Domů > Magazín > Hubnutí

Proč nemůžu zhubnout?

V lednu přišlo mnoho dotazů na téma hubnutí. Ptá se, proč se vám hubnout nedaří, zda máte špatnou krevní skupinu či snad pomalý metabolismus. Odpověď je velmi prostá a šance na zhubnutí je přímo před námi. Kdo na to půjde v únoru chytře, ten zhubne snadno, přirozeně, zdravě, s chutí, bez hladu a dietních koktejlů.

Proč mi to nefunguje, proč nehubnu?

Mnoho z vás se pokusilo shodit povánoční kila. Začali jste zkoušet sem tam některá jídla podle našich receptů, ale nemáte výsledek, který jste očekávali. Podle toho, co píšete, jste narazili hned na několik problémů:

  1. Nemáte skutečnou vůli něco změnit. Přejete si to, ale nemáte na to energii.
  2. Jste unavení a chutě na nezdravé potraviny jsou silnější než novoroční předsevzetí.
  3. Některým se dokonce nedaří shodit zimní faldíky, přestože se skutečně snaží, poctivě si vaří a dodržují doporučení ohledně zdravého stravování. Někteří z vás začali intenzivně sportovat a přesto se váha nehýbe.

Špatné načasování

Pochopitelně jste z toho otrávení a posíláte nám emaily s dotazem, proč zrovna vám tato strava nefunguje, zda máte jiný metabolismus, špatnou krevní skupinu nebo v čem je zakopaný pes.
Ve většině případů se jedná prostě a jednoduše o špatné načasování. Pokud jste se do změny jídelníčku prvně pustili až v lednu, začali jste v době, kdy všechno stagnuje. Tedy i naše váha. Příroda spí a naše tělo si stejně jako ona drží zásoby, dokud nepomine život ohrožující studené období, kdy přirozené zdroje potravin nejsou k dispozici. Co na tom, že si doma topíte ústředním topením, v autě máte vyhřívané sedačky a v kanceláři teplíčko. Naše tělo funguje podle přírodních zákonů a v lednu prostě drží zásoby tuků navzdory našim předsevzetím. Chcete-li ho donutit, aby pustilo část ze svých zásob na horší časy, musíte se obrnit trpělivostí a být zpočátku poměrně přísní. Chceme-li se dostat do formy, je potřeba vytrvat a ve zdravém životním stylu pokračovat.

Lednáčci

Někteří fitness trenéři lidem, co se v lednu navalí do fitek se závazkem začít chodit cvičit, říkají ledňáčci. Je to proto, že chodí jen v lednu. A každý rok se to opakuje. V lednu přijde vlna nadšení a v únoru většina zájemců zmizí. Nedaří se jim hubnout, nemají výsledky ani vytrvalost a do měsíce to vzdají. To pojmenování mě moc pobavilo. Vzpomněla jsem si, jak v dobách, kdy jsem sama chodila pravidelně cvičit do fitness centra, byly v lednu vždy narvané stroje i lekce, na které jsem chodila. Těšili jsme se na únor, až zase zůstane naše stará parta a nebude nával ve sprchách. Pokud chcete být zdraví a štíhlí, nemůžete se snažit jen v lednu.

Půjde to samo, zbavíme se zimních faldíků!

Příroda se probouzí a přichází jaro. V půlce února přichází biologické jaro. Energie, která stagnovala, začíná stoupat a vše se dává do pohybu, příroda se probouzí k životu. Pokud dáme nyní tělu šanci, přirozeně se bude chtít zbavit nadbytku, který by nám teď už více škodil než pomáhal. A půjde to v podstatě samo, pokud tomu nebudeme přímo bránit špatným stravováním. Tělo se potřebuje vyčistit a nachystat na nový biologický rok, který právě začíná. Regenerovat se budou játra a žlučník, proto všechen zbytečný tuk plný odpadu, který do něj tělo schovalo, půjde pryč. A tyto orgány s tím budou mít co do činění. Chceme-li si je zachovat zdravé a funkční, upravme jídelníček na ten jarní. Jako příjemný vedlejší účinek se tak zbavíme zimních faldíků.

Jarní půsty

Jarní detoxikační kúry jsou v posledních letech v módě. Není to ale vlastně nic nového. Naši předci se na jaře také pravidelně postili. Začalo se velkolepým přivítáním jara v únoru, Masopustem, kdy se hodovalo a slavilo. Následovalo postní období, které trvalo 40 dnů až do Velikonoc.
Pokud naši předci měli potřebu se postit, není pochyb o tom, že dnešní člověk to potřebuje ještě víc. Současný jídelníček většiny lidí u nás jsou jedny velké celoroční hody. Naše těla, zdraví a nálada ve společnosti tomu koneckonců odpovídají. Jsme vlastně permanentně přejedení a doslova otrávení. Pokud je to i váš případ, pusťte se do změny jídelníčku (Jak upravit jídelníček na jaře). Díky stoupající energii jara vše nepotřebné půjde z těla ven a nadbytečná kila půjdou dolů sama. Dobrá nálada na sebe nenechá dlouho čekat. Ve zdravém těle zdravý duch a jarní očista není zdaleka jen o hubnutí. Je potřeba detoxikovat tělo zajedované moderním životním stylem.

Jak na to

Našim předkům stačilo vyvarovat se živočišných potravin, zbytek stravy sestával povětšinou z obilovin ve formě kaší, placek, a kvašeného chleba, z luštěnin a nějaké té zeleniny, co zbyla ve sklepě nebo co vylezla na jaře ze země. Maso bylo vzácné a v postním období se nejedlo častěji než jednou za týden. Ve stravě našich předků se do relativně nedávné minulosti nevyskytoval žádný cukr, káva, natož pak nějaká potravinářská chemie. Protože zvířata teprve vyváděla mladé, bylo logické, že je nezabijí na maso, ale nechají je rozmnožit a odkojit. My to máme složitější, protože supermarkety nabízejí celoročně pořád širokou paletu potravin a my už vůbec necítíme žádnou potřebu se na jaře omezovat. V posledních letech se tak místo přirozeného postění rozmohly komerční diety založené na popíjení různých čistících nápojů, polykaní tabletek a míchání instantních prášků.
Pokud chodíte na tenhle web, přemýšlíte o těle a o jídle, tak je vám dávno jasné, že tudy cesta nevede a že to
játrům ani žlučníku vůbec neprospěje, když jim na jaře místo odpočinku přidáme ještě chemický koktejl na hubnutí. Není tedy potřeba žádná drastická dieta ani jídla z prášku. Chce to napodobit naše předky, vynechat tučné a umělé potraviny a přizpůsobit jídelníček jaru (viz Jarní seriál zdarma).

Nejste na to sami

Pokud nevíte, jak do toho, nevíte, co jíst, aby vám nic nechybělo a přitom se tělo čistilo, nebo nemáte vůli jít do jarního detoxu sami, přidejte se k nám. Ta naše kolektivní Jarní očista už je na spadnutí (začínáme 15.2.) a máme s ní neuvěřitelné úspěchy už řadu let. Postupujeme v ní pomalu, týden po týdnu se učíme stravovat bez potravin, které organismus zatěžují, a nahrazujeme je zdravějšími. A kromě hubnutí mají účastníci kurzu každoročně obrovské zdravotní úspěchy. Zlepšuje se jim pleť, spravuje trávení, přestává pálit žáha, bolet klouby, záda a hlava, mizí únava a vrací se chuť do života. Detox má úžasný vliv i na psychiku.

Teď je ta správná chvíle

Pokud vám tedy doposud nešlo zhubnout, nevzdávejte to. Ta správná chvíle pro snadné hubnutí teprve přichází! Začněte a změňte své stravovací návyky na stálo, ať z vás taky nejsou ledňáčci :-)

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ahoj Evi, už mám zaplacenou jarní očistu, a moc jsem se na ní těšila, ale po přečtení článku si říkám, zda to byl dobrý nápad. Já si nemohu dovolit zhubnout další kila, už tak po změně stravy, tři měsíce na JJ mám při 150cm pouhých 38kg 🙈 ale vyčistit se tělo potřebuje, to vidím na pleti. Nějaká tedy rada i pro ty, kteří do toho jdou, ale kila si chtějí nechat a spíš hezky přibrat? Děkuji a i díky za vaše … naše … stránky 😃

Michaela
2. 2. 2021

na jíme jinak jsem s menšími či většími prohřešky posledních sedm let. Kila se drží jak přišitá. Loni jsme najeli víc na klasiku, začali jsme jíst ve větší míře maso (1-2 x týdně), uzeniny, vrátila jsem se někdy k tvrdému sýru, hodně peču. Všechny tři děti jsou doma a jídla je potřeba hodně, k tomu si starší začali vymýšlet. A jak jsem byla nešťastná , že nehubnu, že to horší být nemůže, tak je. 8 kg za 8 měsíců.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
16
4

Jak přizpůsobit stravu na podzim a vyhnout se nemocem

Jak se stravovat na podzim, abychom minimalizovali únavu, rýmy, chřipky a nachlazení? Vyvarujte se těchto chyb v jídelníčku a minimalizujte typické podzimn...
29
22

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
15
6

Proč se v zimě nedaří hubnout

V lednu mnoho lidí zápasí s kily, která získali během vánočních svátků. Jenže v lednu se jim je nedaří shodit, byť se snaží sebevíc. Víme, čím to je. A vím...
7

6 kroků, jak se připravit na jarní detox

Víte, jak se připravit na jarní čistící kúru?
10
9

Jela jsem na obrovský energetický dluh (Ilona, 46 let)

Na podzim jsem prošla vaším kurzem Vánoce jinak a od té doby se mi změnily jak moje stravovací návyky, tak moje jídlo. Byla jsem vyčerpaná, nemocná a měla ...
85
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...