Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Semenaření 3 díl – semenaření jednotlivých druhů rostlin

V předchozích článcích jsem se snažila trochu vás navnadit na toto krásné a ušlechtilé řemeslo a předat vám, z mého pohledu nejdůležitější, informace, které je třeba při semenaření zohlednit. Pokud se někomu zdá, že je to stále velká věda, začněte s jednoduššími druhy a postupujte ke složitějším. Na tomto místě vám nabízím svoje rozdělení podle složitosti. Takto to tedy vidí jeden začátečník, za kterého se stále považuji :-)

Pro začátečníky

Začněte jednoletkami, tj. rostlinami, které vykvetou a vytvoří semena v prvním roce po výsadbě. Jednoletky, mají výhodu, že výsledky vidíte rychle. Pokud to neklapne letos, příští rok případně postup upravíte a určitě se to podaří. Pro začátečníka se přímo nabízí salát, hrášek, fazole, špenát, lichořeřišnice, lebeda zahradní, ředkvička, kopr, paprika, rajče, sléz maurský, sléz kučeravý a spoustu dalších. Semena pěstovaná na osivo je potřeba sklízet zralé, zatímco pro konzumaci můžeme sklízet i dříve. 

Pro středně pokročilé

Pokud už jste si vypěstovali semínka z druhů pro začátečníky nebo máte zaseté dvouleté rostliny, které přezimují na záhoně, můžete si vyzkoušet petržel na nať, mangold, pór, kadeřávek, růžičkovou kapustu, černý kořen a mnoho dalších. Ani u této kategorie, z mého pohledu, není těžké získat osivo. Rostlina v prvním roce vytvoří listy, typicky přízemní růžici, v zimě ji nikam nepřenášíte, rostlina přezimuje přímo na záhoně. Některé druhy, jako například kadeřávek nebo růžičkovou kapustu, můžete během zimy částečně sklízet. Na jaře pár listů nebo kapustiček na rostlině necháte, ta vykvete a vytvoří semena.

Pro pokročilé

Pro ty nejzkušenější nebo nejodvážnější pak doporučuji dvouletky, které je potřeba zazimovat do sklepa, druhy, které je třeba je opylovat ručně (dýně, cukety, patizony) nebo jejichž semenáčky jsou malé velmi zranitelné (pažitka) a/nebo zdlouhavé (cibule). Rostliny, které se zimují mimo záhon, jsou typicky kořenová zelenina jako je mrkev, petržel pěstovaná pro kořen, červená řepa, tuřín nebo celer, dále pak například květák a košťálová zelenina. Pro pažitku je třeba dobře odplevelený záhon a plet je třeba důkladně i po vzejití semenáčků. A taková cibule v prvním roce vytvoří malou sazečku, kterou musíme v polovině léta vysušit, uskladnit a zasadit až příští rok. 

Dejte nám vědět do komentářů, z čeho se vám podařilo schovat semínka a byli jste z výsledku překvapení?

 

V předchozích dílech si můžete přečíst blíže o tom, co je semenaření a proč se do něj pustit a co je důležité vědět, než začneme.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jako maminka dvou dětí se zajímám o zdravou stravu a životní styl s menším dopadem na životní prostředí. Jsem nadšený kutil a zahrádkářka začátečnice. Mým snem je pořídit si “Tiny House” a pěstovat si jídlo v permakulturní zahradě.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
15. 1. 2022

Tedy jak vás čtu, už se začínám prehrabovat v semínkach, co mám popsané v sáčcích.A už vyhlížím jaro.Ale ještě radši ne. Nemám hotové práce, co jsem si plánovala na zimu. No, v únoru už začnu seminkovat. Mám papriky, rajčata, saláty, majoránku, ředkvičky, bylinky a spoustu kvítí 😆. Potom fazole, cibulku množilku, hlízky begónií a mečíků, asi si na všechno nevzpomenu .Ale jen tak pro začátečníky. Ani tak nehledim na ty výnosy, jsme u lesa, škůdců je tady hodně a taky nemám celodenní sluníčko. Ale já se moc ráda hrabu v hlíně.🌱🥕🍅👩‍🌾

Vierko, s dýněmi se to dělá tak, že se zalepují samčí i samičí květy krepovou páskou ( večer) a ráno se ručně opyluje, nezakrývá se celý porost. u rajčata jsem květy balila do netkané textilie..
Doporučuji k tomuto tématu koupit knížku u Gengelu : PĚSTUJEME SI VLASTNÍ SEMÍNKA ) najeď si na stránky Gengelu, V knize to vše podrobně popisují, já ji mám už dlouho, a pořád kolem ní akorát kroužím, už jsem dělala nějaké pokusy, ale díky článkům od Janky už se k něčemu konečně snad dostanu…
Třeba by ti ji poslali i do Itálie…nebo ti ji třeba pak můžu poslat…

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Zahrada v zimě – zahradník odpočívá

Nedávno jsem poslouchala na stránkách Jíme jinak rozhovor s Dášou Lužnou o pěti elementech a o tom, jak se moderní člověk vzdálil přirozeným rytmům. A já z...

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.

Přírodní postřiky na zahradní škůdce a choroby

V zahradních centrech je v nabídce velké množství různých zaručeně fungujících postřiků. Pokud nechcete používat chemii, zkuste si vyrobit přírodní postřik...

Co dělat se spadaným listím? 5 tipů jak ho využít

Listí je užitečná pokrývka půdy a také poskytuje úkryt mnoha živočichům. Věděli jste, že je plné živin a je proto úžasným organickým hnojivem?