Petra se pustila do změny jídelníčku a během 2 měsíců shodila 5 kg ona a 15 kg její manžel. Zažívá, jaké to je, když menstruace nebolí a energie přibývá. Nejvíc se ale raduje z toho, že změna stravy ji přivedla k SOBĚ. Navíc nám svým příběhem opět ukazuje, že změnit stravu u 8 letého dítěte zvyklého na konvenční stravu a sladkosti je možné během jednoho týdne.

Emča a jáJak jsem začala jíst jinak

Ke změně jídelníčku jsem se dostala už před několika lety a bohužel to bylo přes bolest, přes bolest ze ztráty milovaného člověka. Tou dobou jsem začínala se čtením esoterických knížek a změna jídelníčku s tím šla ruku v ruce. Obchod se zdravou výživou byl můj druhý domov a měla jsem nesmírnou radost z toho, že moje tělo nepotřebuje maso a mléčné výrobky. Tenkrát jsem si nečetla odborné knížky o výživě, prostě jsem jen dala na intuici a bylo.

Nevyřešené záležitosti se vrací

Nevím, jak se to stalo, že jsem se po roce zdravé stravy vrátila k té „normální“. Snad to byl stres v práci, v soukromí a nebo jsem už nechtěla oponovat okolí a stále obhajovat svoji volbu.
Ale jak to tak bývá, vždycky se mi nevyřešené záležitosti vrací jako bumerang :-)
Na konci listopadu 2013 jsem svého muže odvezla s akutním záchvatem žlučníku na Vinohrady a bylo to…další varování. A tak jsem to vzala pěkně z gruntu. Moje skvělá přítelkyně Míša mi řekla o webu JJ a začala jsem. Okolí jsem sdělila, že začínám. Nejprve jsem myslela že od Nového roku, ale pošťouchnutí bylo tak silné, že už Vánoce jsme měli částečně JINAK. Všichni spokojení. Super.

Doma nadšení, v práci jsem divnáPavel a já

Vzhledem k tomu, že moje rodina je na moje pro ně „nenormální“ stravování zvyklá, nebylo to pro ně až tak překvapivé, když jsem dorazila s vlastními zásobami a vařila si sama. Partner změnu velmi uvítal, ale nechápal vynechání mléčných výrobků (nechala jsem mu otevřený článek z JJ a bylo jasno). Už 2,5 měsíce u nás nenajdete jogurt, lučinu ani mléko. Rozdělili jsme si dokonce role – já vařím on peče :-) Kde to velmi těžce nesou je moje práce. Už před tím jsem byla divná, když jsem nechtěla sušenky, čokoládičky, maso a bílé pečivo. Abych to upřesnila, pracuji v jednom retailovém řetězci a vzorky a ochutnávky jsou na denním pořádku. Ale na zeleninu nikdo ochutnávky nedělá :-) Teď chodím na obědy s termoskou a jsem možná ještě divnější.

Baví mě to

A víte co? Baví mě to! Baví mě vstávat v půl šesté ráno a uvařit si. Baví mě pozorovat, jak se tělo čistí a zbavuje přebytečného tuku. Baví mě, že v noci nemusím 3x vstávat na záchod. Baví mě, že změna prospívá mě a mému partnerovi. Baví mě, že jsem se za 2 měsíce zbavila 5 kil a můj muž dokonce 15 kil. Baví mě, že nejsem po obědě zralá si lehnout. Baví mě bezbolestná menstruace. Baví mě, že mizí celulitida. Baví mě příliv energie :-)

A jak u nás kaše zvítězila na párkem s rohlíkem?

Můj muž má z předešlého vztahu 8 letou dceru, jmenuje se Ema. Vídáme jí 1x za 14dní a doma jede na konvenční stravě. Ještě před změnou jídelníčku jsem se s těžkým srdcem dívala na to, jak od babičky dostává sladkosti a zblajzla celý sáček na posezení. Změny nálad byly na denním pořádku a někdy bez zjevné příčiny. Pořád jsem se to snažila partnerovi vysvětlit, ale nebylo to úplně ono.Emča a já 3
A tak přišli jarní prázdniny a Emča u nás byla celý týden. Ptala jsem se muže, jak že Emča bude jíst? Bylo mi sděleno, že bude jíst všechno stejně jako my :-) První úspěch. Byla trochu překvapená, když na snídani dostala Miso polévku a kaši. Moc tomu první den nedala. Kaše na ní byla málo sladká, tak jsme přidali sladěnku. A zkoumavě si nás prohlížela, jestli by jako nebylo něco jiného. No, nebylo Emi :-) Druhý den už tolik překvapená nebyla a zlepšovalo se to každým dnem. Každý den jiná kaše a nejmilovanější nakonec byla rýžová :-) Poslední 3 dny už byla miska prázdná, dokonce snad vylízaná. Tak spokojenou a zklidněnou jsem jí dlouho nezažila. A zlatým hřebem bylo, že když se u babičky měla rozhodnout mezi naší snídaní a párkem s rohlíkem. S jasnou převahou zvítězila kaše. Druhý úspěch.

Děti zvládají změny

Přesvědčila jsem se o tom, že děti jsou naprosto úžasné v tom, jak přijímají změny. Na konci týdne jsme byli na obědě ve vegetariánské restauraci a bez sebemenšího zaváhání snědla cizrnu, tofu a kvašenou zeleninu. A jejím dalším favoritem je Hummus a hlásí, že prostě bez Hummusu se nedá žít :-)

Doporučení pro ostatní?

Poslouchejte, prosím, svoje tělo a intuici…Nenechte okolí zasahovat do toho, co jíte. Já už jsem všem škarohlídům zavřela dveře. Změna stravy mě přivedla k sobě a to je to NEJ, co jsem mohla dostat.

Velmi děkuji Evě a Heleně, že mi pomohli na mojí cestě k změně.Emča a já 2

Krásný den

Petra Ordeltová

PS:  Fotky jsou z naší dovolené v Tatrách červenec 2013, tedy ještě před změnou jídelníčku.

Poznámka od Evy: Článek od Petry mi zapadl v konceptech a čekal rok než jsem ho při úklidu s hrůzou a lítostí našla nepuštěný. Okamžitě napravuji a  Petře i vám všem se omlouvám, že tak krásné povzbudivé čtení čekalo tak dlouho na svoji publikaci. Tímto se vysvětluje divné datování v Petřině příběhu. 

 1. Přeji hezký den…Článek je hezky napsaný a ano..,souhlasím. Měla bych ale dotaz..jak řešíte jídlo pro školní děti,respektivě pro děti,co chodí na běžnou ZŠ,tam do školní jídelny a pak do družiny? pro staršího mám doma bud něco navařené nebo si on umí už lecos uvařit sám,ale mladší je v 1.třídě a díky našemu zaměstnání občas do družiny musí a tím pádem jde i na oběd-měla by hlad. V dny,kdy je možná volba jídla,se snažím oběd korigovat,ale né vždy tomu tak je..

 2. Je lehké napsat „nenechte okolí zasahovat do toho, co jíte“. Bojuji pořád s okolím, protože jim vadí, co dcera jí. Ale časem jsem silnější a myslím si, že dceři pomáhá i to málo, co u mě jí. Sice má často rýmu a kašel, ale je jí 5 let a 7 měsíců a neměla antibiotika. Do jarní očisty se asi taky přihlásím.

  • Milá Ufonko…lehké to napsat je, protože Petra to tak opravdu cítí a je si jistá. O víkendu jsem si uvědomila, že já si nejsem sama sebou tolik jistá a okolí to cítí, vnímá, využívá a vrací zpět jako bumerang. Takže hodlám něco dělat sama se sebou a ostatní ať si trhnou. :) Oči mi otevřela kamarádka, jsem si moc vděčná. Vím, že jsem teprve na začátku, ale díky za možnost na tom startu být!
   Třeba to pomůže také Vám…:) Držím palce, ať vše s dcerkou dopadne dobře! A budu se těšit na jarním půstu…:)

 3. Aacchhhh. Baví. Vstávat v půl šesté a vařit. Než se mi narodily děti, též jsem vstávala v 6, sama od sebe. Bohužel, zmizelo to. Sotva se naučil spát první syn, který se do roka a půl budil v noci častěji než co 2hodiny, tak se narodil druhý, jen o chlup jiný. Budí se co ty dvě hodiny, častěji většinou ne. A bude mu brzy rok a půl. Takže v půl šesté ráno mám noc a hrabeme se z postele až před osmou. A dřív jít spát nemůžu, protože do půlnoci pracuju. Ale náklonnost k vaření mi zůstala. :) Jen mám teď pocit, že pro samé vaření a uklízení mi nezbývá dost času na děti. :( Ne tolik, jak bych chtěla.

  • Tammy, maminky malých dětí, které se v noci budí, mají problém ráno vstát,moc dobře to znám. Zvlášť, když pracujeme v noci…Aby pro vaření a uklízení nebyl čas na děti není dobře, proto se to musí nějak šikovně skloubit – jste s námi v jarní očistě, že? Tam na tom budeme pracovat.

 4. Zdravím všechny :-) Chci se teď přihlásit do programu Jarní očisty a moc se těším. Článek mě nadchl, čiší z něj taková radost ze změny, že mi to přidalo ještě víc optimismu do mého dalšího snažení. S jiným stravováním se snažím už dlouho, ale je pravda, že jak moje zvyklosti a závisloti, tak vliv okolí mě v tom neudržely delší dobu. Nejhorší je pro mě asi náš čtyřletý syn. (Manžel by se přizpůsobil) Od mala je typ „masňák“, od cca roku si vždy vybral nejraději maso, kašovitou konzistenci čehokoliv nedá do pusy od malička do teď. Sice nedostává kravské mléko, dělám mu dodnes obilná mléka, která pořád vyžaduje, ale jinak jí víceméně běžným způsobem. Jak začal chodit do školky, tak tam jí vše kromě mléka. Vzhledem k tomu, že je od mala hubený nejedlík, tak jí alespoň ve školce, protože doma nechce, a když něco, tak to „normální“, ne to co bych uvařila – tj. kaše, rýži se zeleninou na mnoho způsobů a žádné sladkosti. Takže přechod na jinou stravu podle tohoto článku je pro mě krásná vize, ale nevím zda splnitelná. Obávím se, že syn bude raději nejíst, než jíst to, co nově budeu vařit… Máte nějaké tipy co s takový tvrdohlavým nejedlíkem?

  • Je potřeba zapátrat, co je zatím. Má důvod vám něco sabotovat? Je to jeho prostor, kde vás může potrápit? Máte jasno v tom, co chcete, aby jedl? Dostal to v chutné a zajímavé podobě atd atd., na to těžko odpovědět. Ale v klubu jsou videa s maminkami, které děti převedly na tuhle stravu, menší i větši holky a kluky a vše praktické tam vyprávějí. Takže jde to :-) Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i takové chlapečky trvá převést na jinou stravu pět dnů. Ale lépe se to dělo mě než maminkám, případně na chalupě, kde jsme byli pohromadě.

   • Moc děkuji, Evi, za optimistické povzbuzení, že to opravdu jde :-) Jsem v tom asi trochu skeptická, protože se nám to dlouhodobě nedaří (jednou vydržel 5 dní nejíst nic kromě jablka, zhubl kilo, což při jeho 14 kg/4 letech byl skoro roční přírůstek), ale možná je to o tom, že v tom z tohoto důvodu nejsem úplně pevná a nevydržela jsem… Nejhorší problém vidím v tom, že doma se jej snažím převést na jinou stravu, ale ve školce a kdekoliv jinde, kam přijdeme, má tu stávající, která mu chutná a vzhledem k tomu, že on nemá od mimina velkou potřebu jídla a má malý hlad, tak pak raději nejí a nevadí mu to. Jde to opravdu i s jídlem ve školce?
    Moc se už těším na Jarní očistu. Zapojím ho do společného vaření, třeba i to trochu pomůže. :-) Každopádně to chci opravdu vyřešit, protože bývá každoměsíčně nachlazený a zahleněný (i bez toho mléka). Děkuji za váš JJ! :-)

 5. Zobrazit všech 9 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Eva Cikrytová
Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh
Předchozí článekMononukleóza
Další článekLahodná hrachovka s vlašskými ořechy