Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Jak zhubnout břicho po porodu

Nespočet žen po porodu bojuje s nadbytečnými kily a zvětšeným bříškem, kterých se jim i dlouhé roky poté nedaří zbavit. Máme pro vás pár praktických tipů, jak zhubnout poporodní bříško a vrátit se tak ke své původní postavě.

Porod a povolené bříško po něm

Narození miminka je beze sporu jednou z nejkrásnějších událostí, jaké vás v životě potkají. I taková úžasná chvíle s sebou ale přináší také něco, co čerstvé maminky nevítají zrovna s radostí – nadbytečná poporodní kila a povolené, vypouklé bříško.

Zvětšené bříško po porodu není obvykle způsobeno pouhým nárůstem hmotnosti (ostatně netrápí jen ženy po porodu). Své často udělá i zvětšená děloha, která se bohužel ne vždy vrátí do své původní velikosti, nebo třeba rozestup břišních svalů, tzv. diastáza. Pokud se vám tak dlouho nedaří vypouklého bříška zbavit, problém nemusí nutně souviset s tím, že se málo snažíte. :-)

Úprava stravy již v těhotenství dokáže odbourat mnoho zdravotních neduhů a předejít nadměrnému nabírání kil. Přečtěte si: Jak na zdravý jídelníček v těhotenství?, v rámci Klubu Jíme Jinak pak vyzkoušejte Vzorový týdenní jídelníček v těhotenství či si poslechněte rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství a při kojení a nedostatku mateřského mléka.

Hubnutí břicha po porodu

Jak se tedy břicha po porodu účinně zbavit? Klíčem k plochému bříšku je zdravé a nutričně vyvážené stravování. Na našem webu Jíme Jinak najdete nepřeberné množství zdravých receptů, kterými se můžete v kuchyni inspirovat.

Aby byla vaše strava pestrá a nutričně vyvážená, vyvarujte se nejčastějších chyb v jídelníčku a zařaďte do něj raději následující potraviny:

 • obiloviny (např. rýže, pohanka, kroupy, jáhly, quinoa),
 • luštěniny (např. čočka, fazole, cizrna, hrách),
 • semínka (např. sezam, len, slunečnice, dýně, konopné),
 • zeleninu (kořenová, listová, kulatá).

Naopak v boji proti zvětšenému poporodnímu bříšku vám příliš nepomohou následující nezdravá jídla a potraviny, které doporučujeme z vaší stravy vyřadit:

 • potraviny zatěžující organismus (barviva, konzervanty apod.),
 • průmyslově zpracované potraviny,
 • potraviny, které zahleňují (např. potraviny s přidaným cukrem),
 • obecně vše, co se těžko tráví (např. fast food),
 • maso,
 • mléko a mléčné výrobky,
 • vejce,
 • bílou mouku.

Nezapomeňte také, že je nezbytné jíst pravidelně, přestože je to s miminkem někdy téměř nemožné. Pokuste se udělat si čas sama na sebe, neodbývejte se. Vaše tělo vám to vrátí stonásobně jak na vašem zdraví, tak na zdraví vašeho miminka. Pamatujte, že vše, co sníte, se promítá i do mateřského mléka.

Díky kvalitní stravě podle principů Jíme Jinak se vám upraví metabolismus a svoji tělesnou váhu a zdraví budete mít pod kontrolou. A nebojte, hlídat kalorie či vážit potraviny vůbec není potřeba!

Hubněte pomalu, ale jistě

Ať už se za své tělo po porodu stydíte sebevíc, pamatujte, že vaše bříško právě dokázalo zázrak – umožnilo vám na svět přivést nový život. Váš organismus dostal během těhotenství i porodu pořádně zabrat a nyní musí zvládnout další zápřah, kojení. Proto je třeba hubnout pomalu a plynule, nikoliv nárazově, abyste své tělo ještě více nezatížila. Drastické diety, léky na hubnutí a zázračné koktejly z vašeho seznamu rovnou škrtněte.

Dopřejte svému tělu to, co potřebuje – dostatečný přísun živin, vitamínů a minerálů, dodržujte pitný režim a nezapomínejte ani na pohyb. I procházky s kočárkem se počítají. Jedině tak budete po porodu efektivně a zdravě hubnout.

Jak zhubnout břicho po dětech s Jíme Jinak

Určitě vás zajímá, jak vlastně začít. Pro tyto potřeby si pusťte online kurz Jak začít?. Je pro vás zdarma a je nabitý prvotními informacemi. Dále si projděte rubriku Jak začít, kde jsou předtočená informativní videa, popsané základní suroviny, využít můžete také Školu zdravého vaření.

Připojte se také k nám do Klubu Jíme Jinak. Máme tu pro vás spoustu dalších hodnotných materiálů (vzorové týdenní jídelníčky, recepty a video recepty, mnoho rozhovorů s odborníky a odborné články) a poradnu s naší podporou a možností se ptát na cokoli, co vás okolo zdravého životního stylu a hubnutí napadne. Pokud si chcete v pohodlí domova zacvičit a hledáte inspiraci, máte v rámci Klubu možnost si neomezeně pouštět videa a cvičit podle instruktorky jógy Šárky a lektorky jógy a zdravotního pilates Ivony. Naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli, naučíte se jak na krásné a zdravé držení těla nebo jak si zacvičit v krátkém intervalovém tréninku. Samozřejmě vše s ohledem na váš zdravotní stav, těhotenství či dobu po porodu.

Pokud vám vyhovuje větší vedení a podpora, doporučujeme se zapojit do probíhajícího kurzu Hubneme do plavek (probíhá po Vánocích a pak před létem) nebo Jarní očisty (probíhá v únoru, březnu) či Podzimního detoxu (probíhá listopad, prosinec). V rámci těchto kurzů se naučíte zdravě vařit tak, aby vás to podporovalo ve vaší snaze hubnout, můžete se s námi o všem radit a vzájemně se podporovat s ostatními účastnicemi.

Nebojte se zeptat na jakoukoliv otázku v komentářích níže.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Jak zhubnout boky po porodu: 3 praktické tipy pro nové maminky

Trápí vás po porodu nadbytečná kila? Vrátila jste se z porodnice s několika centimetry v bocích navíc? Nedělejte si s tím těžkou hlavu. Máme pro vás pár ti...

Hubnutí při kojení a jak na něj

Kojíte, ale trápí vás poporodní kila, která ne a ne zmizet? Poradíme vám, jak zdravě zhubnout i při kojení a jak změnit stravu tak, aby bylo vaše miminko z...

Kojím a nejde mi zhubnout – co se to děje?

Kojíte po porodu už nějakou dobu, ale poporodní kila se ani nehnou? Podívejte se, co možná děláte špatně a proč vám hubnutí během kojení nejde.
101
26

Proč nemůžu zhubnout?

V lednu přišlo mnoho dotazů na téma hubnutí. Ptá se, proč se vám hubnout nedaří, zda máte špatnou krevní skupinu či snad pomalý metabolismus. Odpověď je ve...
58
8

Máte pár kilo navíc? Tipy, jak se jich zbavit a začít zdravěji

Na nic nečekejte! Vyzkoušejte těchto 14 snadných tipů, jak zatočit s kily, únavou a zdravotními neduhy.

Dietní jídelníček na 14 dní: Hubněte do plavek zdravě!

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže pramenící z nadváhy či nesprávných stravovacích návyků, a to během pouhých 2 týdnů? Rozho...