Také si myslíte, že minimalizovat odpad je složité? Pojďte zjistit, že není a dokonce to může být i zábava. Zkuste některý z těchto jednoduchých a "bezbolestných" změn, jak pomoci naší planetě.

1Skleněná/plastová láhev a termoska na pití

Není třeba si hned pořizovat speciální novou láhev (ale samozřejmě můžete). Zkuste se zamyslet, jestli takovou skleněnou třeba doma nemáte – například od kečupu, Nemléka aj. Pokud chcete používat plastovou láhev, pořiďte si tu z pevnějšího a bezpečného BPA free plastu. Klasické plastové láhve např. od minerálky a jiných nápojů nejsou vhodné pro další použití, protože vlivem teploty uvolňují do tekutiny mikročástice. Já si svou láhev beru všude s sebou a když mi dojde voda, mohu si čistou do ní kdekoliv napustit (osobně používám Retap láhev od Econea). V zimě zase používám termosky a termohrnky – na čaj a obilnou kávu. A navíc některé sklenice jsou opravdu nádherné a je radost z nich pít 🙂

2Látkové pytlíky, síťovky a tašky

Průměrný Čech spotřebuje více než 400 mikrotenových sáčků za rok! Tím, že si pořídíte sadu látkových pytlíků na ovoce, zeleninu, pečivo, oříšky a látkovou tašku na větší nákup (tím i ušetříte za koupě tašky v obchodě při každém nákupu), můžete hodně ulehčit naší planetě. Já je nosím pořád u sebe v batohu nebo kabelce. Jsou skladné, takže nezaberou prostor a navíc jsou lehounké. Mám je tak po ruce kdykoliv se rozhodnu, že půjdu nakoupit do obchodu nebo na trh. Takže: pytlíky s sebou!

3Krabičky, uzavírací sáčky a termosky na jídlo

Místo jednorázových sáčků na svačinky/obědy do školy, práce a na výlety si pořiďte bytelné krabičky z BPA free plastu a termosky (na termosky Esbit, které udrží jídlo teplé celý den, mají Klubáci slevu 20 %). Vydrží dlouho, jsou praktické, pohodlné, nikde se nic nevylije a nerozmačká. Pokud zrovna nemáte místo v tašce na krabičky, skvělé jsou také znovupoužitelné uzavírací sáčky se zipem (např. koupíte v Ikei), které se dají používat znovu a znovu.

4Vlastní hrnek s sebou

Omezte kelímky tím, že si budete s sebou nosit hrneček – ať už termohrnek, anebo plecháček. Na internetu najdete spoustu šikovných lidí, kteří dělají krásné plecháčky s motivy. Z těch je radost pít, jsou lehounké a nezaberou moc místa. Rádi vám do něj udělají čaj nebo kávu i ve většině kaváren, ve stáncích, můžete je použít do automatů atp. Na trhu jsou i hrnky uzavíratelné, ve kterých můžete nápoj s klidem nosit v kabelce.

5Eko brčka

Pokud často používáte brčka, pořiďte si místo těch plastových kovová, skleněná, bambusová nebo jinou alternativu. Jsou skladná, takže jedno brčko můžete mít pro případ potřeby pořád u sebe v tašce. Dají se s nimi pít smoothie, drinky, ledová káva aj.

6Bezobalový nákup, trhy, bedýnky a domácí výroba

Pokud máte možnost, pokuste se co nejvíce nakupovat bezobalově (dnes existuje v každém větším město bezobalový obchod nebo alespoň koutek ve zdravé výživě, ve kterém si do vlastních nádob nakoupíte suroviny), na trzích, u farmáře (např. farmářské zeleninové bedýnky), anebo si věci vyrábět doma. Doma si můžete vyrobit vše – od domácí kosmetiky, přes čisticí prostředky, až po potraviny jako pickles, tempeh, seitanpomazánky, rostlinné jogurty, rostlinná mléka aj.

7Recyklace, upcyklace a re-use

Když už nemůžeme odpad dále snížit, recyklujte a třiďte ho, nevyhazujte to, co můžete použít vícekrát tzv. re-use (např. mikrotenové sáčky se dají použít i několikrát, když už je člověk jednou má; sklenice a skleničky se dají také použít několikrát – např. na uskladnění obilovin, ořechů a luštěnin anebo na obědový salát do skleničky aj.) a zkuste se zamyslet nebo inspirovat, jestli nemůžete z věcí, které se chystáte vyhodit, vyrobit něco nového (upcyklace), například z roliček od toaletního papíru se dá vyrobit spoustu dekorací, bludiště pro hlodavce, stojánek na tužky atp. Anebo tyto věci můžete nabídnout dál. Jsou lidé (zejména děti z nich určitě něco vymyslí), kteří si je rádi vezmou a znovu použijí a vyrobí z nich něco nového.

 
Bez zmenšování porcí mám 1,6 kg dole!
Anička: Musím pochlubit, že i bez zmenšování porcí a se...
Velké díky za filmový festival
Ivana: Holky, nechtělo se mi přihlašovat na festivalové stránky,...
Ač jsem 3 roky na vege stravě, na JJ receptech funguje mé tělo lépe
Pavlivlmaeorua: Zdravím, nejprve bych chtěla poděkovat, za úžasný dar,...
Celý kurz shrnu jedním slovem: DĚKUJI
Alenka: Milá Evi, celý kurz bych shrnula jedním slovem,...
Muži říkají, že mi to sluší víc než obvykle
Julajka: Chci Vám moc poděkovat, jak to máte bezvadně...
Děkuji moc za videa
Magda: Děvčata, děkuji moc za videa, jsou úžasná a...
Děti nepoznaly, že je to zdravé
Alena: můj 6letý masař nepoznal, že sekaná není z masa,...
Dříve jsem byla agresivní. Na JJ jsem vznášející se bytost
Market: Tak třetí den téměř za mnou a jsem...
Přítel mi řekl, že by tak chtěl jíst už pořád
Lucie: Ráda bych napsala takové shrnutí mého kurzu. Především...
Jídelníček z kurzu si můj muž velmi chválil, i když podobně vařím už 10 let
Evakostrnova: Jedlá sú fantastické, klobúk dole, varím podobné už...
Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem
Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...
Děkuji za perfektní kurz a cenné rady
Kateřina: Ahoj, zdravím všechny účastníky kurzu ? Děkuji celému...
Díky Klubu jsem za měsíc zhubla 6 kilo a cítím se skvěle
Hana a Olda: chci Vám moc poděkovat za úžasné recepty,...
4 kg dole a jsem plná radosti a sebevědomí
Ajka: Manžel a syn, světe div se si oblíbili...
Vždyť budu po Vánocích zase štíhlejší!
Magda: Je mi tu s Vámi móóóóc krásně. A...
Jsem vaší velkou fanynkou a na JJ stránkách jsem už závislá
Miluše V.: Evi, moc děkuji za milé setkání v...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

  1. Skleničky využívám několikrát. Žádám lidičky, , aby mi donesli sklenice a skleničky od našich produktů zpět. A oni mi nosí i ty, které by jinak vyhodili.
    Takže šetříme 2x .
    Co se nehodí zrecykluji., Vytřídím

    • Perfektní, my taky točíme skleničky, jak to jen jde, přebytky dávám babičkám na marmelády nebo včelařům na med.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekOsvěžující citrónovo-kokosový pudink z jáhel
Další článekJak správně připravovat semínka a ořechy