Po 18 letech jsem vysadila kortikoidy a mám zdravou dceru (Jana, 38 let, roztroušená skleróza)

16

Janě projevila roztroušená skleróza v 19 letech. Kortikoidy musela užívala denně a bolesti očního nervu ji provázely neustále. Časem se přidaly další zdravotní potíže. Jídelníček změnila, až když se jí narodila dcera, na kterou mělo užívání kortikoidů také vliv. Nemohla se vyprázdnit a ve školce b yla věčně unavená, s kruhy pod očima. A výsledek? Jana mohla po 18 letech vysadit kortikoidy a Emička je konečně zdravá holčička.

Jednou ráno jsem neviděla na pravé oko

jana-1Poprvé jsem se setkala s roztroušenou sklerózou (RS) téměř přesně před 19ti lety, tehdy mi bylo necelých 19 a já chodila na vysokou. Ráno zazvonil budík, probudím se, otevřu oči… a zjistím, že vůbec, ale vůbec nevidím na pravé oko… jen mlha. Tehdy by mě nenapadlo, že to může být něco vážnějšího. Jela jsem na oční, tam mě hned poslali do nemocnice na neurologii a už to jelo. Jedno vyšetření za druhým a pak tahle diagnóza. Nasadili mi kortikoidy v obřích dávkách. Ataka odezněla po dvou měsících a já si říkala: bezva, už je konec.

Druhá ataka roztroušené sklerózy

Rok se s rokem sešel a přesně ve stejný měsíc, o rok později – od té doby jsem neměla ráda listopad- se mi stalo totéž, ale s druhým okem. Tahle ataka byla delší, bylo mi slabo, podlamovaly se mi nohy, třásly ruce, bolelo mě celé tělo, začala jsem mít problémy s trávením, začala trpět na zácpy a objevily se gynekologické potíže.

Ataku takového rozměru jsem pak již naštěstí nikdy neměla, ale řada z výše zmíněných zdravotních problémů mi zůstala. Kortikoidy jsem užívala denně, někdy v menších, jindy ve větších dávkách, bolesti očního nervu mě provázely stále, občas mi vypadlo vidění, podlomily se mi nohy, brněly ruce.

Narodila se Emička

Otěhotněla jsem. V těhotenství jsem se cítila dobře, ale i tehdy jsem kortikoidy v nejmenší možné dávce užívala. Po porodu se mi kojením stav zhoršoval, jak to u této nemoci bývá. Po třech dnech, kdy jsem přestávala vidět na jedno oko, mi zabandážovali prsa a naše dcerka přešla na umělou stravu. Tehdy se zdálo, že ji to nijak nevadí, vypila toho nejvíce z celého oddělení, čemuž se sestřičky nestačily divit a byla velice spokojené a hodné miminko.

Potíže s vyprazdňováním trvaly rok

… ale přišlo ALE… Emička měla velký problém s vyprazdňováním se. Nemohla se vykakat jinak, než přes rourku. Čekali jsme každičký den, zda se jí to povede téměř po celý první rok jejího života. Problém pak odezníval až po nasazení probiotických kapiček. Že má Emička stále nějaký problém bylo viditelné s jejím nástupem do školky. Každý den jsem si ji vyzvedávala s červenými až fialovými, nateklými kruhy pod očima. Byla unavená a vyčerpaná. Tehdy jsem netušila, že by to mohlo mít souvislost s jídlem… Jak to, že to člověka hned nenapadne?

Pak přišla záchrana

V tutéž dobu mě z kortikoidů začal pobolívat žaludek. Není divu, po tolika letech užívání… Před třemi lety o Vánocích, po vydatném obědě, kdy jsme si pochutnali na plněných paprikách s rajskou a knedlíkem u mé tchýně, mě zase začal žaludek bolet. Ale tentokrát nejen žaludek – tehdy to už bývalo pravidlem téměř po každém jídle – ale i střeva. Celé břicho se mi nafouklo, ztvrdlo a bolelo tak, že jsem chodila v předklonu. Trvalo to tři dny. Tehdy mi kamarádka dala odkaz na stránky Jíme Jinak a k tomu mi půjčila knihu Dva roky bez prázdnin od Honzy Jíchy….(Andrej, moc děkuji). A to byla naše záchrana.

Měním jídelníček postupně všem

janaZačala jsem zjišťovat, jak to vlastně s těmi potravinami je, odkud jsou, z čeho a jak se vyrábějí a co vlastně jíme. Začala jsem doma měnit jídelníček postupně všem. Vyhodila jsem vše zpracované, všechny jogurty s lentilkami a barevnýma kuličkami – jak jsem to vůbec mohla kupovat? – nakoupili jsme obiloviny a luštěniny, domácí pekárnu na kváskový chléb, odšťavňovač na zeleninu a ovoce, klíčící misky, kvašák…

Vysadila jsem po osmnácti letech kortikoidy

Změna u nás neproběhla najednou, ze dne na den, stále náš jídelníček vylepšuji, zařazuji nové, zdravé potraviny, zkouším nové recepty tak, aby nám a hlavně dceři chutnaly, stále se učím vařit pokud možno vegansky a bezlepkově, protože nám všem tahle změna jídelníčku bez masa, mléka, jogurtů, bílé mouky, cukru a dalších potravin velice pomohla. Nyní již Emička kruhy pod očima nemívá, cítí se dobře a je to na ni vidět. A já jsem si loni o Vánocích dala nejkrásnější dárek, co jsem mohla – vysadila jsem po osmnácti letech kortikoidy. Až sem nás dovedla změna stravy a celého životního stylu. A pořád jdeme dál…

Jíme Jinak působí na všech úrovních

Michjana: Náš mladší syn (15) si minulý týden přerovnal...

Tomu bych nevěřila: Po 3 dnech na JJ stravě mi splasklo břicho!

cihal: Zdravím vás. Začala jsem dle videa polévkami k...

Děkujeme za mlíčko pro nekojené děti

Míla: Ahoj jíme jinak, chtěla bych vám poděkovat (hlavně) za...

Jeden z nejsilnějších zážitků…

Kateřina: Milá Evi, také jsem chtěla poděkovat za celý kurz....

Začíná mi ujídat můj muž masožrout!

Silvushe: Můj muž "masožrout" začíná ochutnávat a chutná mu! S...

Moje tělo po vašem jídle přede blahem

Verulka: Ja som tak nadšená 😀 Kvôli svojím zdravotným...

Díky kurzu mám řád a disciplínu

Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu už potřetí? A...

To, co děláte, mě obohacuje, inspiruje a učí

Pavla: děkuji Vám za Vaši lásku k jídlu, díky níž...

Cítím se neskutečně lehčí a zmizelo i bušení srdce

Jaterik: Ahoj holky, moc děkuji za skvělý program. Vaření...

Dle JJ vařím a peču, už od toho neuteču

Petra B.: Dle JJ vařím, smažím, peču od toho už neuteču. Ať...

Nevěřila jsem, že jídlo může být tak chutné

Holajna: Dnes jsem uvařila první jídlo. Všechno bylo vynikající....

Inspirující kurz pro začátečníky

Lenka: Milá Evo, milá Helčo, ještě jednou vřelé díky za...

Meditace pro mě je, když si stoupnu ke sporáku a vařím dle JJ

Sidonia: Pro mě meditace je, když přijdu z práce...

Díky JJ solíme o polovinu méně a přestali jsme mlsat

Anicer: Tak do jarní očisty jsme doma vstoupili jako úplní...

S vámi je očista vždy příjemnější

Iva: Každý rok si říkám, že budu šetřit a...

Ukázali jste mi cestu, jak lépe zvládnout nový životní styl

Alča K.: Získala jsem lásku a nadšení pro vaření,...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

 1. Dobrý den, též bojuji s RS, byla mi diagnostikována v roce 2006 a začalo mi to stejnými příznaky, jako Vám. Mohu se zeptat, jestli jste stále bez kortikoidů? Díky

  • Ano, nedávno jsem s Janou mluvila a je v pohodě a zdravá, dokonce natolik, že se bála, aby článek nenašli kolegové a neměli strach, že je vlastně nemocná, když už není 😉

 2. Také Vám gratuluji 🙂 Zajímalo by mě, zda je tu někdo s touto nemocí (ale v již pokročilém stádiu), komu změna stravy též pomohla – a ochotný se o zkušenosti podělit. Mám jednoho velmi blízkého člověka s touto nemocí, pro nějž by to mohla být velká inspirace.

 3. 🙂 gratuluju, někteří možná pochopí, ale je to pro ně složitá změna a kvůli tomu do toho nejdou…kdo nezkusí, nepochopí…

 4. Mila Jani, pribeh s dobrym koncem me potesil a drzim palce obema, at vam je co nejlepe.
  Jeste pred rokem touto dobou me nenapadlo, ze bych se mohla tak zmenit jak ve strave, tak v mysleni. Behem roku se toho tolik staci vylepsit, jen diky uplne nahode-kouknuti na stranky Jime jinak.
  Timto zaroven dekuji nasim milym devcatkum Evce a Helce.

  • Za rok je všechno jinak, že, Evi? My moc děkujeme milé Evě za sdílení zkušeností, celou tu dobu se díky zprávám v komentářích těšíme a radujeme s Tebou.

 5. “Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo” ne nadarmo dal Hippokrates světu tuto moudrost. Moc Vám držím palce Jani.

 6. To je zase krásný příběh-myslím v tom, že se vše v dobré obrací.Jak jsem to četla, měla jsem na krajíčku.Přeju moc a moc zdraví-opravdu máme jen jedno.

 7. Držím Vám i Vaší Emičce palečky. Můj syn také trpí na fialové kruhy pod očima. Je to takový první signál podle kterého poznám, že se s ním něco děje. Také chodí do školky, ale jinak baští s chutí jinak (mb). O víkendu se mu pak snažím vždy pomoci. Znát je to i na stolici a to hodně.

 8. Zdravím, můžu se zeptat, jak dlouho po úpravě stravy jste léky mohla vysadit? Děkuji za odpověď a taky za inspiraci.

 9. TAk to je fakt pecka. Jsem nadšená. Je to prostě skvělý, když změna přinese tak skvělé výsledky a jde dát sbohem kortokoidům. A to “jen” jídlem.
  Jani, to je paráda, že se vám tak zadařilo, jen tak dál 🙂

 10. Děkuji Nadi. I já mám pár blízkých lidiček, kteří by velmi potřebovali změnu nejen jídelníčku, ale nechtějí…

 11. Jani, držím pěsti. Mám známé s touto nemocí, ale nikdo z nich na jj nepřešel, byť jsem jim to doporučovala již před pár roky. Zdravotní stav se jim stále zhoršuje. Nevím, kam až člověk musí zajít, aby pochopil.

 12. Zobrazit všech 16 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJemný mrkvovo-květákový krém
Další článekProgram Jarní očista za chvíli odstartuje