Domů > Magazín > Žijeme jinak > Tvoření

Velikonoční kraslice ze šnečích ulit

sezóna jaro

Mám pro vás další nápad, jak s dětmi připravit jarní nebo přímo velikonoční výzdobu, aniž byste museli shánět a vyfukovat vajce. Tentokrát to bude ještě levnější než polystyrenová vejce. Bude nám stačit venku nasbírat šnečí ulity.

Sbíráme šnečí ulity

Když sleze sníh, nacházíme během prvních jarních procházek spousty opuštěných šnečích ulit. Děti je sbírají a hrají si s nimi. A tak mě jeden rok napadlo je vyčistit a udělat z nich dekorace místo kraslic. Skořápka jako skořápka.

Důvod proč jít ven

Některé děti mají období, kdy se jim na procházky vůbec nechce a dostat je z domu je nadlidský výkon. Ale když je nějaký cíl výletu, tak jdou ochotně. Zrovna sběr ulit mi zafungoval jako motivátor v době, kdy mladší dcera stávkovala. “Půjdeme na šneky, anoooo!” jásala a bylo po problému. Ve stejné době měla období, kdy milovala vodu, jak už to dvouleťáků bývá. Co je lepší zábava než dát dětem na zahradu lavor s vodou a kartáčky, aby ulity umyly? No a rázem máte spoustu času na uvaření oběda.

Ekologické a ekonomické kraslice z ulit

Na téhle variantě se mi líbí, že je tak ekologická a ekonomická. Nemusí se nic vyrábět, aby vzniklo “vajíčko”, protože ulit jsou plné keře všude v okolí. A nemusí se nic platit, protože jsou k mání zcela zdarma. A když se vám omrzí, můžete je omýt a do přírody vrátit, žádný odpad, krom trochy těch barev.

Jak na to

Nasbíráme, omyjeme a nasušíme ulity. Ulity venku vyklepejte, mnohdy jsou plné klacíků, lístečků, hlíny, nezřídka v nich žije nějaký brouček. Po umytí je nechte vyschnout. Pozor, voda zůstává ve šnečí ulitě docela dobře schovaná, může na vás vytéct z vnitřních záhybů i když se zdá, že už je ulita suchá.

Na suché ulity malujeme neředěnými nebo jen málo ředěnými temperami. Výsledek můžete zalakovat.

Kam s nimi

Hotová “vajíčka” můžeme jen tak naskládat do košíčků nebo je položit do zeleného osení. My jsme ho položili na řeřichu, protože osení jsme včas nezaseli a nebylo ještě pořádně vidět.

Některé ulity mají praskliny a dírky, ty můžeme zavěsit na jarní větvičky – stačí otvorem protáhnout nit.

Malé děti

Tady platí stejné pravidlo jako minule. U maličkých dětí, které jedí všechno, jako ty moje, je vhodné vybírat nejedovaté barvy nebo sedět u tvoření s nimi a po očku dohlížet, co si dávají do pusinky. Dětem se vyplatí dát omyvatelné oblečení nebo praktické zástěrky, nábytek zakrýt novinami nebo igelitem.

Malovat ulity baví i dvouleťáky, ale opět někdo musí být na blízku, aby jistil barvu, vodu a práci s nimi. Děti tahle činnost zabavila opět na hodiny. U nás platí: čím víc ulit, tím delší doba malování. Takže máte-li zásobu ulit, máte na hodinu či dvě vystaráno a můžete se věnovat vaření, uklízení, u větších dětí možná i nějaké knížce.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

U nás se na jaře barví ulity i s obyvateli….

Silvushe
12. 4. 2017

Teda to JE nápad !!! Krásný !!!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Mrkvová vajíčka v čokoládě

Zdravá a rychle hotová veselá (nejen) velikonoční plněná čokoládová vajíčka s překvapením uvnitř. Super svačinka nebo zdravá nadílka na Velikonoce.

Slavnostní velikonoční nádivka (bez lepku)

Chuťově vyladěná luxusní slavnostní velikonoční nádivka pro celou rodinu!
95
3

Tradiční velikonoční menu: den po dni

Víte, co je kočičí tanec nebo šumajstr? A co se jedlo tradičně na Zelený čtvrtek? Naši předci měli na toto období přesně stanovená tradiční jídla. Po čtyři...
4

6 tipů na Velikonoční kraslice (bez vejce!)

Na kreslení kraslic není třeba slepičí vejce. Zkuste některou z těch 6 vegan friendly alternativ. A zapojte i děti!

Sladké jidáše ve tvaru zajíčka

Na Velikonoce se tradiční peklo sladké kynuté pečivo tzv. Jidáše. My jsme je připravili netradičně ve tvaru roztomilých velikonočních zajíčků :-) Toto těst...
43
2

14 tipů na velikonoční pochoutky jinak

Připravte si letos na Velikonoce tradiční dobroty ve zdravé podobě bez bílé mouky, cukru, vajec a mléka! Máme pro vás 14 velikonočních receptů na sladká i ...