Máte rádi svíčky? Zbystřete. Mohou i škodit

Také se rádi obklopujete svíčkami? V obchodech najdeme desítky různých svíček nejrůznějších druhů, barev a vůní. Co nám ale krom vůně tato svíčka přinese? Možná i negativní vliv na zdraví.

Z čeho se vyrábí svíčky

Většina svíček se vyrábí z parafínu – vedlejšího ropného produktu. Aby vznikl parafín, je třeba ropný odpad chemicky bělit, deodorovat a vytvořit z něj vosk.

Nebezpečné látky ve svíčkách

Při spalování parafinový vosk uvolňuje do ovzduší toxické těkavé organické sloučeniny (tzv. VOC), včetně acetonu, benzenu a toluenu, které jsou známými karcinogeny. Tyto látky potvrdily i studie zaměřující se na škodlivé emise ze svíček (podle studie je ale koncentrace těchto látek při zapálení svíčky v místnosti pod 1 % přijatelných mezních hodnot). Jedná se o ty samé nebezpečné chemikálie, které se vyskytují v emisích naftového paliva – ví se o nich, že způsobují alergie, astmatické záchvaty, kožní problémy a rakovinu. Jiné studie nebo tato poukazují na expozici dioxinů ze svíček nebo na neurotoxicitu z olověných knotů svíček (studie 1, 2 a 3).

Saze při spalování nafty i svíček jsou stejně nebezpečné

Zkoumání svíček se věnovala studie Davida Krause. Zjistila, že saze vznikající při spalování nafty a saze svíček mají stejné fyzikální a mnoho stejných chemických vlastností, o nichž se předpokládá, že přispívají k toxicitě a karcinogenitě. Emise spalování vonných svíček dle studie mohou přispět ke zvýšené expozici benzenu a dalším potenciálně karcinogenním látkám.

Svíčky – potencionální zdroj znečištění ovzduší v budově

V roce 2001 byla americkou agenturou pro ochranu životního prostředí vydána zpráva shrnující všechny dostupné informace o svíčkách jakožto potencionálních zdrojích znečištění ovzduší uvnitř budovy. Upozorňuje na to, že vonné svíčky nejspíše vytváří více škodlivých emisí než svíčky bez vůně. Zmínila také studii, která poukazuje u některých nabízených svíček na vyšší koncentraci látek akroleinu, formaldehydu a acetaldehydu překračující doporučené prahy a upozornila na koncentrace vylučovaného benzenu, které by mohly představovat rizika pro lidské zdraví.

Nebezpečný knot

Před rokem 2003 bylo běžné zejména u vonných svíček, že knoty svíček z USA, Číny i některých zemí Evropy, obsahovaly olověné části. Drobnými částmi kovu se vyztužil knot, aby nezapadl do vosku (vonné oleje vosk změkčují a knot by se ve vosku hroutil). Po tom, co se zjistilo, že tyto svíčky mohou být nebezpečné pro malé děti, Americká komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků (CPSC) jednomyslně odhlasovala zákaz výroby a prodeje knotů a svíček s olověným jádrem knotu.

Podezřelá aromata

Vonné svíčky obsahují syntetické vůně, které jsou dle studií toxické i při expozici velmi malého množství. Složka fragrance nebo parfum může zahrnovat desítky a dokonce stovky dalších látek, z kterých jsou mnohé prokazatelně škodlivé nebo potenciálně nebezpečné.

Vhodnější alternativy svíček

  • Palmovoskové svíčky – netvoří téměř žádný dým, ale jedná s o neekologickou variantu, protože kvůli palmovému oleji se devastují velké plochy pralesů v Indonésii.
  • Svíčky z včelího vosku – při spalování nedochází k vylučování toxických látek. Včely ale neprodukují vosk pro nás, ale pro potřeby včelstva, je třeba s těmito svíčkami proto tak i zacházet a používat je spíše při oslavách či důležitých událostech.
  • Sójové svíčky – při spalování čistých vosků bez jiných příměsí nevznikají škodlivé látky a jsou z obnovitelného přírodního zdroje. Při koupi sojových svíček kontrolujte složení – mnozí výrobci rádi míchají sojový vosk se syntetickými barvivy, vůněmi či s parafínem.
  • Kokosové, řepkové, slunečnicové nebo olivové svíčky – vhodná alternativa. I zde je třeba kontrolovat složení, jestli výrobci nepoužívají syntetická barviva, vůně nebo parafín.

zdroj: ekolist.cz

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Zhubla jsem, zlepšilo se i zažívání a atopický ekzém. (Olga)

Olga: Tak už jím podle Jíme Jinak asi měsíc...

Bez vás bych byla ztracená

Martina: Díky za všechny vaše skvělé nápady, já bych...

Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém

Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...

Mám dole 3 kg a 3 cm v pase (Veve)

Veve: Evi, chci vám poděkovat za krásně připravený kurz....

Zhubla jsem a nejspíš se zbavím i cukrovky (Milena, 70 let)

Milena: Ahoj Evi, když tady čtu ostatní, připadám si tady...

Už si nedovedu představit talíř bez zeleniny

Marie: Jídla mi moc a moc chutnají! Dole 2...

Moje hmotnost je konečně stabilní

Iva V.: Ahoj Evi, já jsem úplně nadšená ze...

Shodila jsem 7 kg a vysadila prášky na spaní

Hanka: Dobrý den, chtěla bych Vám napsat pár řádek...

Můj jídelníček se díky vám úplně změnil

Petr C.: Nováček již nejsem, čerpám z Vašich volně dostupných...

Jíst jinak v těhotenství?

Zdravím, nedávno jsem se stala členem vašeho klubu, se...

Hubnu a jsem svěžejší (Klára)

Klára: Tak dneska 11. den a mám 1,2 kg...

Zlepšily se mi oči (Radmila)

Radmila: Oči mám stále jasnější, mám z toho radost.

4 kg a 8 cm přes břicho pryč (Marketa)

Markéta: Chtěla bych s vámi posdílet moje dnešní překvapení,...

Manžel má za 3 měsíce 9 kg dole (Dagmar)

Dagmar: Snažíme jíst jinak cca 3,5 měsíce - a...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článek6 potravin, které pomohou tělu dobít baterky
Další článekMůj život s Crohnem (Jana, 57 let)