Kolik má kalorií miso polévka nebo kompletní oběd? A kolik kalorií sníme za den, když jíme jinak? Spousty podobných otázek dostáváme denně, jenže samy už kalorie dávno nepočítáme. Vzala jsem kalkulačku spočítala to. Vše, co jsem za svůj jeden konkrétní den snědla. Budete překvapeni! I nám bylo zpočátku záhadou, že můžeme sníst tolik kalorií a přitom hubneme. O kaloriích to totiž není!

Kalorie jsem dříve počítala

Už od puberty jsem se trápila se svojí váhou. První dietu jsem držela už v 15 letech. Spočívala v nízkokalorickém příjmu. Zhubla jsem asi 5 kg za měsíc a byla se svojí váhou na chvíli spokojená. Jenže po návratu k běžnému jídelníčku kila pomalu zase naskočila zpátky i s přídavkem, a já se v různých dietách vezla dalších dvacet let.

Omezení kalorií fungovalo, tak jsem začala počítat všechno jídlo, které jsem snědla. Měla jsem různé sešity s kalorickými tabulkami, sešity se spočítanými hodnotami všech českých jídel, měla jsem spousty formulářů, kam jsem si hodnoty snědeného jídla zapisovala a snažila se podobně jako Eva, ve své „kalorické mánii“ vejít do denního příjmu.

Jelikož jsem poměrně malá vzrůstem, měla jsem vyzkoušeno, že se musím vejít do příjmu 1200-1400 kcal na den, abych něco hubla. Některé dny se mi dařilo, ale jiné dny jsem byla nad limitem, který jsem si pak krátila další dny. I když jsem znala zpaměti skoro všechny kalorické hodnoty, nebavilo mě zapisovat si každé sousto a na nic nezapomenout. A hlavně, bylo těžké se s tímto limitem najíst dosyta a netrpět hlady.

Dva roky jsem nevěřila, že to vydrží

Když jsme s Evou začaly Jíst Jinak, nešlo nám stále na rozum, že jíme ve velkém množství tak kaloricky bohatá jídla a váha jde stále pomalu dolů. To bylo proti všem pravidlům doposud nastudovaných výživových směrů!

Mockrát jsem si slibovala, že naše současné jídlo kaloricky spočítám, protože přece není možné, abychom s tímhle příjmem stále hubly. Pořád si pamatuji tu lehkou vnitřní paniku, se kterou jsem vždy stoupala na váhu a čekala, kdy už to přijde a kila zase poletí nahoru. Tak jsem to znala z dob, kdy jsem zrovna řízeně nehubla. A teď jsem přece žádnou dietu nedržela, jedla kopce výborného jídla, mlsala, nepočítala kalorie, tak jak je možné, že najednou netloustnu?

Pořád jsem to nemohla pochopit a čekala, kdy mi zpětně naskočí všechna ta kila, za ty snědené hromady jídla. V podstatě první dva roky jsem pořád nemohla uvěřit tomu, že už jsem opravdu štíhlá. Divila jsem se sama sobě na fotkách a s obdivem koukala na tu štíhlou paní v mém zrcadle. To přeci nemohu být já!

Jen ten, kdo většinu života marně bojoval s váhou, chutí k jídlu a marně toužil po hezké postavě pochopí, jak moc se mi ulevilo, když jsem toho nakonec dosáhla a nemusela už konečně řešit kolik toho sním.

Kolik sníme denně kalorií, když jíme jinak

Naprosto chápeme vaše časté otázky, kolik to naše jídlo má kaloríí a kolik kalorií můžete sníst za den. Kdybych neprožila pro mě doposud zázračné zhubnutí na vlastní kůži, měla bych úplně ty stejné otázky, jako máthelena-pred-poe vy. A protože otázek na kalorickou hodnotu našich jídel je spousty, rozhodla jsem si splnit i svůj rest a kalorie opravdu spočítat.

Vzala jsem svůj běžný den a zapsala si vše, co jsem snědla. A jaký je výsledek? Celkem 2833 kcal!

Když jsem se podívala do tabulek, kolik bych měla jako 51 kg vážící, 161 cm vysoká, 44 letá, středně aktivní žena jíst za den kalorií, tak mi vyšlo 1834 kcal za den! Jíst tolik kalorií v době, kdy jsem se snažila zhubnout, by mi určitě přivodilo další kila navíc! 

A dneska? Můj denní příjem je skoro o tisíc kalorií vyšší a já přitom netloustnu a držím si váhu okolo 50 kg. Zázrak? Ne!

Chceš zhubnout? Tak nežer!

Většina žen žije ve stresu z jídla. Dokazují to i vaše komentáře. Zřejmě to bude tím, že jsme vyrostly v době, kdy se na nás ze všech stran valila informace, že kdo chce zhubnout, musí méně jíst a víc cvičit. Určitě znáte tu údajně rozesílanou dietu za dvacku, ve které je lísteček s nápisem „Chceš zhubnout? Tak nežer!“ Možná je to jen vtip, ale většina věří, že takto to skutečně funguje. Proto si také většina lidí jídlo nevychutnává, bojí se dobře najíst, pořád se v jídle omezuje.

Jak to, že tolik sníme a nenabíráme?

Oproti tomu naši známí s podivem stále komentují, kolik toho sníme a přitom nenabíráme, že to prý není fér! My už dnes obě víme, že to není o kaloriích, ale o skladbě jídelníčku! Na webináři 7.6. si to vysvětlíme. A abyste do té doby měli o čem přemýšlet, prozkoumejte níže uvedenou tabulku z Campellovy Čínské studie. V knize se pod touto tabulkou uvádí: „Průměrný kalorický příjem (na kilogram tělesné hmotnosti) nejméně aktivních Číňanů byl o 30% vyšší než u průměrných Američanů. Na druhé straně však byla tělesná hmotnost Číňanů o 20% nižší než u Američanů. “ V tabulce je hmotnost demonstrována jako průměrný index tělesné hmotnosti – BMI).

Přihlásit na živé vysílání ZDARMA

 

Campellova Čínská studie

Campbell: Čínská studie
Zdroj: Campbell: Čínská studie

Můj jídelníček a kalorie

kalorie-1 kalorie-2

 

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Chtěla jsem se zeptat na zkušenosti ohledně ceny stravování dle JJ. My jsem si dělali výdaje loni na jaře, kdy jsme se stravovali konvenčně( ale nejdeli jsem žádné levné pečivo, kupovala jsem kváskové, šunku nejvyšší jakosti, na trhu nakupovala zeleninu od samopěstovatelů) a letos za duben. A vychází nám to, že utratíme za jídlo minimálně o 3000 Kč měsíčně více. V supermarketu nakupuje již jenom zeleninu, občas si manžel se synem koupí 100 g šunky, rybu kupujeme tak 2-3x měsíčně v Lidlu. Ale zelenina nám přijde docela drahá a to není v bio kvalitě, to bychom se nedoplatili. K tomu nákupu ve zdravé výživě, máme jich ve městě několik a vím, kde je co levnější. Jednou jsem udělala nákup přes net na Danfood,ale ty ceny jsou stejné, jako u nás v obchodech. Tak nevím, kde je pes zakopaný… A to nepočítám vysokou spotřebu el. energie na vaření ( máme sklokeramickou desku) a spotřebu vody na nádobí. Takže za nás utratíme celkově pomalu dvojnásobek, co předtím…

  • Lentilko,jste fakt dobrá,že máte takovýhle přesný přehled..já nad tím taky přemýšlela,ale ne tak dokonale?mě se zdá JJ zhruba stejně drahé nebo spíše levnější než běžné jídlo…když vemu na kolik by nás vyšla večeře alá rohlíky,šunka,mích.salát a proti tomu např.2hrnky rýže,zeleninová směska s čočkou,trošku pickles a kousek zeleniny čerstvé…nebo cokoli jiného…tak mi JJ příjde i levnější…když to tak vemu,tak luštěniny jsou v porovnání s masem a uzeninami(a množstvím,které sníme)znatelně levnější,což je dle mého největší pálka,kterou masožravec zaplatí,o sýrech a jogurtech ani nemluvím(kolik o proti tomu stojí puding z oves.mléka,že?)..a další pálka jsou snídaně (kdo má školáka,ví, o čem mluvím – děti rády povykládají,co mají ostatní k jídlu?) – kdybych měla každému koupit skoro obden 3 koblihy a k tomu jogurt,tak se mi točí panenky jak strejčkovi skrblíkovi??což ale děti běžně mají…kam se hrabe kaše!!! A obědy jsou jasné – co by dal manžel za oběd v práci,tak uvařím pro oba..pravdou je,že kupujeme hlavně základní suroviny a z nich pak vaříme. Různé náhražky masa nekupujeme,občas tempeh nebo seitan,častěji tofu…nevím,za mě JJ levnější,energie nepočítám,beztak by to pak člověk dal za léky a sirupky proti něčemu…jak říkala babička:peníze byly,jsou a budou,ale zdraví máš jen jedno..chytrá to žena!!! …a beztak bysme ty peníze utratili za něco,co nepotřebujeme?

  • ahoj Lentilko, pěkný přehled ceny za dobré jídlo je na blogu Vegethique, ale je to už starší článek.
   I když v podstatě tvému dotazu nerozumím. Zajímá Tě cena za JJ stravování v porovnání s čím? Vždyť je to přeci jedno, kolik je na faktuře nebo na účtence. Hlavně, že nám chutná a navařím dobré jídlo. A jestli je to cizrna na paprice, tempeh, nebo hrnec quinoi, či kváskový chléb se šunkou…když mi to chutná a citím se dobře. Pokud otáčím každou korunu, budu vařit prostá jídla. Pokud ne, mohu si dovolit různé výstřelky, typu bio raw čokolády :-). Nebo to myslíš, že zrní a fazole jsou drahé a je lepší jíst „normálně“? No u nás ve školce i škole je cena obědu pro dítě 60 Kč, takže to by pak byl účet :-)

   • JA si nechci ztěžovat, i kdyby to bylo drahší, tak nezačnu jíst bílé rohlíky a šunku standard, zdraví rodiny mi je přednější. Spíše mě zajímá zkušenost od jiných lidí, kde nakupují a jak to dělají a jaké mají zkušenosti. Syn jí ve školce 4 dny v týdnu, platím mu stravné 800 Kč, manžel má taky obědy v práci. Někde tady Eva psala, že to počítala a že ji to vychází na polovinu.

    • Ahojky Lentilko,já to počítala jen jeden měsíc a oproti normálnímu stravování jsem ušetřila min. 2 tisíce.Takže za mně dobrý :-) ušetřila jsem a ještě se cítím lépe,vypadám lépe a hlavně hubnu :-)

     • Díky za další propočet z praxe, Kateřino. Šetřit a hubnout a navíc ale nemít hlad a jíst chutně, to zní jako sen, že :-) Žijeme ho už 10 let a pořád si to říkám, že je to neuvěřitelné, ale fakt to tak je.

  • Já jsem svého času začala se stravou založenou hlavně na obilovinách a zelenina koketovat, když jsem neměla moc peněz… mohla bych jíst bílé rohlíky a pomazánkové máslo, ale to bych taky nemusela přežít, žeano. Moje zkušenost tedy je, že je potřeba zjistit, jak se dá v okolí bydliště nakupovat, takže zeleninu cíleně nakupuje na trzích, tzv. zdravou stravu jenom ve zdravé výživě, kolega s rodinou zásaně nakupují ty kila obilovin, rýže apod. přes e-shop countrylifu ve velkém… ale chce to vařit. Pokud bych kupovala polotovary a hotová jídla v kvalitě, jakou chci, bude mě to stát výrazně víc, takže ideální je třikrát denně uvařit, péct, zavařovat… pak za jídlo neutratím skoro nic. Když na to nemám čas, přijdou na řadu peníze, protože všechny ty svačinky, pochutinky a polotovárky v kvalitě, kterou chci, jsou pekelně drahé….

 2. Mě spíše pobavilo, že Helča měří stejně jako já a váží o 10 kg víc. Moje normální hmotnost byla 48 kg a po dvou dětech jsem spadla na 45 kg, pak se přidaly zdravotní potíže a spadla jsem o další 3 kg. V životě jsem nedržela diety a jsem tak trochu neštastná, že nemůžu nabrat a to jakýmkoliv způsobem. I když jsem jedla 6x denně všechno, přejídala jsem se, často mi bylo až špatně, tak jsem nenabrala nebo ztěží 2kg. A to jsem žena na mateřské, žádné dlouhé túry nedělám. Dokonce jsem loni měla dietu od výživového poradcu na přibrání ( bez mléka a lepku) a zhubla jsem při ní, i když jsem jedla bílkovinu 6x denně !!!

  • Pokud je stitna zlaza ok, zkusila bych standardne jist, aby se to vubec stravilo. Nekdo totiz pri velkem jedeni nabira, jinemu to projde v tom naporu bez uzitku zase ven.

  • taky mám stejný problém. Jsem z toho nešťastná, každý na mě kouká jako na anorektičku. Navíc jsem po operaci a další kila dole……ale vidím, že v tom nejsem sama :-)

   • Lebell, všechno má své důvody, je potřeba je znát. Jestli jste viděla videa v Klubu, tak víte, že je to přechodné a má to význam. Jinak právě anorektičky a bulimičky se touto stravou dobře léčí po fyzické stránce a nakonec to má vliv i na psychiku, která za těmito poruchami stojí. Takže není to jen o hubnutí, jak by to mohlo vypadat. Je to o ideální váze a fyzické harmonii. Jen to chce čas a umět si upravit stravu na míru své situaci.

   • Ja byla i u dr. Strnadelové a řekla mi, že mám špatné tenké střevo, s tím spojeně i játra a slinivku. A oslabené ledviny- je pravda, že jsem od narození zimomřivá. Takže to jídlo doopravdy mnou jenom procházelo, věřím, že se to časem zpraví. Přidávám si semínka, zelené ňatě, mandle, vlašáky, dělám si zdravé dezerty. Dnes jsem se postavila na váhu a mám kilo nahoře, tak doufám, že do léta ještě něco naberu… :-)

  • Děkuji, není to poznat ale je to jen tílko. Fotku jsem posílala kamarádce, aby si ho taky skočila koupit.

 3. To selfie v sedych satech vypada jako prohnane Photoshopem k uplne dokonalosti. Moc Vam to tam slusi ;-)

 4. Diky za clanek. Ja kalorie nepocitam. Diky vam jsem od unora od zacatku jarni ocisty shodila 10kilogramu a muj cil- tedy dostat se pod 70 kg byl prekonan. Doted tomu nemohu uverit. Ted si rikam, ze bych to mohla pres prazdniny dotahnout nekam k 60kg. Je fakt, ze nyni zz asi mesic hresim a hmotnost nestoupa!!! A k tomu masu- vydrzim treba 4 dny totalne bez masa, ale nekdy mam na nej tak ibrovdkou chut, ze si proste dam. O vikendu si dam maso nebo rybu. Mleko a syry nejim skoro vubec, trochu se mi lepsi ekzem. Varim jinak podle vas. Jen kdyz pecu neco dobreho rodine- babovka, dort, buchty- tak si proste kousek ochutnam. Takze za mne- moc diky za jarni ocistu, poprve v zivote jsem opravdu zhubla, diky za recepty a za novy zivotni styl!

  • Hurá, to máme radost, Buryho! Děkujeme moc za dobré zprávy, to nás těší a naprosto chápeme, že tomu člověk nechce věřit. Tak si užívejte novou váhu a hřešte přiměřeně, ať i ten ekzém se může ztratit :-)

 5. Mám vaše stránky velmi ráda a pravidelně je sleduji. Musím napsat k tomuto tématu a jídelníčku. Jak tak sleduji komentáře, stejně mi vychází, že pokud chceme zůstat štíhlé/zdravé, stejně toho musíme sníst pomálu. Tady v jídelníčku je uvedeno, že na snídani byla polévka s kaší. Ale u komentáře k miso polévce Helenka zmiňuje, že jí stačí jen polévka. Kaši se zeleninou k snídani si dá před výletem a vydrží bez obědu. Eva nedávno vařila na oběd 4 růžičkové kapusty a plech koláče jim stačil na 2 dny jako svačina na výletě pro 8 lidí – z čehož mi vychází, že každý dostal 1 čtvereček. Hned Eva přidá, že nechtěla večeřet, 10 denní půst, odlehčené dny atd. Prostě klíč nebude jen ve vhodně zvolených potravinách, ale jejich množství bude také zásadní. A to mě stejně dostává ke zmíněnému citátu „chceš být štíhlá – nežer“. Ze začátku při přechodu na takovouto stravu se asi můžeme přejídat, ale z dlouhodobého hlediska je vyžadována opravdu střídmost. A to je v dnešní době nadbytku opravdu těžké.

  • Ivano není to úplně jak si myslíte. Přijeďte někdy na Sázavu, když jsme tam obě a uvidíte na vlastní oči, kolik toho sníme my i Evy děti. Na velikost porce bych řekla, že jíme trochu víc než konvenční strávník, co nedrží dietu. Ale to byl vývoj, dřív jsme jedly dvojnásobné porce. My jsme se ke štíhlé linii doslova prožraly a hubly a hubly i přes počáteční nezdravé mlsání. Zeleniny a obilovin opravdu můžete sníst neomezeně, u luštěnin a semínek bych to nepřeháněla kvůli trávení. Prvních několik let jsme snídali polévky i kaše a bez polévky to pro nás nebylo ono, což jsme občas na nějakém zdravém táboře s dětmi zažily. Naše těla byla hladová jak po velkých porcích, ale i po živinách, tím si vysvětlujeme, že jsme tolik jedly. Vše se po čase samo srovnalo, samy jsme začaly jíst méně, ale pořád jsou to ve srovnání s tím, co jsme jedly v době diet velké porce. Těla se nasytila a nechtěla už tolik, proto jsme samy, dobrovolně upustily ráno od kaší, nezávisle na sobě, ale není to že bychom si něco odpíraly. Což to je na tom to nejkrásnější! Prostě jíme tolik, kolik chceme, bez omezování. Střídmost je určitě v pořádku, ale vstávat od oběda hladová ne, což jsme znaly z minulých diet. A myslím si, že bychom zůstaly štíhlé i s pravidelnou kaší dopoledne.
   To, že si dáme občas půst je prostě další level, který dobrovolně podstupujeme, ale už vůbec ne kvůli hubnutí, ale kvůli zdravotnímu účinku. A ty 4 růžičkové kapusty byla spíš legrace než realita. Napařená zelenina se u Evči dělá pravidelně ve 2 litrovém hrnci a koláč často zmizí za pár hodin, když o něm ví děti :-).

 6. Tak teď jsem zrovna dočetla článek na podobné téma – https://www.novinky.cz/zena/zdravi/405599-skinny-fat-aneb-kdyz-stihla-postava-neni-tak-dokonala-jak-se-na-prvni-pohled-zda.html. Právě proto jsem se ptala, jestli bude v kurzu i něco o cvičení. Manželovi strava vyhovuje, ale úbytku svalů si všiml i při stejné fyzické zátěži. Nedávno mi volal z krámu, jestli prý může koupit Šmakouna. Jedná se snad o bílkovinu z bílku – v žádné MB kuchařce jsem na to nikdy nenarazila, tak jsem to nechtěla. Máte s tím někdo zkušenost?

  • Ohledně složení bílkovin ve stravě jsem nedávno narazila na zajímavý odkaz, který jsem už uvedla u „biomatek“. Považuji za užitečné ho aspoň jednou zkouknout, tedy zopáknu: http://www.vitarian.sk/nastroje/aminox . Lze si tam navolit váhu osoby a typ potřeby bílkovin, dále v tabulce níže naklikat přes plus vpravo suroviny, nahoru naskáčou ve 100g množství, to lze upravit podle skutečně zkonzumovaného. Napočítá to jednotlivé aminokyseliny ve zvoleném jídelníčku. Bílkovin v souhrnu může mít člověk dostatek či dokonce velký přebytek, přesto může mít nedostatek některé esenciální aminokyseliny, kterou si tělo samo neumí vyrobit. Ten pak způsobí i relativní nedostatek dalších aminokyselin, které organismus neumí při té byť jedné chybějící (tzv.limitující) využít a musí je vyloučit (=zbytečná námaha zejména pro játra a ledviny). Tedy má smysl správně kombinovat potraviny – např. zde doporučované obilniny + luštěniny + zelenina + ořechy či semínka. A pokud to z nějakého důvodu nezvládneme dobře vegansky (nově jsem si oblíbila quinou, má vynikající chuť a jako bonus i skvělé složení aminokyselin), pak je na místě zauvažovat o občasné konzumaci kvalitního živočišného zdroje. Přijde mi to lepší, nežli o svaly přijít a pak je pracně znovu budovat. A samozřejmě přiměřeně cvičit, bez toho to prostě nejde, ať už kdokoliv tvrdí cokoliv. Nepoužívaný sval ochabuje, ať už se stravujeme jakkoliv. A ten popis horního a dolního zkříženého syndromu v článku fakt krásně sedí… :-D Přitom svalová nerovnováha opravdu působí na další orgány v těle, to zase přináší další problémy – prostě všechno souvisí se vším. A hlavně považuji za nutné si stále připomínat, že jsme každý jiný a musíme si najít to své „pravé ořechové“…

 7. Ono je to i o tom, že když srazíte příjem bílkovin (ať už jakéhokoliv původu), začnete ztrácet svalovinu, která je poměrně dost těžká. Tím pádem hubnete. Otázkou je, jestli je to tak dobře. Většina z nás je tady velmi aktivních maminek a bojím se, že nějaká hrstka luštěnin prostě k udržení funkčního svalstva nestačí. A pokud dáváte za vzor Číňany, kolik z vás by chtělo mít doma chlapa s čínským somatotypem – malého, hubeného? :-)

  • Já jsem si tedy na svalech rozhodně polepšila po změně jídelníčku a Helča také. Můj muž rozhodně nevypadá jako malý Asiat :_))Svaly má vyrýsované, ale není tlustý, moje děti hodně sportují a zvládnou to, co většina vrstevníku neujde,neujede, neodcvičí. Bílkovin mají všichni u nás doma dostatek. Když jsem byla s mladší dcerou po úrazu v nemocnici, dietní sestry děsně řešily, co si chuděra bez masa počne, že se jí to nebude hojit apod. Musela jsem psát jídelníček a po pár dnech mi přišly slavnostně oznámit, že to spočítaly a je na tom s bílkovinama lépe než ostatní děti na oddělení, které jedí jejich „dietní léčivou stravu bohatou na bílkoviny“ :-) Takže srážet množství bílkovin není to tajemství :-)

   • Zrovna včera jsem byla v práci“obviněna“, že nemám dost síly tahat 30kg bedny protože špatně jím :-(. Těžko lidem , kteří se cpou celý den rohlíkama a oplatkama vysvětlovat, že jím správně a docela dost. Ale radu jak nabrat svaly bych potřebovala,ale ne do práce,ale spíš na sportování.;-).

    • Pro Světýlko: odbočím od stravování, ale prostě mně to praštilo do očí :proč taháte 30 kg bedny? Zákoník práce přeci mluví jasně. Ženské můžou nosit břemena do 15 kg a nárazově max. 20 kg. To tam nemáte chlapy?!?

     • Bohužel je to tak,jsme jen ženské a balíme ovoce pro děti do škol, a ty bedny s ovocem si musíme každá přinést sama na stůl. Některé bedýnky jsou menší,některé bohužel velké. Asi jsem to v důsledku nedomyslela,když jsem nastoupila na tuto práci,ale už bylo vyslané přání a teď už se těším na nové zaměstnání, které na mě čeká ;-)

  • Myslím že i číňan který přejde na masovo mléčnou stravu nezmění svůj somatyp. A navíc bílkoviny nejsou jenom v mase. Kde by je pak brala největší zvířata na světě jako je třeba slon, žirafa apod.?

   • Ale samozřejmě, že změní svůj somatotyp! Viz Vietnamci narození v Evropě a živení zdejší konvenční stravou. Jsou prokazatelně mnohem vyšší a celkově silnější. To je fakt.

    • Nechápu,o co pořád někomu jde…neustále někomu něco vyvracet…holky vám tady nic nenutí,jde pouze o doporučení a JE JEN NA VÁS,jak s tím naložíte…my,co to vyzkoušeli,víme…ohledně svalů je jasné,že pokud rychle ztratíte váhu,tak půjde i část svalů,ale to se všechno srovná…jen asi ne hned,jak by člověk chtěl….a navíc známe namakané chlapy,kteří honí svaly masem apod.,jasně,vypadají dobře,nabušeně,ale když příjde na tahání těžkých beden,tak můj chlap zvedne víc..takže o tom to není…svaly se posilují činností,aby byly k něčemu!!!….kdyby tak bylo více vyrovnanějších lidí,co nemají potřebu naducat se masem…jo a Helčo,jste prostě kočka a vůbec se nedivím,že někteří závidí…??

     • Děkujeme za podporu, Terezo :-) My se vždycky smějeme, když něco takového přijde do komentářů. Snad někteří doufají, že nás přesvědčí o něčem jiném než co žijeme, vidíme, cítíme a vidíme vyrůstat? :-) A jestli někomu pomáhá baštit víc bílkovin, no prosím, ať si je klidně dá, že? My mu to nezakazujeme :-)))

  • Mili spolumilovnici dobreho, zdraveho jidla, moc vam dekuji za vase komentare, diky nim muzu premyslet proc necemu verim a necemu zase ne. Nemusim jenom prejimat neci nazory ktere jsem nekde vycetla, slysela. Ja bych se Moniko o svaly a bilkoviny nebala. Kdyz si vzpomenu na to jak jedli moji prarodice a jejich rodice, bylo to stejne jak jime my dle JJ, spousta obilovin,luštenin, casto slunecnicove seminka, orechy, zelenina, masa opravdu ale opravdu minimum a byli aktivni az do smrti. Zadne polehovani, nedostatek svalu a energie ale vydrz, sila a elan? Bylonormalni ze moje babicka minimalne dvakrat denne varila.Jasne ze byli/jsou nemocni, ale nikdy jejich telicka nestradali nedostatkem svalove hmoty a tim energie. A to nemuzu rict ze by kazdy den meli „kompletni talir“. Tak nam vsem preji aspon tolik energie a svalu abychom byli zdravi, spokojeni a stastni?

 8. Zobrazit všech 35 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekMateriály ke stažení
Další článekPozvánka na festival Miluj svůj život