Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Seitan: součást zdravého jídelníčku?

Seitan je jinými slovy koncentrovaný lepek vyrobený z lepkové mouky. Může být vůbec taková potravina součástí zdravého jídelníčku, když se v dnešní době lepek považuje za zlo? Zeptali jsme se MUDr. Vladimíry Strnadelové, odbornice na celostní medicínu.

Seitan se představuje

Seitan je čistý lepek. Dělá se tak, že z vysokolepkové mouky (např. pšeničná) uděláme těsto a to pak ponoříme do horké vody a následně ve vodě studené vymýváme škrob, až zůstane pouze samotný lepek. Ten se pak uvaří spolu se zeleninou (červená řepa pro barvu), kořením a sojovou omáčkou. Tak vznikne polotovar, ze kterého můžeme připravit například guláš, můžeme ho péct, smažit či jinak upravit. Je třeba ho dochutit marinádou, například z přírodní hořčice a sojové omáčky.

Tip:
Dnes se dá již ve zdravé výživě koupit přímo pšeničná bílkovina, ze které se dá seitan doma lehce připravit. Stačí ji smíchat s vodou, kořením a dalšími ingrediencemi a můžete si vytvořit třeba domácí veganský salám.

Seitan v jídelníčku

  • Seitan v jídelníčku má hlavně konzistenční a chuťový přínos. Je chutný a dá se nejrůzněji upravit.
  • Seitan zařazujeme občasně do jídla pro jeho zpestření, běžně ho zařazujeme asi 1x za 14 dní, někdy méně, někdy i více. Důležité je prostřídat všechny potraviny a jejich způsoby úpravy a tím dodržet velkou pestrost.
  • Je daleko stravitelnější než například pečivo, neboť je to čistý lepek (bílkovina), který se rozloží v žaludkuPokud zapečeme škrob s lepkem ve formě pečiva, stravitelnost je mnohem horší a poškození střeva větší.
  • Je třeba pamatovat na to, že seitan je pouze obilná bílkovina, a tudíž je třeba mít v jídle i nějakou luštěninu, například luštěninovou polévku, nebo do seitanového guláše přidat uvařené fazole a podobně pro kompletní bílkovinu (tj. kompletní bílkoviny dosáhneme kombinací obiloviny a luštěniny). Není problém k seitanu dát i další obilovinu, neboť lepek už se s dalším škrobem nemá jak propojit a jeho rozložitelnost to nezmenšuje.
  • Seitan není vhodný při celiakii a při alergii na lepek. U těžké intolerance, autoimunitních onemocnění, těžkých kožních a některých zažívacích problémů v akutní fázi je lépe se mu vyhnout a to alespoň po určitou dobu.

Naše oblíbené recepty se seitanem:
– Proteinový wok s fazolemi a seitanem
– Seitan na cibuli a cuketě
– Voňavá indická směs se seitanem
– Seitan s brokolicí
– Seitan na asijský způsob s rýžovými těstovinami
Pikantní veganský salám ze seitanu
– Seitanové nudličky v cibulové omáčce
– Seitan na červeno
– Pečené seitanové plátky
– Seitanové lečo
– Seitan na kari
– Seitanové plátky na houbách
– Seitan a tempeh v teriyaki omáčce

Co na seitan říkáme v Jíme Jinak

Pokud nemáte problém s lepkem, je to velmi výživná koncentrovaná bílkovina velice vhodná pro sportovce i malé děti. Ne není to samozřejmě jídlo na každý den. Je to jedna z variant, jak si jídelníček rozšířit, jak doplnit  bílkoviny. To, čeho se lidé bojí, že je to koncentrovaný lepek, je v tomto případě výhoda. Lepek je bílkovina. Pokud je bílkovina čistá, to znamená bez škrobu, tak je velmi dobře stravitelná. Něco úplně jiného je pečivo, kde je lepek a škrob zapečený a je z toho rohlík nebo chleba, to je těžce stravitelné. Ale čistý seitan nebo-li čistý lepek a k tomu obilí a zelenina jsou lehce stravitelné. Máme zkušenost, že seitan dobře tráví i ti, kteří mají jinak problémy s nadýmáním a jiné zažívací potíže při přechodu na zdravější jídelníček.

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

8 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Co jíst před a po cvičení pro ty nejlepší výsledky

Při cvičení hraje jídlo důležitou roli. 70 % úspěchu závisí právě na stravě. Bez kvalitní výživy svaly neporostou. Jak správně a zdravě jíst před a po trén...

Seitanové “kuřecí maso” (vegan)

Znáte seitan? Je to dobře stravitelná alternativa masa plná bílkovin. A dá se vytvořit jednoduše, levně a rychle doma. Toto je náš oblíbený recept na vegan...

Test rostlinných masových alternativ. Jak dopadly?

S alternativami pro vegany a vegetariány jako by se roztrhl pytel. Už i běžné obchody nabízí řadu produktů. Kromě rostlinných jogurtů, sýrů a mlék, nabízej...