Domů > Magazín > Hubnutí

Proč nemůžu zhubnout?

V lednu přišlo mnoho dotazů na téma hubnutí. Ptá se, proč se vám hubnout nedaří, zda máte špatnou krevní skupinu či snad pomalý metabolismus. Odpověď je velmi prostá a šance na zhubnutí je přímo před námi. Kdo na to půjde v únoru chytře, ten zhubne snadno, přirozeně, zdravě, s chutí, bez hladu a dietních koktejlů.

Proč mi to nefunguje, proč nehubnu?

Mnoho z vás se pokusilo shodit povánoční kila. Začali jste zkoušet sem tam některá jídla podle našich receptů, ale nemáte výsledek, který jste očekávali. Podle toho, co píšete, jste narazili hned na několik problémů:

  1. Nemáte skutečnou vůli něco změnit. Přejete si to, ale nemáte na to energii.
  2. Jste unavení a chutě na nezdravé potraviny jsou silnější než novoroční předsevzetí.
  3. Některým se dokonce nedaří shodit zimní faldíky, přestože se skutečně snaží, poctivě si vaří a dodržují doporučení ohledně zdravého stravování. Někteří z vás začali intenzivně sportovat a přesto se váha nehýbe.

Špatné načasování

Pochopitelně jste z toho otrávení a posíláte nám emaily s dotazem, proč zrovna vám tato strava nefunguje, zda máte jiný metabolismus, špatnou krevní skupinu nebo v čem je zakopaný pes.
Ve většině případů se jedná prostě a jednoduše o špatné načasování. Pokud jste se do změny jídelníčku prvně pustili až v lednu, začali jste v době, kdy všechno stagnuje. Tedy i naše váha. Příroda spí a naše tělo si stejně jako ona drží zásoby, dokud nepomine život ohrožující studené období, kdy přirozené zdroje potravin nejsou k dispozici. Co na tom, že si doma topíte ústředním topením, v autě máte vyhřívané sedačky a v kanceláři teplíčko. Naše tělo funguje podle přírodních zákonů a v lednu prostě drží zásoby tuků navzdory našim předsevzetím. Chcete-li ho donutit, aby pustilo část ze svých zásob na horší časy, musíte se obrnit trpělivostí a být zpočátku poměrně přísní. Chceme-li se dostat do formy, je potřeba vytrvat a ve zdravém životním stylu pokračovat.

Lednáčci

Někteří fitness trenéři lidem, co se v lednu navalí do fitek se závazkem začít chodit cvičit, říkají ledňáčci. Je to proto, že chodí jen v lednu. A každý rok se to opakuje. V lednu přijde vlna nadšení a v únoru většina zájemců zmizí. Nedaří se jim hubnout, nemají výsledky ani vytrvalost a do měsíce to vzdají. To pojmenování mě moc pobavilo. Vzpomněla jsem si, jak v dobách, kdy jsem sama chodila pravidelně cvičit do fitness centra, byly v lednu vždy narvané stroje i lekce, na které jsem chodila. Těšili jsme se na únor, až zase zůstane naše stará parta a nebude nával ve sprchách. Pokud chcete být zdraví a štíhlí, nemůžete se snažit jen v lednu.

Půjde to samo, zbavíme se zimních faldíků!

Příroda se probouzí a přichází jaro. V půlce února přichází biologické jaro. Energie, která stagnovala, začíná stoupat a vše se dává do pohybu, příroda se probouzí k životu. Pokud dáme nyní tělu šanci, přirozeně se bude chtít zbavit nadbytku, který by nám teď už více škodil než pomáhal. A půjde to v podstatě samo, pokud tomu nebudeme přímo bránit špatným stravováním. Tělo se potřebuje vyčistit a nachystat na nový biologický rok, který právě začíná. Regenerovat se budou játra a žlučník, proto všechen zbytečný tuk plný odpadu, který do něj tělo schovalo, půjde pryč. A tyto orgány s tím budou mít co do činění. Chceme-li si je zachovat zdravé a funkční, upravme jídelníček na ten jarní. Jako příjemný vedlejší účinek se tak zbavíme zimních faldíků.

Jarní půsty

Jarní detoxikační kúry jsou v posledních letech v módě. Není to ale vlastně nic nového. Naši předci se na jaře také pravidelně postili. Začalo se velkolepým přivítáním jara v únoru, Masopustem, kdy se hodovalo a slavilo. Následovalo postní období, které trvalo 40 dnů až do Velikonoc.
Pokud naši předci měli potřebu se postit, není pochyb o tom, že dnešní člověk to potřebuje ještě víc. Současný jídelníček většiny lidí u nás jsou jedny velké celoroční hody. Naše těla, zdraví a nálada ve společnosti tomu koneckonců odpovídají. Jsme vlastně permanentně přejedení a doslova otrávení. Pokud je to i váš případ, pusťte se do změny jídelníčku (Jak upravit jídelníček na jaře). Díky stoupající energii jara vše nepotřebné půjde z těla ven a nadbytečná kila půjdou dolů sama. Dobrá nálada na sebe nenechá dlouho čekat. Ve zdravém těle zdravý duch a jarní očista není zdaleka jen o hubnutí. Je potřeba detoxikovat tělo zajedované moderním životním stylem.

Jak na to

Našim předkům stačilo vyvarovat se živočišných potravin, zbytek stravy sestával povětšinou z obilovin ve formě kaší, placek, a kvašeného chleba, z luštěnin a nějaké té zeleniny, co zbyla ve sklepě nebo co vylezla na jaře ze země. Maso bylo vzácné a v postním období se nejedlo častěji než jednou za týden. Ve stravě našich předků se do relativně nedávné minulosti nevyskytoval žádný cukr, káva, natož pak nějaká potravinářská chemie. Protože zvířata teprve vyváděla mladé, bylo logické, že je nezabijí na maso, ale nechají je rozmnožit a odkojit. My to máme složitější, protože supermarkety nabízejí celoročně pořád širokou paletu potravin a my už vůbec necítíme žádnou potřebu se na jaře omezovat. V posledních letech se tak místo přirozeného postění rozmohly komerční diety založené na popíjení různých čistících nápojů, polykaní tabletek a míchání instantních prášků.
Pokud chodíte na tenhle web, přemýšlíte o těle a o jídle, tak je vám dávno jasné, že tudy cesta nevede a že to
játrům ani žlučníku vůbec neprospěje, když jim na jaře místo odpočinku přidáme ještě chemický koktejl na hubnutí. Není tedy potřeba žádná drastická dieta ani jídla z prášku. Chce to napodobit naše předky, vynechat tučné a umělé potraviny a přizpůsobit jídelníček jaru (viz Jarní seriál zdarma).

Nejste na to sami

Pokud nevíte, jak do toho, nevíte, co jíst, aby vám nic nechybělo a přitom se tělo čistilo, nebo nemáte vůli jít do jarního detoxu sami, přidejte se k nám. Ta naše kolektivní Jarní očista už je na spadnutí (začínáme 12.2.) a máme s ní neuvěřitelné úspěchy už řadu let. Postupujeme v ní pomalu, týden po týdnu se učíme stravovat bez potravin, které organismus zatěžují, a nahrazujeme je zdravějšími. A kromě hubnutí mají účastníci kurzu každoročně obrovské zdravotní úspěchy. Zlepšuje se jim pleť, spravuje trávení, přestává pálit žáha, bolet klouby, záda a hlava, mizí únava a vrací se chuť do života. Detox má úžasný vliv i na psychiku.

Teď je ta správná chvíle

Pokud vám tedy doposud nešlo zhubnout, nevzdávejte to. Ta správná chvíle pro snadné hubnutí teprve přichází! Začněte a změňte své stravovací návyky na stálo, ať z vás taky nejsou ledňáčci :-)

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

102 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zdravím Evo, chtěl bych se zeptat na váš názor ohledně stravování podle krevních skupin. Poslední tři roky se stravuji veganskou stravou, která mi vyhovuje. Objevil se však jeden problém a to takový, že během tohoto stravování jsem začal mít nepředstavitelnou chuť na sladké a to jak na cukrovinky tak i pečivo. A začal po nich mírně přibírat. Pátral jsem po mé chuti na sladké a dočetl se, že mi chybí bílkoviny a to i přesto, že jsem jedl a kombinoval všechny druhy luštěnin, obilovin, ořechů a semen. Tak jsem do jídelníčku zařadil mléčné výrobky hlavně ty fermentované jako kefír, acido, kyšku a nějaké sýry. Chuť na sladké se pomalu ztrácela až jsem z cukrem a bílým pečivem skoncoval úplně. Jednou ročně si pro kontrolu udělám krevní testy a tak jsem letos přihodil pro zajímavost i krevní skupinu, kterou jsem dosud neznal. Výsledky dopadli dobře až na hraniční glykémii 5,6 na lačno. Ale ta krevní skupina mě nemile překvapila, mám totiž 0 a podle diety, která zohledňuje krevní skupiny mám být masožravec a vlastně se vyvarovat převážně luštěninám, obilovinám a mléčným výrobkům. A co teď, mám se vrátit k masu nebo se stravovat dál vegansky ? Trochu mě straší ten vyšší cukr, který mám jak na lačno tak i po jídle, jestli ho nezpůsobují opravdu ty luštěniny a obiloviny kterých bych se měl údajně vyvarovat. Tak nevím.

Ahoj Evi, už mám zaplacenou jarní očistu, a moc jsem se na ní těšila, ale po přečtení článku si říkám, zda to byl dobrý nápad. Já si nemohu dovolit zhubnout další kila, už tak po změně stravy, tři měsíce na JJ mám při 150cm pouhých 38kg 🙈 ale vyčistit se tělo potřebuje, to vidím na pleti. Nějaká tedy rada i pro ty, kteří do toho jdou, ale kila si chtějí nechat a spíš hezky přibrat? Děkuji a i díky za vaše … naše … stránky 😃

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

175
26

12 signálů, že vaše tělo potřebuje podzimní detox

Cítíte u sebe změny nálad, málo energie, zažívací potíže, zácpu, nepříjemný tělesný pach, problémy se spánkem nebo přibýváte na váze? To všechno jsou signá...
51
6

Jak přežít Vánoce ve zdraví a bez přibírání

Vánoce byly vždy tradičně symbolem klidu a míru. Ale opak je pravdou. V dnešní době jsou spíše symbolem stresu, nervů a honění se s cílem mít všechno perfe...
33
8

Proč se v zimě nedaří hubnout

V lednu mnoho lidí zápasí s kily, která získali během vánočních svátků. Jenže v lednu se jim je nedaří shodit, byť se snaží sebevíc. Víme, čím to je. A vím...
55
12

Sacharidy a štíhlá vyrýsovaná postava – jde to dohromady?

Po sacharidech se přibírá. Když chci hubnout, musím sacharidy vyřadit nebo eliminovat. Nejlépe jít do nějaké formy nízkosacharidové diety (např. keto dieta...
173
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníč...