Mám pro vás pár tipů, jak si s dětmi udělat kraslice, i když vejce nekupujete a nemáte poblíž dodavatele vyfouklých vajíček. Navíc je to docela ekonomická verze. Tady je první tip.

Nechtělo se mi kupovat vajíčka

Když jsme bydleli v lese na samotě, neměli jsme poblíž nikoho, kdo by sám vejce využil a nám věnoval vyfouklá vajíčka na malování kraslic. Kupovat v obchodě vejce jen kvůli malování dětí mi přišlo divné. Tolik let už je nekupuju, slepic ve velkochovu je mi líto a vylít drahá vejce z farmy jen tak do přírody, se mi taky nechtělo. Mohla jsem je zužitkovat do nějakého vaření či pečení, ale prostě ten rok se mi nechtělo. Veganská část mého já měla silně navrch a opovrhovala variantou skutečných vajec. Ale děti už postřehly, že tradiční české Velikonoce zahrnují kraslice a chtěly tvořit. A tehdy mě to napadlo.

Pro vejce do zahradnictví

Když jsem šla kolem zahradnictví, zahlédla jsem mezi květinami a dekoracemi polystyrenová vejce. To je ono! Nakoupila jsem vajíčka v ceně v podstatě stejné jako byla tehdy v obchodě. Všimli jste si, jak se kolem Velikonoc zdražují? Tak tato polystyrenová mají cenu stále stejnou a navíc mají několik výhod.

Polystyrenová vejce

Pokud jste někdy dělali kraslice s maličkými dětmi, asi už víte, jak je takové vyfouklé vajíčko křehké. Ale polystyrenové vejce je v podstatě nerozbitné. Nikdo nespočítá, kolikrát nám spadlo při malování na zem. Další výhodou je, že se dá napíchnout na špejli a mnohem lépe se pak na něj maluje. A když použijete obyčejné tempery, můžete je po Velikonocích umýt a na další rok už máte vajíčka připravená. Děti jsou o rok starší a mohou se vyřádit zručnějším způsobem než loni.

Jak na to

Návod už jsem vlastně popsala. Vejce napíchneme na špejli a zdobíme libovolnými barvami, které ovšem musejí držet na hladkém a nepřilnavém polystyrenu. Nám se osvědčily obyčejné tempery, které jsme moc neředily vodou, aby nestékaly a vytvořily požadované obrazce. Když se něco dětem nepovedlo, vejce omyly, osušily a tvořily znovu. Můžete samozřejmě použít i stabilnější barvy, případně i lak. Příští rok pak můžete vajíčka pro změnu omotat provázkem nebo polepit.

Kam s nimi

Hotová vajíčka ještě můžete dozdobit stužkami, a pak už jen zapíchnout kam je libo. Do květináče, do velikonoční dekorace nebo jen vložit do vázičky.

Malé děti

U maličkých dětí, které jedí všechno, jako ty moje, je vhodné vybírat nejedovaté barvy nebo sedět u tvoření s nimi a po očku dohlížet, co si dávají do pusinky. Dětem se vyplatí dát omyvatelné oblečení nebo praktické zástěrky, nábytek zakrýt novinami nebo igelitem. Takovéhle tvoření baví už i dvouleťáky, ale někdo musí být na blízku, aby jistil barvu, vodu a práci s nimi. Děti tahle činnost zabavila téměř na dvě hodiny. V pohodě jsem u vařila oběd, protože tvořily metr ode mě, a pak ještě udělala kus práce na Jíme Jinak.

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Necítím hlad mezi jídly a už nepotřebuji sladkosti (Zdenka)

Zdenka: Dobrý den, dnes mám 4. den. Nejdříve jsem...

Obleču šaty, které jsem X let neoblékla

Ilona L.: Mám jednu naprosto luxusní zprávu! Moje 69letá...

Jsem nadšená a hubnu

Siva: Dobrý den, jsem tady poprvé. Stránky JJ jsem...

Zamilovala jsem se do česnekové pomazánky

Vendtechman: Prave jsem se zamilovala do dnesni cesnekove pomazánky...

Letošní Vánoce bez stresu (Esterka)

Esterka: Taaak... poslušně hlásím, že jen a pouze díky...

Zlepšily se mi vlasy, nehty i kůže (Lidka)

Lidka: Kila dole jsou super, ale víc se mi...

Mám o 9 kg méně, přestaly zdravotní potíže (Milu)

Milu: Chtěla bych moc poděkovat za výborný kurz a...

Děkuji, že JJ děláte s láskou a obrovským nadšením

Žaneta: Moc se mi Vaše stránky líbí, je vidět,...

Mám první den za sebou a jsem velmi spokojená (Vlaďka)

Vlaďka: Dobrý den, dnes mám první den za sebou...

Podzimní detox nemá chybu! Samé dobroty, které mě léčí

Pavlína M.: Již 9 měsíců jsem s Jíme Jinak...

Myslela jsem, že to zvládnu sama, ale společně je to lepší

Petula: Přeji krásné odpoledne všem statečným a odhodlaným účastnicím letošního...

Děkuji za skvělý kurz

Ilona: Děkuji, děvčata, za skvělý kurz. Tady to jde...

Obě karantény jsem díky Jíme Jinak překonali s úsměvem (Eliška)

Eliška: Milá Evo a Romane, chtěla bych vám ze...

Faldy na břiše jsou pryč, zálibně se dívám do zrcadla

Lucka: Tak činím nyní bilancování mé  Jarní očisty. Jelikož...

A ejhle, ono to funguje (Olga Š.)

Olga Š.: I já jsem za svůj dospělý život...

Nevěřila jsem, že dokážu být bez čokolády

Marcella H.: Březen byl můj první měsíc, kdy jsem se...
 1. Super nápad!!! Děkuji, nakoupím ve výprodeji na příští rok :-). My doma vejce sice máme domácí od sousedů, ale stejně je to nechutné a nad moje síly to vyfukovat. Navíc to při barvení ti moji dva chlapínci víc zmáčknou a vajíčko je zpět tam kde bylo…v p…(popelnici samozřejmě :-)

  • AliKu, tak poproste sousedovic chlapa, jistě rád pomůže s vyfouknutím. Kupovat místo toho polystyrenové vejce?? To se mi nezdá jako dobrá alternativa… To raději ať dětem skořápky praskají, vždyť život není o dokonalosti a o tom, že se vše podaří. Je třeba cvičit jemnou motoriku, učit se umět se vyrovnat s neúspěchem, vstát a zkusit to znovu… A pokud je neúspěch takový problém, je jistě mnoho jiných velikončně tématických aktivit, které jsou „na jistotu“ – třeba pomalovat vajíčka vystřižená z papíru.

 2. Dobrý den Evi, chápu Vaše pohnutky, ale PS vajíčka jsou mnohem horší pro přírodu než ty klasická. Ale dají se koupit i sádrová a to si myslím že je řešení a ty se dají udělat i doma jsou takové formičky na pečení ve tvaru dvou půlek vajíček a ty se dají použít i na sádru i když nemám osobní zkušenost

  • Jarko, děkuju za tip na sádru, to mě nenapadlo. Omlouvám se, ale taky se ve mně hned všechno vzpříčilo při zmínce o polystyrenu :( Nechápu, proč by měl být problém s vylitím farmářských vajec – za mě rozhodně lepší varianta nez podporovat plastový průmysl :/

 3. holky, víte co já obdivuju na tomto článku? ty vzorně oblečené děti do igelitových pláštíků, aby se nezašpinily při malování vajíček :-)…je vidět, že máte systém, moje děti vždycky byly jako čuňátka…a ještě je to strašně bavilo, jak moc jsou špinaví…no opravdu, je vidět, že děláte věci promyšleně a to je základ! :-)

  • Někdy se zadaří, Vlaďko :-) Systém, to já bych měla, ale oni mi to někdy děsně sabotují. A špinavé jsou až hrůza, to dám někdy do placu jinčí fotky. Ty moje konkrétně se oblečou do šatečků, mašliček a střevíčků (vůbec nechápu, kde to berou, když já jsem pořád v teplákách a mikině) a pak se zamažou až běda. V šatečkách do bahna, ve střevíčkách do kaluží,..už dávno to neřeším. Mám takové dvě ušmudlané princezny :-)

 4. Tak to je SUPER napad – diky!! :) A ja si doted lamala hlavu, jak to letos prave s dvouletackou vyresim.. Od zitrka se vydavam po stopach polystyrenovych vajec! ;)

 5. Nedá mi podotknúť, že polystyrénové vajcia sú oproti tým od sliepok, ktoré sa majú dobre, neekologické. Neriešia vegáni aj tento aspekt? Napokon, sviatky sú aj o jedle, ktoré nie je na stole vo všedný deň, takže by sa asi mohlo zakomponovať do sviatočného jedla. Spomínam si, že D. Lužná kdesi spomínala, že u deťom neuškodí sem – tam nejaké vajce, keď je kvalitné. Napríklad ako závarka do polievky alebo na prípravu cestovín by bolo menej jang ako pečené.

  • Občas vejce, ale opravdu kvalitní vejce od slepiček venku určitě neuškodí. Evička to spíš myslela tak, že se jí nechtělo vyfukovat pro děti x vajíček, když je neměla do čeho použít.

  • Ejha, nevím, co řeší vegani, já řešila to, že se mi nechtělo kupovat v tescu vejce a foukat a vyhodit, jak píše Helča :-) Ekologickou stránku věci řeším velice, proto jsem taky zpunktovala celý ten ekologický festival filmů, co běžel v lednu a únoru u nás na webu. Ale nebojte, tyhle vejce už se u nás používají několik let a ještě dlouho budou. Jednak jsem vždycky umyju a děti si je malují na Velikonoce znovu, jednak s nimi v průběhu roku pracujeme. Je to totiž spuer pomůcka do geometrie i fyziky do naší domácí školy. Ty jen tak likvidovat nebudeme. Až budou hodně poškozená, uděláme z nich květinový zápich. Jinak mě osobně vejce v kuchyni nechybí, byla jsem jen velmi obezřetná, když byly holčičky maličké, do dvou let, spíš ještě déle, vejce vůbec nepotkaly. Te´d už jsou školačky a nezblázním se, když se někde objeví, ale doma je už 10 let nepoužíváme. Myslím, že nám úplně stačí, co nám zamíchají do vegetariánských jídel na výletech :-)

 6. Syn dnes už ze školky přinesl v předstihu velikonoční nadílku – taštičku plnou čokolád. Zatím jsem s ním o tom, jak to u nás letos bude, nemluvila, tak nebyl připravený. Měl z toho prý strašnou radost, tak jako všichni ve školce. Nic si ale nevzal, přinesl mi to domů všechno nadšeně ukázat. Tak teď přemýšlíme, jak to letos uděláme. S tatínkem chodí každý rok koledovat (tatínka ta tradice baví a přenáší to i na syny) a nosí toho opravdu hodně – narvané 3 košíky + 2 igelitky k tomu. A to je pak vysvětlování. Loni jsem mu dovolila vybrat jednu dobrůtku a ostatní jsme rozdali po rodině a zbytek jsme přinesli do školky. Má někdo nápad co s tolika sladkostmi? Vyhazovat se mi to nechce, přeci jen si to děti vykoledovali….

   • Moje deti tiež radi koledujú, máme v ulici samé holky, tak je toho tiež vždycky hromada.
    Ale mám s nimi už asi dva roky domluvu, že doma si nechajú len pár kúskov a ostatné nosíme do „Ostrůvku“ – centum pro okamžitou pomoc dětem.

 7. Polystyrenová vajíčka u nás frčí už třetím rokem. Máme různé velikosti a dokonce i slepičku :-). Kdyby někdo chtěl, můžu poslat fotky pro inspiraci, určitě nějaké najdu.

  • Šárko, pošli, přidám je k dalšímu článku. Případně je můžeš nahrát na Facebook Jíme Jinak.

 8. Ha,ha. Tak zrovna dnes jsem si přečetla mail od ředitelky školky, že syn potřebuje na zítra 2-3 vyfouklé vajíčka. Asi bude mít manžel k večeři míchaná vajíčka….

  • My to řešili včera večer. Vajíčka doma vůbec nemáme a syn si večer vzpomněl, že má ráno přinést 2 vyfouknutá vajíčka. Naštěstí jsme si vzpomněli, že je máme ve sklepě už z minulých let vyfouknutých spousty. No a zásoba se letos hodila :-).

 9. Sice to sem vůbec nepatří, ale posílejte mi, prosím, všichni pozitivní energii, protože ve středu 12. 4. od 8.30 máme jednání u soudu ohledně dcery. Minule mi to moc pomohlo. Děkuji vám všem moc a přeji krásné jarní dny.

 10. Ja to nemůžu nenapsat. Sice to není ke kraslicím, ale k tobě, ale já prostě nemůžu jinak.. Evi, ty jsi tak šmrncovní, vitální, šťavnatá ;-) ženská! Úžasný!

  • Venisy, tak to dekuju, to jsem pod clankem s fotkou z kuchyne od deti vazne necekala :-) :-) :-) Diky tomuhle komentari se culim a mozna jsem i zcervenala :-)

 11. Zobrazit všech 25 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKrémová květáková s hlívou
Další článekBulgur s tofu, medvědím česnekem a bršlicí