Proč nemůžu zhubnout?

24

V lednu přišlo mnoho dotazů na téma hubnutí. Ptá se, proč se vám hubnout nedaří, zda máte špatnou krevní skupinu či snad pomalý metabolismus. Odpověď je velmi prostá a šance na zhubnutí je přímo před námi. Kdo na to půjde v únoru chytře, ten zhubne snadno, přirozeně, zdravě, s chutí, bez hladu a dietních koktejlů.

Proč mi to nefunguje, proč nehubnu?

Mnoho z vás se pokusilo shodit povánoční kila. Začali jste zkoušet sem tam některá jídla podle našich receptů, ale nemáte výsledek, který jste očekávali. Podle toho, co píšete, jste narazili hned na několik problémů:

 1. Nemáte skutečnou vůli něco změnit. Přejete si to, ale nemáte na to energii.
 2. Jste unavení a chutě na nezdravé potraviny jsou silnější než novoroční předsevzetí.
 3. Některým se dokonce nedaří shodit zimní faldíky, přestože se skutečně snaží, poctivě si vaří a dodržují doporučení ohledně zdravého stravování. Někteří z vás začali intenzivně sportovat a přesto se váha nehýbe.

Špatné načasování

Pochopitelně jste z toho otrávení a posíláte nám emaily s dotazem, proč zrovna vám tato strava nefunguje, zda máte jiný metabolismus, špatnou krevní skupinu nebo v čem je zakopaný pes.
Ve většině případů se jedná prostě a jednoduše o špatné načasování. Pokud jste se do změny jídelníčku prvně pustili až v lednu, začali jste v době, kdy všechno stagnuje. Tedy i naše váha. Příroda spí a naše tělo si stejně jako ona drží zásoby, dokud nepomine život ohrožující studené období, kdy přirozené zdroje potravin nejsou k dispozici. Co na tom, že si doma topíte ústředním topením, v autě máte vyhřívané sedačky a v kanceláři teplíčko. Naše tělo funguje podle přírodních zákonů a v lednu prostě drží zásoby tuků navzdory našim předsevzetím. Chcete-li ho donutit, aby pustilo část ze svých zásob na horší časy, musíte se obrnit trpělivostí a být zpočátku poměrně přísní. Chceme-li se dostat do formy, je potřeba vytrvat a ve zdravém životním stylu pokračovat.

Lednáčci

Někteří fitness trenéři lidem, co se v lednu navalí do fitek se závazkem začít chodit cvičit, říkají ledňáčci. Je to proto, že chodí jen v lednu. A každý rok se to opakuje. V lednu přijde vlna nadšení a v únoru většina zájemců zmizí. Nedaří se jim hubnout, nemají výsledky ani vytrvalost a do měsíce to vzdají. To pojmenování mě moc pobavilo. Vzpomněla jsem si, jak v dobách, kdy jsem sama chodila pravidelně cvičit do fitness centra, byly v lednu vždy narvané stroje i lekce, na které jsem chodila. Těšili jsme se na únor, až zase zůstane naše stará parta a nebude nával ve sprchách. Pokud chcete být zdraví a štíhlí, nemůžete se snažit jen v lednu.

Půjde to samo, zbavíme se zimních faldíků!

Příroda se probouzí a přichází jaro. V půlce února přichází biologické jaro. Energie, která stagnovala, začíná stoupat a vše se dává do pohybu, příroda se probouzí k životu. Pokud dáme nyní tělu šanci, přirozeně se bude chtít zbavit nadbytku, který by nám teď už více škodil než pomáhal. A půjde to v podstatě samo, pokud tomu nebudeme přímo bránit špatným stravováním. Tělo se potřebuje vyčistit a nachystat na nový biologický rok, který právě začíná. Regenerovat se budou játra a žlučník, proto všechen zbytečný tuk plný odpadu, který do něj tělo schovalo, půjde pryč. A tyto orgány s tím budou mít co do činění. Chceme-li si je zachovat zdravé a funkční, upravme jídelníček na ten jarní. Jako příjemný vedlejší účinek se tak zbavíme zimních faldíků.

Jarní půstythick-373064_1280

Jarní detoxikační kúry jsou v posledních letech v módě. Není to ale vlastně nic nového. Naši předci se na jaře také pravidelně postili. Začalo se velkolepým přivítáním jara v únoru, Masopustem, kdy se hodovalo a slavilo. Následovalo postní období, které trvalo 40 dnů až do Velikonoc.
Pokud naši předci měli potřebu se postit, není pochyb o tom, že dnešní člověk to potřebuje ještě víc. Současný jídelníček většiny lidí u nás jsou jedny velké celoroční hody. Naše těla, zdraví a nálada ve společnosti tomu koneckonců odpovídají. Jsme vlastně permanentně přejedení a doslova otrávení. Pokud je to i váš případ, pusťte se do změny jídelníčku (Jak upravit jídelníček na jaře). Díky stoupající energii jara vše nepotřebné půjde z těla ven a nadbytečná kila půjdou dolů sama. Dobrá nálada na sebe nenechá dlouho čekat. Ve zdravém těle zdravý duch a jarní očista není zdaleka jen o hubnutí. Je potřeba detoxikovat tělo zajedované moderním životním stylem.

Jak na to

Našim předkům stačilo vyvarovat se živočišných potravin, zbytek stravy sestával povětšinou z obilovin ve formě kaší, placek, a kvašeného chleba, z luštěnin a nějaké té zeleniny, co zbyla ve sklepě nebo co vylezla na jaře ze země. Maso bylo vzácné a v postním období se nejedlo častěji než jednou za týden. Ve stravě našich předků se do relativně nedávné minulosti nevyskytoval žádný cukr, káva, natož pak nějaká potravinářská chemie. Protože zvířata teprve vyváděla mladé, bylo logické, že je nezabijí na maso, ale nechají je rozmnožit a odkojit. My to máme složitější, protože supermarkety nabízejí celoročně pořád širokou paletu potravin a my už vůbec necítíme žádnou potřebu se na jaře omezovat. V posledních letech se tak místo přirozeného postění rozmohly komerční diety založené na popíjení různých čistících nápojů, polykaní tabletek a míchání instantních prášků.
Pokud chodíte na tenhle web, přemýšlíte o těle a o jídle, tak je vám dávno jasné, že tudy cesta nevede a že to
játrům ani žlučníku vůbec neprospěje, když jim na jaře místo odpočinku přidáme ještě chemický koktejl na hubnutí. Není tedy potřeba žádná drastická dieta ani jídla z prášku. Chce to napodobit naše předky, vynechat tučné a umělé potraviny a přizpůsobit jídelníček jaru (viz Jarní seriál zdarma).

Nejste na to sami

Pokud nevíte, jak do toho, nevíte, co jíst, aby vám nic nechybělo a přitom se tělo čistilo, nebo nemáte vůli jít do jarního detoxu sami, přidejte se k nám. Ta naše kolektivní Jarní očista už je na spadnutí (začínáme 15.2.) a máme s ní neuvěřitelné úspěchy už řadu let. Postupujeme v ní pomalu, týden po týdnu se učíme stravovat bez potravin, které organismus zatěžují, a nahrazujeme je zdravějšími. A kromě hubnutí mají účastníci kurzu každoročně obrovské zdravotní úspěchy. Zlepšuje se jim pleť, spravuje trávení, přestává pálit žáha, bolet klouby, záda a hlava, mizí únava a vrací se chuť do života. Detox má úžasný vliv i na psychiku.

Teď je ta správná chvíle

Pokud vám tedy doposud nešlo zhubnout, nevzdávejte to. Ta správná chvíle pro snadné hubnutí teprve přichází! Začněte a změňte své stravovací návyky na stálo, ať z vás taky nejsou ledňáčci :-)

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Články jsou tak nabité tipy, že jde z toho hlava kolem :)

Martina: Díky moc za celý “seriál” Cestujeme se zdravou stravou,...

Zakúpenie členstva sú tie najlepšie investované peniaze (Eva)

Eva: Krásny dník prajem a chcem poďakovať za všetko,...

Hlavním motivem pro mě bylo sdíleni a inspirace

Pavlína: Dámy, dobrý den. Pro mě je to dnes...

Cítím se mnohem více v pohodě

Avka: Zase mě začalo bavit vařit a zjišťuji, jak...

Už nepanikařím a s manželem si moc pochutnáváme (Marta)

Marta: Evi, musím pochválit, jako vždy, skvělý jídelníček. Byly...

Stačí chvíli brouzdat na vašem webu a hned je všechno fajn (Marcela)

Marcela: Jste velmi inspirativní a z vašich stránek přímo...

Po 14 dnech mám úbytek 5 kg a cítím spoustu nové energie (Alena)

Alena: Ahoj všem, mám za sebou 14 denní kurz...

Vánoce v pohodě a podle našich představ (Věra)

Věra: V loni během Podzimního detoxu jsme doma měli...

Shodila jsem 3 kg a cítím se skvěle (Alena)

Alena: V prvé řadě chci poděkovat za vzorně vedený...

Manžel si ani nevšiml, že jíme jinak

Alena.brunova: Před pár dny mne manžel načapal u monitoru, odkud...

Z receptů JJ jsem úplně unešená

helusa27: Bože, to je dobré! Zatím jsem trochu podezíravá...

Po 10 dnech jsem zhubla 2,5 kg, nechybí mi káva ani sladké (Zdenka)

Zdenka: Milá Evo, po 10 dnech do plavek jsem...

Břicho se mi zploštilo a já si pyšně vykračuji městem (Hana, 56 let)

Hana: Chci moc moc poděkovat za Vaše stránky a...

Cítim fantasticky, 5 cm z pasu je preč! (Katarina)

Katarina: Tak šiesty deň ráno a veĺké prekvapenie, 2...

Bolesti hlavy zmizely, krevní obraz výtečný (Lenka)

Lenka: Ahojte. Inspirovala mě kamarádka. Nesměle jsem k vám...

Schudla som 4 kg a po dlhej dobe sa nehanbím vhupnúť do plaviek (Katarina)

Katarina: Hubneme do plavek je moj najobĺúbenější program -...
 1. Ahoj Evi, už mám zaplacenou jarní očistu, a moc jsem se na ní těšila, ale po přečtení článku si říkám, zda to byl dobrý nápad. Já si nemohu dovolit zhubnout další kila, už tak po změně stravy, tři měsíce na JJ mám při 150cm pouhých 38kg 🙈 ale vyčistit se tělo potřebuje, to vidím na pleti. Nějaká tedy rada i pro ty, kteří do toho jdou, ale kila si chtějí nechat a spíš hezky přibrat? Děkuji a i díky za vaše … naše … stránky 😃

 2. na jíme jinak jsem s menšími či většími prohřešky posledních sedm let. Kila se drží jak přišitá. Loni jsme najeli víc na klasiku, začali jsme jíst ve větší míře maso (1-2 x týdně), uzeniny, vrátila jsem se někdy k tvrdému sýru, hodně peču. Všechny tři děti jsou doma a jídla je potřeba hodně, k tomu si starší začali vymýšlet. A jak jsem byla nešťastná , že nehubnu, že to horší být nemůže, tak je. 8 kg za 8 měsíců.

  • Věřím, někdy to je záhada. Kolikrát jsem sportovala, jídla si ubírala a nezhubla ani gram, spíš ještě přibírala.
   A minule jsme byli na dovolené, dávali jsme si jídla v hospodě… přijela jsem domu, že se jdu leknout, kolik sem přibrala – a já zhubla. Skoro jako by to odporovalo přírodním zákonům:))

 3. Musím říct, že letos už to jaro na sobě začínám cejtit. Začínáme se mnohem víc hejbat, o víkendu jsme víc venku…

  • Jo jo, taky už to cítím. Dneska ptáci zpívají jako o život, viděla jsem první včelku a jásala jsem nad sedmikráskami.

 4. Já se teda nechci chlubit, spíš jen možná takový tip. Loni v únoru jsem začal jíst jinak. Za loňský únor jsem shodil cca 15 kilo a to jsem se tedy v jídle nějak nekrotil. Protože si ale vážím jídla a nerad ho vyhazuji, chtěl jsem „dojet“ zbytek mrazáku, hlavně masa. No a pak jsem se už nebyl schopný k JJ vrátit. Povedlo si mi díky pohybu shodit dalších asi 7kg. Po Vánocích jsem měl pochopitelně plus 5 kg. Teď jsem se k výročí opět odhodlal, protože chci zase na svou váhu 90 kg. Jím jinak zase asi týden a po 17. hodině už nevečeřím. A prakticky každé ráno mám o 0,5 – 1 kg méně, než ráno předtím.
  Doporučuju ještě taky jednu věc – „nebrat to všechno hrozně vážně“. To znamená, že když mám prostě hlad, tak se najím. Když zrovna není po ruce „zrní“ tak si dám něco jinýho, ale nehroutit se z toho, že jsem něco „porušil“. Zítra je taky den a budu mít v hubnutí tedy jeden den zpoždění, o nic nejde. Prostě klídek holky a kluci, ok? ;-)

  • Onřeji, díky moc za tuhle zkušenost 👍 Tohle tu přesně potřebujeme – mužský nadhled a pohodový přístup. Ženské váhu hrozně řeší, takže jsou z toho na nervy. Snad i vaše zkušenost je pomůže uklidnit. S tím mrazákem jste mě rozesmál nahlas 😂

 5. Evo díky moc za odpověď – práce je v pohodě, až na výjimky se tam nestresuju a za rohem máme Polívkárnu tak si budu asi střídavě vařit a střídavě kupovat polévky a přidávat do nich obilovinu z domova. Zkusim jet podle programu a ono to nejak pujde:-)
  Veronika

  • Určitě to půjde. Vloni s námi byly v programu i lidi, co vstávali ve 4 ráno do práce a vraceli se v 7 večer, takže všechna jídla mimo domov. Holt to není jako když si to doma člověk udělá pěkně čerstvé a naservíruje si to, ale život není vždycky ideální a člověk má dělat jen tolik, kolik zvládne, ne zešílet :-) To by pak stejně nefungovala ta zdravá strava :-)

 6. Lucko, jsem na tom stejně, také jsem přibrala a to 2,5kg a zatím jsem shodila
  1 kg,
  Snažím se hýbat, ale nějak kila nejdou dolů. I když jím celkem dobře, stejně mám chutě na sladké a čokoládě také neodolám, alespoň kousíček, když doma má manžel na mlsání, jdu a kousek zobnu. Ani půst už nevydržím celý den.
  Snad to půjde na jaře lépe:)

  • Jasně že půjde, Evi, vyleze sluníčko a my se začneme hýbat, přestaneme se krmit a vysedávat, dáme očistu a bude hej :-)

   • Ahoj Evi,
    rozmýšlím se, zda jít do jarního očistného
    kurzu. Loni jsem s ním vlastně začínala a můžu říct, že mi kurz hodně dal. Naučila jsem se jíst zdravě a chutně, krásně jsem se odnaučila jíst živičišné produkty. Za ten rok jsem se dost naucila a patří vám velký dík za tyto skvělé stránky.
    Chci se zeptat, jestli i pro pokročilé bude v kurzu něco nového?
    Díky moc.

    • Evi, diky. V kurzu je hodne noveho – nové jídelníčky na 6 týdnů, takže přes 150 receptů na snídaně, obědy, svačiny, večeř, dále vido recepty a poradna. Klubáci jej mají jen za 490 Kč, takže řada do toho jde každý rok s námi, protože kurz není jen o jídle, jsou tam i tipy na další detox metody (přirozené, snadné a velmi účinné), tipy na vyladění a vyčištění prostoru (což nás také velmi ovlivňuje zdravotně, psychicky i váhově) a je tam jarní program na osobní rozvoj, protože jaro je nový začátek, tedy ideální čas zasít nové myšlenky, projekty a plány ;-) V kurzu se za těch 8 týdnů každý rok stanou velké zázraky těm, kdo se do něj přidají ❤

  • Ještě mě napadla jedna drobnost: sledujte své tělo.
   Mně třeba půsty nedělají dobře – je mi při nich na omdlení a strašně po nich přibírám (moje tělo si asi řekne, že nebude a všechno hodí do zásob).
   Takže každý musí hledat svoji cestu.

   • Přesně moje řeč, mě také nevyhovují, zkoušela jsem tři úplňkové půsty a přibrala jsem tam kde jsem dřív ani nepřibírala. Nohy a pozadí. Tak jsem od této očisty upustila…. :-)

 7. Tak mi to vlilo energii do žil a odhodlání něco se sebou konečně udělat :-). Připadá mi, že každý den začínám znovu a znovu, ale když mi někdo dá před nos čokoládu, všechna předsevzetí jsou pryč a kousek nikdy nestačí. O Vánocích jsem přibrala a po nich taky ještě něco. Jako bych se nemohla znovu nahodit. A to to po porodu v září šlo celkem dobře, ale s příchodem zimy se to nějak pokazilo a já nedokážu těm svodům odolat. Tak jsem moc ráda, že už je jaro tady a jarní očista se blíží, a že mne to všechno nakopne a bude to zase jako dřív :-). Díky moc, holky, za to, co děláte :-)

  • Luci, nabrat v zimě je docela normální. Ty máš mimi, hromadu dětí a to se čoládě odolává těžko. V takových náročných obdobích je lepší tyhle věci doma nemít – podle hesla: Nemáš-nesežereš :-) Já jsem taky po zimě kulatější než před ní, ale vím, z čeho to mám a že už se těším na detox. V podstatě už teď nemám moc chuť jíst, automaticky se mi menší porce – tělo už ví, že nemusí hrabat do zásoby, že už se blíží jaro a budou nové zdroje :-)

 8. Zobrazit všech 24 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekČervená čočka se zeleninou
Další článekTapiokový dezert s ostružinami