Domů > Magazín > Blog

Léčivá máta a její benefity pro zdraví

Mátový čaj je osvědčená klasika, kterou zná jistě každý z nás. Ale málokdo ví, že tato bylinka je považována za jednu z těch nejléčivějších. Věděli jste, že pití mátového čaje nejen dokáže zklidnit váš žaludek, ale také vyčistit pleť od akné?

Bylinka nejen do kuchyně

Mátu si jen stěží můžeme splést s jinou bylinkou, její nasládlá mentolová chuť je velmi typická a nezaměnitelná. (Věděli jste, že existuje 25 druhů máty?) Mezi její velké přednosti patří, že je velmi jednoduchá na pěstování a z tohoto důvodu je tak populární po celém světě. Pro svou úžasnou chuť a ještě lepší zdravotní účinky je také velmi široce využívanou bylinkou v různých odvětvích, jako je lidové léčitelství, aromaterapie, gastronomie nebo kosmetický průmysl.  

Listy máty jsou především skvělým zdrojem antioxidantů, a to vitamínu A a C. Její hlavní složkou je esenciální olej mentol, který této bylince dodává nejen specifickou chuť a vůni, ale také mnoho zdravotních benefitů. Mentol má uklidňující a chladicí účinek na organismus, především na nervový, dýchací a trávicí systém. Mimo to se tato bylinka pyšní také antibakteriálními a protizánětlivými účinky.  

Léčivá máta

Máta je jednou z bylinek, jejíž zdravotní účinky byly velmi intenzivně zkoumány a mnoho studií může potvrdit její přínosy pro zdraví. Mezi její hlavní benefity patří především:

  1. Výrazně ochlazuje a osvěžuje organismus

To oceníme především v létě, kdy pitta (jedna ze tří dosh podle ajurvédy) má tendenci převládat a způsobovat nadměrnou horkost, zánět, akné, podráždění a nerovnováhu v těle. Tato bylinka dokáže nejen zchladit organismus, ale zachovat i chladnou hlavu.

  1. Uleví našemu zažívání

Máta je známá především pro své účinky na zažívání.  Olej, obsažený v mátě, dokáže zklidnit podrážděný žaludek, zlepšit zažívání, působí proti křečím, nevolnosti, pálení žáhy nebo nadýmání. Šálek mátového čaje je tedy skvělou volbou především po jídle.

  1. Zlepšuje koncentraci a náladu

Existují studie o tom, jak vůně máty ovlivňuje fungování mozku a ukázalo se, že k tomu stačí pouhá vůně této bylinky. Máta je skvělá, pokud potřebuje zrovna “nakopnout”. Aromatický esenciální olej obsažený v mátě probouzí naše smysly, zvyšuje koncentraci, zlepšuje paměť, ale zároveň také dokáže uklidnit, pomůže zlepšit náladu a zatočit se stresem. Mimo to také pomáhá od úzkosti, deprese nebo bolesti hlavy. 

  1. Může pomoci s akné

Věděli jste, že šálek mátového čaje je v boji proti akné daleko účinnější, než léky? V jedné studii (1) se zkoumaly účinky tohoto čaje a bylo potvrzeno, že dva šálky čaje z máty peprné (v bio kvalitě) denně snížily zánětlivé akné o 25 procent po jednom měsíci užívání a o 51 procent po třech měsících. Díky svým ochlazujícím a protizánětlivým vlastnostem a vysokému obsahu antioxidantů je tedy tato bylinka skvělým pomocníkem v boji proti akné.

  1. Posiluje imunitní systém

Máta díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům, zabíjí špatné bakterie a pomáhá tak proti nachlazení, kašli nebo bolestem v krku.

Bylinka nejen do čaje

Samotný čaj připravený zalitím čerstvých lístků je vynikající. Mátový čaj s medem je pak naprostou delikatesou. Pokud se mu ze zdravotních či etických důvodů vyhýbáte, pak můžete pro oslazení použít slad nebo obilný sirup. Přidáním lístků máty můžete i jen tak ochutit vaši čistou vodu, je skvělou ingredienci také do arabského tabbouleh salátu z quinoi, můžete z ní vykouzlit exotičtější hummus, pomazánku nebo pesto. Skvěle osvěží také sladké dezerty.

Jen pamatujte, že má silné ochlazující účinky a vyhněte se jí v případě, že máte vyčerpané ledviny nebo trpíte vnitřním chladem. Ze stejného důvodu není mátový čaj ideálním řešením pro mrazivé dny. Tam raději sáhněte po zázvorovém. 

Nespoléhejte jen na mátu

Bylinky jsou úžasné, ale nemůžeme jen přidat pití čajů a bez zbytku úpravy naší životosprávy doufat ve velké změny našich vážných zdravotních problémů. Například při léčbě chronického akné, které vás trápí celé roky, může máta skutečně pomoci, ale je potřeba upravit stravu a další faktory, které akné způsobuji (Jak se konečně zbavit akné). Své o tom ví i Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak, kterou akné v horní polovině těla trápilo přes dvacet let:

“Ve své snaze být zdravá, jsem se dostala i k pití mátového čaje. Protože jsem nezměnila jídelníček, tak jeho účinky na mojí pleť byly jen minimální, máta neměla šanci dohonit všechno to mléko, cukr a mouku, co jsem do sebe dostávala. Máta léčí, pomáhá, ale není všemocná. Je potřeba upravit celkově stravu, aby měly bylinky šanci předvést, co umí. Ovšem ochlazující efekt se u mě, co by typického ledvináře s vleklými záněty močových cest, dostavil okamžitě, jak se léto přehouplo v podzim. Ve dnech, kdy jsem se chtěla čajem zahřát, jsem cítila teplo jen chvíli a pak se dostavila velká vnitřní zima. Po změně jídelníčku cítím tyto rozdíly ještě více. A taky vidím, že skutečně pomáhá s pletí, když jsem na cestách a dostává zabrat. Mátový čaj miluju, ale v zimě si ho už nedávám.”

Máte rádi mátu?

Jaké jsou vaše oblíbené recepty s tou bylinkou?

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Je mi 27 let a jsem studentkou dějin umění. Zdravá strava je mým koníčkem již několik let - ráda vařím zdravá jídla a peču, je to pro mě skvělý způsob meditace. Mezi mé další koníčky patří umění, cestování, pilates a jóga.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

nesouhlasím při gastritidě a refluxu…..

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

11
3

Malý průvodce dobrými čaji

Příroda nabízí pestré možnosti, když se venku ochladí a my dostaneme chuť na čaj. Každý má svá specifika a my vás jimi ve zkratce provedeme, abyste věděli,...
11
1

Bylinky pro sladké spaní

Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...

Ginkgo biloba – strom dobré paměti

Strom, který možná znáte také pod názvem jinan dvoulaločný, je doslova živoucí fosilií. Tento strom dokázal přežít i velké události, které vedly k vyhynutí...
18
2

7 pozitivních účinků Brahmi

Není to žádné dechové cvičení, ale bylina. Je základní rostlinou v ájurvédské medicíně. Jako vodní rostlinu ji lze pěstovat i v akváriu. Víte, jak vypadá a...

Bylinky pro krásu

Každou z nás asi někdy potrápila pleť, začaly nám padat vlasy nebo se lámat nehty. Kromě zdravé a vyvážené stravy si můžeme trochu pomoci tím, že se zaměří...
15
6

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel.