Domů > Magazín > Blog

Ginkgo biloba – strom dobré paměti

Strom, který možná znáte také pod názvem jinan dvoulaločný, je doslova živoucí fosilií. Tento strom dokázal přežít i velké události, které vedly k vyhynutí spousty dalších rostlinných i živočišných druhů. V Číně jsou stromy staré údajně 2 500 let.

K čemu se používá Ginkgo biloba

Strom původně z Číny se rozšířil po celém světě. Tradiční čínská medicína využívá již po staletí účinky tohoto stromu při různých poruchách. Jeho semena se konzumují a také se využívají v přírodní medicíně. Výtažky z listů mají stále větší oblibu, vyrábí se z nich extrakt.

V posledních letech si ale pozornost vědců získaly jeho antibakteriální účinky. Byly prozkoumány a ověřeny čínské texty z 16. století, kde se uvádělo, že mají semena ginkgo biloby pozitivní vliv na kožní a další nemoci. Výzkum ukázal pravdivost textů a díky tomu se i potvrdil jeho význam při objevování produktů s antibakteriálními účinky. (1)

Léčivé účinky Ginkgo biloby

 • Zlepšuje paměť.
 • Je prevencí demence a Alzheimerovy choroby.
 • Podporuje dobrý krevní oběh v mozku.
 • Chrání před poškozením neuronů.
 • Zmírňuje příznaky úzkosti.
 • Pomáhá udržovat zdravý zrak.
 • Léčí kožní onemocnění (používají se semena).
 • Má antioxidační účinky.
 • Působí proti zánětu v těle.
 • Je prevencí mrtvice a srdečních onemocnění.
 • Zlepšuje funkce mozku.
 • Pomáhá léčit psychické i fyzické příznaky premenstruačního syndromu.
 • Léčí sexuální dysfunkci.

Ginkgo a jeho pozitivní léčivé účinky nelze popřít, ale někteří lidé mohou mít na ginkgo alergii a také se nedoporučuje užívat produkty zároveň s některými léky. V ideálním případě vám dávkování a dobu užívání nastaví podle individuálního vyšetření váš celostní lékař.

Základ je pestrá strava a vyvážený životný styl

Nespoléhejte jen na Ginkgo. To může být dobrým pomocníkem při řešení chronických onemocnění, ale je potřeba změnit víc než jen začít zobat doplňky, pokud se chceme zbavit zdravotních potíží nebo zlepšit svoje kognitivní funkce. Dokud neupravíme životosprávu, budeme muset stále vyvažovat nevhodnou stravu a škodlivý životní styl drahými přípravky. A naopak, pokud dobře jíme a hezky se o sebe staráme, doplňky výživy nemusejí být vůbec potřeba, protože naše paměť i tělesné funkce budou fungovat dobře sami o sobě.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

miriseda
15. 5. 2023

Dnes jsem ochutnala čerstvý list, myslíte že by se z toho dal udělat salát?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

16
3

Čekanka – superpotravina z louky

Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...
16
6

Lék nejen na plíce – plicník lékařský

Věděli jste, že tato bylinka léčí nejen plíce, ale i trávicí ústrojí? Na jaře a v létě si můžeme nasbírat zásoby na podzim, kdy nejvíce trpíme na kašel. 
9
10

Znáte muchovník?

Malé černé bobule, ale borůvky to nejsou. Věděli jste, že už indiánské kmeny užívaly muchovník jako lék?

Je v naší stravě dostatek antioxidantů?

Určitě jste o nich už slyšeli, ale víte, jak pro nás vlastně pracují a s čím pomáhají? A jde vůbec jednoduše a přirozeně získat dostatek antioxidantů pro s...

Pórek – zelenina pro zdraví střev a krásnou pleť

Pórková polévka, slaný koláč quiche s pórkem… Není divu, že právě pórek patří mezi oblíbenou potravinu Francouzek, které jsou proslulé svou krásou a ...
11
1

Bylinky pro sladké spaní

Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...