Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Zahrada v únoru a březnu

Únor a březen jsou obdobím, kdy začínáme vysévat semínka. Pojďme se podívat na to, co kdy vyset, jak na to a co k tomu budeme potřebovat.

Záleží na podmínkách

Pokud si pěstujete sami sadbu zeleniny, možná už máte své termíny výsevů. My vyséváme podle termínů, které jsou uvedeny ve Výsevních dnech od Marie Thunové. Vycházejí každý rok a je to praktická malá příručka. V zásadě se jí řídíme, ale nechceme zase být otroky. Vždy není možné vše dodržet, tak se snažíme, jak nejlépe to jde.

S výsevy zas tak moc nespěcháme. Jelikož pěstujeme sadbu ve skleníku, kde se topí a kde na jaře topí i slunce, tak rostlinky rostou vyrovnaněji, než třeba za oknem, kam svítí třeba jen část dne. Ale toto si každý musí vypozorovat sám. Občas mi známí v březnu hlásí, že už mají krásné papriky a já jim oznamuji, že je teprve budu vysévat a ptám se jich, co s nimi budou dělat. Chápu jejich radost a nedočkavost, ale potom trápí sazeničky ještě třeba 2 měsíce v květináči nebo to risknou a zasadí do skleníku. Ani jedno jim nesvědčí. Papriky jsou teplomilné, takže stejně, pokud nezmrznou, tak moc nevyrostou. Něco jiného je, když máte vytápěný skleník, tak to si samozřejmě můžete docela vymýšlet a zkoušet.

Co si připravit

Vždy je dobré si semínka roztřídit dle doporučené doby výsevů. Doporučuji si pořídit pro výsevy výsevní misky a různé velikosti sadbovačů. Kupuji pevné výsevní misky, které vydrží roky. Dále budete potřebovat hladítko na substrát, pikýrovací – přepichovací kolík a nějaké cedulky pro popisování výsevů a obyčejnou tužku – cedulky lze používat opakovaně.

Na výsevy i pro přesazování používáme propařený kompost smíchaný s rašelinou 1:1. Záleží, jaké máte možnosti, zda si kupujete substrát apod.. Pro výsevy drobných semínek do výsevních misek přesívám kompost i rašelinu přes síto, aby byl substrát jemnější a dalo se jím lehce zasypávat semínka. Je to také dobré pro výsevy semínek do sponu, protože kdyby neměl člověk substrát přesetý, tak by mu tam pak vadily drobné kamínky, které nevyhazuji, ale používám na dno výsevních misek, později i do bedniček na celer, jako drenáž. Pro přesazování už přesívání není potřeba a ani to není žádoucí – substrát by byl později moc utužený, bez vzduchu.

Jak na to

Hrášek vysetý do sadbovače

Tak a teď se už můžeme pustit do výsevů.

Semínka vyséváme buď do výsevních misek na široko nebo do sponu. Na dno výsevní misky nasypeme trochu kamínků z přesátého kompostu a nasypeme substrát do výšky asi 3 cm a urovnáme povrch prkýnkem, hladítkem. Na široko vyséváme semínka drobná, která nejdou vzít mezi prsty. Je třeba vysévat řídce, aby si pak rostlinky příliš nekonkurovaly a aby nedocházelo ke hnití klíčících rostlinek. Do sponu vyséváme např. na vzdálenost 1 x 1cm větší semínka. Kolíkem uděláme dírku, dáme semínko a pomocí kolíku také zahrabeme.

Pak používáme sadbovače na papriky a rajčata, bazalku, špenát. Je to u rostlin, které třeba nemají moc rády přesazování a díky sadbovači si vytvoří kořenový bal a pak ani nepoznají, že je přesazujete. Sadbovače používáme pro většinu sazeniček, vždy je to pro ně lepší při přesazování – neporuší se jim kořeny a rostou hned dál.Na fotce najdete i mladé rostlinky hrášku v sadbovači. Vzhledem k jeho kořenu to není úplně ideální, ve výsledku hrášek bal moc neudělá a nedrží, ale jde to a pro mě je to praktické, že zalévám jen sadbovač a ne celý záhon. :)

Přepichování a přesazování

Takovou nejdůležitější zásadou pro vypěstování dobré sadby je včasné přepichování a přesazování. Mladé rostlinky ve většině případů přepichujeme, jakmile mají dva děložní lístky a jeden pravý list. Vždy trochu zakrátíme kořínky a přepichujeme buď do sadbovače nebo malého květináčku, po děložní lístky.
Mladé rostlinky paprik a rajčat, která jsou v sadbovači, přesazujeme, když se po zvednutí sadbovače objeví na spodu kořínky a když po opatrném vyjmutí jakž takž drží bal a zasadíme opět po první děložní lístky.

Co můžeme v únoru a březnu vysévat

Kolem 20.2. :

 • rajčata a kedlubny, co přijdou v dubnu do vytápěného skleníku
 • saláty, rozmarýn

Na konci února:

 • letní pórek
 • echinaceu

Začátek března:

 • další saláty, brokolice, květák, které je možné zasadit ve skleníku, kde nebudou vadit v květnu

Kolem 6.3. :

 • pažitku, libeček, šalvěj, mateřídoušku, tymián, oregano, jablečník, zimní pórek, citronovou trávu, máty

V půlce března:

 • měsíční jahody
 • kedlubny, květák, brokolici, letní zelí, jarní kapustu, další saláty i listové (toto vše přijde na záhon někdy v půlce dubna)
 • celery, papriky (těsně po půlce března)

V poslední dekádě března:

 • špenát (do sadbovače), petrželka, hrášek (do sadbovače), meduňka

Na přelomu března a dubna:

 • rajčata

V tuto dobu také už dle počasí můžeme vysévat ven

Přelom února a března:

 • cibule ze semínek
 • lopuch větší (březen)

Konec března:

 • ředkvičky do skleníku (do foliovníku)

Přeji vám hodně radosti a objevování ve vašem pěstování.

Jana

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma dvou skvělých kluků a manželka zahradníka, který mi nechává volnost ve všech mých tvůrčích pokusech ..:) Jsem vystudovaná textilní výtvarnice, která vždy tíhla k tomu být a žít venku. Díky mému muži už 20 let pronikám do pěstování květin, bylin a hlavně zeleniny a poznávám duši zahrady, ale i tu svou. Je to nekončící proces učení, vše se neustále proměňuje a nuda rozhodně nehrozí..:)

14 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Skleník by se hodil, ten vytapeny mám na mysli, taky si predpestuju sazenice, ale mám jen takovou malou prosklenou boudu a tam se toho moc nevejde. Snad jednou…

Dobrý den,
video je moc hezké a inspirativní, ale pro ty z nás, kteří bydlí např. uprostřed Prahy, bez možnosti balkonu, slunečního svitu a světla na parapetu, tedy bez jakékoliv možnosti cokoliv pěstovat a radovat se z toho, na člověka spíše padá každoroční ,,depka a smutek v duši…”. Mějte se krásně a každému, kdo má zahrádku/možnost pěstování přeji skvělé výsledky a zdravou úrodu.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

„Škůdci“ v zahradě

V tuto dobu vše roste a také začíná být na zahradě vcelku živo. Máme tu „ milé“ a „nemilé“ hosty. Je to jen takové člověčí rozdělení. Kdyby nebyli ti (pro ...

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začá...

Dvě nezbytnosti pro vaši zahradu

Aby vaše činnost na zahradě byla maximálně efektivní a sklizeň bohatá, je potřeba mít na paměti dvě základní věci.  Pojďme si říct, na co jsme při vlastní ...

Zahrada v červnu

Co v červnu na naší zahradě roste a co ještě budeme vysévat? Jak se správně o rostlinky starat, jak je vyvazovat, vyštipovat, jednotit a jak vysévat nové r...