Domů > Magazín > Hubnutí

Bojíte se kaloricky bohaté stravy kvůli váze? Nemusíte!

Kolik má kalorií miso polévka nebo kompletní oběd? A kolik kalorií sníme za den, když jíme jinak? Spousty podobných otázek dostáváme denně, jenže samy už kalorie dávno nepočítáme. Vzala jsem kalkulačku spočítala to. Vše, co jsem za svůj jeden konkrétní den snědla. Budete překvapeni! I nám bylo zpočátku záhadou, že můžeme sníst tolik kalorií a přitom hubneme. O kaloriích to totiž není!

Kalorie jsem dříve počítala

Už od puberty jsem se trápila se svojí váhou. První dietu jsem držela už v 15 letech. Spočívala v nízkokalorickém příjmu. Zhubla jsem asi 5 kg za měsíc a byla se svojí váhou na chvíli spokojená. Jenže po návratu k běžnému jídelníčku kila pomalu zase naskočila zpátky i s přídavkem, a já se v různých dietách vezla dalších dvacet let.

Omezení kalorií fungovalo, tak jsem začala počítat všechno jídlo, které jsem snědla. Měla jsem různé sešity s kalorickými tabulkami, sešity se spočítanými hodnotami všech českých jídel, měla jsem spousty formulářů, kam jsem si hodnoty snědeného jídla zapisovala a snažila se podobně jako Eva, ve své “kalorické mánii” vejít do denního příjmu.

Jelikož jsem poměrně malá vzrůstem, měla jsem vyzkoušeno, že se musím vejít do příjmu 1200-1400 kcal na den, abych něco hubla. Některé dny se mi dařilo, ale jiné dny jsem byla nad limitem, který jsem si pak krátila další dny. I když jsem znala zpaměti skoro všechny kalorické hodnoty, nebavilo mě zapisovat si každé sousto a na nic nezapomenout. A hlavně, bylo těžké se s tímto limitem najíst dosyta a netrpět hlady.

Dva roky jsem nevěřila, že to vydrží

Když jsme s Evou začaly Jíst Jinak, nešlo nám stále na rozum, že jíme ve velkém množství tak kaloricky bohatá jídla a váha jde stále pomalu dolů. To bylo proti všem pravidlům doposud nastudovaných výživových směrů!

Mockrát jsem si slibovala, že naše současné jídlo kaloricky spočítám, protože přece není možné, abychom s tímhle příjmem stále hubly. Pořád si pamatuji tu lehkou vnitřní paniku, se kterou jsem vždy stoupala na váhu a čekala, kdy už to přijde a kila zase poletí nahoru. Tak jsem to znala z dob, kdy jsem zrovna řízeně nehubla. A teď jsem přece žádnou dietu nedržela, jedla kopce výborného jídla, mlsala, nepočítala kalorie, tak jak je možné, že najednou netloustnu?

Pořád jsem to nemohla pochopit a čekala, kdy mi zpětně naskočí všechna ta kila, za ty snědené hromady jídla. V podstatě první dva roky jsem pořád nemohla uvěřit tomu, že už jsem opravdu štíhlá. Divila jsem se sama sobě na fotkách a s obdivem koukala na tu štíhlou paní v mém zrcadle. To přeci nemohu být já!

Jen ten, kdo většinu života marně bojoval s váhou, chutí k jídlu a marně toužil po hezké postavě pochopí, jak moc se mi ulevilo, když jsem toho nakonec dosáhla a nemusela už konečně řešit kolik toho sním.

Kolik sníme denně kalorií, když jíme jinak

Naprosto chápeme vaše časté otázky, kolik to naše jídlo má kalorií a kolik kalorií můžete sníst za den. Kdybych neprožila pro mě doposud zázračné zhubnutí na vlastní kůži, měla bych úplně ty stejné otázky, jako máthelena-pred-poe vy. A protože otázek na kalorickou hodnotu našich jídel je spousty, rozhodla jsem si splnit i svůj rest a kalorie opravdu spočítat.

Vzala jsem svůj běžný den a zapsala si vše, co jsem snědla. A jaký je výsledek? Celkem 2833 kcal!

Když jsem se podívala do tabulek, kolik bych měla jako 51 kg vážící, 161 cm vysoká, 44 letá, středně aktivní žena jíst za den kalorií, tak mi vyšlo 1834 kcal za den! Jíst tolik kalorií v době, kdy jsem se snažila zhubnout, by mi určitě přivodilo další kila navíc! 

A dneska? Můj denní příjem je skoro o tisíc kalorií vyšší a já přitom netloustnu a držím si váhu okolo 50 kg. Zázrak? Ne!

Chceš zhubnout? Tak nežer!

Většina žen žije ve stresu z jídla. Dokazují to i vaše komentáře. Zřejmě to bude tím, že jsme vyrostly v době, kdy se na nás ze všech stran valila informace, že kdo chce zhubnout, musí méně jíst a víc cvičit. Určitě znáte tu údajně rozesílanou dietu za dvacku, ve které je lísteček s nápisem “Chceš zhubnout? Tak nežer!” Možná je to jen vtip, ale většina věří, že takto to skutečně funguje. Proto si také většina lidí jídlo nevychutnává, bojí se dobře najíst, pořád se v jídle omezuje.

Jak to, že tolik sníme a nenabíráme?

Oproti tomu naši známí s podivem stále komentují, kolik toho sníme a přitom nenabíráme, že to prý není fér! My už dnes obě víme, že to není o kaloriích, ale o skladbě jídelníčku! A měli o čem přemýšlet, prozkoumejte níže uvedenou tabulku z Campbellovy Čínské studie. V knize se pod touto tabulkou uvádí: “Průměrný kalorický příjem (na kilogram tělesné hmotnosti) nejméně aktivních Číňanů byl o 30% vyšší než u průměrných Američanů. Na druhé straně však byla tělesná hmotnost Číňanů o 20% nižší než u Američanů. ” V tabulce je hmotnost demonstrována jako průměrný index tělesné hmotnosti – BMI).

Campbellova Čínská studie

Zdroj: Campbell: Čínská studie

Můj jídelníček a kalorie

 

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Lentilka
1. 5. 2017

Chtěla jsem se zeptat na zkušenosti ohledně ceny stravování dle JJ. My jsem si dělali výdaje loni na jaře, kdy jsme se stravovali konvenčně( ale nejdeli jsem žádné levné pečivo, kupovala jsem kváskové, šunku nejvyšší jakosti, na trhu nakupovala zeleninu od samopěstovatelů) a letos za duben. A vychází nám to, že utratíme za jídlo minimálně o 3000 Kč měsíčně více. V supermarketu nakupuje již jenom zeleninu, občas si manžel se synem koupí 100 g šunky, rybu kupujeme tak 2-3x měsíčně v Lidlu. Ale zelenina nám přijde docela drahá a to není v bio kvalitě, to bychom se nedoplatili. K tomu nákupu ve zdravé výživě, máme jich ve městě několik a vím, kde je co levnější. Jednou jsem udělala nákup přes net na Danfood,ale ty ceny jsou stejné, jako u nás v obchodech. Tak nevím, kde je pes zakopaný… A to nepočítám vysokou spotřebu el. energie na vaření ( máme sklokeramickou desku) a spotřebu vody na nádobí. Takže za nás utratíme celkově pomalu dvojnásobek, co předtím…

Lentilka
24. 4. 2017

Mě spíše pobavilo, že Helča měří stejně jako já a váží o 10 kg víc. Moje normální hmotnost byla 48 kg a po dvou dětech jsem spadla na 45 kg, pak se přidaly zdravotní potíže a spadla jsem o další 3 kg. V životě jsem nedržela diety a jsem tak trochu neštastná, že nemůžu nabrat a to jakýmkoliv způsobem. I když jsem jedla 6x denně všechno, přejídala jsem se, často mi bylo až špatně, tak jsem nenabrala nebo ztěží 2kg. A to jsem žena na mateřské, žádné dlouhé túry nedělám. Dokonce jsem loni měla dietu od výživového poradcu na přibrání ( bez mléka a lepku) a zhubla jsem při ní, i když jsem jedla bílkovinu 6x denně !!!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

52
1

13 chyb, kterým se chceme při detoxikaci vyhnout

Jedli jste přes léto příliš mnoho cukrovinek, málo zeleniny, pili alkohol, málo spali a cítíte, že je potřeba očistit tělo? Předtím než se pustíte do podzi...
56
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.
59
4

Jak letos splnit svoje novoroční předsevzetí

Chtěli jste zhubnout, přestat kouřit, přestat jíst sladké nebo začít cvičit, ale novoroční závazek se vám nedaří plnit? Je naprosto logické, že když se člo...
23
3

Víte, jak kalorické jsou tradiční vánoční dobroty?

Jsou tu Vánoce – čas hojnosti a dopřávání si. Kdo by odolal cukroví, vánočce, salátu, řízku, punči a dalším dobrotám? Od toho přeci ty Vánoce jsou...

Redukční dieta: Jídelníček na týden

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže? Rozhodně neztrácejte čas hladověním a dejte přednost zdravému vyváženému jídelníčku. Už ...

Jak zhubnout 20 kg po porodu

Hubnutí po porodu je pro mnohé novopečené maminky velkou výzvou. Odbourání nadbytečných kilogramů vyžaduje čas, trpělivost a především zdravé stravování. P...