Jsem dva roky bez Crohna (Petra, 42 let)

5

Petru neustále trápily bolesti břicha a průjem, stále jí rozháněli slepé střevo. Byla to ale Crohnova choroba. Navíc se ukázalo, že má potíže s laktózou a histaminem. Když změnila jídelníček, pocítila okamžitou úlevu. Je dva roky bez jakýchkoliv léků, má skvělé výsledky, gastroenterolog se nestačí divit. Navíc ji přestala svědit kůže a má víc energie. To je dobrá zpráva pro všechny, kdo mají podobné potíže!

Pořád mi rozháněli slepák

Měla jsem nejspíš Crohna od malička, pořád jsem byla po nemocnicích a rozháněli mi „slepák“, každou chvíli mě bolelo břicho a průjmy jsem měla také často. Diagnostikovali mi ho ale až po prvním porodu (před 16 lety), kdy jsem se ani nemohla udržet na nohou, pořád jsem zvracela a průjmy se zhoršovaly, na střevě se mi udělala znatelná boule. Začala jsem jíst podle rad doktorů (bezezbytková strava, minimum zeleniny, ne moc vlákniny). Stavy jsem měla střídavé, podle toho se i měnily léky – pentasa, kortikoidy, prednison. Ale pořád se s tím dalo „nějak“ žít, člověk si prostě na ty průjmy zvykne a věří doktorům, že jiná cesta není.

Poprvé jsem na změnu stravy nevěřila

Sestra veganka mi radila úplně změnit jídelníček a založit ho hlavně na rostlinné stravě. Tomu jsem samozřejmě vůbec nevěřila a ještě jsem se s ní pohádala, že doktoři říkají úplně něco jiného…

Už se to nedalo vydržet

Zhruba před čtyřmi lety se mi ke Crohnovi přidaly i opakované gynekologické záněty, které jsem měla téměř v kuse dva roky. Potom mě začaly „pálit vnitřnosti“, že jsem se skoro každý večer kroutila bolestí a brečela. Po jednom takovém večeru jsem si řekla, že už s tím musím něco udělat, že to není přeci možné, že by se to nedalo zlepšit. Navíc myšlenka na to, že obě babičky zemřely mladé v 45 letech (jedna na rakovinu žaludku) mě taky dost popostrčila…

Co budu jíst???

Začala jsem řešit kyselotvorné a zásadité potraviny, snažila se omezit živočišné produkty, na radu gastroenterologa jsem omezila pečivo a mléko. Mezitím mi otestovali alergie, kde mi pozitivně vyšla laktóza a histamin. V tu chvíli mi sestřenice, které pomohli v Praze, doporučila paní doktorku Strnadelovou, ke které jsem se hned objednala. Nejdřív jsem se hrozně vyděsila, co teda vlastně budu jíst, že je to tragédie. Řekla jsem si, že za zkoušku to ale stojí a začala jíst podle doporučených zásad ze dne na den. Každý den jsem studovala další informace z knížky paní doktorky a vašeho webu. 

Okamžitá úleva

Úlevu jsem zaregistrovala téměř hned – do týdne mi přestaly záněty, pálení vnitřností také polevovalo. V dalších týdnech přestaly průjmy, přestala mě svědit kůže na těle, měla jsem víc energie. Ze začátku jsem se bála, jak to moje střeva budou snášet, co s nimi udělají luštěniny i kvašená zelenina. Jídelníček se kompletně lišil od toho, co doporučují doktoři.  Vypozorovala jsem, že s luštěninami to nesmím přehánět, jinak mám velké nadýmání. Kvašená zelenina mi moc chutná, ale také to s ní nepřeháním. Občas si dám (1-2x do týdne) maso a je mi dobře. Současně se změnou jídelníčku jsem vysadila léky na Crohna, zahodila jsem antikoncepci.

Dva roky bez léků, výsledky výborné

Návod na léčbu střevních nemocí včetně Crohnovy choroby, dráždivého tračníku a ulcerózní kolitidy najdete v Klubu v tomto videu.

Za nedlouho to bude dva roky, co jím jinak, celou dobu jsem si nevzala žádný lék, ani na bolení hlavy. Můj gastroenterolog se nestačí divit, že to takto může fungovat, výsledky z krve i ultrazvuků mám výborné. Než jsem začala jíst jinak, měla jsem mnohonásobně zvětšené i tenké střevo, to se opět vrátilo do normálu. Chrona mám v terminálním ileu, i tady na tomto místě je vidět velké zlepšení. Nejím 100% jinak (ne vždycky to jde – cestování, a ne vždycky se mi chce vařit dvě jídla), ale jsem přesvědčená o tom, že kdybych na sebe  byla ještě přísnější, cítila bych se ještě líp. Nejhorší na tom je zjištění, že konvenční doktoři při nemoci nepomůžou a ještě říkají nesmysly. Člověk se musí spolehnout jen sám na sebe, což je na druhou stranu to nejlepší a za tu námahu to stojí :)

Pacienti s Crohnem by do změny určitě měli jít a měli by to udělat co nejdřív, dá se tím změnit opravdu hodně. Já jenom lituju, že jsem nezačala dřív.

Ušla jsem velkou cestu, nikdy bych do sebe neřekla, že se tak moc můžu během chvilky změnit :)

Petra

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Miso polévky jí se mnou i manžel (Sára)

Sára: Ahoj, také teď snídám zeleninovou miso polévku a...

Začíná mi ujídat můj muž masožrout!

Silvushe: Můj muž "masožrout" začíná ochutnávat a chutná mu! S...

Díky Jíme Jinak lépe zvládáme vést firmu (Lenka)

Lenka: Dobrý večer, milá Evičko! Skláním se a tleskám!!!...

Jde to krásně a jednoduše (Zdenka)

Zdenka: Ahoj Evi, stáhla jsem si a pročetla e-book...

Ušetřili jste mi roky života. Je tu vše přehledně na jednom místě

Anna: Web Jíme Jinak mně obohatil o spoustu různých...

Bez cukru, vajíček, bílé mouky… a takhle výtečné

Magda: Tak, a vánoční cukroví mám dodělané, jupííííííííííííííííííííí. Linecké...

Prožívám teď zářící období (Kattynka)

Kattynka: Momentálně se nacházím v jiné životní rovině -...

Já sladkoholik potvrzuji: Když má člověk všechny živiny, nepotřebuje sladkosti

Jana: Přesně tak jak tu píšou holky! Když člověk...

Jsem nadšená fantazií a pestrostí receptů (Marie)

Marie: Vařím podle Evičky a všechna jídla jsou skvělá....

Rozloučila jsem se s pneumatikou na břiše (Vlaďka)

Vlaďka: Kurz Jarní očista je sice oficiálně u konce,...

Díky Jíme Jinak se cítím rok od roku lépe (Ivana)

Ivana: Uvědomila jsem si, že si sem pro ten...

Ako povedal môj muž: „recepty sú famózne“ (Miriam)

Miriam: Dobrý deň. V prvom rade sa chcem poďakovať...

A ejhle, ono to funguje (Olga Š.)

Olga Š.: I já jsem za svůj dospělý život...

S manželem jsme zhubli, máme více energie a přidaly se i dospvívající dcery (Eliška)

Eliška: Připojuji se k děkovným reakcím. Kurz je krásně...

S Vámi mám pocit, že na to nejsem sama (Daniela)

Daniela: Jsem učitelka a celý svůj profesní život se...

Nepotřebuji už kortikoidy a mám o 5 kg méně (Pavla)

Pavla: Zdravím 😉. Od puberty mě trápí dermatitida v...
  1. Je to tak děvčata a hoši, nikdo jiný nám nepomůže, jen my sami! Když nic nezměníš, nemůžeš očekávat zlepšení, to je logické, ne? A nějaké prášky – ty jenom vypínají ty „kontrolky“, ktarými tělo volá o pomoc. Tvé jídlo je tvůl jed i lék! Paradoxně v dnešní době blahobytu páchá většina „bohatého“ světa sebevraždu vidličkou a nožem. A ty tolik sledované televizní a mnohdy i rozhlasové soutěže kuchařů … MNě diagnostikovali Crohna po prvním porodu v r.1982 a následovala první resekce střev. Po revoluci začalo přibývat informací, tak jsem pomalu měnila složení stravy, ale po druhé resekci v roce 2006 jsem si řekla, že se už nenechám řezat a udělala jsem radikální změnu. Komě toho, že jsem se rozvedla, jsem téměř vegetariánka a taky už asi 6 let bez léků jen pod užaslou kontrolou paní enteroložky. Tož tak. Přeji všem krásný den!

    • Janino, to je paráda! Dobře to dopadlo, gratuluji 👍 Díky, že jste se podělila o svoji zkušenost. Zaplať Pánbůh, že vám zbytek střeva zůstal!

  2. Petro, prosim, muzem se spojit? Taky crohn prave vysazuju leky po 10ti letech remise. Rada bych se zeptala na vase zkusenosti ..jidlo a hlavne hlava..ja totiz leky zacla vysazovat, prislo obdobi kdy jsem byla v jednom kole a uz jsem citila, ze mi to bricho nebere…?ozvete se klidne na stepanka.vontrobova@gmail.com.neni mym cilem zustat u ryze se zeleninou..vim ze muzem zazit i stavy kdy si dame super syr vino cokoladu a hlavne kdy budeme stastni a spokojeni se sebou i okolim bez podminek.

  3. Peťo, díky za sdílení zážitků z vašeho nového života. Jsem na stejné cestě taky téměř dva roky a žasnu, co všechno s námi správné jídlo dokáže. A taky co všechno dokáže to špatné jídlo. Gratuluji vám k odvaze vysadit léky, navzdory radám lékařů. Opravdu jsme si každý tím nejlepším lékařem. A díky za ujištění, že naše cesta vede k vítěznému cíli. Jsem o tom přesvědčená, ale každé upevnění víry je mi dobré.

    • Děkuji za krásný komentář ? článkem určitě nechci nabádat k tomu, aby pacienti s Crohnem vysadili léky a rezignovali na západní medicínu. Každý jsme jiný. Crohnova choroba je nebezpečná a nevyzpytatelná nemoc, která musí určitě být pod kontrolou lékařů. Nejlepší je, když se povede zkloubit obojí dohromady. A jíst a žít jinak se opravdu vyplatí ?

  4. Zobrazit všech 5 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekFofr koláč s lesním ovocem
Další článekDomácí fazolový tempeh