Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Seitan: součást zdravého jídelníčku?

Seitan je jinými slovy koncentrovaný lepek vyrobený z lepkové mouky. Může být vůbec taková potravina součástí zdravého jídelníčku, když se v dnešní době lepek považuje za zlo? Zeptali jsme se MUDr. Vladimíry Strnadelové, odbornice na celostní medicínu.

Seitan se představuje

Seitan je čistý lepek. Dělá se tak, že z vysokolepkové mouky (např. pšeničná) uděláme těsto a to pak ponoříme do horké vody a následně ve vodě studené vymýváme škrob, až zůstane pouze samotný lepek. Ten se pak uvaří spolu se zeleninou (červená řepa pro barvu), kořením a sojovou omáčkou. Tak vznikne polotovar, ze kterého můžeme připravit například guláš, můžeme ho péct, smažit či jinak upravit. Je třeba ho dochutit marinádou, například z přírodní hořčice a sojové omáčky.

Tip:
Dnes se dá již ve zdravé výživě koupit přímo pšeničná bílkovina, ze které se dá seitan doma lehce připravit. Stačí ji smíchat s vodou, kořením a dalšími ingrediencemi a můžete si vytvořit třeba domácí veganský salám.

Seitan v jídelníčku

  • Seitan v jídelníčku má hlavně konzistenční a chuťový přínos. Je chutný a dá se nejrůzněji upravit.
  • Seitan zařazujeme občasně do jídla pro jeho zpestření, běžně ho zařazujeme asi 1x za 14 dní, někdy méně, někdy i více. Důležité je prostřídat všechny potraviny a jejich způsoby úpravy a tím dodržet velkou pestrost.
  • Je daleko stravitelnější než například pečivo, neboť je to čistý lepek (bílkovina), který se rozloží v žaludkuPokud zapečeme škrob s lepkem ve formě pečiva, stravitelnost je mnohem horší a poškození střeva větší.
  • Je třeba pamatovat na to, že seitan je pouze obilná bílkovina, a tudíž je třeba mít v jídle i nějakou luštěninu, například luštěninovou polévku, nebo do seitanového guláše přidat uvařené fazole a podobně pro kompletní bílkovinu (tj. kompletní bílkoviny dosáhneme kombinací obiloviny a luštěniny). Není problém k seitanu dát i další obilovinu, neboť lepek už se s dalším škrobem nemá jak propojit a jeho rozložitelnost to nezmenšuje.
  • Seitan není vhodný při celiakii a při alergii na lepek. U těžké intolerance, autoimunitních onemocnění, těžkých kožních a některých zažívacích problémů v akutní fázi je lépe se mu vyhnout a to alespoň po určitou dobu.

Naše oblíbené recepty se seitanem:
– Proteinový wok s fazolemi a seitanem
– Seitan na cibuli a cuketě
– Voňavá indická směs se seitanem
– Seitan s brokolicí
– Seitan na asijský způsob s rýžovými těstovinami
Pikantní veganský salám ze seitanu
– Seitanové nudličky v cibulové omáčce
– Seitan na červeno
– Pečené seitanové plátky
– Seitanové lečo
– Seitan na kari
– Seitanové plátky na houbách
– Seitan a tempeh v teriyaki omáčce

Co na seitan říkáme v Jíme Jinak

Pokud nemáte problém s lepkem, je to velmi výživná koncentrovaná bílkovina velice vhodná pro sportovce i malé děti. Ne není to samozřejmě jídlo na každý den. Je to jedna z variant, jak si jídelníček rozšířit, jak doplnit  bílkoviny. To, čeho se lidé bojí, že je to koncentrovaný lepek, je v tomto případě výhoda. Lepek je bílkovina. Pokud je bílkovina čistá, to znamená bez škrobu, tak je velmi dobře stravitelná. Něco úplně jiného je pečivo, kde je lepek a škrob zapečený a je z toho rohlík nebo chleba, to je těžce stravitelné. Ale čistý seitan nebo-li čistý lepek a k tomu obilí a zelenina jsou lehce stravitelné. Máme zkušenost, že seitan dobře tráví i ti, kteří mají jinak problémy s nadýmáním a jiné zažívací potíže při přechodu na zdravější jídelníček.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

26 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

49
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
19
13

Chřestová sezóna je tu: 9 faktů, které vás překvapí

Chřest je velmi zajímavá zelenina a jeho sezóna je právě v plném proudu. Věděli jste například, že Česko bylo dříve chřestovou velmocí a náš chřest byl teh...

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...