Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Jak zhubnout břicho po císařském řezu

Noční můrou každé nastávající maminky jsou komplikace při porodu a následný císařský řez. To si pak z porodnice odnášíte nejen svůj uzlíček štěstí, ale také viditelnou jizvu a obvykle i zvětšené břicho. Ale žádný strach, naučíme vás jíst tak, že během pár měsíců budete mít bříško zase jako dřív.

Porod císařským řezem

Je naprosto běžné, že po porodu císařským řezem je doba zotavování delší než u přirozeného porodu a může se zdát, že i hubnutí břicha je náročnější. Vaše tělo právě zvládlo obrovskou zátěž během těhotenství i samotného porodu, a proto je nezbytné nabídnout mu dostatečně vyváženou a zdravou stravu, aby se rychleji vzpamatovalo.

Není neobvyklé, že jsou ženy po porodu císařem velmi nespokojené se svým tělem a trápí je povislé či vypouklé břicho, kterého se ne a ne zbavit. Pokud se vás poporodní kila drží jako klíště, možná děláte některou z nejčastějších chyb ve stravování.

Úpravou stravy již v těhotenství předejdete nadměrnému nabírání kil a navíc budujete lepší podmínky pro zdravý vývoj a růst miminka. Přečtěte si také Jak na zdravý jídelníček v těhotenství?, v rámci Klubu Jíme Jinak si pak můžete stáhnout Vzorový týdenní jídelníček v těhotenství či poslechnout rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství a při kojení a nedostatku mateřského mléka.

Jak zhubnout břicho po císaři

V první řadě dejte svému tělu čas – samotná jizva po porodu císařským řezem se mnohdy hojí i rok až dva. V průběhu šestinedělí zapomeňte na pokusy o cvičení a soustřeďte se raději na zdravou stravu pro vás i váš nový přírůstek do rodiny. Pamatujte, že vše, co sníte, se promítá do mateřského mléka. Z toho důvodu je třeba věnovat velkou pozornost tomu, co jíte.

Jak by tedy měla vypadat strava, která vás optimálně vyživí, bude prospěšná pro miminko a zároveň pomůže postupně zredukovat nadbytečná poporodní kila? Tyhle kroky můžete udělat hned.

  1. Myslete na sebe a snažte se během dne najíst v klidu a jídlo dobře rozkousat, až potom polykat.
  2. Neodbývejte se rohlíky a začněte si vařit jednoduchá jídla ze základních potravin (celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka). Při výběru vhodných potravin se inspirujte našimi měsíčními plakátky.
  3. Vyřaďte z jídelníčku polotovary, průmyslově zpracované potraviny, chemické přísady a obecně vše, co se hůř tráví.

Všechna tato opatření znatelně uleví vašemu trávení, které bude posléze mnohem efektivnější, posílíte svůj střevní mikrobiom a tělo nebude mít tendenci zadržovat nadbytečné tekutiny.

Díky kvalitní stravě podle principů Jíme Jinak se vám upraví metabolismus a svoji tělesnou váhu a zdraví budete mít pod kontrolou. A nebojte, hlídat si kalorie či si vážit potraviny vůbec není potřeba!

Zdravou psychikou proti nadbytečným kilům

Porod císařským řezem je pro ženu velmi vyčerpávající – a to jak fyzicky, tak psychicky. Vlivem hormonů není výjimkou střídání nálad nebo vyšší citlivost na některé podněty. Podporu od partnera, rodiny či přátel proto přijímejte s vděkem a nezapomínejte ani na sebelásku. Vždyť jste právě přivedla na svět malého človíčka – zasloužíte si to! :-)

Některé ženy mají tendenci vnímat porod císařským řezem jako vlastní selhání nebo se velmi trápí jizvou či právě poporodními kily. To roztáčí kolotoč depresí, což nezřídka vyústí v tzv. emoční jedení, jednu z častých příčin nadváhy. Nezapomeňte, že výživa duše je stejně důležitá jako výživa těla.

Inspiraci pro práci se svojí psychikou najdete v našich článcích: Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu, Prožitek TADY a TEĎ (i s dětmi na mateřské), Žena, maminka a její potřeba seberealizace, Jak se nebát věci pustit, Když ke zhubnutí nestačí změna jídelníčku.

Bez cvičení se neobejdete

Šestinedělí po porodu máte za sebou a lékař vám konečně povolil začít s pohybem? Neváhejte a chyťte příležitost za pačesy! Na silové cviky si sice ještě několik měsíců počkáte, ale i chůze je skvělým způsobem, jak začít.

Zpočátku tedy vyrážejte alespoň na procházky s kočárkem, postupně přidejte lehčí protahovací cvičení, jógu či plavání. Učiněný zázrak dokáže také posilování pánevního dna, které dostalo těhotenstvím a porodem zabrat. V neposlední řadě vám může být nápomocné cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, který doporučí vhodné cviky podle vašeho aktuálního zdravotního stavu.

Některé poporodní komplikace, jako je například diastáza (rozestup břišních svalů) vyžadují svědomité provádění vhodných cviků. Dobrou zprávou pro vás je, že je tento stav řešitelný – stačí správně cvičit a brzy máte krásné ploché bříško zpátky. :-)

Hubneme po porodu císařským řezem s Jíme Jinak

Pokud jste rozhodnutá změnit krok po kroku stravu ve spolupráci s námi, velice nás to těší. Jak s námi můžete pokračovat?

Určitě vás zajímá, jak začít. Pro tyto potřeby si pusťte online kurz Jak začít?. Je pro vás zdarma a je nabitý prvotními informacemi. Dále si projděte rubriku Jak začít, kde jsou předtočená informativní videa, popsané základní suroviny, využít můžete také Školu zdravého vaření.

Připojte se k nám do Klubu Jíme Jinak. Máme tu pro vás spoustu dalších hodnotných materiálů (vzorové týdenní jídelníčky, recepty a video recepty, mnoho rozhovorů s odborníky a odborné články) a poradnu s naší podporou a možností se ptát na cokoli, co vás napadne okolo zdravého životního stylu a hubnutí. Pokud si chcete v pohodlí domova zacvičit, máte v rámci Klubu možnost si neomezeně pouštět videa a cvičit podle instruktorky jógy Šárky a lektorky jógy a zdravotního pilates Ivony. Naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli, naučíte se jak na krásné a zdravé držení těla nebo jak si zacvičit v krátkém intervalovém tréninku. Samozřejmě vše s ohledem na váš zdravotní stav, těhotenství či dobu po porodu.

💡 Video kurz zdarma – upravte jídelníček na zdravější

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

34
84

Kalorie už roky nepočítám

Váhu jsem řešila od puberty a mezi jinými dietami držela i tu, kde se jídlo váží a počítají kalorie. Jídlo byl pro mě nepřítel, pořád mi ta čísla nevycháze...
98
26

Proč nemůžu zhubnout?

V lednu přišlo mnoho dotazů na téma hubnutí. Ptá se, proč se vám hubnout nedaří, zda máte špatnou krevní skupinu či snad pomalý metabolismus. Odpověď je ve...
55
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
klub
7
21

Jak se stravovat v těhotenství, při kojení a při nedostatku mateřského mléka

Zeptali jsme se MUDr. Vladimíry Strnadelové a Jana Zerzána, jak má vypadat strava matky v těhotenství a při kojení. Zda je možné v té době přejít na náš jí...

10 týdnů s Jíme Jinak mi vrátilo svobodu (Marie, 50 let)

Diet jsem kvůli váze vyzkoušela hodně, s váhou to bylo vždycky jak na houpačce. Výsledkem byly bolavé kotníky, strhané koleno a rameno, stále nafouklé břic...

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníč...