Proč nemůžu zhubnout?

16

V lednu přišlo mnoho dotazů na téma hubnutí. Ptá se, proč se vám hubnout nedaří, zda máte špatnou krevní skupinu či snad pomalý metabolismus. Odpověď je velmi prostá a šance na zhubnutí je přímo před námi. Kdo na to půjde v únoru chytře, ten zhubne snadno, přirozeně, zdravě, s chutí, bez hladu a dietních koktejlů.

Proč mi to nefunguje, proč nehubnu?

Mnoho z vás se pokusilo shodit povánoční kila. Začali jste zkoušet sem tam některá jídla podle našich receptů, ale nemáte výsledek, který jste očekávali. Podle toho, co píšete, jste narazili hned na několik problémů:

 1. Nemáte skutečnou vůli něco změnit. Přejete si to, ale nemáte na to energii.
 2. Jste unavení a chutě na nezdravé potraviny jsou silnější než novoroční předsevzetí.
 3. Některým se dokonce nedaří shodit zimní faldíky, přestože se skutečně snaží, poctivě si vaří a dodržují doporučení ohledně zdravého stravování. Někteří z vás začali intenzivně sportovat a přesto se váha nehýbe.

Špatné načasování

Pochopitelně jste z toho otrávení a posíláte nám emaily s dotazem, proč zrovna vám tato strava nefunguje, zda máte jiný metabolismus, špatnou krevní skupinu nebo v čem je zakopaný pes.
Ve většině případů se jedná prostě a jednoduše o špatné načasování. Pokud jste se do změny jídelníčku prvně pustili až v lednu, začali jste v době, kdy všechno stagnuje. Tedy i naše váha. Příroda spí a naše tělo si stejně jako ona drží zásoby, dokud nepomine život ohrožující studené období, kdy přirozené zdroje potravin nejsou k dispozici. Co na tom, že si doma topíte ústředním topením, v autě máte vyhřívané sedačky a v kanceláři teplíčko. Naše tělo funguje podle přírodních zákonů a v lednu prostě drží zásoby tuků navzdory našim předsevzetím. Chcete-li ho donutit, aby pustilo část ze svých zásob na horší časy, musíte se obrnit trpělivostí a být zpočátku poměrně přísní. Chceme-li se dostat do formy, je potřeba vytrvat a ve zdravém životním stylu pokračovat.

Lednáčci

Nedávno jsem v rádiu zaslechla diskusi na téma novoročního hubnutí. Kdesi ve světě prý říkají trenéři lidem, co se v lednu navalí do fitek se závazkem začít chodit cvičit, Ledňáčci. Je to proto, že chodí jen v lednu. A každý rok se to opakuje. V lednu vlna nadšení a v únoru většina zájemců zmizí. Nedaří se jim hubnout, nemají výsledky ani vytrvalost a do měsíce to vzdají. To pojmenování mě moc pobavilo. Vzpomněla jsem si, jak v dobách, kdy jsem sama chodila pravidelně cvičit do fitness centra, byly v lednu vždy narvané stroje i lekce, na které jsem chodila. Těšili jsme se na únor, až zase zůstane naše stará parta a nebude nával ve sprchách. Pokud chcete být zdraví a štíhlí, nemůžete se snažit jen v lednu.

Půjde to samo, zbavíme se zimních faldíků!

Příroda se probouzí a přichází jaro. V půlce února přichází biologické jaro. Energie, která stagnovala, začíná stoupat a vše se dává do pohybu, příroda se probouzí k životu. Pokud dáme nyní tělu šanci, přirozeně se bude chtít zbavit nadbytku, který by nám teď už více škodil než pomáhal. A půjde to v podstatě samo, pokud tomu nebudeme přímo bránit špatným stravováním. Tělo se potřebuje vyčistit a nachystat na nový biologický rok, který právě začíná. Regenerovat se budou játra a žlučník, proto všechen zbytečný tuk plný odpadu, který do něj tělo schovalo, půjde pryč. A tyto orgány s tím budou mít co do činění. Chceme-li si je zachovat zdravé a funkční, upravme jídelníček na ten jarní. Jako příjemný vedlejší účinek se tak zbavíme zimních faldíků.

Jarní půstythick-373064_1280

Zdá se, že jarní detoxikační kúry jsou v posledních letech v módě. Není to ale vlastně nic nového. Naši předci se na jaře také pravidelně postili. Začalo se velkolepým přivítáním jara v únoru, Masopustem, kdy se hodovalo a slavilo. Následovalo postní období, které trvalo 40 dnů až do Velikonoc. Pokud naši předci měli potřebu se postit, není pochyb o tom, že dnešní člověk to potřebuje ještě víc. Současný jídelníček většiny lidí u nás jsou jedny velké celoroční hody. Naše těla, zdraví a nálada ve společnosti tomu koneckonců odpovídají. Jsme vlastně permanentně přejedení a doslova otrávení. Pokud je to i váš případ, pusťte se do změny jídelníčku (Jak upravit jídelníček na jaře). Díky stoupající energii jara vše nepotřebné půjde z těla ven a nadbytečná kila půjdou dolů sama. Dobrá nálada na sebe nenechá dlouho čekat. Ve zdravém těle zdravý duch a jarní očista není zdaleka jen o hubnutí. Je potřeba detoxikovat tělo zajedované moderním životním stylem.

Jak na to

Našim předkům stačilo vyvarovat se živočišných potravin, zbytek stravy sestával povětšinou z obilovin ve formě kaší, placek, a kvašeného chleba, z luštěnin a nějaké té zeleniny, co zbyla ve sklepě nebo co vylezla na jaře ze země. Maso bylo vzácné a v postním období se nejedlo častěji než jednou za týden. Ve stravě našich předků se do relativně nedávné minulosti nevyskytoval žádný cukr, káva, natož pak nějaká potravinářská chemie. Protože zvířata teprve vyváděla mladé, bylo logické, že je nezabijí na maso, ale nechají je rozmnožit a odkojit. My to máme složitější, protože supermarkety nabízejí celoročně pořád širokou paletu potravin a my už vůbec necítíme žádnou potřebu se na jaře omezovat. V posledních letech se tak místo přirozeného postění rozmohly komerční diety založené na popíjení různých čistících nápojů, polykaní tabletek a míchání instantních prášků. Pokud chodíte na tenhle web, přemýšlíte o těle a o jídle, tak je vám dávno jasné, že tudy cesta nevede a že to játrům ani žlučníku vůbec neprospěje, když jim na jaře místo odpočinku přidáme ještě chemický koktejl na hubnutí.Není tedy potřeba žádná drastická dieta ani jídla z prášku. Chce to napodobit naše předky, vynechat tučné a umělé potraviny a přizpůsobit jídelníček jaru (viz Jarní seriál zdarma).

Nejste na to sami

Pokud nevíte, jak do toho, nevíte, co jíst, aby vám nic nechybělo a přitom se tělo čistilo, nebo nemáte vůli jít do jarního detoxu sami, přidejte se k nám. Ta naše kolektivní Jarní očista už je na spadnutí (začínáme 17.2.) a máme s ní neuvěřitelné úspěchy už řadu let. Postupujeme v ní pomalu, týden po týdnu se učíme stravovat bez potravin, které organismus zatěžují, a nahrazujeme je zdravějšími. A kromě hubnutí mají účastníci kurzu každoročně obrovské zdravotní úspěchy. Zlepšuje se jim pleť, spravuje trávení, přestává pálit žáha, bolet klouby, záda a hlava, mizí únava a vrací se chuť do života. Detox má úžasný vliv i na psychiku.

Teď je ta správná chvíle

Pokud vám tedy doposud nešlo zhubnout, nevzdávejte to. Ta správná chvíle pro snadné hubnutí teprve přichází! Začněte a změňte své stravovací návyky na stálo, ať z vás taky nejsou Ledňáčci :-)

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Nikdy jsem tak ráda nevařila… až teď!

Jana: Nikdy jsem tak ráda nevařila jako nyní s...

Už si nedovedu představit talíř bez zeleniny

Marie: Jídla mi moc a moc chutnají! Dole 2...

Děkujeme za mlíčko pro nekojené děti

Míla: Ahoj jíme jinak, chtěla bych vám poděkovat (hlavně) za...

Nemůžu si pomoct, ty jídla z kurzu jsou tak dobrá, že vylizuji talíře i hrnce…

Magda: Ahoj všichni, dnes uvařil manžel - zelí, bramborový knedlík a...

Jsem nadšená a hubnu

Siva: Dobrý den, jsem tady poprvé. Stránky JJ jsem...

Konečně zdravý jídelníček

Ilona71: 2,5 kg dole. Jsem moc rada za tento...

Anna: Objevila jsem vás díky České televizi

Anna: Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé díky...

Moc mě to baví!

Libenk: Děkuji za výborný recept :-) Dnes upečeno a...

Díky vašim receptům nemám chuť ani na brambůrky

Inka: Teda...Pár dní s vámi baštím (zatím jako začátečník), ale...

Bez vás bych byla ztracená

Martina: Díky za všechny vaše skvělé nápady, já bych...

Hlavní je ten pocit, jak se po kurzu cítím!

Alko: Splaskla jsem přes prsa o 6 cm, v...

Díky JJ mám více energie a 5 kg dole

Libenk: Hlavně chci moc poděkovat za Váš přístup, pořád...

Jíme Jinak působí na všech úrovních

Michjana: Náš mladší syn (15) si minulý týden přerovnal...

Dostala jsem pochvalu za skvělý krevní obraz (díky JJ stravě)

Hankaj: Včera jsem byla darovat krev a dostala jsem...

Výsledky se dostavují okamžitě

Magda:  Jsem moc ráda, že jsem s vámi všemi...

Cítím se neskutečně lehčí a zmizelo i bušení srdce

Jaterik: Ahoj holky, moc děkuji za skvělý program. Vaření...
 1. Musím říct, že letos už to jaro na sobě začínám cejtit. Začínáme se mnohem víc hejbat, o víkendu jsme víc venku…

  • Jo jo, taky už to cítím. Dneska ptáci zpívají jako o život, viděla jsem první včelku a jásala jsem nad sedmikráskami.

 2. Já se teda nechci chlubit, spíš jen možná takový tip. Loni v únoru jsem začal jíst jinak. Za loňský únor jsem shodil cca 15 kilo a to jsem se tedy v jídle nějak nekrotil. Protože si ale vážím jídla a nerad ho vyhazuji, chtěl jsem „dojet“ zbytek mrazáku, hlavně masa. No a pak jsem se už nebyl schopný k JJ vrátit. Povedlo si mi díky pohybu shodit dalších asi 7kg. Po Vánocích jsem měl pochopitelně plus 5 kg. Teď jsem se k výročí opět odhodlal, protože chci zase na svou váhu 90 kg. Jím jinak zase asi týden a po 17. hodině už nevečeřím. A prakticky každé ráno mám o 0,5 – 1 kg méně, než ráno předtím.
  Doporučuju ještě taky jednu věc – „nebrat to všechno hrozně vážně“. To znamená, že když mám prostě hlad, tak se najím. Když zrovna není po ruce „zrní“ tak si dám něco jinýho, ale nehroutit se z toho, že jsem něco „porušil“. Zítra je taky den a budu mít v hubnutí tedy jeden den zpoždění, o nic nejde. Prostě klídek holky a kluci, ok? ;-)

  • Onřeji, díky moc za tuhle zkušenost 👍 Tohle tu přesně potřebujeme – mužský nadhled a pohodový přístup. Ženské váhu hrozně řeší, takže jsou z toho na nervy. Snad i vaše zkušenost je pomůže uklidnit. S tím mrazákem jste mě rozesmál nahlas 😂

 3. Evo díky moc za odpověď – práce je v pohodě, až na výjimky se tam nestresuju a za rohem máme Polívkárnu tak si budu asi střídavě vařit a střídavě kupovat polévky a přidávat do nich obilovinu z domova. Zkusim jet podle programu a ono to nejak pujde:-)
  Veronika

  • Určitě to půjde. Vloni s námi byly v programu i lidi, co vstávali ve 4 ráno do práce a vraceli se v 7 večer, takže všechna jídla mimo domov. Holt to není jako když si to doma člověk udělá pěkně čerstvé a naservíruje si to, ale život není vždycky ideální a člověk má dělat jen tolik, kolik zvládne, ne zešílet :-) To by pak stejně nefungovala ta zdravá strava :-)

 4. Lucko, jsem na tom stejně, také jsem přibrala a to 2,5kg a zatím jsem shodila
  1 kg,
  Snažím se hýbat, ale nějak kila nejdou dolů. I když jím celkem dobře, stejně mám chutě na sladké a čokoládě také neodolám, alespoň kousíček, když doma má manžel na mlsání, jdu a kousek zobnu. Ani půst už nevydržím celý den.
  Snad to půjde na jaře lépe:)

  • Jasně že půjde, Evi, vyleze sluníčko a my se začneme hýbat, přestaneme se krmit a vysedávat, dáme očistu a bude hej :-)

   • Ahoj Evi,
    rozmýšlím se, zda jít do jarního očistného
    kurzu. Loni jsem s ním vlastně začínala a můžu říct, že mi kurz hodně dal. Naučila jsem se jíst zdravě a chutně, krásně jsem se odnaučila jíst živičišné produkty. Za ten rok jsem se dost naucila a patří vám velký dík za tyto skvělé stránky.
    Chci se zeptat, jestli i pro pokročilé bude v kurzu něco nového?
    Díky moc.

    • Evi, diky. V kurzu je hodne noveho – nové jídelníčky na 6 týdnů, takže přes 150 receptů na snídaně, obědy, svačiny, večeř, dále vido recepty a poradna. Klubáci jej mají jen za 490 Kč, takže řada do toho jde každý rok s námi, protože kurz není jen o jídle, jsou tam i tipy na další detox metody (přirozené, snadné a velmi účinné), tipy na vyladění a vyčištění prostoru (což nás také velmi ovlivňuje zdravotně, psychicky i váhově) a je tam jarní program na osobní rozvoj, protože jaro je nový začátek, tedy ideální čas zasít nové myšlenky, projekty a plány ;-) V kurzu se za těch 8 týdnů každý rok stanou velké zázraky těm, kdo se do něj přidají ❤

 5. Tak mi to vlilo energii do žil a odhodlání něco se sebou konečně udělat :-). Připadá mi, že každý den začínám znovu a znovu, ale když mi někdo dá před nos čokoládu, všechna předsevzetí jsou pryč a kousek nikdy nestačí. O Vánocích jsem přibrala a po nich taky ještě něco. Jako bych se nemohla znovu nahodit. A to to po porodu v září šlo celkem dobře, ale s příchodem zimy se to nějak pokazilo a já nedokážu těm svodům odolat. Tak jsem moc ráda, že už je jaro tady a jarní očista se blíží, a že mne to všechno nakopne a bude to zase jako dřív :-). Díky moc, holky, za to, co děláte :-)

  • Luci, nabrat v zimě je docela normální. Ty máš mimi, hromadu dětí a to se čoládě odolává těžko. V takových náročných obdobích je lepší tyhle věci doma nemít – podle hesla: Nemáš-nesežereš :-) Já jsem taky po zimě kulatější než před ní, ale vím, z čeho to mám a že už se těším na detox. V podstatě už teď nemám moc chuť jíst, automaticky se mi menší porce – tělo už ví, že nemusí hrabat do zásoby, že už se blíží jaro a budou nové zdroje :-)

 6. Zobrazit všech 16 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJak správně vybrat rostlinný jogurt? Porovnání rostlinných jogurtů na českém trhu
Další článekChuďasovy kroupy s vejci (vegan)