Semenaření je v podstatě pěstování a uchovávání semínek, která můžete příští rok zasadit a nastartovat tak nový koloběh rostlinného života. V tomto článku bych se ráda zaměřila na to, proč se do toho pustit.

Důvody, proč semenařit

Důvodů, proč se vyplatí pěstovat si vlastní osivo, je mnoho, ať jde o důvody ekologického, ekonomického či morálního charakteru. Zde nabízím k zamyšlení některé z nich.

1Zachování či zvýšení biodiverzity

Biologická rozmanitost nám zaručuje vše, na co jsme od přírody zvyklí – čistý vzduch, vodu, půdu, jídlo. Důsledky rychlého snižování biodiverzity jsou alarmující. Každý svým, i když jen malým, dílem můžeme přispět k tomu, aby naše krajina byla pestrá. A zrovna tak i rostliny, které chceme jíst.

2Zachování rodinné odrůdy

Dříve, zvláště na venkově, bylo časté, že žena dostala do vínku i osivo. To se předávalo z generace na generaci. Pokud, stejně jako já, jste nic takového nedostali, můžete s touto tradicí začít a předat je třeba i chlapcům, až se budou ženit.  

3Šlechtění nové odrůdy

Nejste s nabídkou semen spokojeni? Vychovejte si vlastní! Od miminka, od semínka. Cíleným křížením a selekcí na vámi preferovaný znak si můžete vychovat vlastní odrůdu, kterou nikdo nemá. A s dětmi je to o to větší zábava. My takto se synem loni vybrali rajče odrůdy Ingido apple. Rajčátko mělo deformaci, připomínající nos a syn jej nazval “Černo-červený človíček”. 

4Adaptace odrůdy na místní podmínky

Každá zahrádka je položena do speciálních klimatických podmínek. Ve vašem kraji můžete mít speciální mikroklima a to, co funguje jinde, u vás nemusí a naopak. Tím, že zasejete semínka vždy na vaši zahradu, semínka se postupně adaptují a přirozenou selekcí zůstanou pouze ty rostliny, které u vás budou prosperovat. Loni jsem takto objevila úžasnou cuketu, která byla velmi odolná plísni. I letos se její kvality projevily a je stále krásná oproti jejím sousedkám z obchodu.

5Vypěstujete si bio

Pokud si vaše semínka vycvičíte na to, že pěstujete bio nebo zcela bez postřiků, bude se jim lépe dařit než těm, která koupíte v obchodě. Možná to nebude úspěch na první dobrou, ale časem se to rozhodně vyplatí. Samozřejmě, že se nejedná o zázračný způsob, jak pěstovat bez postřiků, ale je to další dílek do skládačky. A mimochodem, až se vám podaří vypěstovat chutný salát, který nechutná slimákům, jsem první, kdo si od vás semínka koupí :-)

6Ušetříte

Semínka jsou samostatnou komoditou. Malý pytlíček sice stojí “pár” korun, ale máte-li oset byť jen menší zahrádku, rázem je z toho každý rok pořádný ranec. Zvlášť, když chcete speciální odrůdu nebo kvalitní semínka. Vlastní osivo je zdarma a mnoho druhů rostlin se semenaří jednoduše.

7Vymaníte se z vlivu osivářského průmyslu

Budete nezávislí na tom, co je k dostání v obchodě. Budete pěstovat odrůdy, které vám vyhovují tvarem, chutí, raností nebo barvou, které budou zajímavé a budou to ty vaše. 

Podělte se s námi v komentářích, co vede vás k tomu schovávat si semínka.

 

V dalších dílech si přečtěte, co je důležité o semanaření vědět, než začneme a blíže o semenaření jednotlivých druhů rostlin.

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

  1. Jani, za chvilku to přijde!🌱Budu mít zelené parapety, semínka si schovavam.To rajče 🍅 s nosníkem mně taky rostlo a ještě jsem měla na jedné rostlině vždycky 2 rajčátka srostlá. Možná už není to semínko dobré, nevím čím to je.Ale mně to neva. Nemám žádný velký výnosy ale mám z nich radost. A moc jsme si pochutnávali loni na těch ředkvičkách přerostlých a ještě mám svoje semínka. Schválně jsem to dala ochutnat kamarádkám a nikdo neuhodl, o co jde. Bohužel jsem jich neměla moc, stihla jsem je vytrhat 2 dny před tvým článkem.😆Tak ať se tobě i všem ostatním letos daří!🥬🌱👩‍🌾🍀🌻🥦🥒🥕🧄🌶️🧅

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKrém z tuřínu a hlívy ústřičné
Další článekĎábelské fazole s červenou rýží