.

Malé děti

U maličkých dětí, které jedí všechno, jako ty moje, je vhodné vybírat nejedovaté barvy nebo sedět u tvoření s nimi a po očku dohlížet, co si dávají do pusinky. Dětem se vyplatí dát omyvatelné oblečení nebo praktické zástěrky, nábytek zakrýt novinami nebo igelitem. Takovéhle tvoření baví už i dvouleťáky, ale někdo musí být na blízku, aby jistil barvu, vodu a práci s nimi. Děti tahle činnost zabavila téměř na dvě hodiny. V pohodě jsem u vařila oběd, protože tvořily metr ode mě, a pak ještě udělala kus práce na Jíme Jinak.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Vzhledem k tomu, že se u polystyrenu řeší, že je nejspíš rakovinotvornej, tak bych to asi dětem nedávala. Je mi jasný, že když ho budou mít jednou za rok, tak se nic nestane, jenže děti by možná napadlo si vajíčka doma nechat…

Super nápad!!! Děkuji, nakoupím ve výprodeji na příští rok :-). My doma vejce sice máme domácí od sousedů, ale stejně je to nechutné a nad moje síly to vyfukovat. Navíc to při barvení ti moji dva chlapínci víc zmáčknou a vajíčko je zpět tam kde bylo…v p…(popelnici samozřejmě :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

6 tipů na Velikonoční kraslice (bez vejce!)

Na kreslení kraslic není třeba slepičí vejce. Zkuste některou z těch 6 vegan friendly alternativ. A zapojte i děti!

Mrkvová vajíčka v čokoládě

Zdravá a rychle hotová veselá (nejen) velikonoční plněná čokoládová vajíčka s překvapením uvnitř. Super svačinka nebo zdravá nadílka na Velikonoce.
13
6

První pomoc pro sluncem poškozené vlasy

Dlouhodobý pobyt na ostrém slunci, koupání ve slané či chlorované vodě, ale také barvení, fénování a používání chemických přípravků může způsobit, že budou...

Velikonoční vegan vejce natvrdo

Přemýšlíte jak nahradit vejce na Velikonoce? Přinášíme vám recept na vejce na tvrdo bez vejce. Hodí se skvěle na chleba, ke špenátu i koprové omáčce. A dět...

Velikonoční mazanec bez cukru, vajec a mléka (vegan)

Co by to bylo za Velikonoce bez tradičního mazance? Tento mazanec z lievito madre kvásku a špaldové mouky je voňavý a nadýchaný. Neobsahuje cukr, vejce, an...

Sladké jidáše ve tvaru zajíčka

Na Velikonoce se tradiční peklo sladké kynuté pečivo tzv. Jidáše. My jsme je připravili netradičně ve tvaru roztomilých velikonočních zajíčků :-) Toto těst...